Jump to content
GC9N

Όργανα κάτω απο το κασετόφωνο

Recommended Posts

Απο οτι βλεπω εχεις και ενα οργανακι αναλογιας αερα/βενζίνης. Αυτό που το συνδεεις γιατι πηγα σε εναν ηλεκτρολογο και ο αχρηστος δεν ήξερε. Ασε που όταν πήγα να το πάρω είχε μείνει αναμένο το λαμπάκι του κινητήρα.Ευτυχώς μετα απο λίγο έσβησε. Ενα polo 9n εχω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

machinegun.gif - να του πεις ειναι αχρηστος (!) σωληνακι παροχης του αερα θα τραβηξεις κατω απο το ταμπλο μεσα απο την οπη δεξια που βγαζει καλωδιωση για συναγερμο και με ενα Ταυ θα το συνδεσεις στην υποπιεση - ρευμα μπορει να παρει απο την καλωδιωση στην κονσολα και να συνδεσει και το καλωδιο μνημης ωστε παντα να ειναι στο ιδιο χρωμα οταν γυρνας το κλειδι
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα έχω τα οργανακια στη κολώνα του οδηγού. Μου το έχει συνδέσει το ρεύμα αλλά έχει αφήσει ένα ρόζ καλώδιο, το οποίο λέει πέρνει παλμό απο κάποια έξοδο του εγκεφάλου, την οποία δεν ήξερε. Πήγα σε ένα γνωστό στη VW και με ψιλοτρόμαξε να σου πω την αλήθεια γιατί λέει μπορεί το καλώδιο που 8α βάλω να δημιουργήσει πρόβλημα στις ενδείξεις που πέρνει ο εγκέφαλός, ακόμη και να μου κάψει τον αισθητήρα kai διάφορα άλλα! Ένα autogauge οργανάκι έχω που έχει τρία καλώδιάκια. Πάντως ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

<_< - ειναι το + το - και το καλωδιακι της μνημης που ειπα πιο πανω τι κανει ,εχω 3 συνδεδεμενα μεταξυ τους μαζι και ενα θερμομετρο με χρονομετρο - αυτα περι ζημιας στον εγκεφαλο και λ ειναι σφαιρα της φαντασιας,υπαρχει καλωδιακι στον λ να παρει απο εκει αν απαιτειται ,αν βαλεις Vacum δεν εχει σχεση ο λ αλλα η υποπιεση σου - σε ποια περιοχη εισαι φιλε ?
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειμαι λίγο μακριά γιαννενα. Θα δοκιμάσω να πάω σε κανέναν άλλο μπας και το κάνει και ησυχάσω. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

:baby: - ειναι 15 λεπτα υποθεση για τον μαστορα ,να σκεφτεις σε εμενα ο δικος μου μου εβαλε τα πρωτα και επειδη εκανα πατεντα στην κονσολα το πηγα σε αλλον και μου εβαλε αλλη 3αδα διαφορετικης μαρκας και τυπου - μετα θα δεις πως ειναι συνδεδεμενα και αν χρειαστει αλλη φορα για εξτρα οργανο το βαζεις και μονος σου ,καλη επιτυχια (!)
Link to comment
Share on other sites

Οι συνδεσεις μου ειναι οπως το περιεγραψε ο Tsakhs 2 καλωδια ρευματος, το ενα συνεχες για την μνημη, μια γειωση και ενα καλωδιο στον λ. Δεν παιζει κανενα προβλημα με τον λ, και ο εγκεφαλος δεν εχει καμια σχεση στην ολη υποθεση.

Αφου εχουν συνδεθει τα ρευματα βρες εναν ηλεκτρολογο και πεστου να συνδεσει το καλωδιο που μενει στο καλωδιο που δινει τους ρυπους ο λ (εχει 4 καλωδια εκει). Αν το οργανο σου εχει μονο 3 καλωδια προφανως δεν εχει μνημη.

Edited by Peryrho
Link to comment
Share on other sites

:D - χωρις να θελω να σε παρω στον λαιμο μου το ασπρο καλωδιο ειναι αυτο που σε ενδιαφερει στον λ αλλα ασε καλυτερα να δεις τι θα πει ο ηλεκτρολογος γιατι αν και το ειχα διαβασει σε τεχνικο αρθρο για συνδεσμολογια τετοιου οργανου δεν θυμαμαι 100% το χρωμα
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει μνήμη. Είναι αυτα που οταν ειναι σβηστα είναι μαύρα και γενικά δεν αλλαζουν χρωμα. Για το χρώμα δεν είναι η μνήμη? Περιμένω ακομη τον ηλεκτρολόγο. Είπε θα ρωτήσει να μάθει να είμαστε σιγουροι και θα το βάλει.Ελπίζω!! Όταν τα βάλω θα στείλω και φωτό. Ευχαριστω πάντως για την όλη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

