Jump to content
JDL9

18" Versus 17"

Recommended Posts

Γνώμες από όσους έχουν βάλει 17άρες ή 18άρες!;

Έχω το TSi με τις γνωστές 16άρες κ σκέφτομαι εδώ κ καιρό να τις αλλάξω... Κ συγκεκριμένα θέλω να βάλω κάποιες από τις προτεινόμενες της VW κ όχι άλλες aftermarket! :(

Πάντως πολύ μπέρδεμα!!! :(

Link to comment
Share on other sites

γιατι θελεις να δωσεις τζαμπα τοσα λεφτα στην vw οταν μπορεις να παρεις κατι πολυ ποιο ομορφο με λιγοτερα λεφτα???

Link to comment
Share on other sites

γιατι θελεις να δωσεις τζαμπα τοσα λεφτα στην vw οταν μπορεις να παρεις κατι πολυ ποιο ομορφο με λιγοτερα λεφτα???

Αν κάνω τελικά κίνηση, θα τα πάρω αλλά όχι από Ελλάδα! :( Καμία σχέση οι τιμές με Γερμανία!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω τελικά κίνηση, θα τα πάρω αλλά όχι από Ελλάδα! :) Καμία σχέση οι τιμές με Γερμανία!!!

(προσωπικα )

Οι 18αρες ειναι ολα τα λεφτα απο εμφανιση, αλλα δεν θα κοπαναει το αμαξι? Εγω προσωπικα θα εβαζα 17αρες, αλλα κατι σε aftermarket, με ενα ωραιο look που θα το κανει παααααρα πολυ ομορφο.

Link to comment
Share on other sites

(προσωπικα )

Οι 18αρες ειναι ολα τα λεφτα απο εμφανιση, αλλα δεν θα κοπαναει το αμαξι? Εγω προσωπικα θα εβαζα 17αρες, αλλα κατι σε aftermarket, με ενα ωραιο look που θα το κανει παααααρα πολυ ομορφο.

+1

Με 18αρες θα χασεις πολυ σε ανεση! Εαν αντεχεις το κοπανισμα...

Link to comment
Share on other sites

+1

Με 18αρες θα χασεις πολυ σε ανεση! Εαν αντεχεις το κοπανισμα...

+10000000000000 εαν οντως αντεχεις το κοπανιμα ανεβα προς Μαρουσι μερια να δοκιμασεις τις αντοχες σου.......αλλα και τα νευρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! Η αλήθεια είναι ότι πάω προς 17άρες... αλλά κ η VW έχει μεγάλη ποικιλία κ πολύ όμορφες ζαντούλες που δεν κυκλοφορούν καθόλου στην Ελλάδα! B)

+100000000000000000000000000, αλλα μπορω να σου πω οτι υπαρχουν στο εμποριο, πολλες ζαντουλες που το κανουν πολυυυυυυυυ ομορφο. Διπλα απο την αντι/πεια που αγορασα το γκολφ (Λυκοβρυση) υπαρχει μαγαζι που πουλαει ζαντολαστιχα και ειχα παει να κοιταξω. Το τι μου εδειξε επαθα!!!! Αστα σου λεω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να σας πώ τη δική μου αλήθεια, με τις 18αρες βρήκα το φως μου!!!!!

Είναι η 2η φορά που αλλάζω ζάντες και...τελευταία.

¶λλαξα τις 17χ7,5 που φορούσα και έβαλα 18χ8 ΟΖ ούλτραλεγκέρα (δε γράφει αγγλικά το πατέκι) με κοντινενταλ 225/40/18.

Το αυτοκίνητο άλλαξε τελείως, πέρα απο εμφανισιακά.

Μιλάμε για 8κιλά η κάθε ζάντα...λογικό είναι πώς οι απώλειες ιπποδύναμης στο σύστημα διεύθυνσης να μειώθηκαν..

Το αυτοκίνητο πάντως φυσάει και σε επιδόσεις αλλά και σε εμφάνιση.

Λίγο στη τελική μου τα χάλασε που την έριξε!

Το θέμα δεν είναι αν θα βάλεις 17αρα ή 18άρα, αλλά τί θα βάλεις!

Το κακό είναι όμως πως μου έχει βάλει ιδέες για αλλαγή φρένων και αυτά του κούπρα 2 έρχονται κουτί!!!

Οπότε όποιος ενδιαφέρεται για Φ312 κομπλέ με δίατριτους δίσκους...εδώ είμαι!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για να σας πώ τη δική μου αλήθεια, με τις 18αρες βρήκα το φως μου!!!!!

Είναι η 2η φορά που αλλάζω ζάντες και...τελευταία.

¶λλαξα τις 17χ7,5 που φορούσα και έβαλα 18χ8 ΟΖ ούλτραλεγκέρα (δε γράφει αγγλικά το πατέκι) με κοντινενταλ 225/40/18.

Το αυτοκίνητο άλλαξε τελείως, πέρα απο εμφανισιακά.

Μιλάμε για 8κιλά η κάθε ζάντα...λογικό είναι πώς οι απώλειες ιπποδύναμης στο σύστημα διεύθυνσης να μειώθηκαν..

Το αυτοκίνητο πάντως φυσάει και σε επιδόσεις αλλά και σε εμφάνιση.

Λίγο στη τελική μου τα χάλασε που την έριξε!

Το θέμα δεν είναι αν θα βάλεις 17αρα ή 18άρα, αλλά τί θα βάλεις!

Το κακό είναι όμως πως μου έχει βάλει ιδέες για αλλαγή φρένων και αυτά του κούπρα 2 έρχονται κουτί!!!

Οπότε όποιος ενδιαφέρεται για Φ312 κομπλέ με δίατριτους δίσκους...εδώ είμαι!

