Jump to content
phantom

Fistikas-Πήγα Στο "γυμναστήριο" Και "δυνάμωσα" Λιγάκι...

Recommended Posts

Είπε οτι μόλις "διαβάσει" ο εγκέφαλος τότε θα δώ τί άλογα έδωσε, θέλει λέει 500 - 600 χιλιόμετρα μέχρι να διαβάσει και τότε θα δείξει λέει γύρω στα 200 με 210. Δέν ξέρω, τί να πώ........

απορια [γιατι μπερδευτικα και ισως ειναι απο το τρεξιμο που εχω ριξει σημερα]

ειχες 197.2 ps σωστα? τωρα εχεις 188 σωστα? αλλα εχεις 28.5 κι εχεις 42 κιλα ροπη σωστα κι εδω?

τι βελτιωσες τα αλογατα η την ροπη σου? μπερδευτικα :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Με την εξάτμιση τί έγινε? Θα πρέπει να ΞΑΝΑπας? Τελικά πόσο θα σου βγει το κόστος με τα πήγαινε-έλα Αθήνα - Πάτρα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι κατι δεν παει καλα.Ουτε τοση ροπη θα επρεπε να βγαζεις ουτε τετοια αλογα βεβαια...Αν ειχες 42 κιλα ροπη θα επρεπε να βγαζεις καπου 250 αλογα η και παραπανω...

Να πω και κατι αλλο και εγω που ειμαι πρωτο σταδιο.Το δικο μου αμαξι πηγαινε πολυ καλυτερα στην περιοδο του adaptation παρα μετα...Μετα το adaptation δηλαδη θα βελτιωθει και η ροπη η μονο τα αλογα? LOL

Παντως και τα 42 κιλα που δειχνει εκει περα ειναι με ενα peak πολυ μικρης διαρκειας...Δεν μου φαινεται πολυ λογικο αυτο...Η κοκκινη γραμμη οκ ειναι η ροπη.Η πρασινη τι ειναι?

Edited by icy20
Link to comment
Share on other sites

απορια [γιατι μπερδευτικα και ισως ειναι απο το τρεξιμο που εχω ριξει σημερα]

ειχες 197.2 ps σωστα? τωρα εχεις 188 σωστα? αλλα εχεις 28.5 κι εχεις 42 κιλα ροπη σωστα κι εδω?

τι βελτιωσες τα αλογατα η την ροπη σου? μπερδευτικα ;)

Απο οτι βλέπω κάτι έγινε με τη ροπή αλλά μάλλον πήραμε απο τα άλογα για να την ανεβάσουμε tongue.gif

Με την εξάτμιση τί έγινε? Θα πρέπει να ΞΑΝΑπας? Τελικά πόσο θα σου βγει το κόστος με τα πήγαινε-έλα Αθήνα - Πάτρα?

Ναί φίλε μου, θα πρέπει να ξαναπάω Πάτρα για την εξάτμιση. Το κόστος μιάς και ρωτάς έχει ήδη πάει 160 ευρώ βανζίνες και υπολόγιζε 80 ευρώ κάθε βόλτα ώς εκεί και πίσω.... Γ@Μ@Τ@.

Εγω νομιζω οτι κατι δεν παει καλα.Ουτε τοση ροπη θα επρεπε να βγαζεις ουτε τετοια αλογα βεβαια...Αν ειχες 42 κιλα ροπη θα επρεπε να βγαζεις καπου 250 αλογα η και παραπανω...

Να πω και κατι αλλο και εγω που ειμαι πρωτο σταδιο.Το δικο μου αμαξι πηγαινε πολυ καλυτερα στην περιοδο του adaptation παρα μετα...Μετα το adaptation δηλαδη θα βελτιωθει και η ροπη η μονο τα αλογα? LOL

Παντως και τα 42 κιλα που δειχνει εκει περα ειναι με ενα peak πολυ μικρης διαρκειας...Δεν μου φαινεται πολυ λογικο αυτο...Η κοκκινη γραμμη οκ ειναι η ροπη.Η πρασινη τι ειναι?

