Jump to content
bozis_k

Υπερβολική Θερμοκρασία στον κινητήρα του Tsi ?

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω το ΤSi εδώ και 3 μέρες, και αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ο κινητήρας βράζει μετά από κάθε διαδρομή!!!

Χωρίς να έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα και χωρίς να ανεβάζω τις στροφές, ανοίγω το καπό και ο κινητήρας βράζει κανονικά!!!

Μυρίζει και κάτισαν ψιλοκαμένο, αλλα θα μου πεις λογικό ειναι, 3ων ημερών είναι

Γνωρίζει κανείς κάτι πάνω σε αυτό το θέμα???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω το ΤSi εδώ και 3 μέρες, και αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ο κινητήρας βράζει μετά από κάθε διαδρομή!!!

Χωρίς να έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα και χωρίς να ανεβάζω τις στροφές, ανοίγω το καπό και ο κινητήρας βράζει κανονικά!!!

Μυρίζει και κάτισαν ψιλοκαμένο, αλλα θα μου πεις λογικό ειναι, 3ων ημερών είναι

Γνωρίζει κανείς κάτι πάνω σε αυτό το θέμα???

καταρχήν φιλαράκι καλορίζικο το θηριάκι σου κ να το χαίρεσαι!!!

αυτο που λες με το καμένο ειναι λογικό πιστεύω, τα πρωτα χιλιόμετρα του κινητήρα κ όλα μυρίζουν..

αυτό νομίζω με τη θερμοκρασία έχει αναφερθεί ξανα κ επίσης το βρίσκω λογικό, ειδικά για υπερτροφοδοτουμενο μοτέρ, με μονώσεις σε μετώπες,καπώ,κλπ.. αλλα ρε παιδιά πως καταλαβαίνετε πως είναι υπερβολική η θερμοκρασία? γιατί να μην είναι η κανονική θερμοκρασία που αναπτύσει το μοτερ μετα απο κάθε διαδρομή? σε όλα τα αμάξια δεν βάζεις χέρι πάνω στη μηχανή!! καταλαβαίνω ,καινούριο αμάξι,αλλά μην ανησυχείς..

εκτός αν με τη θερμότητα βγαίνουν κ τίποτα ατμοί η καπνοί ή λιώνουν τίποτα πλαστικά, οπότε πάω πάσο.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ανοίξει ποτέ φούρνο, που να είναι στους 250 C ?

ε, κάπως έτσι είναι και ο δικός μου κινητήρας όταν ανοίγεις το καπό

εκπεμπει παρα πολυ θερμότητα

Και αυτό που ανησυχεί ειναι το καλοκαιρι..... φαντάσου τότε τι θα γίνεται..... πριζόλες θα ψήνω fire.gif

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι ετσι γινεται.Ειδικα το καλοκαιρι οταν δουλευει ο ανεμιστηρας του ψυγειου και με κλειστο καπο δεν καθεσαι ουτε διπλα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε και με το κολπο του κλιματισμου να δεις την θερμοκρασια της μηχανης να δεις μεχρι ποσους βαθμους φτανει.στο δικο μου (gt) δεν εχει ξεπερασει τους 86.

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Έχεις ανοίξει ποτέ φούρνο, που να είναι στους 250 C ?

ε, κάπως έτσι είναι και ο δικός μου κινητήρας όταν ανοίγεις το καπό

εκπεμπει παρα πολυ θερμότητα

Και αυτό που ανησυχεί ειναι το καλοκαιρι..... φαντάσου τότε τι θα γίνεται..... πριζόλες θα ψήνω fire.gif

Είχες ποτέ ξανά αυτοκίνητο και δη turbo?

Link to comment
Share on other sites

καινουργιο ειναι ρε παιδια...θα στρωσει!!!

απλα και μετα με τη θερμοκρασια δε θα τα πηγαινεις και πολυ καλα...ανεβαζουν ευκολα!!!

πατα το λιγο κι εσυ....αν πηγανεις σιγα ζεσταινεται!!!!

εγω αν κατσω 5 λεπτα εν σταση θα μυριζει κι εμενα!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν φιλαράκι καλορίζικο το θηριάκι σου κ να το χαίρεσαι!!!

