Jump to content
Guest golfplus-voyager

Ερώτησεις για τα Λάδια

Recommended Posts

to kalutero paidia apo ola einai na xeplenete ton kinitira.......enamisi litro ladi aplo einai arketo(poso na kanei 15E)!adeiazeis apo tapa...xepleneis(bazoyme to kinitira na doylepsei gia deka seconds).....xanaadeiazeis(oute straggisma oute tipota)!bidvneis tapa...bazeis ladaki kai eisai kirios.....exeis kai to kefali soy isixo oti to ladi einai pentakatharo!sin to gegonos oti o kinitiras paramenei athanatos!

σου βγαζω το καπελο.... :excl::lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω λαδια,ηρθε η ωρα να τα αλλαξω.επειδη δεν εχω κοιταξει το manual,ξερετε ποσα λιτρα παιρνει ο tsi?

α! και μηπως ξερετε καποιο μαγαζι εδω Πατρα που να εχει τα castrol slx formula longlife iii 5w-30? βρηκα ενα μαγαζι στην Αγιου Ανδρεου,ο οποιoς ειναι και αντιπροσωπος της castrol αλλα δεν τα ειχε τα συγκεκριμενα,παρα μονο slx σε 0w-30 και μου ειπε πως θα κοιταξει να δει αν μπορει να τα φερει. απο τιμες/λιτρο δεν ηξερε, αλλα μου ειπε πως το αντιστοιχο 0w-30 εχει 18,5 Ε ! παμε καλα....?

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω λαδια,ηρθε η ωρα να τα αλλαξω.επειδη δεν εχω κοιταξει το manual,ξερετε ποσα λιτρα παιρνει ο tsi?

α! και μηπως ξερετε καποιο μαγαζι εδω Πατρα που να εχει τα castrol slx formula longlife iii 5w-30? βρηκα ενα μαγαζι στην Αγιου Ανδρεου,ο οποιoς ειναι και αντιπροσωπος της castrol αλλα δεν τα ειχε τα συγκεκριμενα,παρα μονο slx σε 0w-30 και μου ειπε πως θα κοιταξει να δει αν μπορει να τα φερει. απο τιμες/λιτρο δεν ηξερε, αλλα μου ειπε πως το αντιστοιχο 0w-30 εχει 18,5 Ε ! παμε καλα....?

ξερει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω λαδια,ηρθε η ωρα να τα αλλαξω.επειδη δεν εχω κοιταξει το manual,ξερετε ποσα λιτρα παιρνει ο tsi?

α! και μηπως ξερετε καποιο μαγαζι εδω Πατρα που να εχει τα castrol slx formula longlife iii 5w-30? βρηκα ενα μαγαζι στην Αγιου Ανδρεου,ο οποιoς ειναι και αντιπροσωπος της castrol αλλα δεν τα ειχε τα συγκεκριμενα,παρα μονο slx σε 0w-30 και μου ειπε πως θα κοιταξει να δει αν μπορει να τα φερει. απο τιμες/λιτρο δεν ηξερε, αλλα μου ειπε πως το αντιστοιχο 0w-30 εχει 18,5 Ε ! παμε καλα....?

Μπες ρε συ στο trade-wind.gr να δεις τιμες για λαδακια.Εγω απο κει θα τα παρω.Ο tsi λογικα παιρνει κατι παραπανω απο 4 λιτρα αν αλλαξεις και φιλτρο.

Υ.Γ. Τα λαδια που θες στο site που σου εγραψα εχουν 11 ευρω το λιτρο.

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα λαδακια κι εγω σημερα...αλλαζω μαρκα για πρωτη φορα...ακουσα καλες αποψεις για τα castrolakia και ειπα να δοκιμασω το 5-40 που βαζω και τωρα...

τιμη 50 ευρω το τετραλιτρο...αυριο θα τα βαλω οποτε θα δουμε πως παει...

βασικα θελω κρατημα πιεσης τουλαχιστον στο 1 bar...τωρα πεφτει 0.8-0.6

Link to comment
Share on other sites

:lol: - ποιος ειπε καλη κουβεντα για τα Castrol φιλε μου ?

τι να σου πω ρε φιλε...δε ξερω...θα τα δοκιμασω κι αυτα και θα εχω αποψη τουλαχιστον...

