Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Κόστος των Service.

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω (σχεδόν) με τον φίλο Thorpedo. Δεν μπορεί ένας κινητήρας όταν δουλεύεται σωστά να καίει τόσο λάδι! (1000ml/1000km). Αν ήταν έτσι μέχρι τα 15.000χλμ θα γεμίζαμε 3 φορές από την αρχή λάδι! Δεν είναι πια και κανένας βάνκελ κινητήρας! Παλιότερα είχαμε ένα RX8 Cosmo στην οικογένεια. Παντού είχε αυτοκόλλητα "Κάθε δύο γεμίσματα βενζίνης ελέγξτε τα λάδια" για να σου το θυμίζει και μη βρεθείς προ εκπλήξεως! Και όντως, ειδικά όταν το πλακώναμε μπορεί και στα 1000χλμ να ήθελε 1 λίτρο λάδι! Αλλά τουλάχιστον αυτοί το λέγανε καθαρά και το ήξερες και πριν το αγοράσεις. Στους κινητήρες που έχουμε εμείς, νομίζω είναι αφύσικο να έχει τέτοιες καταναλώσεις. Εκτός και αν είναι ο οδηγός σιδεροφάγος, το πηγαίνει συνέχεια κόφτες, το χειμώνα με 0 βαθμούς ξεκινάει το πρωί με 1η στις 7.000σαλ κλπ κλπ... Οπότε συμφωνώ με τον Thorpedo ότι δεν είναι λογικό να καίνε τόσο λάδι, από την άλλη όμως θέλω να προσθέσω ότι και ο οδηγός είναι σημαντικός παράγοντας και αν αυτός του πίνει το αίμα, τότε και ο κινητήρας δεν είναι δυνατό να μην το κάψει το ρημάδι!....

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo

DIS ακομα και την προδιαγραφη της κοσμοκαρ που αναφερεις (300ml/1.000km) την θεωρω υπερβολικη και κοροιδια απο πλευρας της εταιρειας.

αυτο σημαινει οτι στα 12.000km δλδ 3.000χλμ πριν την αλλαγη λαδιων, το αυτοκινητο θα εχει καψει ΟΛΑ του τα λαδια! (3.6l συγκεκριμενα)

edit: ειναι δλδ φυσιολογικος ενας κινητηρας που καιει ΟΛΑ του τα λαδια ΠΡΙΝ την αλλαγη λαδιων??

και ειναι σοβαρη εταιρεια η κοσμοκαρ και οι αντιπροσωπειες της που θετουν τοσα υψηλα ορια κατω απο τα οποια ΔΕΝ προχωρουν σε επισκευη??

Το θεωρω εξωφρενικο και μαλιστα απο τη στιγμη που τα περισσοτερα γκολφ δεν εχουν τετοια καταναλωση αλλα μικροτερη (του τυπου 1.5 λιτρο στα 15.000χλμ) την οποια αρα η κοσμοκαρ δεν καλυπτει και δεν επισκευαζει!

αν το θεωρουν φυσιολογικο, ας το ελεγαν απο την αρχη. αυτο που κανουν τωρα ομως εμπιπτει στον χαρακτηρισμο "κοροιδια".

Edited by Thorpedo
Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα μας παρακαλω σχετικα με το κοστος των service και οχι την καταναλωση λαδιου.

Τα off topic θα διαγραφουν.

Link to comment
Share on other sites

Τουτου: golf tsi 140

χλμ : 7500

Κοστος σερβις : φιλτρου λαδιου(12€) + εργασια(40) =52 € (τα λαδια τα ειχα αγορασει εγω)

Υ.Γ. μου κακοφανηκε πολυ το κοστος εργασιασ για το λογο οτι και η γιαγια μπορει να αλλαξει λαδια...

Link to comment
Share on other sites

Τουτου: golf tsi 140

χλμ : 7500

Κοστος σερβις : φιλτρου λαδιου(12¤) + εργασια(40) =52 ¤ (τα λαδια τα ειχα αγορασει εγω)

Υ.Γ. μου κακοφανηκε πολυ το κοστος εργασιασ για το λογο οτι και η γιαγια μπορει να αλλαξει λαδια...

