Jump to content
peja16

1o ΣΕΡΒΙΣ Golf Gt

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου πει τι περιλαμβάνει το service στα 15.000 km για το Golf GT? Όσοι κάτοχοι έχουν κάνει το service τι κόστος έχει περίπου σε αντιπροσωπεία και σε εξουσιοδοτημένο εξωτερικό συνεργείο? Μπορεί κάποιος να μου πει τι τύπο λάδια και φίλτρο αλλάζουν για να τα αγοράσω μόνος μου και να τα πάω στην αντιπροσωπεία? Στην περίπτωση αυτή πόσο θα είναι το κόστος αγοράς των ανταλλακτικών και πόσο των εργασιών στο service?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν ειναι τσιγγουνια εχει δικιο ο polo power

απλα μπορεις να βρεις ενα λογο που πρεπει καποιος να δωσει 200 ευρω

για 4 - 4,5 κιλα λαδι και ενα φιλτρο λαδιου ?(γιατι αυτα αλλαζουν στα 15000 χλμ)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν ειναι τσιγγουνια εχει δικιο ο polo power

απλα μπορεις να βρεις ενα λογο που πρεπει καποιος να δωσει 200 ευρω

για 4 - 4,5 κιλα λαδι και ενα φιλτρο λαδιου ?(γιατι αυτα αλλαζουν στα 15000 χλμ)

εγώ απότι ξέρω οι αντιπροσωπείες τόσο ζητάνε στο πρώτο service,

Link to comment
Share on other sites

Μα ποιός ο λόγος να το πάει στην αντιπροσωπεία μόνο για να αλλάξει λάδια? Αν του περισσεύουν, οκ. Αλλά δε θα κάνουν τίποτα άλλο. Το πρώτο service εξάλλου είναι στα 30000Km. Στα 15000 είναι μόνο λάδια!

Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε sorry αλλά έσκασες 22Κ και τσιγκουνεύεσαι τα 200 σε service,sorry αλλά είναι ψιλο-gypsy ,αυτό. τι άλλο να σου πω

Φιλε δεν θα συμφωνισω μαζι σου!! Επειδη εσκασε 22Κ πρεπει να του πιασουν τον κωλο??? <_<

Δηλαδη και πεντακοσια να του πουν, πρεπει να τα δωσει!!?? <_<

Καλο ειναι να ψαχνομαστε με τις τιμες, για καλο δικο μας!! Γιατι αν αφηνουμε τον καθε απατεωνα να ζητει οτι του κατεβει στο κεφαλι, καηκαμε!! Βλεπω τις τιμες να χτυπανε κοκκινο thumbsdown.gif

Αυτα.............

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε sorry αλλά έσκασες 22Κ και τσιγκουνεύεσαι τα 200 σε service,sorry αλλά είναι ψιλο-gypsy ,αυτό. τι άλλο να σου πω

Τι είναι αυτα π γράφεται;;;

Edit: Για να μη παρεξηγηθώ..εννοώ οτί για μένα είναι πολύ λάθος το σκεπτικό σ..

Αν θέλεις το συζητάμε..

Edited by josa
Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε sorry αλλά έσκασες 22Κ και τσιγκουνεύεσαι τα 200 σε service,sorry αλλά είναι ψιλο-gypsy ,αυτό. τι άλλο να σου πω

Το πρώτο service είναι μόνο λάδια. Το μόνο που θέλω είναι να εξασφαλίσω το καλύτερο λάδι για το αυτοκίνητο μου για τα λεφτά που θα δώσω στην αντιπροσωπεία. Αν με συμφέρει, προφανώς και θα αγοράσω καλύτερα λάδια από έξω και απλά θα πάρω τη σφραγίδα του εξουσιοδοτημένου συνεργείου ή της αντιπροσωπείας. Αν εσένα το σκεπτικό αυτό σου φαίνεται γυφτιά, τότε τι να σου πω εγώ. Θα δώσω δηλαδή 150 ευρώ στην αντιπροσωπία και θα μου βάλουν ένα απλό φθηνό λάδι και δε θα πάω να αγοράσω από έξω καλύτερο με τα ίδια λεφτά? Σκέψου το λίγο ξανά και αν επιμένεις απάντησε να με πείσεις για τη δικιά σου μη-γύφτικη λογική...

Η δικιά μου είναι δίνω 25.000 αρχικό κεφάλαιο για ένα πολύ καλό αυτοκίνητο (GT) και το συντηρώ με το καλύτερο δυνατό και ποιοτικότερο τρόπο (πχ. πολύ καλά λάδια) με τα λιγότερα δυνατά έξοδα και την ελάχιστη κλοπή των χρημάτων μου από τους αντπροσώπους ανά την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

To σχόλιο του giannispolo είναι πέρα για πέρα άκυρο. Θα συμφωνήσω με όλους τους υπόλοιπους.