Για να καταλάβουμε... ανάμεσα στις δύο, προτείνεις 18άρες, από την εμπειρία σου!;

Την τελική πόσο την έριξε!;

Α! Κ το πιο σημαντικό... πες μας για την κατανάλωση κ τους κραδασμούς!!!

Thanx! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κραδασμούς δεν έχει, εκτός απο τη π@π@ρι@ που βγάζει αέρα στο τέλος της κονσόλας....που ούτως ή άλλως έτριζε κ με 17άρες!

Τελική να σου πώ πως με το ζόρι σήμερα (κυνηγώντας μια πόρσε καρρέρα...εδώ γελάνε) έφτασε 215 κοντερίσια..με δυσκολία περνάει τις 5000σαλ.

Για να μη παρεξηγιόμαστε έχω το πατέκι με τα 140 άλογα.

Το μόνο πρόβλημα είναι πως πρέπει να είμαι πιο προσεκτικός στα σαμαράκια και τις λακούβες, ρίχνοντας ωστόσο και συχνές ματιές στη πίεση.

Σκέψου όμως πως άν θέλεις να βελτιώσεις την εμφάνιση με 18άρα σκέψου κ τι θα αποκαλυφθεί απο πίσω...τα Φ286 φρένα είναι λίγο μικρούτσικα..

Και τελείοντας για να γίνω σαφής, η 18άρα δε σου βελτιώνει την απόδοση. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί και να ζορίσει το αυτοκίνητο (με τα 140). Αυτός είναι και ένας λόγος που διάλεξα την ΟΖ γιατί είναι πανάλαφρη ζάντα και φέρνει τα πράγματα σε μια ισορροπία.

ΥΓ: Η κατανάλωση ανέβηκε αλλά όχι τίποτα σπουδαίο

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη 18άρα του R32 (oem, όχι replica) και ως γνωστόν έχω ένα 1.4 FSI και ένα 1.6 FSI. Έχω φορέσει τις ζάντες και στα 2 αμάξια. Διαφορά υπάρχει στην απόδοση, αλλά θα έλεγα ότι είναι πολύ μικρή ακόμη κ στο 1.4 FSI (άποψή μου). Για εμφάνιση δε χρειάζεται να αναφερθεί κάτι. Το θέμα με τους κραδασμούς προσωπικά δε με κουράζει, αλλά χρειάζεται προσοχή στις λακούβες για να μη γίνει η ζάντα εξάγωνο.

Η διαφορά που θεωρώ πως είναι πιο αισθητή είναι η συμπεριφορά του αυτοκινήτου στη στροφή. Με το 18άρι φεύγεις πιο απότομα όταν φτάσεις στο όριο, ενώ με το 16άρι η πληροφόρηση είναι πιο έγκαιρη και το το "χάσιμο" της πρόσφυσης πιο γραμμικό. Αν θέλεις να πηγαίνεις γρήγορα στις στροφές βάζεις 18άρα, αν προτιμάς να παίζεις με φλικαρίσματα και ντριφτάκια (όσο μπορείς με ένα μπροστοκίνητο ( εννοείται χωρίς χειροφρενιές) ) η 16 άρα είναι πιο διασκεδαστική! Από 17άρα δν έχω εμπειρία, αλλά θεωρώ πως κινείται κάπου ενδιάμεσα. Η προσωπική μου άποψη είναι 18!

Link to comment
Share on other sites

έχοντας παρακολουθήσει με προσοχή το συγκεκριμένο topic μπορώ να πω ότι έπεσα βαθύτερα και γω στο δίλημμα του 17'' vs 18'' . Γνωρίζω ότι τα <<θεωρητικά>> πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της 18άρας, ωστόσο δεν μπορώ να αναφερθώ πρακτικά διότι δεν έχω συγκρίνει οδηγώντας. Ένα gti stage2 μόνο που έκανα βόλτα με 18άρες , απλά τρομοκρατούσε. Για τί τάξης λοιπόν ποσοστό μιλάμε σε απώλειες επιτάχυνσης ή τελικής ταχύτας? Για αρκετά αισθητό βαθμό? Και αν ναι , εξανεμίζεται όλο αυτό από τα πλεονεκτήματά

Link to comment
Share on other sites

έχοντας παρακολουθήσει με προσοχή το συγκεκριμένο topic μπορώ να πω ότι έπεσα βαθύτερα και γω στο δίλημμα του 17'' vs 18'', και μιας και υπάρχει ήδη ανοιχτό topic που έχει μείνει για καιρό ανενεργό, είπα να γράψω εδώ . Γνωρίζω ότι τα <<θεωρητικά>> πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της 18άρας, ωστόσο δεν μπορώ να αναφερθώ πρακτικά διότι δεν έχω συγκρίνει οδηγώντας. Ένα gti stage2 μόνο που έκανα βόλτα με 18άρες , απλά τρομοκρατούσε. Για τί τάξης λοιπόν ποσοστό μιλάμε σε απώλειες επιτάχυνσης ή τελικής ταχύτας? Για αρκετά αισθητό βαθμό? Και αν ναι , εξανεμίζεται όλο αυτό από τα πλεονεκτήματά της και το κάλυτερο πάτημα στο δρόμο ? ( Αφήνω απ'έξω το θέμα αισθητικής, πρώτος στόχος η βελτίωση και η απόδοση ) .. ¶τομα με 18άρες αν μπορούσαν να με διαφωτίσουν ή να με ξεμπερδέψουν έστω λίγο στο τί τελικά να προτιμήσω , έχοντας βλέψεις για βελτίωση.. ( Αν έχουν και ίδια αυτοκίνητα, GT ή TSI ακόμα καλύτερα.. ) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.