40 ευρω εργατικα ειναι πολλα αλλα πιστευω οτι το τσιμπησαν επειδη τους πηγες δικα σου λαδια οποτε οπως καταλαβαινεις δεν τους αφησες περιθωρια ιδιαιτερου κερδους.Αν εβαζες λαδια της αντιπροσωπειας, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δε θα σου επαιρναν τοσα.

Εγω τη Δευτερα θα παω με δικα μου λαδια στην αντιπροσωπεια κ να δουμε τι τιμη θα ακουσω.

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

40 ευρω εργατικα ειναι πολλα αλλα πιστευω οτι το τσιμπησαν επειδη τους πηγες δικα σου λαδια οποτε οπως καταλαβαινεις δεν τους αφησες περιθωρια ιδιαιτερου κερδους.Αν εβαζες λαδια της αντιπροσωπειας, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δε θα σου επαιρναν τοσα.

Εγω τη Δευτερα θα παω με δικα μου λαδια στην αντιπροσωπεια κ να δουμε τι τιμη θα ακουσω.

Mου το ειχαν πει οτι τα εργατικα κοστιζουν 50€ η ωρα...(εγω πρεπει να δουλευω 14 ωρες για να βγαλω 50 ευρω...)

Δεν ξερω βεβαι αν ισχυει η ιδια χρεωση σε αλλες αντιπροσωπειες..

Link to comment
Share on other sites

Mου το ειχαν πει οτι τα εργατικα κοστιζουν 50¤ η ωρα...(εγω πρεπει να δουλευω 14 ωρες για να βγαλω 50 ευρω...)

Δεν ξερω βεβαι αν ισχυει η ιδια χρεωση σε αλλες αντιπροσωπειες..

Αφου η ωρα κοστιζει 50 ευρω (δηλ. τα 12 λεπτα κοστιζουν 10 ευρω) κ σου χρεωσαν 40 ευρω, αυτο σημαινει οτι για αλλαγη λαδιων δουλεψαν 48 λεπτα.Ποιος χρειαζεται τοση ωρα για αλλαγη λαδιων;;;;;;Κ τη γιαγια μου να βαλω να τα αλλαξει πιο γρηγορα θα τα αλλαξει.Οι ανθρωποι ειναι απιστευτοι.Διοτι αν χρειαζονται σχεδον 50 λεπτα για αλλαγη λαδιων ειναι ασχετοι.Αν παλι δε δουλεψαν τοση ωρα αλλα σε χρεωσαν για αυτη,τοτε ειναι απατεωνες.Ενα απο τα δυο συμβαινει.Οσο για τα εργατικα,καθε αντιπροσωπεια χρεωνει διαφορετικα αλλα εγω πρωτη φορα ακουω τετοια τιμη.

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo

εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι αλλαξες τα λαδια, aresius, στα 7500.. απο την αντιπροσωπεια δεν σου ειπαν 15000? εκανες του κεφαλιου σου και πληρωσες τζαμπα και βερεσε.. αρα μην γκρινιαζεις για το κοστος.

konstantinos passat, ελεος, πανελλαδικες στην εκθεση γραφουμε εδω μεσα? μολις βγουμε λιγο εκτος θεματος ο εξεταστης μας κοβει ποντους?

και στο κατω-κατω και τα λαδια συζητηση για σερβις ειναι. ειπωθηκαν χρησιμα πραγματα και απο τον DIS και απο εμενα. αν τα σβησεις καποιος που θελει να ενημερωθει δεν θα τα διαβασει καν. μην παρεμβαινετε χωρις λογο..

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι αλλαξες τα λαδια, aresius, στα 7500.. απο την αντιπροσωπεια δεν σου ειπαν 15000? εκανες του κεφαλιου σου και πληρωσες τζαμπα και βερεσε.. αρα μην γκρινιαζεις για το κοστος.

konstantinos passat, ελεος, πανελλαδικες στην εκθεση γραφουμε εδω μεσα? μολις βγουμε λιγο εκτος θεματος ο εξεταστης μας κοβει ποντους?

