Jump to content
Guest nionios

Tsi 122ps

Recommended Posts

AUTOCAR ΟΚΤΩΜΒΡΙΟΥ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ GOLF GT SPORT ΤFSI 122 PS vs FOCUS Ti-VCT vs ASTRA 1.6

Ετσι για να διαβάσουμε και κάτι... Ετοιμαζω PDF με το τεύχος του POWER TECHNIQUES Φεβριουάριος 2007 Τεύχος 95 που έχει συγκριτικό Tuned vs Normal (GT 214PS vs GTI και GTI 256PS vs R32) αν ενδιαφέρεστε ή αν κάποιος δεν το έχει πείτε μου να το ανεβάσω (σε νέο topic) αξίζει!!

AUTOCAR_GOLF_1.4_TFSI_122_PS_vs_FOCUS_1.6_Ti_VCT_vs_ASTRA_1.6...pdf

Edited by BadSeed
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ακράδαντα ότι τα πολλά άλογα και η σπιρτάδα του αυτοκινήτου είναι η ενεργητική του ασφάλεια, η οποία είναι πολύ πιο σημαντική και από όποια παθητική ασφάλεια και αν του βάλεις. Τώρα, αν τα 122άλογα είναι αρκετά για να σου δώσουν το γκάζι που χρειάζεσαι, τη στιγμή που το χρειάζεσαι για να σε βγάλει από τη δύσκολη θέση, τότε για εμένα, την μάνα μου, την αδερφή μου, τον πατέρα μου και τον ξάδερφό μου τον Θανάση, τα 122άλογα είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ.

αυτο ειναι λιγο πολυ δικαιολογια γιατι τι εννοεις πχ με τον ορο "δυσκολη θεση"? να επιχειρησεις μια προσπεραση και να μην την προλαβεις προτου πεσει ο αλλος πανω σου? εδω το προβλημα δεν ειναι τα λιγα αλογα του αυτοκινητου αλλα το οτι ο οδηγος υπερεκτιμησε τις δυνατοτητες του.

μια χαρα ασφαλη ειναι τα αργα αυτοκινητα. απλα πρεπει ο οδηγος να συνειδητοποιει τι οδηγαει.

αλλωστε πιο πιθανο ειναι να σκοτωθεις επειδη ετρεχες παρα επειδη δεν ετρεχες..

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι λιγο πολυ δικαιολογια γιατι τι εννοεις πχ με τον ορο "δυσκολη θεση"? να επιχειρησεις μια προσπεραση και να μην την προλαβεις προτου πεσει ο αλλος πανω σου? εδω το προβλημα δεν ειναι τα λιγα αλογα του αυτοκινητου αλλα το οτι ο οδηγος υπερεκτιμησε τις δυνατοτητες του.

μια χαρα ασφαλη ειναι τα αργα αυτοκινητα. απλα πρεπει ο οδηγος να συνειδητοποιει τι οδηγαει.

αλλωστε πιο πιθανο ειναι να σκοτωθεις επειδη ετρεχες παρα επειδη δεν ετρεχες..

Διαφωνω εν μερει.Σιγουρα ο οδηγος οταν ξερει τι οδηγει,ξερει κ ποτε να επιχειρησει προσπεραση.Αν δεχθουμε οτι στο αργο αμαξι ο οδηγος θα παει συντηρητικα ενω στο πιο δυνατο θα παει γκαζωμενος, τοτε ναι ο δευτερος εχει πιο πολλες πιθανοτητες να "φαει" το κεφαλι του.Αυτος ο ισχυρισμος ομως δεν ειναι απολυτα σωστος καθοτι υπαρχουν αρκετοι με σχετικα γρηγορα αυτοκινητα οπως το (Jetta tsi ας πουμε) οι οποιοι ειναι οικογενειαρχες που δεν ψαχνονται για κοντρες κ γρηγορη οδηγηση αλλα οδηγουν νορμαλ.Με λιγα λογια θελω να πω οτι το δυνατο αυτοκινητο το θεωρω πιο ασφαλες απο ενα αδυναμο.Αναφερομαι στα χερια καποιου που δεν "ψαχνεται".Εξαλλου αν ψαχνεσαι και με yugo μπορει να σκοτωθεις. ;)

Το δυνατο αυτοκινητο σου εξασφαλιζει λιγοτερο χρονο εκθεσης στο αντιθετο ρευμα,αρα και μεγαλυτερη ασφαλεια.