worthy.gif - ναι μπραβο για το χρωμα ωστε καθε φορα που γυρνας το κλειδι να εχουν το ιδιο,το προεπιλεγμενο απο εσενα - πεσ του: ρε ηλεκτρολογε ουτε πυρηνικη βοβμα να συνεδεες δεν θα το παλευες τοσο ,κανε λιγο υπομονη φιλε (!)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Τελικά έβαλα μια πιεση λαδιου αντι για το οργανακι air/fuel(γιατι με ζαλισαν αρκετοί να μη το βαλω). Παρατήρησα ομως πως οταν γυρναω τη μιζα και περιμενω να σβησουν τα λαμπακια για να βαλώ μπροστά, μετά απο αρκετή ώρα αρχίζει να αναβοσβήνει το κοκκινο λαμπακι για το λαδι και να κανει το προειδοποιητικό θορυβο, όμως οταν βαζω μπροστα ολα κομπλε, σβήνει και το λαμπακι. Κοιταξα και τα λαδια αλλα ολα καλα. Λετε να εκανε καμια βλακεια ο ηλεκτρολογος με το οργανακι και να το κανει αυτο ή να ειναι ασχετο και να εχω αλλο προβλημα? thanks για ολη τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

machinegun.gif - ναι καποια ανοησια εκανε (!) το οργανακι δουλευει κατω με ανταπτορα ανεξαρτητα με το κοκκινο λαμπακι του καντραν και οχι το ενα να ακυρωνει το αλλο δηλαδη αν το λαμπακι δειξει κοκκινο παρατεταμενα τοτε μπορει και η βελονα θα παει στο μηδεν ενω οταν το οργανακι δειχνει πχ 1,5-2,2,5 bar το λαμπακι παραμενει σβηστο

το λαμπακι ειναι κινδυνος και δουλευει με πρωτευων ρολο ενω το οργανο απλα εποπτια ,δεν σημαινει οτι θα στηριζεσαι μονο σε αυτο σε θεμα κινδυνου αλλα ουτε και οτι θα παρεμβαινει στο λαμπακι - πες του να κοιταξει κατω την συνδεσμολογια μηπως εκανε καμια πατατια

Link to comment
Share on other sites

Καποια βλακεια στην συνδεση εχει γινει.

Δεν δικαιολογειται αυτο.Δεν πρεπει να χτυπαει.

Link to comment
Share on other sites

:D - μαλλον του το εχει συνδεσει παραλληλα με το οργανακι γιαυτο γινεται η παρεμβολη - το κυκλωμα του καντραν δεν το πειραζουμε φιλε GEOPAS και το οργανακι ειναι απλα σαν επικουρικο για περιοδικο ελεγχο ,για κανενα λογο δεν υποκαθιστα τον εγκεφαλο. αλλα και καλα ο τεχνικος δεν το δοκιμασε οταν στο εβαλε ? ειναι για πολλες μαπες ομως σε εχει καταταλαιπωρησει για 10' δουλεια (!)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα το καπάκι που ήταν κάποτε στην θέση του ραδιοφώνου και λέω να βάλω και τα οργανάκια αλλά πώς βγαίνει αυτή η θήκη κάτω από το ραδιόφωνο ρε παιδιά? μου έχει βγάλει την ψηχή και δεν λέει να κουνίσει χιλιοστό.Κάτι θα κάνω λάθος αλά τί?HEEEEEEEEEELP please!!!!!!!!!!!

Edited by drspeed
Link to comment
Share on other sites

Τράβα με δύναμη, λογικά όσο σου γράφω το έχεις ήδη βγάλει.

Θα το ξαναπροσπαθήσω και το πολύ πολύ να σπάσει όταν με το καλλο θα πάρω τα οργανάκια. Βρήκα κάτι autogauge που όταν σβήνουν είναι μαύρα με 25€ το ένα

πίεση λαδιού , πίεση βενζίνης,βολτόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα το καπάκι που ήταν κάποτε στην θέση του ραδιοφώνου και λέω να βάλω και τα οργανάκια αλλά πώς βγαίνει αυτή η θήκη κάτω από το ραδιόφωνο ρε παιδιά? μου έχει βγάλει την ψηχή και δεν λέει να κουνίσει χιλιοστό.Κάτι θα κάνω λάθος αλά τί?HEEEEEEEEEELP please!!!!!!!!!!!

Βαλε το χερι σου μεσα στο ραφακι και στο πανω μερος εχει κατι τρυπες.Βαλε "δαχτυλο" και τραβα προς τα εξω.Προσεχε ομως μην τραβηξεις μαζι και το ραδιοCD,γιατι υπαρχει πιθανοτητα η βαση του να γατζωνει πανω στο ραφακι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι! :rolleyes: Οπως θα καταλαβατε δεν εχω καμια εξελιξη στο θεμα με το οργανακι της πιεσης λαδιου που μου αναβει και λαμπακι στο ταμπλο πριν βαλω μπροστα. Επειδη εδω δεν βρηκα ακρη σας στελνω 2 φωτογραφιες πως το εχει συνδεση να μου πειτε αν σας φαινεται οκ. Καπου ειδα ενα παρομοιο με το Τ πραγματακι που μπαινει στο φιλτρο λαδιου και το συνδεεις εκει. (αν καταλαβατε για τι μιλαω) λετε αν βαλω τετοιο να φτιαξει?

Παιδια sorry που σας πρηζω τοσο καιρο αλλα παω να σκασω τοσο καιρο που κραταει. Εδω σκεφτομαι να το βγαλω τελειως.

post-1759-1170085497_thumb.jpg

post-1759-1170085520_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

θελει ενα περιεργο σιδερακι που πρεπει να στο φτιαξουν σε τορνο

μην παιδευεσαι πηγαινε σε ενα ηλεκτρολογο να σου κανει δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.