Jump to content
Guest golfplus-voyager

Ερώτησεις για τα Λάδια

Recommended Posts

:D - ρωτησες μηπως επισημα η αντιπροσωπεια του Mobil-1 φερνει το 5w-30 ωστε να το παρεις απο μαγαζι ?

Δε ρωτησα αλλα μαλλον αδικος κοπος θα ειναι.Θα τα εχει ακριβα.Παντως επειδη μαλλον το αμαξι εχει απο το εργοστασιο τα castrol που εχω αναφερει πιο πανω κι επειδη δεν εχω κανενα παραπονο απο το λαδακι αυτο,με βλεπω να βαζω παλι το ιδιο.Θα το παραγγειλω απο το ιντερνετ.Θελω να ρωτησω ομως το εξης:Σκεφτομαι μηπως το λαδι που μου φερουν εχει παρασκευαστει πολυ καιρο πριν.Δεν ξερω τι πωλησεις κανει το συγκεκριμενο site κι αν τα λαδια του ειναι προσφατως παρασκευασμενα.Μηπως ανησυχω αδικα?

Link to comment
Share on other sites

;) - στελνεις ενα mail τον κωδικο του μπουκαλιου του λιπαντικου στην κατασκευαστρια εταιρια και σου απαντα για την ημερομηνια παραγωγης του αλλα αν ειναι κατι ετη πριν τοτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα (!)
Link to comment
Share on other sites

Τρεις παραγγελίες μέχρι τώρα από το site αυτό, AMSOil πάντα.

Αποστολή την επόμενη μέρα και ειδοποίηση με email.

Αν δεν είσαι Αθήνα μην βάλεις αντικαταβολή, δεν στέλνουν.

Επαρχία μόνο με πιστωτική ή πληρωμή προκαταβολικά σε τραπεζικό λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Αν λες για το tradewind έχω πάρει εγώ δυο φορές..Κανένα πρόβλημα σου κάνουν και δωρεαν παράδοση εντός Αθηνών + ένα αποσμητικό αυτοκινήτου δώρο

Link to comment
Share on other sites

Ναι για αυτο λεω.Ειμαι επαρχια.Δε θα τα στειλουν δωρεαν?Καπου ειχα ακουσει οτι αν η παραγγελια ξεπερνα τα 30 ευρω τα στελνουν δωρεαν κ στην επαρχια.Παντως αυτο με την αντικαταβολη δεν το ηξερα.Θα τους τα ακουμπησω στο λογαριασμο.Τι να κανω?Παντως πρεπει να γραφτω μελος για να παραγγειλω ε?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα polo 9n και στο τελευταίο service έβαλα Aral Longlife 5-30

Μετά από 2000χλμ λαμπάκι! Με τα πολλά θέλει συμπλήρωμα συνέχεια και μέχρι στιγμής έχω βάλει 4ακόμα λίτρα και πάλι λαμπάκι σήμερα..

Σκέφτομαι να πάρω ακόμα ένα λίτρο(aral) και μαζί μ' αυτό να πάρω και 4-5 λίτρα για το επόμενο service που θα γίνει σε 2000-3000χλμ. Θα τα πάρω από TradeWind που έχω ξαναψωνίσει.

Παίζω μεταξύ Amsoil και Mobil-1 ή και κάποιο άλλο αν προτείνετε..

Το θέμα είναι να βάλω 10-40 , 15-40 ? Πάντως 5-30 δεν βάζω!

Για πείτε γνώμες..

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα polo 9n και στο τελευταίο service έβαλα Aral Longlife 5-30

Μετά από 2000χλμ λαμπάκι! Με τα πολλά θέλει συμπλήρωμα συνέχεια και μέχρι στιγμής έχω βάλει 4ακόμα λίτρα και πάλι λαμπάκι σήμερα..

Σκέφτομαι να πάρω ακόμα ένα λίτρο(aral) και μαζί μ' αυτό να πάρω και 4-5 λίτρα για το επόμενο service που θα γίνει σε 2000-3000χλμ. Θα τα πάρω από TradeWind που έχω ξαναψωνίσει.

Παίζω μεταξύ Amsoil και Mobil-1 ή και κάποιο άλλο αν προτείνετε..

Το θέμα είναι να βάλω 10-40 , 15-40 ? Πάντως 5-30 δεν βάζω!

Για πείτε γνώμες..

Μάνο εγώ πάντως που τα έχω βάλει όλα τα λαδάκια (5-30, 5-40, 10-40, και τώρα 15-40), συνεχίζει και μου καίει και από οτι μου είπε ο μηχανικός δεν το γλιτώνω το άνοιγμα της μηχανής για τσιμουχάκια και ότι άλλο δείξει ότι έχει πρόβλημα. Εμένα πλέον μου καίει ένα λίτρο στα 1000 με 1200 χλμ. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

800€ μου πήγε εμένα το μαλλί μαζί με ένα σετ χρονισμού και εκτώς από τσιμουχάκια ξαναπεράστηκαν οι οδηγοί των βαλβίδων από την αρχή σε τόρνο γιατί το κύριο πρόβλημα ήταν εκεί.

5 μέρες μέσα το αμάξι αλλά από τότε ούτε σταγώνα και πλέων 10w40 ARAL ,MOTUL ή MOBIL-1 Και κανένα πρόβλημα.Σχεδόν δεν κοιτάω κάν ανάμεσα στις αλλαγές.Α και κάθε 5000-6000 αλλάγή γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο να μένει το λάδι για περισότερο και ασ λένε για LONG LIFE κάθε 15.000.Εγώ δεν το ξανακάνω ποτέ αυτό το πράγμα σε κανένα αμάξι στο μέλλων

Edited by drspeed
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έχεις ακόμα εγγύηση φίλε. Αυτή η κατανάλωση που αναφέρεις είναι μεγάλη. Και αν την έχεις για καιρό ψάξε και τις πιθανές επιπτώσεις της.

