Jump to content
florina

Αλλαγή λαδιών σε Jetta 1.6

Recommended Posts

Τον Νοέμβρη του 2005 έγινα κάτοχος του νέου τότε Jetta 1.6 (102 ps) :D Όταν το αγόρασα από την αντιπροσωπεία μου είπανε ότι στα 7.500 χλμ (ή αν συμπληρωθεί χρόνος) χρειάζεται αλλαγή λαδιών.. Τα χλμ δεν τα συμπλήρωσα και έτσι τον Νοέμβρη του 2006 έκανα την πρώτη αλλαγή λαδιών, πληρώνοντας 90 ευρώ (4 λίτρα long life - λεπτομέρειες δεν θυμάμαι). Έχουν περάσει 6 μήνες από τότε και τα χιλιόμετρα μου έφτασαν τα 15.000. Τώρα πρέπει να ξανά αλλάξω λάδια; Μου φαίνονται λίγο γ@μησι@τικα τα χρήματα που ζητάνε στην αντιπροσωπεία (ακούω κοντά στα 150 ευρώ!!). Τα χρήματα τα έχω αλλά για το γ@μώτο. Κολλητός μου έχει το Οκτάβια ΡΣ ΑΒΤ και με τα ίδια περίπου χρήματα έκανε το σέρβις των 30.000 χλμ εκτός αντιπροσωπείας. Δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καταρχην καλωσορισες.

Αν θελεις περνα μια απο το ''Παρουσιαση Νεων Μελων'' να σε καλωσορισουμε και επισημα.

Στο θεμα σου τωρα.

Τα λαδια οποτε και να τα αλλαζεις,κακο δεν κανουν.

Καλο θα ηταν να ακολουθεις πλεον τα διαστηματα των service που αναγραφονται στο manual.

Μπορεις να κανεις την αλλαγη και σε καποιο αλλο εξουσιοδοτημενο οχι απαραιτητα αντιπροσωπειας.

Το θεμα μεταφερθηκε εδω.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προβλημα.

Γιαυτο το μετεφερα ωστε να το δουν καλυτερα και να απαντηθει.

Ελπιζω να σε καλυψε η απαντηση μου.

Ο,τι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε :D

Link to comment
Share on other sites

Το κοστος service σε επισιμη αντιπροσοπεία ειναι 2πλασιο ισως και 3πλασιο αναλογα με τις εργασιες. Εγω προτεινω οποιος ειναι εκτος εγγυησης να πηγαινει σε ενα καλο συνεργειο . Απο προσωπικη πειρα παρατηρω οτι τα λαδια που βαζουν ειναι ακριβοτερα απο καποια αλλα του εμποριουκαι χειροτερα σε αποδοση, στο δικο μου bora 1.4 βαζανε αρχικα aral bluetronic 10w-40. μετα απο το 110000km αρχισε να καει λαδια σα τρελλο δηλαδη 1 λιτρο / 1000km (πριν εκαιγε λιγοτερα). Επειτα εβαλα σε συνεργειο αυτο που μου προτεινε motorex 10w-40 ημισυνθετικα και καει 1 λιτρο 10000 απο τοτε

Link to comment
Share on other sites

Το κοστος service σε επισιμη αντιπροσοπεία ειναι 2πλασιο ισως και 3πλασιο αναλογα με τις εργασιες. Εγω προτεινω οποιος ειναι εκτος εγγυησης να πηγαινει σε ενα καλο συνεργειο . Απο προσωπικη πειρα παρατηρω οτι τα λαδια που βαζουν ειναι ακριβοτερα απο καποια αλλα του εμποριουκαι χειροτερα σε αποδοση, στο δικο μου bora 1.4 βαζανε αρχικα aral bluetronic 10w-40. μετα απο το 110000km αρχισε να καει λαδια σα τρελλο δηλαδη 1 λιτρο / 1000km (πριν εκαιγε λιγοτερα). Επειτα εβαλα σε συνεργειο αυτο που μου προτεινε motorex 10w-40 ημισυνθετικα και καει 1 λιτρο 10000 απο τοτε

στο πολο που εβαζα aral blue tronic σε 140.000km που ειχα κανει δεν μου ειχαι καψει ποτε λαδι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.