Jump to content
kalamaris

Μαυρα τα νικελ σηματα Vw

Recommended Posts

Παιδια εχω δει σε πολλα vw να ειναι βαμμενα μαυρα τα νικελ σηματα τους ,δηλαδη το μπροστινο στη μασκα και το πισω στο καπο...Ξερετε πως μπορω να το βαψω και εγω και να ειναι ομορφο και να μην φυγει η μπογια(επειδη ειναι νικελ μηπως φυγει το σπρει)

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω δει σε πολλα vw να ειναι βαμμενα μαυρα τα νικελ σηματα τους ,δηλαδη το μπροστινο στη μασκα και το πισω στο καπο...Ξερετε πως μπορω να το βαψω και εγω και να ειναι ομορφο και να μην φυγει η μπογια(επειδη ειναι νικελ μηπως φυγει το σπρει)

Thanx!

Γυαλόχαρτο- διαλητικό- πλαστικοποιητής- μπογια- βερνίκι

τριβεις(πολύ καλά)- πλένεις(διαλητικό)- βάφεις(πλαστικοποιητής)- τριβεις(λίγο)- πλένεις(νεράκι του θεού)-στεγνώνεις(πολύ καλά)- βάφεις(μπογιά)- βάφεις(βερνίκι)- έτοιμος

Μπόλικη υπομονή και όχι βιασίνες και θα γίνει κουκλί!

Link to comment
Share on other sites

Γυαλόχαρτο- διαλητικό- πλαστικοποιητής- μπογια- βερνίκι

τριβεις(πολύ καλά)- πλένεις(διαλητικό)- βάφεις(πλαστικοποιητής)- τριβεις(λίγο)- πλένεις(νεράκι του θεού)-στεγνώνεις(πολύ καλά)- βάφεις(μπογιά)- βάφεις(βερνίκι)- έτοιμος

Μπόλικη υπομονή και όχι βιασίνες και θα γίνει κουκλί!

Τhanx!!!Eπειδη οσα βαμμενα σηματακια εχω δει ειναι μαυρο ματ θα γινει και το δικο μου ματ αν ακολουθησω την διαδικασια που περιεγραψες??

Link to comment
Share on other sites

Πώς τα αφαιρείς από το αυτοκίνητο?

Κυρίως το μπροστινό με ενδιαφέρει. Και θα γίνει μαύρο ματ? Υλικά πού βρίσκεις?

Εναλλακτικά μήπως μπορώ να βρω φιλέτα νίκελ για τον μπροστινό αεραγωγό?

Επίσης υπάρχει τρόπος να βγει αυτό το 1.4 από πίσω χωρίς να αφήσει τίποτα?

Συγγνώμη παίδες αλλά καινούριος...

Link to comment
Share on other sites

το παρκαρεις το βραδυ με τον κωλο σε σημειο που να το βλεπει ο ηλιος την μερα (ζεστη μερα!!!).

παιρνεις οδοντικο νημα και με προσοχη περνας το νημα αναμεσα σε γραμματα και πορτ μπαγκαζ. μετα απο δεκα λεπτα που θα εχεις τελειωσει η παιρνεις καποια γυαλιστικη αλοιφη η μαντηλακια καθαρισμου sonax ( καθαριζει τα παντα!) και εφαρμοζεις τοπικο μασαζ!!!

και μετα χαζευεις το αποτελεσμα!!!

Link to comment
Share on other sites

f_DSC00077m_bc36e8b.jpg

Αυτή κάνει; Φυσικά υπάρχει και η καλύτερη λύση απο όλες, να βρείς έτοιμα μαύρα σήματα που υπάρχουν μέν στο εμπόριο

αλλά εγώ δέν κατάφερα να βρώ πουθενά...

Edited by phantom
Link to comment
Share on other sites

Δέν κατάλαβες μάλλον, το εσωτερικό ήταν γκρί και το έβαψα εγώ κόκκινο με τον ίδιο τρόπο και μετά μόνωσα το εξωτερικό και με λεπτό πινελάκι και αρκετή υπομονή έβαψα και το νίκελ σε μαύρο.

¶ν αυτό που βλέπεις σε ικανοποιεί τότε στείλε μου pm να έρθεις απο το σπίτι μου να το φτιάξουμε μαζί. Έχω και τις μπογιές οπότε γλιτώνεις

και το ψάξιμο και τα έξοδα, έχω τρία διαφορετικά μαύρα.

Edit: Όλα τα έκανα χωρίς να βγάλω το σήμα.

Edited by phantom
Link to comment
Share on other sites

Αυτή κάνει; Φυσικά υπάρχει και η καλύτερη λύση απο όλες, να βρείς έτοιμα μαύρα σήματα που υπάρχουν μέν στο εμπόριο

αλλά εγώ δέν κατάφερα να βρώ πουθενά...

υπαρχουν η μαλλον υπηρχαν για polo 6Ν και golf 4 αλλα τα σταματησαν και το μεγεθος τους ηταν μικροτερο απο τα σηματα στα 9Ν

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Δέν κατάλαβες μάλλον, το εσωτερικό ήταν γκρί και το έβαψα εγώ κόκκινο με τον ίδιο τρόπο και μετά μόνωσα το εξωτερικό και με λεπτό πινελάκι και αρκετή υπομονή έβαψα και το νίκελ σε μαύρο.

¶ν αυτό που βλέπεις σε ικανοποιεί τότε στείλε μου pm να έρθεις απο το σπίτι μου να το φτιάξουμε μαζί. Έχω και τις μπογιές οπότε γλιτώνεις

και το ψάξιμο και τα έξοδα, έχω τρία διαφορετικά μαύρα.