αυτο που λες με το καμένο ειναι λογικό πιστεύω, τα πρωτα χιλιόμετρα του κινητήρα κ όλα μυρίζουν..

αυτό νομίζω με τη θερμοκρασία έχει αναφερθεί ξανα κ επίσης το βρίσκω λογικό, ειδικά για υπερτροφοδοτουμενο μοτέρ, με μονώσεις σε μετώπες,καπώ,κλπ.. αλλα ρε παιδιά πως καταλαβαίνετε πως είναι υπερβολική η θερμοκρασία? γιατί να μην είναι η κανονική θερμοκρασία που αναπτύσει το μοτερ μετα απο κάθε διαδρομή? σε όλα τα αμάξια δεν βάζεις χέρι πάνω στη μηχανή!! καταλαβαίνω ,καινούριο αμάξι,αλλά μην ανησυχείς..

εκτός αν με τη θερμότητα βγαίνουν κ τίποτα ατμοί η καπνοί ή λιώνουν τίποτα πλαστικά, οπότε πάω πάσο.. ;)

+1

Χαλαρωσε και απολαυσε το!!!

Link to comment
Share on other sites

Aν σου πω, οτι η τουρμπινα σου, ανεβαζει γυρω στους 1100+ βαλέ βαθμους, απο μαμα οπως ειναι το αμαξι, θα νιωσεις καλυτερα, η χειροτερα...?

Καλοριζικο να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε και με το κολπο του κλιματισμου να δεις την θερμοκρασια της μηχανης να δεις μεχρι ποσους βαθμους φτανει.στο δικο μου (gt) δεν εχει ξεπερασει τους 86.

ειμαι λιγο εκτος και συγνωμη αλλα μηπως μπορεις να μου εξηγησεις πως θα δω και εγω τη θερμοκρασια στο gt μου και που την αναγραφει γιατι προσπαθω και δεν βγαζω ακρη ευχαριστω.

Edited by dubbeR_xronis
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε και με το κολπο του κλιματισμου να δεις την θερμοκρασια της μηχανης να δεις μεχρι ποσους βαθμους φτανει.στο δικο μου (gt) δεν εχει ξεπερασει τους 86.

[/quotειμαι λιγο εκτος και συγνωμη αλλα μηπως μπορεις να μου εξηγησεις πως θα δω και εγω τη θερμοκρασια στο gt μου και που την αναγραφει γιατι προσπαθω και δεν βγαζω ακρη ευχαριστω.

Πήγαινε στο vw cars>how to's>

Θα βρεισ αυτό που ψάχνεις αναλητικά

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχει τίποτα, φυσιολογικό είναι. Ολα τα αυτοκίνητα που έχουν turbo ζεσταίνονται πολύ, το tsi ακόμα περισσότερο αφού έχει 2 turbo που πιάνουν τρελές θερμοκρασίες. Οσο για την μυρωδιά, ούτε για αυτό να ανησυχείς, τα πλαστικά είναι επειδή είναι καινούργια, μετά απο μερικές μέρες θα σταματήσει να μυρίζει.

Καλές βόλτες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παίδες,

Είναι το πρώτο μου αυτοκίνητο με Turbo επομένως δεν ξέρω και πολλά

Πάντως όσο το οδηγώ τόσο ποιο πολύ το χαίρομαι....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παίδες,

Είναι το πρώτο μου αυτοκίνητο με Turbo επομένως δεν ξέρω και πολλά

Πάντως όσο το οδηγώ τόσο ποιο πολύ το χαίρομαι....

ελπιζω να σε δουμε σε δυο βδομαδες στην συναντηση!!!

Link to comment
Share on other sites

se μια δυναμομετρηση του gt οι θερμοκρασιες μηχανης εφτασαν κ 1100-1200(δεν εννοουσαν τουρμπινας παντως)οπου αυτες οι θερμοκρασιες ειναι υπερβολικες για μαμα αυτοκ. ελπιζω να το ειχαν υποψην τους οταν τα βγαζαν κ να προνοησαν.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=14519

οποτε εσενα π ναι tsi einai pio safe...

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

στο topic που λες δεν αναφερόταν σε θερμοκρασία μηχανής οι 1100+ βαθμοί

για μηχανή λένε γύρω στους 90

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.