Στο θέμα μας τώρα, peja16 σε ποια περιοχή βρίσκεσαι μήπως έχει κανείς υπόψιν του κάποιο μαγαζί με καλές τιμές

Link to comment
Share on other sites

To σχόλιο του giannispolo είναι πέρα για πέρα άκυρο. Θα συμφωνήσω με όλους τους υπόλοιπους.

Στο θέμα μας τώρα, peja16 σε ποια περιοχή βρίσκεσαι μήπως έχει κανείς υπόψιν του κάποιο μαγαζί με καλές τιμές

Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη προς τα ανατολικά. Απλά έχω κακή εμπερία με αντιπροσωπείες και θέλω το αμάξι μου να το προσέξω ιδιαίτερα και τουλάχιστον να ξέρω τι αλλάζω και τι εργασίες γίνονται στα service.

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη προς τα ανατολικά. Απλά έχω κακή εμπερία με αντιπροσωπείες και θέλω το αμάξι μου να το προσέξω ιδιαίτερα και τουλάχιστον να ξέρω τι αλλάζω και τι εργασίες γίνονται στα service.

Peja16, αύριο θα σ δώσω το τηλ απο ένα πολύ καλό εξουσιοδοτημένο στη Μοναστηρίου.. Ο άνθρωπος ήταν αρχιμάστορας στον Μανδύλα(απτα πρώτα τσακάλια).. ως π αποφάσισε να ανοίξει δικό του συνεργείο.. Πολύ καλές τιμές.. Πολύ καλή εξυπηρέτηση.. Αν θέλεις πάς! :baby:

Link to comment
Share on other sites

οι περισσοτερες αντιπροσωπιες βαζουν aral 5-30 long life (γερμανικα)

στο manual o κατασκευαστης προτεινει castrol

Link to comment
Share on other sites

Εχω μαθει απο ατομο στην Κοσμοκαρ οτι το πρωτο σερβις που χρειαζεται να γινει στο γκολφ ειναι στα 30000 χλμ περιπου. Το αυτοκινητο φευγει απο το εργοστασιο ρυθμισμενο για να κανει long life σερβις δηλαδη καθε περιπου 30000 χλμ. Φυσικα αυτο δεν προκειται ποτε να σας το πουνε οι εδω αντιπροσωπειες...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μαθει απο ατομο στην Κοσμοκαρ οτι το πρωτο σερβις που χρειαζεται να γινει στο γκολφ ειναι στα 30000 χλμ περιπου. Το αυτοκινητο φευγει απο το εργοστασιο ρυθμισμενο για να κανει long life σερβις δηλαδη καθε περιπου 30000 χλμ. Φυσικα αυτο δεν προκειται ποτε να σας το πουνε οι εδω αντιπροσωπειες...

Σάυτό που λες μπορεί να έχεις δίκιο αλλά καλό είναι για το αμάξι όταν είναι καινούριο να του κάνεις μία αλλαγή λαδιών στην αρχή (7500-15000).

Link to comment
Share on other sites

ρε φίλε sorry αλλά έσκασες 22Κ και τσιγκουνεύεσαι τα 200 σε service,sorry αλλά είναι ψιλο-gypsy ,αυτό. τι άλλο να σου πω

Φιλε θα συμφωνησω με τους υπολοιπους....Εισαι λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Σάυτό που λες μπορεί να έχεις δίκιο αλλά καλό είναι για το αμάξι όταν είναι καινούριο να του κάνεις μία αλλαγή λαδιών στην αρχή (7500-15000).
Δε χρειάζεται. Εκτός και αν θέλει να πετάξει αρκετά ¤ :baby:
Link to comment
Share on other sites

επισης ενα πραγμα το οποιο δεν γνωριζει ουτε το 10% αυτων που εχει αυτοκινητα καινουργια ,ειναι με την καινουργια νομοθεσια περι ανταγωνισμου της E.U. (νομιζω λεγεται block exhibition) αρκει ενα συνεργειο να ειναι νομιμο με αδεια απο τον συλλογο και μπορεις ανετα να κανεις service και να ισχυει η εγγυηση κανονικα .φυσικα δεν εχει εγκεφαλους της vw και λοιπα. αυτο βεβαια σκοπιμως αποκρυπτεται για ευνοητους λογους.λεει η καθε τογιοτα πως θα παρω περισσοτερουσ πελατες ?δωστους μεγαλυτερη εγγυηση ( 6 χρονια) βγαζει μια στατιστικη και λεει. τι βλαβες εχουμε στο κορολλα απο τον τριτο χρονο μεχρι τον εκτο ? τοσες επι τοσο = τοσα ευρω τα κατανεμουν στα service που πρεπει να κανεις στα 6 χρονια στα αναλωσιμα και εργασια κια σου λενε οτι υποχρεωτικα πρεπει να κανεις εκει service για να εχεις 6 χρονια εγγυηση κια ουτε γατα ουτε ζημια και οταν περνεις αποφαση αγορας για αυτοκινητο λες δυο πραγματα . για ναδινουν εγγυηση 6 χρονια ξερουν αυτοι δεν παθαινει τιποτα και δευτερον 6 χρονια οτι και να παθει εχω το κεφαλι μου ησυχο,ομως αυτοι στα εχουν βαλει στην τιμη .για αυτο ειναι σημαντικο για αυτους να σε φοβεριζουν να πας στην αντιπροσωπεια για service .σε λιγα χρονια θα εχεις 12 χρονια εγγυηση αλλα και το λαδι θα το αλλαζεις με 100 ευρω το κιλο .και θα παραμυθιαζεσαι ελα ρε εδωσα 25000 χιλιαρικα τι περιμενες γυφτος εισαι ? αυτη η στανη αυτο το τυρι βγαζει .καθε μερα ολη θελουν να σε βρουν λιγο χαλαρο και να σε δαγκασουν .αν δεν τους δωσεις να καταλαβουν οτι δεν μασσας απλα θα βρισκουν ευκολο κωλο .....