Το πράσινο είναι η ροπή, το κόκκινο δέν ξέρω τί είναι......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή την φορά δέν θα μιλήσω...

Απλά θα κάθομαι να παρατηρώ....

Και όπως είπα και στον golfakias 42 άλογα ροπή δέν βγάζουν ούτε τα TFSI με full stage 2...

Εύχομαι καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Γυρω στα 40 κιλα παντως εβγαζε φιλος με leon και Κ04-01.Ο οποιος βεβαια εβγαζε 250-260 οπως ειπα.Ουτε αυτο γινεται?Δεν ειναι κανενας που λεει οτι ναναι το παιδι εκεινο.

Link to comment
Share on other sites

:o :o :o :o

Ε ας περιμένουμε λοιπόν να γίνει adaptation μπας και ανέβουν τα ps και πέσει λίγο ροπή σε πιο λογικά νούμερα... :lol:

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Με τόση ροπή και χωρίς αλλαγή τουρμπίνας δεν πιστεύω να έχεις παράπονο Phantom.

Αλήθεια, ο βελτιωτής τί είπε για τα νούμερα, του φάνηκε φυσιολογική η ροπή? Δεν είπε ότι το dyno είναι για τα μπάζα?

Link to comment
Share on other sites

MTM S3

με stage 3 το s3 και εβγαλε 44 κιλα ροπης.....αλλαγη τουρμπινας εξατμιση και αλλα καλουδια.....παιρνουμε και ως δεδομενο οτι το μοτερ του s3 ειναι τελειως διαφορετικο απο αυτο ενος απλου 1.8t οποτε η απαντηση μου πιστευω οτι ειναι αυτονοητη!!!!

δεν εχω την τεχνογνωσια του golfrs πχ αλλα πιστευω οτι αν ανοιξεις λιιιιγο τα ματακια σου και ψαξεις το θεμα λιγο τοτε θα καταλαβεις με απλη λογικη οτι αυτα τα νουμερα ειναι ανεφικτα.....για την ροπη μιλαω παντα

οσο για το τερας ροπης οπως λεει και ο golfrs στα 310 αλογα βγαζει 39,5 κιλα.....Stage 3 mk5 GTI

συγγνωμη αλλα τερας ροπης μαλλον ειναι το 1.8Τ και οχι το 2.0 TFSI....αποψη μου παντα....

Edited by raven
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω παιδια και εγω 42 κιλα ροπη εχω αν αυτο λεει τιποτα.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω παιδια και εγω 42 κιλα ροπη εχω αν αυτο λεει τιποτα.......

με τι πιεση τι τουρμπινα και ποσα αλογα βγαζεις???

Edited by raven
Link to comment
Share on other sites

Για χαλαρώστε λίγο. Η ροπή που βγάζει δεν την βγάζει τραπέζι. Κάνει ένα τρελό peak κοντά στις 3.200 και μετά μέχρι τις 4 πέφτει στα 30 κιλά. Το ξέσπασμα αυτό είναι λίγο ύποπτο. Δεύτερον, τα άλογα είναι αρκετά καλά και το διάγραμμα σχετικά καλό. Να μην έκανε αυτή την κορυφή πάλι στις 3.200, όπου φαίνεται ότι εκεί έχεις και την μέγιστη πίεση και μετά ξεφουσκώνει λίγο για να ξανανέβει στα 180-190 άλογα από τις 4000, μέχρι και τις 6000στρ.

Γενικά σε βλέπω πολύ καλύτερα από πριν, αλλά την ροπή την βλέπω κάπως. Όχι επειδή είναι μεγάλη, απλά επειδή δεν έχει ξανασυμβεί να βγάζει τόση ροπή ένα 20vt. Όχι τουλάχιστον σε αυτό το στάδιο βελτίωσης. Διόρθωσε και την εξάτμιση σου και θα είσαι μια χαρά.