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι λιγο πολυ δικαιολογια γιατι τι εννοεις πχ με τον ορο "δυσκολη θεση"?
Σίγουρα, εάν ξέρεις τι οδηγείς, γλιτώνεις πολλές κακοτοπιές.

Μια "δύσκολη στιγμή" όμως δεν είναι πάντα μια προσπέραση.

π.χ. εκεί που πας σαν κότα στη λωρίδα σου χωρίς να ενοχλείς κανέναν, σεβόμενος τις δυνατότητες του αυτοκινήτου σου, ξαφνικά εμφανίζεται ένα εμπόδιο στην πορεία σου. Αυτό μπορεί να είναι ένα τρακάρισμα που μόλις έγινε μπροστά σου, ένας *μη επιτρεπόμενη λέξη* που αποφάσισε να αλλάξει λωρίδα στα καλά καθούμενα, ένας μοτοσικλετιστής που γλίστρησε σε λάδια κ.ο.κ....

Τι κάνεις;; Αλλάζεις λωρίδα άμεσα και τρέχεις για να απομακρυνθείς από το εμπόδιο ΤΑΧΥΤΑΤΑ ώστε να επιστρέψεις και πάλι στην πορεία σου.

Όσο πιο δυνατό και γρήγορο είναι το αυτοκίνητό σου (πάντα για ροπές μιλάμε...) τόσο πιο μεγάλες πιθανότητες έχεις να τη γλιτώσεις! Διαφωνείς;

Υ.Γ. Μεταξύ μας, η ενεργητική ασφάλεια έχει να κάνει και με την προσπέραση που αναγκάζεσαι να κάνεις στον παπού μπροστά που πάει το YUGO με 10χλμ και ένα τσούρμο κόσμο καροτσάκι...

Διαφωνώ με αυτό που λες. Η πιο ασφαλής προσπέραση είναι η πιο γρήγορη προσπέραση ανεξαρτήτως συνθηκών αποστάσεων και ταχυτήτων. και ή ενεργητική ασφάλεια είναι πολύ πιο σημαντική από την παθητική και ασφαλώς δεν έχει να κάνει μόνο με ασφαλείς προσπεράσεις. Δυνητικά γρήγορο αυτοκίνητο είναι ασφαλές αυτοκίνητο. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει και σε περιπτώσεις γίνεται αλλά για άλλο λόγο είναι να μπαίνει περιοριστής ταχύτητας. Ικανές ιπποδυνάμεις και ροπές για ασφάλεια και χαμηλές τελικές ταχύτητες αν νομίζεις ότι οι μεγάλες ταχύτητες είναι επικίνδυνες.
+1 Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Το γκαζι μπορει πολυ ευκολα να σε σκοτωσει αλλα επισης ευκολα μπορει να σε ξελασπωσει σε μια κακοτοπια.Εξαρταται παντα απο το ποιος καθεται στο τιμονι.Στα χερια ενος συνετου οδηγου,το γρηγορο αυτοκινητο ειναι οπωσδηποτε πιο ασφαλες απο το αργο.

Link to comment
Share on other sites

Το γκαζι μπορει πολυ ευκολα να σε σκοτωσει αλλα επισης ευκολα μπορει να σε ξελασπωσει σε μια κακοτοπια.Εξαρταται παντα απο το ποιος καθεται στο τιμονι.Στα χερια ενος συνετου οδηγου,το γρηγορο αυτοκινητο ειναι οπωσδηποτε πιο ασφαλες απο το αργο.

+1...σκεψου εναν νεο οδηγο με μια Μ3!!! tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Το γκαζι μπορει πολυ ευκολα να σε σκοτωσει αλλα επισης ευκολα μπορει να σε ξελασπωσει σε μια κακοτοπια.Εξαρταται παντα απο το ποιος καθεται στο τιμονι.Στα χερια ενος συνετου οδηγου,το γρηγορο αυτοκινητο ειναι οπωσδηποτε πιο ασφαλες απο το αργο.
+1...σκεψου εναν νεο οδηγο με μια Μ3!!! tongue.giftongue.gif

Αυτο λεω παιδες..

ενας εμπειρος οδηγος με αυτοσυγκρατηση δεν εχει προβλημα με ενα γρηγορο αυτοκινητο.

αλλα αν εισαι απειρος? ή αν δεν εχεις αυτοσυγκρατηση? και ποσοι απο μας ειμαστε συγκρατημενοι?..