Edit: Όλα τα έκανα χωρίς να βγάλω το σήμα.

Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά επέτρψέ μου να γνωρίζω καλύτερα καθώς όπως θα ξέρεις έχω κάνει το ίδιο πριν χρόνια.

α) Το μέσα θα μπορούσες να το κάνεις πιο εύκολα αν το ξεκολλούσες (ναι είναι ξεχωριστό κομμάτι). Επίσης θα γινόταν καλύτερη δουλειά καθώς δεν θα το έκανες με πινέλο αλλά με σπρέυ

β) Για να κρατήσει το χρώμα θέλει τρίψιμο μέχρι τελικής πτώσεως πρώτα (δεν αναφέρω τα υπόλοιπα υλικά που πρέπει να πέσουν πριν και μετά το χρώμα.)

Το πιθανότερο λοιπόν είναι μετά το καλοκαίρι (αν όχι μέσα σε αυτό) να αρχίσει να ξεφλουδίζει το μαύρο. Όταν γίνει αυτό κάντο με το σωστό τρόπο.

¶λλωστε δεν νομίζω ο Δήμος που είναι 30 χρόνια στο επάγγελμα να λέει μαλ@κίες για τη διαδικασία...

2910200632650resizeby4.jpg

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Phantom ευχαριστω πολυ για την προσκληση!

Τα ειχα βαψει και εγω μαυρα με σπρευ μαυρο ματ αλλα ξεφλουδισε και εφυγε η μπογια... :cry: :cry:

Οντως η καλυτερη λυση ειναι αυτη που λεει ο dubber stoilas,αλλα αν σου ξεφλουδισει και σε σενα προτεινω να παμε μαζι σε ενα φανοποιο να τα κανει κ στους δυο μας,να μας κανει και καλυτερη τιμη!

Tip:Προσεχε ιδιαιτερα οταν πλενεις το αμαξι να μην πεφτει με πιεση το νερο πανω στο σημα! :cry:

Link to comment
Share on other sites

το παρκαρεις το βραδυ με τον κωλο σε σημειο που να το βλεπει ο ηλιος την μερα (ζεστη μερα!!!).

παιρνεις οδοντικο νημα και με προσοχη περνας το νημα αναμεσα σε γραμματα και πορτ μπαγκαζ. μετα απο δεκα λεπτα που θα εχεις τελειωσει η παιρνεις καποια γυαλιστικη αλοιφη η μαντηλακια καθαρισμου sonax ( καθαριζει τα παντα!) και εφαρμοζεις τοπικο μασαζ!!!

και μετα χαζευεις το αποτελεσμα!!!

Ευχαριστώ.

Θα φύγουν αυτά άμεσα. Δεν ξέρω απλά αν θα φύγουν μαζί με το Polo ή μόνο το 1.4.

Για μαύρα σήματα ρίξτε ένα σύρμα γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ. Αν είμαι Αθήνα να έρθω :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Θα φύγουν αυτά άμεσα. Δεν ξέρω απλά αν θα φύγουν μαζί με το Polo ή μόνο το 1.4.

Για μαύρα σήματα ρίξτε ένα σύρμα γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ. Αν είμαι Αθήνα να έρθω ;)

αν ερθεις αθηνα ελα να βγαλεις και τα δικα μου γιατι εγω βαριεμαι!!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά επέτρψέ μου να γνωρίζω καλύτερα καθώς όπως θα ξέρεις έχω κάνει το ίδιο πριν χρόνια.

α) Το μέσα θα μπορούσες να το κάνεις πιο εύκολα αν το ξεκολλούσες (ναι είναι ξεχωριστό κομμάτι). Επίσης θα γινόταν καλύτερη δουλειά καθώς δεν θα το έκανες με πινέλο αλλά με σπρέυ

β) Για να κρατήσει το χρώμα θέλει τρίψιμο μέχρι τελικής πτώσεως πρώτα (δεν αναφέρω τα υπόλοιπα υλικά που πρέπει να πέσουν πριν και μετά το χρώμα.)

Το πιθανότερο λοιπόν είναι μετά το καλοκαίρι (αν όχι μέσα σε αυτό) να αρχίσει να ξεφλουδίζει το μαύρο. Όταν γίνει αυτό κάντο με το σωστό τρόπο.

¶λλωστε δεν νομίζω ο Δήμος που είναι 30 χρόνια στο επάγγελμα να λέει μαλ@κίες για τη διαδικασία...

Σου επιτρέπω να γνωρίζεις πολύ καλύτερα αφου γνωρίζω και τονίζω κι εγώ: αυτό που προτείνω ΔΕΝ είναι ο σωστός τρόπος ούτε η σωστή λύση,

είπα απλά οτι εγώ το έκανα και παρόλο που έχω ήδη κάνει και 2 πλυσίματα δέν έχω παρατηρήσει το παραμικρό στα σήματά μου και ότι είναι και η πιό οικονομική λύση.

Όσο για το α) σε αυτά που λές θα ήθελα να το ξεκολλήσω και να το βάψω και να το ξαναβάλω γιατί είμαι σίγουρος οτι θα το έκανα πολύ καλύτερο,αλλά υπάρχει μία λεπτομέρεια που δέν γνωρίζεις: Δέν ξέρω να το βγάλω το ρημάδι ούτε να το ξαναβάλω :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Και ούτε ήθελα να σου ζαλίσω τα @@ με τέτοιες βλακείες γιατί ο μόνος που ξέρω οτι σίγουρα ξέρει είσαι εσύ, προτιμώ να σε κουράσω με κάτι πιό σοβαρό κι όχι με το παραμικρό. :lol:

Edit:Διόρθωση ορθογραφικού λάθους tongue.gif

Edited by phantom
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.