@Μιχάλη, στα Tfsi, με πρόγραμμα παίζεις στα 245 άλογα και 34-36 κιλά ροπής, με φουλ 1ο στάδιο παίζεις στα 260-270 άλογα και στα 39-42 κιλά ροπής. Για παραπάνω στάδιο, δεν γνωρίζω να σου πω σίγουρα, αλλά μέχρι εκεί, κανένα 20vt δεν έχει βγάλει τέτοια δύναμη και με τον τρόπο που την βγάζει ένα Tfsi. Δεν παινεύω το σπίτι μου, αλλά αυτά τα μοτέρ, αν καταφέρουν να ξεπεράσουν τις διακοπές, θα ξεπεράσουν κατά πολύ τα 20vt. Αν...

Link to comment
Share on other sites

με τι πιεση τι τουρμπινα και ποσα αλογα βγαζεις???
Στο ιδιο δυναμομετρο που μετρησε και ο Γιωργος Πατρα μου εβγαλε στο 1.5bar 338 στροφαλο 296 τροχο αν θυμαστε πηγαιντε στην παρουσιαση μου να δειτε την δυναμομετρηση την εχω φωτο!
Link to comment
Share on other sites

Γυρω στα 40 κιλα παντως εβγαζε φιλος με leon και Κ04-01.Ο οποιος βεβαια εβγαζε 250-260 οπως ειπα.Ουτε αυτο γινεται?Δεν ειναι κανενας που λεει οτι ναναι το παιδι εκεινο.

το αναφερεις Κ04-01 καμια σχεσει με Κ03 και 1ο σταδιο 260-270 περιπου 38kg

MTM S3

με stage 3 το s3 και εβγαλε 44 κιλα ροπης.....αλλαγη τουρμπινας εξατμιση και αλλα καλουδια.....παιρνουμε και ως δεδομενο οτι το μοτερ του s3 ειναι τελειως διαφορετικο απο αυτο ενος απλου 1.8t οποτε η απαντηση μου πιστευω οτι ειναι αυτονοητη!!!!

δεν εχω την τεχνογνωσια του golfrs πχ αλλα πιστευω οτι αν ανοιξεις λιιιιγο τα ματακια σου και ψαξεις το θεμα λιγο τοτε θα καταλαβεις με απλη λογικη οτι αυτα τα νουμερα ειναι ανεφικτα.....για την ροπη μιλαω παντα

οσο για το τερας ροπης οπως λεει και ο golfrs στα 310 αλογα βγαζει 39,5 κιλα.....Stage 3 mk5 GTI

συγγνωμη αλλα τερας ροπης μαλλον ειναι το 1.8Τ και οχι το 2.0 TFSI....αποψη μου παντα....

η διαφορα ειναι σε ενισχυμενα πιστονια-εκκεντροφόρους αλλη τουρμπίνα εγκεφαλο αλλα με ολες τις αλλαγές που περιγραφεις ειναι εφικτο για 40kg ροπή και περιπου 300-330hp απλα 1ο σταδιο φιλτρο-ecu-εξατμιση με ερωτηματικά?

Δεν ξερω παιδια και εγω 42 κιλα ροπη εχω αν αυτο λεει τιποτα.......

ναι αλλα εσυ εχεις κανει τοσα πραγματα και το βασικο τουρμπίνα!Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

MTM S3

με stage 3 το s3 και εβγαλε 44 κιλα ροπης.....αλλαγη τουρμπινας εξατμιση και αλλα καλουδια.....παιρνουμε και ως δεδομενο οτι το μοτερ του s3 ειναι τελειως διαφορετικο απο αυτο ενος απλου 1.8t οποτε η απαντηση μου πιστευω οτι ειναι αυτονοητη!!!!

δεν εχω την τεχνογνωσια του golfrs πχ αλλα πιστευω οτι αν ανοιξεις λιιιιγο τα ματακια σου και ψαξεις το θεμα λιγο τοτε θα καταλαβεις με απλη λογικη οτι αυτα τα νουμερα ειναι ανεφικτα.....για την ροπη μιλαω παντα

Κατ'αρχήν φίλε μου Μιχάλη ας μή το συγκρίνουμε με ένα S3 αφού έχουν διαφορές τα δύο μοτέρ, ας το συγκρίνουμε καλύτερα με αυτό που είναι ίδιο.....περίπου........