και για motul 300v μ ειπαν αλλα 19 ευρω το λιτρο παει πολυ!!! :lol:

εγω Αραλ εβαζα μια ζωη και δεν ειχα προβλημα...τωρα μετα το προγραμμα γινονται νερακι!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

τα εβαλα πριν καμια ωριτσα και μεχρι πριν απο λιγο εκανα λαστιχιες στους δρομους της γειτονιας... tongue.giftongue.gif

κατω απο ενα bar δεν επεσε...οποτε ειναι μια καλη πρωτη ενδειξη...τωρα για το μελλον βλεπουμε...

μιλαω για Castrol 5-40

Link to comment
Share on other sites

ελεος ρε φιλε...ρελαντι...ειναι δυνατον να εχω 1 bar με στροφες? :)

Κάνε μερικά ζορισμένα χιλιόμετρα με το 5W40 και όταν ζεσταθεί καλά και εξακολουθεί να κρατάει 1bar στο ρελαντί έλα να μας το πεις. Μόνο με ψυγείο λαδιού έχεις ελπίδες να κρατάς ψηλά την πίεση στο λάδι.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει στο ζήτημα της πίεσης λαδιού μας ενδιαφέρει να καλύπτεται η ελάχιστη απαίτηση του κατασκευαστή του κινητήρα μας. Γνωρίζουμε τις απαιτήσεις σε πίεση του κατασκευαστή μας;

Υπόψιν ότι δεν παίζει ρόλο πόσο κι αν βελτιώσαμε το μοτέρ στις απαιτήσεις για ελάχιστη πίεση λαδιού. Αυτό είναι ζήτημα σχεδίασης του κινητήρα και μόνο ο κατασκευαστής γνωρίζει τις ανάγκες του. Κι επειδή η VAG προβλέπει κατά κανόνα 30ρια λιπαντικά, δεν περιμένω να απαιτεί παραπάνω από 1bar στις 1000σαλ. Γνωρίζετε αυτά τα στοιχεία που σας αφορούν; Βέβαια, εάν δεν έχετε όργανο πίεσης δεν έχει νόημα αφού δεν θα μπορείτε να μετρήσετε.

Link to comment
Share on other sites

για ναμην ρωτησω αλλου τα λαδια απτο μοτουλ 300v 15-50 κανουν για τον agu ποιες πρεπει να ειναι οι προδιαγρφες για τα τουρμπο???

Link to comment
Share on other sites

για ναμην ρωτησω αλλου τα λαδια απτο μοτουλ 300v 15-50 κανουν για τον agu ποιες πρεπει να ειναι οι προδιαγρφες για τα τουρμπο???

εξαρταται το μοτερ και τα χιλιομετρα του...βεβαια και την χρηση του...εγω 5-40 εβαζα και βαζω...

αν βαλω 15αρι λαδι καταπονηται το μοτερακι μου...35.000km εχω...αργοτερα θα παω σε δεκαρακι...

Link to comment
Share on other sites

γνωστος μηχανικος μου εχει πει οτι τα aral ειναι τα μονα που καινε τα audi και οτι καλυτερα δουλευουν αυτα τα μοτερ με castrol gtx και repsol.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως βαζω 10-60 castrol racing....αψογο σε ολα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα πηγα σε εναν αντιπροσωπο της castrol για να ρωτησω τιμη των SLX LONGLIFE III 5-30 και μου ειπε οτι πλεον ονομαζονται CASTROL EDGE (κ κατι παρελκομενα που δεν τα θυμαμαι).Επισης μου ειπε οτι το "EDGE" θα ειναι συνθετικο στις ονομασιες των λαδιων της απο δω και περα.Εχετε ακουσει κατι?Οσο για την τιμη....19,5 ευρω το λιτρο B)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα πηγα σε εναν αντιπροσωπο της castrol για να ρωτησω τιμη των SLX LONGLIFE III 5-30 και μου ειπε οτι πλεον ονομαζονται CASTROL EDGE (κ κατι παρελκομενα που δεν τα θυμαμαι).Επισης μου ειπε οτι το "EDGE" θα ειναι συνθετικο στις ονομασιες των λαδιων της απο δω και περα.Εχετε ακουσει κατι?Οσο για την τιμη....19,5 ευρω το λιτρο B)

αυτα που εβαλα εγω εχουν επιγραφη magnatec...foul synthetic 5 w/40....50 ευρω το 4λιτρο

Link to comment
Share on other sites

Το γνωριζω το site ;)

Απλα απο περιεργεια πηγα και ρωτησα σημερα στον αντιπροσωπο της castrol εδω.Απο το site αυτο περιμενω μπας και φερει τα mobil 1 esp formula 5-30.Αν δω οτι δεν τα φερνει θα παραγγειλω μαλλον τα castrol.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.