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ολα ετσι ομως...επιασες την Μ3...για παρε ενα S2000 να σε δω...(να σε δω , τροπος του λεγειν)για μενα στα δαχτυλα του ενος χεριου μετριουνται τα ατομα που μπορουν να το κουμανταρουν...πατας γκαζι στη στροφη και αϊντε χορευουμε :DB)

απο την αλλη δε πιστευω οτι το Tsi ειναι ενα αυτοκινητο που πρεπει να φοβηθει καποιος νεος οδηγος...τα 122ps δεν εινα πολλα για ενα σκαφος οπως αυτο του golfV...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο είπαμε ότι κοστίζει το GT Sport 122ps???

H GT SPORT εκδοση με τα 122ps έχει 19.510,00 προσωπική μου άποψη δεν αξίζει!!! Εκτός αν πάει κάποιος στην Tredline που έχει 18.510,00! Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που να έχει να διαθέσει 19.510,00 και να μην έχει άλλα 1.000,00 για να πάρει με τα 140ps GT SPORT...Ας πάρει το Colt ή το Swift Sport καλήτερα να τελειώνει αν θέλει τοσο πολύ την "αξιοπιστία".. tongue.gif

Δεν είμαι Fun του Tuning αλλά επειδή βλέπω πολλούς να είναι και Μπράβο τους μεχρι πόσα θα μπορέσει να πάει ο Tfsi 122?? Χλώμό τον βλέπω! Βέβαια νωρίς είναι 8α πεί καποιος και σωστά αλλά επειδή μιλάμε με στοιχεία ο Gt 170 φτάνει τα 214hp απο την Trip Team ο 122??? αν κάποιος έχει την ταύλα αργότερα να κάνει μια αναβαθμιση στο αμάξι του τι θα κάνει?? Ποση πιεση αντέχει ο ένας και πόση ο άλλος?? Με τα δεδομένα που έχουμε μέχρι σήμερα πιστεύω οτι τα 140 και τα 170 είναι η καλητερη λύση!!!

Υ.Γ Αν είμαι καλά πληροφορημένος στον Tfsi 122 το Turbo ανοίγει απο τις 1400-4400?? Ισχύει??? Μετα???? glare.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετά θα ξεφουσκώνει. Αν δουλεύει μέχρι εκεί. Λογικά σε εκείνο το φάσμα θα αποδίδει σταθερά κιλά ροπής και κάπου στις 5000 την μέγιστη δύναμη. Όπως είναι και σε όλα τα αυτοκίνητα της VW. (ΜΚV)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτοι στα περιοδικά τσάμπα πληρώνονται δίνει το Autocar 0-100 στο 122άρι 9,4 και στο 140άρι 9,3 ήμαρτον ΘΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!! Δέν θα πετύχω ένα στο δρόμο όταν το πάρω θα το λιώσω!!! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

H GT SPORT εκδοση με τα 122ps έχει 19.510,00 προσωπική μου άποψη δεν αξίζει!!!
Που να ακούσεις και για το καινούριο Α3 (TFSI 125ps sport έκδοση) που κοστίζει ΜΟΝΟ 24.000euros! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Που να ακούσεις και για το καινούριο Α3 (TFSI 125ps sport έκδοση) που κοστίζει ΜΟΝΟ 24.000euros! :lol:

Πολλά τα φράγκα δικέ μου!!! knife.gif Αν και είναι όνειρο ζωής για μένα ένα Α3 και συγκεκριμένα ένα S3 τέσπα... Υπάρχει έκδοση πάντως 1.8 ΤFSI με 160ΗP με 25.600,00 λογική τιμή πιστεύω, και έχεις ένα αμάξι με κυβικά και με άλογακια σε λογική τιμή και πάνω απ'όλα Audi! To κακό με αυτά είναι πως αν πείς πως βάζεις κανενα έξτρα απογειώνει την τιμή του!!!

Link to comment
Share on other sites

με σωστη βελτιωση πιστευω τα 122 μπορουν αν γινουν πανω απο 200 στανταρ και ισως ποιο απροβληματιστα λογω οτι δεν διαθετουν κομπρεσορα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα φράγκα δικέ μου!!! knife.gif Αν και είναι όνειρο ζωής για μένα ένα Α3 και συγκεκριμένα ένα S3 τέσπα... Υπάρχει έκδοση πάντως 1.8 ΤFSI με 160ΗP με 25.600,00 λογική τιμή πιστεύω, και έχεις ένα αμάξι με κυβικά και με άλογακια σε λογική τιμή και πάνω απ'όλα Audi! To κακό με αυτά είναι πως αν πείς πως βάζεις κανενα έξτρα απογειώνει την τιμή του!!!