Εδώ βλέπουμε ξεκάθαρα ότι άν το δυναμόμετρο της Πάτρας είναι σωστό τότε η mtm καλύτερα να πάει να κολλάει μπρίκια αφου με 232 άλογα στο polo κατάφερε να βγάλει μόνο 34 kg ροπής.........

Δεν ξερω παιδια και εγω 42 κιλα ροπη εχω αν αυτο λεει τιποτα.......

Ρε Κώστα εσύ έχεις άλλη τουρμπίνα, άλλο στήσιμο, άλλα περιφεριακά και ένα κάρο ακόμα άλλες διαφορές που σε κάνουν κλάσεις ανώτερο απο μένα κι εδώ μας λένε ούτε λίγο ούτε πολύ ότι έχουμε την ίδια ροπή. Εσένα δέ σου λέει τίποτα αυτό?????????????

το αναφερεις Κ04-01 καμια σχεσει με Κ03 και 1ο σταδιο 260-270 περιπου 38kg

η διαφορα ειναι σε ενισχυμενα πιστονια-εκκεντροφόρους αλλη τουρμπίνα εγκεφαλο αλλα με ολες τις αλλαγές που περιγραφεις ειναι εφικτο για 40kg ροπή και περιπου 300-330hp απλα 1ο σταδιο φιλτρο-ecu-εξατμιση με ερωτηματικά?

ναι αλλα εσυ εχεις κανει τοσα πραγματα και το βασικο τουρμπίνα!Σωστά?

Πετράν μήν αρπάζεσαι ρε φίλε, αυτό λέμε κι εμείς εδώ. Εδώ k04-01 στο παράδειγμα του icy20 η ακόμα και στο παράδειγμα ενός φίλου μου με ΤΤ που φοράει k04-023 με πρόγραμμα απο πολύ γνωστό που πολλοί μου πρότειναν ώς κορυφαίο ( όχι ειρωνικά, μή παρεξηγηθούμε, όντως είναι κορυφή το άτομο) και με 230 άλογα έβγαλε 38kg ροπή κι εγώ με 188 βγάζω 42????????????????????????????

Απλά περιμένω να δώ ποιό S3 ή Μ3 θα βρεθεί δίπλα μου να του πιώ το αίμα άν είναι έτσι.....

Κοίτα να δείς τί μαθαίνουμε ρε fousti μου στην Πάτρα....... Κι εγώ που νόμιζα ότι το ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ S3 τρίτο στάδιο mtm βγάζει 42kg ροπή..................

Τώρα λογικά θα πηγαίνουμε κόπιες με αυτό έέέέέέ??????????????

Ααααα, και για να μήν ξεχαστώ, φίλε μου GolfRS πρώτον: 42 άλογα ροπή δε βγάζει κανείς, κιλά ίσως :lol:tongue.giftongue.gif ( φιλικά το λέω έτσι? μή παρεξηγηθούμε κι όλας tongue.gif ) και δεύτερον γιατί δέ μιλάς? Εμένα τουλάχιστον με ενδιαφέρει να δώ τη γνώμη σου, ξέρω ότι τουλάχιστον δέ θα πείς μ@@@@@ες.

Link to comment
Share on other sites

Ααααα, και για να μήν ξεχαστώ, φίλε μου GolfRS πρώτον: 42 άλογα ροπή δε βγάζει κανείς, κιλά ίσως :lol:tongue.giftongue.gif ( φιλικά το λέω έτσι? μή παρεξηγηθούμε κι όλας tongue.gif ) και δεύτερον γιατί δέ μιλάς? Εμένα τουλάχιστον με ενδιαφέρει να δώ τη γνώμη σου, ξέρω ότι τουλάχιστον δέ θα πείς μ@@@@@ες.

Έτσι έγραψα;;; :lol: :lol:

Φαντάσου δηλαδή σε τί σύγχιση έχω έρθει με όλα αυτά που διαβάζω....