Όχι φίλε μου, δυστυχώς από περυσι έχω βγει από την εγγύηση και θα πρέπει να τα βάλω από την τσέπη μου :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σε 1.4 bca βαζω 10-40 shell helix plus και τα αλλαζω καθε 7-8000χλμ και σε αυτα τα χλμ συμπληρωνω 400-500γρμ.Ευχαριστημενος σε γενικες γραμμες γιατι δεν μπορω να πω οτι το ζοριζω το αμαξι :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις αν η 507 00 ειναι πιο αυστηρη απο την 504 00 προδιαγραφη?Λογικα ειναι σωστα?

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

:huh: - δεν ειναι για ιδιο τυπο καυσιμου, 504.00: for Euro IV petrol engines / 507.00: for Euro IV diesel engines

To manual γραφει για το αμαξι οτι παιρνει 504 00 503 00 λαδι.Αν βρω λαδι να ικανοποιει εστω τη μια απο τις δυο τοτε ειμαι ενταξει να το βαλω σωστα;

Link to comment
Share on other sites

:huh: - η 503 ειναι για μεγαλα διαστηματα αλλαγης και χαμηλου ιξωδες λιπαντικο και η 504 πιο αυστηρη απο θεμα προδιαγραφων ,εσενα τι ιξωδες γραφει το βιβλιαρακι για το αμαξι σου ?
Link to comment
Share on other sites

:huh: - η 503 ειναι για μεγαλα διαστηματα αλλαγης και χαμηλου ιξωδες λιπαντικο και η 504 πιο αυστηρη απο θεμα προδιαγραφων ,εσενα τι ιξωδες γραφει το βιβλιαρακι για το αμαξι σου ?

Εχω το GOLF TSI.Αναφερει 5-30 λαδακι και προδιαγραφες 503 00 504 00.Εχω βρει ενα λαδι στο trade wind κι ειναι longlife.Αναφερει τις προδιαγραφες 504 00 507 00

Link to comment
Share on other sites

το 5/30 είναι κατά εμενα το καλύτερο λάδι για τα σημερινά αυτοκίνητα απλά γιατί είναι αρκετά λεπτό για την εκκίνηση (5W) και μέχρι το 30έχει καλή κυκλοφορία στα δύσκολα σημεία του κινητηρα.

Σε ένα λάδι με ιξώδες 5 κατα την παραγωγή του με ειδικά πρόσθετα γίνεται 30 σε θερμοκρασία λειτουργίας απλά και μόνο γιατί αν παρέμενε 5 θα ήταν νεράκι. Από την άλλη όσο μεγαλύτερο είναι το ιξώδες ενός λαδιού 0/30 ή /040 για παράδειγμα τόσο περισσέτερα πρόσθετα έχει που μακροχρόνια δεν είανι και ότι καλύτερο.

Σημαντικό είναι να μην εναλλάσσονται τα λάδια του κινητήρα από συθετικά σε απλά και τα ανάποδα. Μια φορα επιλέγουμε το λάδι που θα χρησιμοποιούμε για το αυτοκινητό μας.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το GOLF TSI.Αναφερει 5-30 λαδακι και προδιαγραφες 503 00 504 00.Εχω βρει ενα λαδι στο trade wind κι ειναι longlife.Αναφερει τις προδιαγραφες 504 00 507 00

http://www.mobil.com/UK-English/Lubes/PDS/...rmula_5W-30.asp

Volkswagen (Gasoline / Diesel) 504.00 / 507.00 και Volkswagen (Gasoline) 502 00 / 503 00 / 503 01

Mobil%201%204L%20copy.jpg

:huh: - η αναζητηση ελαβε τελος ,περαν τουτου το χαος (!)

Link to comment
Share on other sites

:D - καμια μα καμια συγκριση με το Mobil-1 τρωει ηττα κατα κρατος στα χαρακτηριστικα του ,καπου εχω βαλει φωτο με μοτερ πως ειναι μετα απο χρηση με "longlife" λιπαντικα - εγω δεν θα το εβαζα αλλα αφου το σκεφτηκες και τα πηρες ΟΚ απο εμενα (!)
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν θα το εβαζα αλλα αφου το σκεφτηκες και τα πηρες ΟΚ απο εμενα (!)

Γιατι, αναλυση τους εχεις κανει??O καθενας βαζει το καλυτερο που νομιζει για το αυτοκινητο του, τελος. Τωρα αν σου αρεσουν τα mobil 1 εσενα, η τα castrol η τα shell παρε εκεινα.

(Χωρις παρεξηγηση,αλλα επειδη το εχεις αναφερει και αλλου οτι δεν σου αρεσουν τα castrol)

Link to comment
Share on other sites

Ισως παρεξήγησες.Ο TSAKHS δεν το ειπε για κακο θελω να πιστευω.Απλα σαν αναλυσεις χαρακτηριστικων τα mobil-1 ειναι ανωτερα.Αυτο αναφερει.

Δεν τιθεται θεμα,καθενας επιλεγει οτι λαδι θελει.Με τα κριτηρια που αυτος ξερει.Δεν χωραει διαφωνια στην επιλογη του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.