Αστα πιγα και ρωτησα πριν κλεισω το γκολφ και για να παρεισ Α3 με σωστο εξοπλισμο ηθελες 28200 για το sportback πολλα τα λεφτα σιγουρα ποιο αξιοπιστος κατα τη γνωμη μου απο το 1400 TSI αλλα πολλα τα λεφτα και συντηρισης και εφορια και αλλα

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

με σωστη βελτιωση πιστευω τα 122 μπορουν αν γινουν πανω απο 200 στανταρ και ισως ποιο απροβληματιστα λογω οτι δεν διαθετουν κομπρεσορα.

Ισα ισα που πιστεύω το αντίθετο και θα σου εξηγήσω το γιατι...με τον κομπρέσορα μέχρι τις 4000 να προετοιμάζει τον κινητήρα για το Turbo δεν νομίζω να έχεις πρόβληματα άσε που μέσα στην πόλη μπορέι στα 100χλμ που θα κάνεις να μην χρειαστεί να ανοίξει κάν..ενώ με το Turbo απο τις 1400 σαλ νομίζω πως θα ταλαιπωρηθεί λίγο,βάλε και τα ταξίδια θα πηγαίνεις συνέχεια Turbismenos?

Aναλόγως πως από τα 122 θα πάς στα 200 με πρόγραμμα? με πιστόνια? με αλλη τουρμπίνα? πώς? δεν νομίζω να έχει βγεί κάτι ακόμα! Αν είναι πάντως να αλλάξω πιστόνια ή τουρμπίνα δεν θα το έκανα με τίποτα!!! αν είναι με πρόγραμμα πάλι ερχομαστε σε αυτό που πρωτοείπα δλδ 140TSI ή 170GT με αναπρογραμματισμό του προγράμματος, εξάτμιση με downpipe, αγωνιστικό καταλυτη και ελέυθερα καζάνια κάνεις πολύ καλη δουλειά με απόδοση 214hp!

Link to comment
Share on other sites

Αστα πιγα και ρωτησα πριν κλεισω το γκολφ και για να παρεισ Α3 με σωστο εξοπλισμο ηθελες 28200 για το sportback πολλα τα λεφτα σιγουρα ποιο αξιοπιστος κατα τη γνωμη μου απο το 1400 TSI αλλα πολλα τα λεφτα και συντηρισης και εφορια και αλλα

Συμφωνω οτι θα είναι ποιο αξιοπιστος και οτι είναι ακριβό...εξάλλου ότι πληρώνεις πέρνεις!!!

Τεκμήριο δεν έχει...! τα τέλη απο 1358 κυβικά μεχρι 1928 είναι 168 euro και από ασφάλιστρα 50euro παραπάνω! Ασε που και συντήρηση δεν θα έχεις πρόβλημα να μου πεις για ανταλλακτικά να σου πώ ΝΑΙ είναι ακριβά σε σχέση με της VW!

Link to comment
Share on other sites

Ισα ισα που πιστεύω το αντίθετο και θα σου εξηγήσω το γιατι...με τον κομπρέσορα μέχρι τις 4000 να προετοιμάζει τον κινητήρα για το Turbo δεν νομίζω να έχεις πρόβληματα άσε που μέσα στην πόλη μπορέι στα 100χλμ που θα κάνεις να μην χρειαστεί να ανοίξει κάν..ενώ με το Turbo απο τις 1400 σαλ νομίζω πως θα ταλαιπωρηθεί λίγο,βάλε και τα ταξίδια θα πηγαίνεις συνέχεια Turbismenos?

Aναλόγως πως από τα 122 θα πάς στα 200 με πρόγραμμα? με πιστόνια? με αλλη τουρμπίνα? πώς? δεν νομίζω να έχει βγεί κάτι ακόμα! Αν είναι πάντως να αλλάξω πιστόνια ή τουρμπίνα δεν θα το έκανα με τίποτα!!! αν είναι με πρόγραμμα πάλι ερχομαστε σε αυτό που πρωτοείπα δλδ 140TSI ή 170GT με αναπρογραμματισμό του προγράμματος, εξάτμιση με downpipe, αγωνιστικό καταλυτη και ελέυθερα καζάνια κάνεις πολύ καλη δουλειά με απόδοση 214hp!