και στο κατω-κατω και τα λαδια συζητηση για σερβις ειναι. ειπωθηκαν χρησιμα πραγματα και απο τον DIS και απο εμενα. αν τα σβησεις καποιος που θελει να ενημερωθει δεν θα τα διαβασει καν. μην παρεμβαινετε χωρις λογο..

Σε αλλο ποστ για τα λαδια, εχουν αναφερθει διαφοροι λογοι που καποιοι δε θελουν να αφηνουν τα λαδια για 15.000 χλμ και ειναι δικαιωμα το καθενος αυτο.Ομως αυτος που επιλεγει να τα αλλαξει νωριτερα δε σημαινει οτι πρεπει να κατσει να τον γ@@@@ κιολας επειδη πηγε νωριτερα.Μηπως να πει κ ευχαριστω για την εξωφρενικη τιμη?Ε οχι.Οποτε γουσταρει θα αλλαξει τα λαδακια του κι αν η αντιπροσωπεια τον "τιμωρει" που πηγαινει νωριτερα αλλα κ που τους πηγαινει τα δικα του λαδια,τοτε δε θα ξαναπατησει το ποδαρακι του σε εκεινους.Ειναι πολυ απλα τα πραγματα.Ευτυχως υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι αλλαξες τα λαδια, aresius, στα 7500.. απο την αντιπροσωπεια δεν σου ειπαν 15000? εκανες του κεφαλιου σου και πληρωσες τζαμπα και βερεσε.. αρα μην γκρινιαζεις για το κοστος.

konstantinos passat, ελεος, πανελλαδικες στην εκθεση γραφουμε εδω μεσα? μολις βγουμε λιγο εκτος θεματος ο εξεταστης μας κοβει ποντους?

και στο κατω-κατω και τα λαδια συζητηση για σερβις ειναι. ειπωθηκαν χρησιμα πραγματα και απο τον DIS και απο εμενα. αν τα σβησεις καποιος που θελει να ενημερωθει δεν θα τα διαβασει καν. μην παρεμβαινετε χωρις λογο..

Ειδες εσυ κανα εξεταστικο κεντρο?? :huh:

Αν εχεις παρατηρησει,ποτε δεν κανω παρατηρηση με το πρωτο off topic.ΕΛΕΟΣ δηλαδη.

Αλλα απο το κοστος των service φτασαμε να μιλαμε αρκετα για το ποια λαδια κτλ.

Θεματα για λαδια υπαρχουν πολλα.

Για κοστος service ομως,ενα. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αλλαξα λαδια.

ΛΑΔΙΑ Castrol 5w 30 δικα μου και αγορασμενα απο trade-wind=42 ευρω

ΦΙΛΤΡΟ Της αντιπροσωπειας=15 ευρω

ΕΡΓΑΤΙΚΑ=15 ευρω B)

ΣΥΝΟΛΟ=72 ευρω

Βασικα δεν περιμενα τετοια τιμη στα εργατικα.Μια χαρα μου βγηκε τελικα η αλλαγη λαδιων. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλο ποστ για τα λαδια, εχουν αναφερθει διαφοροι λογοι που καποιοι δε θελουν να αφηνουν τα λαδια για 15.000 χλμ και ειναι δικαιωμα το καθενος αυτο.Ομως αυτος που επιλεγει να τα αλλαξει νωριτερα δε σημαινει οτι πρεπει να κατσει να τον γ@@@@ κιολας επειδη πηγε νωριτερα.Μηπως να πει κ ευχαριστω για την εξωφρενικη τιμη?Ε οχι.Οποτε γουσταρει θα αλλαξει τα λαδακια του κι αν η αντιπροσωπεια τον "τιμωρει" που πηγαινει νωριτερα αλλα κ που τους πηγαινει τα δικα του λαδια,τοτε δε θα ξαναπατησει το ποδαρακι του σε εκεινους.Ειναι πολυ απλα τα πραγματα.Ευτυχως υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια.

