Jump to content
Guest goudi19

αγραφος εγγεφαλος

Recommended Posts

Guest goudi19

Μου ετυχε μια ευκαιρια να τσιμπισω κατι πραγματακια απο ενα saxaki 1.4 που ψιλοτρακαρε...Λοιπον εκτοσ απο ενα προγραμμα και ενα καταλυτη που παιζει πιο πολυ να αγοράσω αυτοσ ειχε πάνω αγραφο εγγεφαλο!! τι ειναι αυτο? τι κανει ? παντως δεν μου ακουγεται πολυ αξιοπιστο...οποιος ξερει κατι please help......... :blink:

Link to comment
Share on other sites

¶γραφοι εγκέφαλοι χρησιμοποιούνται σε ποιό "extreme" βελτιώσεις όπου ο μαμά δεν μπορεί πλέον να κάνει σωστή διαχείριση.

Π.χ. σε τούρμπο μετατροπες ή ατμοσφαιρικές όπου μπαίνουν πολύ μεγάλα μπεκ.

Γενικότερα ο άγραφος εγκέφαλος αναλαμβάνει την διαχείριση όλων των μερών του κινητήρα και ο "μαμά" παραμένει για το A/C αλλά δεν ελέγχει τίποτε όσον αφορά ροή καυσίμου, αισθητήρες αέρα/ θερμοκρασίας κλπ συνδέονται όλα στον άγραφο.

Link to comment
Share on other sites

Guest goudi19

Εγω σκεφτομαι αν θα βαλω προγραμμα για να μην χασω αξιοπιστια...Όποτε προφανως σε ενα πρωτο σταδιο ο αγραφοσ εγκεφαλος ειναι αχρηστος!Οποτε και δεν το συζητάω πλεον!! Κατι αλλο η τιμη παντως πόσο ειναι? γιατι κατι μου πε για 3000ε και μου φανηκαν πολλα!!

Link to comment
Share on other sites

ε ρε κάτι κλέφτες. Δίνουν 1000ε για τον εγκέφαλο και τσεπώνουν 2000ε για τα περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

ε ρε κάτι κλέφτες. Δίνουν 1000ε για τον εγκέφαλο και τσεπώνουν 2000ε για τα περαστικά.

Εντάξει δεν είναι όλοι κλέφτες. Τον δικό μου τον DTA P8 Pro για να μου τον περάσουν (πλεξούδα, σένσορες) και φυσικά προγραμματίσουν στο δυναμόμετρο,

αρκετά γνωστός προγραμματιστής, μου πήρε συνολικά 1000 euros....

Είναι που θα τύχεις....

Link to comment
Share on other sites

γιαννη οπως πολυ καλα ξερεις εξαρταται τι αγραφος ειναι με ποιες δυνατοτητες και τι χρονολογιας.τα 3000 για αγραφο που δουλευε σε ατμοσφαιρικο saxo μου ακουγονται πολλα.προσωπικα θα προτεινα μονο το προγραμμα μιας και ο αγραφος θελει πολυ δουλεια (ΚΑΙ ΕΥΡΩ)για να τον εκμεταλευτεις.

Link to comment
Share on other sites

γιαννη οπως πολυ καλα ξερεις εξαρταται τι αγραφος ειναι με ποιες δυνατοτητες και τι χρονολογιας.τα 3000 για αγραφο που δουλευε σε ατμοσφαιρικο saxo μου ακουγονται πολλα.προσωπικα θα προτεινα μονο το προγραμμα μιας και ο αγραφος θελει πολυ δουλεια (ΚΑΙ ΕΥΡΩ)για να τον εκμεταλευτεις.

Ο δικός μου μέχρι και πριν 6 μήνες ήταν το κορυφαίο μοντέλο της DTA και είναι χρονολογίας 2006. Γενικά άγραφοι όπως DTA, Haltech, Emerald, OMEX για να τοποθετηθούν κανονικά θέλουν το κόστος που ανέφερα. Τώρα αν κάποιος κινηθεί για Motec, Autronic εκεί σίγουρα το κόστος είναι αλλού....

Και κακώς πριν δεν ανέφερα ότι και εγώ σε καμιά περίπτωση σε αμάξι με ΦΠΕ δεν θα έβαζα άγραφο. Ο άγραφος αξίζει σε extreme βελτιώσεις, όπως αυτές που ανέφερε ο doggy καθώς και σε ατμοσφαιρικές πολυπετάλουδες βελτιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest goudi19

Ωραια ο αγγραφος εγκεφαλος έπαψε να με προβληματιζει αστον να τον παρει κανας αλλος!!! Τωρα περιμενω να παρω τα στοιχεια απο το προγραμμα που ειχε και να τα ποσταρω να με βοηθησετε!αν και απο οτι θυμαμαι πρεπει να ναι της powerchips! τα υπολοιπα αυριο....

thnx για την βοηθεια!!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι όλοι κλέφτες. Τον δικό μου τον DTA P8 Pro για να μου τον περάσουν (πλεξούδα, σένσορες) και φυσικά προγραμματίσουν στο δυναμόμετρο,

αρκετά γνωστός προγραμματιστής, μου πήρε συνολικά 1000 euros....

Είναι που θα τύχεις....

1000ε είνια πράγματι πολύ καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

goudi19 .... έχεις VW σωστά;;;;;

το προγραμματάκι από το saxo πως θα το "πάρεις" και... που θα το βάλεις;;;;;

Δεν μπαίνουν όλα, παντού.... μάλλον ούτε αυτό θα πάρεις!!

Link to comment
Share on other sites

Guest goudi19

Βασικα στο θεμα προγραμμα δεν ξερω πολλα πραγματα...Αυτος μου πε οτι μπαινει...θα μαθω λεπτομεριες και θα δουμε! το πολυ πολυ παιρνω μονο τον καταλυτη του που θα μπαινει σχεδον σιγουρα...οχι τιποτα αλλο να παρω και κατι tongue.gif ...

Link to comment
Share on other sites

xxaxaxaxaxa σωστόοοος!!!

Σε τι αμάξει θες να τα βάλεις αυτά; (να δούμε τελικά μπαίνει τίποτε;;:whistling:

Link to comment
Share on other sites

οτι μπαινει ειναι κατα ενα μεγαλο ποσοστο βεβαιο αλλα θα πρεπει να σβηστει πριν βγει απο το αλλο αμαξι αν σβηστει τοτε θα μπορει να μπει στο δικο σου και να γινει καινουργια χαρτογραφηση

Link to comment
Share on other sites

οι άγραφοι εγκέφαλοι γράφουν στην EPROM τα εξής χάρτη αβάνς,γωνία ντούελ,χάρτη λάμδα(λ),άνοιγμα διαφράγματος πρόσθετού αέρα,άνοιγμα βαλβίδας (EGR)ανακύκλωσης καυσαερίων και εμπλουτισμός επίταχυνσης. αν κάποιος θέλει κάποιο χάρτη από περιέργεια μου λέει.

Edited by MC HAMMER
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.