Όσο για το "δέν μιλάω" έχει να κάνει με το γεγονός ότι πολλοί απο το φόρουμ δέν ενδιαφέρονται να ακούσουν αυτά που θα πώ, ίσως λόγω φιλικής σχέσης με τον αναφερόμενο βελτιωτή..

Δέν σκοπέυω λοιπόν να ξαναγράψω πράγματα, που λίγο πολύ εσένα τουλάχιστον στα είπα one on one...

Καλή συνέχεια εύχομαι. :lol:

Link to comment
Share on other sites

παντως RS εγω τα 40Kg ροπης θα τα βγαλω με την K03s που εχω πανω...γιατι να ειναι ανεφικτο οταν του Γιωργου πεταγεται στα 42 και εμενα στα 37?...

μηπως πρεπει να αρχισουμε να τσαγιαζουμε τα 2.0Tfsi για να πειτε respect?!! :huh::wacko::blink:

Link to comment
Share on other sites

Oπως το βλεπω εγω παιδια απο την μερια μου η ροπη με τα 42 κιλα,το peak καλυτερα των 42 κιλων με την συγκεκριμενη (μικρη) τουρμπινα,με αυτη την πιεση και 1800cc ειναι καθαρα λαθος καλιμπραρισματος του dyno.Επεισης βλεποντας την ολη καμπυλη ροπης και ps ευκολα παρατηρει κανεις τις αλλεπάλληλες κατσαρες γραμμες που ειναι ξεκαθαρο οτι το προγραμμα θελει βελτιωση και οχι απλα καποια kh οπου και θα στρωσει δια μαγειας μονο του... :huh:

Καλο θα ηταν φιλε μου Phantom αν εχεις και το AFR της καινουργιας δυναμομετρησης να το ανεβασεις αν υπαρχει για να δουμε τυχον αλλαγη απο την πρωτη, διοτι αν ο λογος λ στο full boost στις 5000 στροφες εξακολουθει να ειναι 0,900 κατι οπου σημαινει καπου στο 14,2-14,3 AFR, την στιγμη οπου θα επρεπε να ειναι κοντα στο 11,5, το μιγμα ειναι ελεεινα φτωχο με αμεσες επιπτωσεις στην αξιοπιστια του μοτερ

Edited by Suby
Link to comment
Share on other sites

διοτι αν ο λογος λ στο full boost στις 5000 στροφες εξακολουθει να ειναι 0,900 κατι οπου σημαινει καπου στο 14,2-14,3 AFR, την στιγμη οπου θα επρεπε να ειναι κοντα στο 11,5, το μιγμα ειναι ελεεινα φτωχο με αμεσες επιπτωσεις στην αξιοπιστια του μοτερ

γι αυτο το λογο αλλαξα αντλια βενζινης και ρυθμιστη πιεσης στα 4bar...δια του φοβου να "στεγνωσει" το μοτερ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο το λογο αλλαξα αντλια βενζινης και ρυθμιστη πιεσης στα 4bar...δια του φοβου να "στεγνωσει" το μοτερ!!! :lol:

:):lol:

Link to comment
Share on other sites

το αναφερεις Κ04-01 καμια σχεσει με Κ03 και 1ο σταδιο 260-270 περιπου 38kg

η διαφορα ειναι σε ενισχυμενα πιστονια-εκκεντροφόρους αλλη τουρμπίνα εγκεφαλο αλλα με ολες τις αλλαγές που περιγραφεις ειναι εφικτο για 40kg ροπή και περιπου 300-330hp απλα 1ο σταδιο φιλτρο-ecu-εξατμιση με ερωτηματικά?

ναι αλλα εσυ εχεις κανει τοσα πραγματα και το βασικο τουρμπίνα!Σωστά?