+1

Δεν γκρινιαζω... το κοστος εξαλλου μου το ειπαν απο πριν οποτε δεν ηρθα προ εκπληξεως απλα σχολιασα την τιμη των εργατικων και ηθελα να δω αν και στις αλλες αντιπροσωπιες χρεωνουν τοσο την εργασια..

Thorpedo μην αρπαζεσαι γιατι μου θυμιζεις τον μαστορα που μου αλλαξε τα λαδια...τα ιδια λετε..επετρεψε μου λοιπον να αλλαζω οποτε θελω τα λαδια του αυτοκινητου ΜΟΥ..ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

+1

Δεν γκρινιαζω... το κοστος εξαλλου μου το ειπαν απο πριν οποτε δεν ηρθα προ εκπληξεως απλα σχολιασα την τιμη των εργατικων και ηθελα να δω αν και στις αλλες αντιπροσωπιες χρεωνουν τοσο την εργασια..

Thorpedo μην αρπαζεσαι γιατι μου θυμιζεις τον μαστορα που μου αλλαξε τα λαδια...τα ιδια λετε..επετρεψε μου λοιπον να αλλαζω οποτε θελω τα λαδια του αυτοκινητου ΜΟΥ..ευχαριστω..

Εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος με την αντιπροσωπεια εδω.Ο υπευθυνος του σερβις μαλιστα μου ειπε "θα μπορουσα να σου πω να ερχεσαι καθε 7500χλμ μιας κ με συμφερει οικονομικα αλλα δε στο λεω.Ελα καθε 15.000χλμ".Εγω βεβαια του εξηγησα οτι θα πηγαινω καθε 7500 με 8000.Παντως σημερα που τους πηγα τα δικα μου λαδια δεν ειπαν τιποτα.Με χρεωσαν εργασια κ φιλτρο κ σε ενα εικοσαλεπτο ειχα τελειωσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo
Thorpedo μην αρπαζεσαι γιατι μου θυμιζεις τον μαστορα που μου αλλαξε τα λαδια...τα ιδια λετε..επετρεψε μου λοιπον να αλλαζω οποτε θελω τα λαδια του αυτοκινητου ΜΟΥ..ευχαριστω..

oookk φιλε μην ακους κανενα, ουτε τον μαστορα ουτε τη vw ουτε εμενα ;)

εσυ ξερεις καλυτερα απο ολους :rolleyes:

(οπως ολοι οι ελληνες αλλωστε..)

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν καταλαβαινω γιατι αλλαξες τα λαδια, aresius, στα 7500.. απο την αντιπροσωπεια δεν σου ειπαν 15000? εκανες του κεφαλιου σου και πληρωσες τζαμπα και βερεσε.. αρα μην γκρινιαζεις για το κοστος.

Σε βρίσκω λάθος...Καταρχήν αν ήθελε άλλαζε λάδια στα 30.000χλμ χωρίς να μπορεί να του πει καμία αντιπροσωπεία τίποτα (βλέπε βιβλίο κατασκευαστή).

Αλλά το κυριότερο, υπάρχουν αρκετοί λόγοι για να αλλάξεις στα 7500. Εγώ θα σου πω τον δικό μου. Αν λοιπόν κάνεις μικρές διαδρομές με το αυτοκίνητο καθημερινά(<10χλμ) αλλοιώνεται η σύσταση του λαδιού (νεράκι) πολύ πιο γρήγορα.

Και όπως έχω ξαναπεί το πότε αλλάζει κανείς λάδια είναι στο χέρι του, το νταβαντιλίκι είναι τα εργατικά της αντιπροσωπείας...

Edited by Black V GTi
Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo
Αν λοιπόν κάνεις μικρές διαδρομές με το αυτοκίνητο καθημερινά(<10χλμ) αλλοιώνεται η σύσταση του λαδιού (νεράκι) πολύ πιο γρήγορα.