φυσικα για να ανεβεις στα 200 τα αλλαζεις σχεδον ολα τουρμινα,εκκεντροφορο,βαλβιδες .................................................................και φτανεισ σε ενα αποτελεσμα πολυ ποιο καθαροαιμο απο οτι στο GT. Τουλαχιστον ετσι πιστευω :lol:

Link to comment
Share on other sites

φυσικα για να ανεβεις στα 200 τα αλλαζεις σχεδον ολα τουρμινα,εκκεντροφορο,βαλβιδες .................................................................και φτανεισ σε ενα αποτελεσμα πολυ ποιο καθαροαιμο απο οτι στο GT. Τουλαχιστον ετσι πιστευω :lol:

Ρε συ δεν μπορώ να καταλάβω κάτι..γιατι να πάρω άνα αμάξι καινούργιο και να το σφάξω? Είναι γενική ερώτηση και θα την έχω για πάντα, αφού μπορείς να πάρεις ένα μεταχειρησμένο με 5000,00 λιγότερα φράγκα και τα υπόλοιπα να τα δώσεις εκει! για μένα πρέπει πρώτα να ξέρουμε γιατι πέρνουμε ένα αμάξι... θα προτιμήσω να μην σφάξω το μοτερ να μην ανοιχτεί δλδ και να πάω σε έναν αναπρογραμματισμό τησ ECU αν καίγομαι τόσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτο μαζι σου ουτε εγω θα το εκανα αλλα υπαρχουν πολοι που ζουνε για τη βελτιωση οποτε respect ο καθενας με τη τρελα του. Παντως για να καταλαβεισ οτι συμφωνω μαζι σου θα σου πω οτι ειμαι στην αναμονη για ενα TSI 140HP

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτο μαζι σου ουτε εγω θα το εκανα αλλα υπαρχουν πολοι που ζουνε για τη βελτιωση οποτε respect ο καθενας με τη τρελα του. Παντως για να καταλαβεισ οτι συμφωνω μαζι σου θα σου πω οτι ειμαι στην αναμονη για ενα TSI 140HP

Ασε ρε φίλε και γώ αναμονή!! Μετράω μέρες σα στον στρατό!! δεν ξέρω πότε το πέρνεις αλλά εμένα μου είπαν για μέσα Δεκεμβριου λέω να τους πώ να μην το εκτελωνίσουν αν έρθει γυρω στις 15-20 και να το κάνουν Γενάρη να μην πληρώσω τσαμπα τέλη 2 φορές!

Ο καθένας με την τρέλα του συμφωνω! Εγώ κινούμε πολύ με το αυτοκίνητο υπολογισε 22,000 στους 18 μήνες γιαυτό και δεν είμαι του tuning!

Edited by BadSeed
Link to comment
Share on other sites

Αστα πιγα και ρωτησα πριν κλεισω το γκολφ και για να παρεισ Α3 με σωστο εξοπλισμο ηθελες 28200 για το sportback πολλα τα λεφτα σιγουρα ποιο αξιοπιστος κατα τη γνωμη μου απο το 1400 TSI αλλα πολλα τα λεφτα και συντηρισης και εφορια και αλλα

Εγω ειχα παει απο περιεργεια να ρωτησω στην καρεντα για το Α3 Tfsi 122ps Ambition κ με το δεδομενο οτι θα επαιρνα ενα απο αυτα που θα ειχε παραγγειλει η αντιπροσωπεια (επομενως χωρις κατι εξτρα περα απο το υποβραχιονιο το οποιο το ειχαν μερικα απο αυτα που ειχε παραγγειλει) καθως και οτι θα εδινα μετρητοις τα λεφτα.Μου εβγαλαν τιμη 24.000 ευρω.Πιστευω πολυ καλη.Μιλαμε για την εκδοση Ambition δηλαδη τη σπορ με τις 17αρες ζαντες.Πιστευω καλη τιμη ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παει απο περιεργεια να ρωτησω στην καρεντα για το Α3 Tfsi 122ps Ambition κ με το δεδομενο οτι θα επαιρνα ενα απο αυτα που θα ειχε παραγγειλει η αντιπροσωπεια (επομενως χωρις κατι εξτρα περα απο το υποβραχιονιο το οποιο το ειχαν μερικα απο αυτα που ειχε παραγγειλει) καθως και οτι θα εδινα μετρητοις τα λεφτα.Μου εβγαλαν τιμη 24.000 ευρω.Πιστευω πολυ καλη.Μιλαμε για την εκδοση Ambition δηλαδη τη σπορ με τις 17αρες ζαντες.Πιστευω καλη τιμη ειναι.

Δείλημα=Α3 122TFSi ή GΤ170??? knife.gifnew_lol.gif

Edited by BadSeed
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.