Ναι ρε Πετραν κ Γιωργαρε γι αυτο το ειπα οτι εγω βγαζω τοσα κιλα ροπης με τοσα πραγματα πανω και μου φαινεται απιστευτο αυτο που σου εδειξε εσενα το δυναμομετρο!!! <_< Edited by goldengolf
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ,

επειδη το θεμα μαλλον εχει κουρασει παρα εχει ενημερωσει , να σας αναφερω (απο προσωπικη εμπειρια σε δυναμομετρο ΜΑΗΑ LPS-3000 και οχι τιποτα αλλα αμφιβολου ποιοτητας και ακριβειας) οτι τα 1,8Τ με Κ003S με ιπποδυναμεις που προερχονται απο σωστη εξατμιση , σωστο προγραμμα και ελευθερο φιλτρο μεσα στο εργοστασιακο φιλτροκουτι , περιπου στα

210-215 ΗΡ ,

α) η καμπυλη ροπης στο συνολο των δυναμομετρημενων οχηματων ειναι αυτο που λεμε "τραπεζι" με σταδιακη της πτωση απο τις 5000-5200rpm και μετα λογω μειωσης της πιεσης ,

β) η δε μεγιστη τιμη αυτης κυμαινεται απο 30-32 kgm και εμφανιζεται σε στροφες αναλογα με το προγραμμα.

Τελος , να ανφερω οτι το δυναμομετρο ειναι μια συσκευη που :

α)χρειαζεται ανα τακτα χρονικα διαστηματα καλιμπραρισμα (οπως ολα τα μετρητικα οργανα) και

β) αναλογα του "επιθυμιτου" αποτελεσματος παραμετροποιειται κιολας , ωστε να παρουμε τη μετρηση που θα ικανοποιει τον ενδιφερομενο (αν θυμαστε απο τα σχολικα σας χρονια αυτο στη φυσικη και στη μηχανικη το λεγαμε "επιπεδο αναφορας").

Φιλικα και για να τελειωνει το "σηριαλ" με τις δυναμομετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι παει και παραπανω...εγω σε ενα δυναμομετρο εκανα ολες τις δυναμομετρησεις και ειναι MAHA...

225ps με 37,5 κιλα ροπης...και μαμα dp...και μαμα κουλερ...εκτος αν εχω υπερπρογραμμα ή υπερμηχανη!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest stel-th
Oπως το βλεπω εγω παιδια απο την μερια μου η ροπη με τα 42 κιλα,το peak καλυτερα των 42 κιλων με την συγκεκριμενη (μικρη) τουρμπινα,με αυτη την πιεση και 1800cc ειναι καθαρα λαθος καλιμπραρισματος του dyno.Επεισης βλεποντας την ολη καμπυλη ροπης και ps ευκολα παρατηρει κανεις τις αλλεπάλληλες κατσαρες γραμμες που ειναι ξεκαθαρο οτι το προγραμμα θελει βελτιωση και οχι απλα καποια kh οπου και θα στρωσει δια μαγειας μονο του... ;)

Καλο θα ηταν φιλε μου Phantom αν εχεις και το AFR της καινουργιας δυναμομετρησης να το ανεβασεις αν υπαρχει για να δουμε τυχον αλλαγη απο την πρωτη, διοτι αν ο λογος λ στο full boost στις 5000 στροφες εξακολουθει να ειναι 0,900 κατι οπου σημαινει καπου στο 14,2-14,3 AFR, την στιγμη οπου θα επρεπε να ειναι κοντα στο 11,5, το μιγμα ειναι ελεεινα φτωχο με αμεσες επιπτωσεις στην αξιοπιστια του μοτερ

θα συμφωνησω με τον φιλο suby και θα κατσω και εγω να παρακολουθω το θεμα περιμενοντας την λυση

ταπινη μου αποψη αγορασε φιλε φαντομ εναν εγκεφαλο απο ιβιζα βαλε και την μαμα εξατμηση (που ειναι και καλητερη)

πετα στα σκουπιδια αυτα που εβαλες και απολαυσε το αμαξακι σου σωστο.

απλα δεστο σαν μια λαθος επενδυση δεν νομιζω να υπαρξει καποια αλλη λυση ειναι κριμα καινουργιο αυτοκινητο :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.