Jump to content
Numb

Μεσαιο ή No Μεσαιο καζανακι

Recommended Posts

Ερωτηση: Εχω Golf 5 Gti με χωανη ΑEM intake systems,προγραμμα Stratis autosport και intercooler S3(2007) κα αναρωτιεμαι αν θα εχει καμια διαφορα στην αποδοση αν βγαλω το μεσαιο καζανακι....Οι αποψεις ειναι πολλες....αλλοι βγαλε το θα ανεβει στα ψηλα ,αλλοι αστο θα πεσει στα ψηλα ,αλλοι δεν εχει διαφορα.....ξερω γω..........Help...

Link to comment
Share on other sites

<_< - τι νοημα εχει εαν και εφ'οσον κερδισεις κατι στις υψηλες αν το χασεις απο μεσαιες συν τον θορυβο που θα ανεβει ? δεν αξιζει για καθημερινο αμαξι αυτοι που κανουν κοντρες ή ρισκαρουν καποια κληση ας το κανουν - αλλαξε το σε περιπτωση που βαλεις νεα πολλαπλη εχεις ηδη αλλο τελικο οποτε τι μενει ? ενας μεταλλικος καταλυτης να δεσει το γλυκο αντε και ενα μεσαιο για να "κλεισει" το θεμα εξατμιση (!)
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Ακόμα να προσθέσω ότι στα ψηλά το αυτοκίνητο θα κρεμάει, αλλά θα βγάζει περισσότερη δύναμη στις χαμηλές. Και από θόρυβο, άστα να πάνε...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα βγάλει το μεσαίο , θα επιβαρυνθεί το περιβάλλον? Ότι έβγαζε πρίν , θα βγάζει και τώρα, ισως ένα 2% παραπάνω λόγο προσαρμογής μίγματος....

Εγω λέω να μην το βγάλεις, το έβγαλα και εγω και μετα απο μια εβδομάδα το ξανακόλλησα , γιατι

1)Χαμηλά εδινε καλύτερα αλλα ψηλά τον επαιρνε

2)Έκανε πολυ θόρυβο

3)Πάρα πολυ θόρυβο

4)Δεν έπαιζε να κάνω ταξίδι ήρεμος....

5)Νόμιζα οτι οδηγούσα Grp A αυτοκίνητο , πιο πολυ θόρυβο και απο Rallye με grp N καζανάκι......

Link to comment
Share on other sites

Guest CLakis
Επειδή θα βγάλει το μεσαίο , θα επιβαρυνθεί το περιβάλλον? Ότι έβγαζε πρίν , θα βγάζει και τώρα, ισως ένα 2% παραπάνω λόγο προσαρμογής μίγματος....

Μου θυμίζεις ένα φίλο μου ο οποίος με βλέπει που θέλω να βρω κάδο για να πετάξω το εισητήριο του λεωφορείου και μου λέει:

"Έλα ρε ΒΛΑΚΑ κοίτα τι γίνεται γύρω σου και εσύ πας και το πετάς στον κάδο???".

new_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gif

Ότι κατάλαβες κατάλαβες.Είμαι 18 χρονών και μου φαίνεται πολύ ηλίθιο να κάθομαι να συμβουλεύω μεγαλύτερους μου :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ο Puck μάλλον εννούσε ότι την κύρια ζημιά στο περιβάλλον δεν την προκαλεί η έλληψη τελικού. Γι'αυτό είναι υπεύθυνος ο καταλύτης. Το τελικό μειώνει περισσότερο την ηχορύπανση και πολύ λιγότερο εώς καθόλου, την μόλυνση του περιβάλλοντος. Επίσης έχει και άλλους λόγους ύπαρξης.. για τους οποίους δεν θα το έβγαζα προσωπικά.

+1 στην οικολογική συνείδηση 0ε0

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Εχω Golf 5 Gti με χωανη ΑEM intake systems,προγραμμα Stratis autosport και intercooler S3(2007) κα αναρωτιεμαι αν θα εχει καμια διαφορα στην αποδοση αν βγαλω το μεσαιο καζανακι....Οι αποψεις ειναι πολλες....αλλοι βγαλε το θα ανεβει στα ψηλα ,αλλοι αστο θα πεσει στα ψηλα ,αλλοι δεν εχει διαφορα.....ξερω γω..........Help...

Επειδή είναι η δεύτερη φορά που σε βοηθάω tongue.gif να σου πώ ότι εγώ το έκανα ήδη, και μετά απο ένα μήνα το ξανάβαλα...

Απο απόδοση ίσως να είσαι και χειρότερα, όχι για τεχνικούς λόγους , αλλά γιατί λόγο του θορύβου απλά δέν θα πατάς γκάζι....

Και άν έχεις αμφιβολίες για το τί και πόσο κόβει το μεσαίο, δές λίγο την φωτό απο το δικό μου, λίγο πρίν το ξαναβάλω, και κρίνεις απο μόνος σου...

resonator.jpg

Αντί λοιπόν να ασχολείσαι με...χαζομάρες (τις κάναμε πρίν απο σένα...), πές μας καλύτερα τί είδες με το intercooler του S3.

Πιστεύω αυτό θα βοηθούσε περισσότερο το φόρουμ...

Link to comment
Share on other sites

αν αλλαξεις ομως διαμετρο στην εξατμιση σου πρεπει να το αφαιρεσεις...και οποιος μου λεει για θορυβο ας με αφησει να εχω αλλη γνωμη...αν βαλεις το καταλληλο καζανακι δε θα εχεις καθολου θορυβο...οπως π.χ. εμενα που δεν εχει μεσαιο και δεν ακουγεται καθολου!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

αν αλλαξεις ομως διαμετρο στην εξατμιση σου πρεπει να το αφαιρεσεις...και οποιος μου λεει για θορυβο ας με αφησει να εχω αλλη γνωμη...αν βαλεις το καταλληλο καζανακι δε θα εχεις καθολου θορυβο...οπως π.χ. εμενα που δεν εχει μεσαιο και δεν ακουγεται καθολου!!! :rolleyes:

Golf 5 έχεις;;

Γιατί άν όχι τότε απο εξάτμιση σε εξάτμιση έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.Δέν μπορείς να συγκρίνεις το τί κάνει το δικό σου χωρίς μεσαίο

με το τί κάνει σε άλλα αυτοκίνητα.

Το θέμα μείωση θορύβου απο την εξάτμιση είναι κάτι που μπορεί να χειριστεί τόσο το μεσαίο όσο και το τελικό καζανάκι, και το τί θόρυβο κάνει

η αφαίρεση του πρώτου, έχει να κάνει κατα μεγάλο ποσοστό το τι "κρατάει" και το τελικό.

Τρανταχτό παράδειγμα η milltek που ενώ δέν έχει μεσαίο, το τελικό κάνει όλη την δουλειά, κρατόντας τον θόρυβο σε "λογικά" πλαίσια..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.