προφανως λοιπον εννοεις τις "αντιξοες συνθηκες". με τον ορο "αντιξοες συνθηκες" οι εταιρειες εννοουν ΠΟΛΥ ΠΙΟ αντιξοες συνθηκες απο το να κυκλοφορεις καθημερινα στην πολη. μονο τοτε δικαιολογειται να μειωσεις στο μισο το διαστημα αλλαγης λαδιων, αλλα τετοιες συνθηκες δεν νομιζω να υπαρχει ελληνας που να ζει σε αυτες εκτος κι αν κατεβαινεις απο το διαμερισμα σου στο ισογειο με το αυτοκινητο ή πας στο περιπτερο που βρισκεται 5 μετρα μακρια απο το σπιτι σου με αυτοκινητο ΚΑΙ ταυτοχρονα βαρας κοφτη με πρωτη μεχρι να φτασεις στο περιπτερο.

υπερβαλλω αλλα νομιζω πιανεις το νοημα. οι συνθηκες στις οποιες υποβαλλει το αυτοκινητο του ενας αστος απεχουν πολυ απο το να μειωσουν το διαστημα αλλαγης λαδιων στο μισο.

Link to comment
Share on other sites

oookk φιλε μην ακους κανενα, ουτε τον μαστορα ουτε τη vw ουτε εμενα :)

εσυ ξερεις καλυτερα απο ολους :rolleyes:

(οπως ολοι οι ελληνες αλλωστε..)

Τελικα δικιο ειχα που ειπα οτι μου θυμιζεις τον μαστορα..αυτο ακριβως μου ειπε και αυτος...Μηπως ειστε Νεφελιμ??(που λεει και ο λιακοπουλοσ..)

Το ξερω οτι ξερω καλυτερα απο ολους και ευχαριστω που το επισημαινεις.. B)

Link to comment
Share on other sites

Το σερβις των 15000κμ για το νεο passat tfsi στην(απαραδεκτη)ΕΤΕΑ Θεσσαλονικης κοστισε 60 Ευρω με δικα μου λαδια(Shell-Helix 5W-30 VX,69 euro)

Link to comment
Share on other sites

Το σερβις των 15000κμ για το νεο passat tfsi στην(απαραδεκτη)ΕΤΕΑ Θεσσαλονικης κοστισε 60 Ευρω με δικα μου λαδια(Shell-Helix 5W-30 VX,69 euro)

Ακριβώς τα ίδια λάδια μου βάλανε στον Μανδύλα στο 1ο service και μου βγήκε όλο μαζί 130€. Δηλαδή τα ίδια που σου βγήκε κι εσένα στην ΕΤΕΑ. Δεν στραβώνουν που τους πηγαίνεις τα δικά σου λάδια? Σου είπαν τίποτα για αναβάθμιση του εγκεφάλου? Εμένα και καλά μου το αργήσανε παραπάνω το service γιατί έπρεπε να περάσουν ένα update που είχε βγει...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς αλλάζουν στο service των 30.000χλμ? Έρχεται η ώρα του σιγά-σιγά και σκέφτομαι να το κάνω σε δικό μου συνεργείο...

Link to comment
Share on other sites

15000 με δικα μου 5-30 mobil1 esp formula απο trade-wind.Αλλαγη φιλτρου και εργασια 48 ευρω και τα 2.Ενταξει δεν ειναι γαματη τιμη αλλα ειναι ΟΚ...

ΥΓ Εννοειται οτι αλλαζω λαδια καθε 7500 και εγω απλα στην αντιπροσωπεια παω καθε 15000 ;)

Edited by icy20
Link to comment
Share on other sites

Νίκο εμένα μου είχαν αλλάξει:λάδια, φίλτρο λαδιού,φίλτρο αέρος και φίλτρο σκόνης-γύρης.

Αυτά έγιναν σε passat 2.0fsi. λογικά τα ίδια θα είναι και στο 2.0tfsi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.