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά τα ίδια :)

1) Longlife service=κάθε 30 ή 2 χρόνια ή όποτε ανάψει λυχνία (ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΣΕΡΒΙΣ ΜΑΖΙ) Δεν υπάρχει αλλαγή λαδιών στα 15 από το εργοστάσιο. Βέβαια σ'όποιον πεις ν'αλλάξεις λάδια στα 30 θα σου πει ότι θέλει να σπάσει ο κινητήρας :ninja: Όποιος θέλει να πληρώνει, ας αλλάζει και κάθε 5000

2) ¶λλο το εξουσιοδοτημένο συνεργείο κι άλλο το ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ. Τα εξουσιοδοτημένα ανήκουν στα δίκτυα των αντιπροσωπειών/εισαγωγικών και συνήθως έχουν και πωλήσεις μαζί (ΚΑΘΕΤΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ). "Εξειδικευμένα" υπάρχουν άπειρα, εξουσιοδοτημένα είναι συγκεκριμένα.

3) Σιγά μην είναι και exposure. Block Exemption λέγεται κι ισχύει από το 10/2003 με ορισμένες αλλαγές να γίνονται σταδιακά.

4) Οποιοδήποτε λιπαντικό 5W30 καλύπτει την προδιαγραφή 504.00 για βενζινοκινητήρες μπορεί να προστεθεί/αλλαχτεί χωρίς να γίνει αλλαγή στα διαστήματα service

Link to comment
Share on other sites

κατα αρχην ποτε μας τα ξαναειπες

2)γιατι γραφεις την παραγραφο 2 μαθημα γραμματικης ????

για το παπλωμα ????

3)σιγουρα στην καλογραια αποφοιτησες (ειπα νομιζω block exhibition)

με τοσες γνωσεις αγγλικης που να μην ανεχεσαι καποιο λαθος

συγνωμμη δεν θα το ξανακανω υμαρτον

και το 4) παλι δεν το καταλαβα γιατι το γραφεις

φιλικα απο τον βορρα απο θεσσαλονικη μερια.........

Link to comment
Share on other sites

Εχω μαθει απο ατομο στην Κοσμοκαρ οτι το πρωτο σερβις που χρειαζεται να γινει στο γκολφ ειναι στα 30000 χλμ περιπου. Το αυτοκινητο φευγει απο το εργοστασιο ρυθμισμενο για να κανει long life σερβις δηλαδη καθε περιπου 30000 χλμ. Φυσικα αυτο δεν προκειται ποτε να σας το πουνε οι εδω αντιπροσωπειες...

αυτο ισχυει 100%!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Vangelis

Εμένα πάντως μου το είπανε στον Παζαρόπουλο. Απλά χρειάζεται ο ετήσιος έλεγχος όπως και να έχει. Και άλλωστε μην ξεχνάτε τις συνθήκες Αθήνας. Εδώ ότι λάδι και να βάλεις, αν το κρατήσεις για 30000χλμ... Μάλλον σε πίσσα θα έχει μετατραπεί μέχρι τότε ! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου το είπανε στον Παζαρόπουλο. Απλά χρειάζεται ο ετήσιος έλεγχος όπως και να έχει. Και άλλωστε μην ξεχνάτε τις συνθήκες Αθήνας. Εδώ ότι λάδι και να βάλεις, αν το κρατήσεις για 30000χλμ... Μάλλον σε πίσσα θα έχει μετατραπεί μέχρι τότε ! :)
Οπότε το αλλάζεις στα 15.000χλμ και είσαι μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Guest Vangelis

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω φίλε Γιάννη. :D Σίγουρα όσο πιο συχνά τα αλλάζεις τόσο καλύτερα είναι, αλλά με λογική χρήση νομίζω κάπου εκεί είναι καλά... ¶λλωστε δεν κάνω περισσότερα από 15000 χλμ το χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.