Jump to content
Chatilas

Διαστάσεις ελαστικών σε 6.5x15

Recommended Posts

Παιδιά αλλάζω τα τάσια μου επιτέλους και παρήγγηλα ένα σετ Borbet CA 15άρες.

post-2222-1191862137_thumb.jpg

Οι ζάντες αυτές έρχονται σε 6.5x15. ¶λλες που είδα έρχονται σε 6x15.

Ποιά οι διαφορά των δύο διαστάσεων?

Για λάστιχα από ότι κατάλαβα παίζω μετάξύ 185x55 και 195x50, σωστά?

Να πω πως έχω μαμά αναρτήσεις και είμαι 100% υπέρ της άνεσης. Τι προτείνετε εσεις?

Παρεπιπτόντως, φοβερό site για προβάρισμα ζαντών στο Polaki μας (και όχι μόνο):

http://www.wheel-machine.de

Edited by Chatilas
Link to comment
Share on other sites

αντε με γειες οι ζαντουλες σου και προσοχη στους ''ταφους''.

με τα ολιγα που γνωριζω και παρακαλω ας με διορθωσει καποιος γνωστικοτερος,το 6 και το 6.5 ειναι τα μεγεθη της ζαντας που προσδιοριζουν το offset αυτης.

οποτε 6.5 offset ειναι μεγαλυτερο του 6,οποτε η ζαντα σου θα βγαινει κατιτις παραεξω σε σχεση με το φτερο του οχηματος.αυτο δεν ειναι κακο,δεν το πετας,μπορω να πω οτι ειναι υπερ αν π.χ θες να βαλεις μεγαλυτερα φρενα.

απο μαμα τι διασταση φοραει;αν φοραει 14 και πας σε 15 ζαντα τοτε βαλε 195/50.βεβαια το σωστοτερο ειναι 195/45 αλλα θα χανεις αρκετα σε ανεση που θες.οποτε σου προτεινω 195/50 που ειναι μια ενδιαμεση λυση.θα χανεις περισσοτερο σε βημα απο το αν εβαζες 195/45,αλλα θα εχεις λιγοτερα νταπα-ντουπα με την 195/50 οποτε και περισσοτερη ανεση και λιγοτερη φθορα στα επιμερους συστηματα του αυτοκινητου.μπορεις βαβαια αν θες να βαλεις και 195/55 για ακομα περισσοτερη ανεση και λιγοτερα κοπανηματα.αυτα.. :wacko:

Edited by polo_6566
Link to comment
Share on other sites

αντε με γειες οι ζαντουλες σου και προσοχη στους ''ταφους''.

με τα ολιγα που γνωριζω και παρακαλω ας με διορθωσει καποιος γνωστικοτερος,το 6 και το 6.5 ειναι τα μεγεθη της ζαντας που προσδιοριζουν το offset αυτης.

οποτε 6.5 offset ειναι μεγαλυτερο του 6,οποτε η ζαντα σου θα βγαινει κατιτις παραεξω σε σχεση με το φτερο του οχηματος.αυτο δεν ειναι κακο,δεν το πετας,μπορω να πω οτι ειναι υπερ αν π.χ θες να βαλεις μεγαλυτερα φρενα.

απο μαμα τι διασταση φοραει;αν φοραει 14 και πας σε 15 ζαντα τοτε βαλε 195/50.βεβαια το σωστοτερο ειναι 195/45 αλλα θα χανεις αρκετα σε ανεση που θες.οποτε σου προτεινω 195/50 που ειναι μια ενδιαμεση λυση.θα χανεις περισσοτερο σε βημα απο το αν εβαζες 195/45,αλλα θα εχεις λιγοτερα νταπα-ντουπα με την 195/50 οποτε και περισσοτερη ανεση και λιγοτερη φθορα στα επιμερους συστηματα του αυτοκινητου.μπορεις βαβαια αν θες να βαλεις και 195/55 για ακομα περισσοτερη ανεση και λιγοτερα κοπανηματα.αυτα.. <_<

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, αν και δεν έχουν έρθει ακόμα από Γερμανία.

Τα μαμά λάστιχα είναι 185x60x14 και απ'ότι έχω ψάξει, τα ισοδύναμα σε βήμα (πολύ μικρή απόκλιση) είναι τα 195x50x15.

Η αλήθεια είναι ότι ψιλοδιστάζω να αλλάξω βήμα γιατί όπως είπα είμαι υπέρ της άνεσης και φοβάμαι να πειραματιστώ χωρίς να είμαι σίγουρος για κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6

απο 185/60/14

θα πας

στο 195/50/15!

διαφορετικα θα αλλαξει το "βημα" του αμαξιου

τωρα οσο αφορα το 6χ15 και 6.5 χ15 τα νουμερα 6 και 6.5 εχουν να κανουν

με το πλατος! της ζαντας και οχι με το οφσετ! :D

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μέσα bassakos!!!!

αντε με γειες οι ζαντουλες σου και προσοχη στους ''ταφους''.

με τα ολιγα που γνωριζω και παρακαλω ας με διορθωσει καποιος γνωστικοτερος,το 6 και το 6.5 ειναι τα μεγεθη της ζαντας που προσδιοριζουν το offset αυτης.

οποτε 6.5 offset ειναι μεγαλυτερο του 6,οποτε η ζαντα σου θα βγαινει κατιτις παραεξω σε σχεση με το φτερο του οχηματος.αυτο δεν ειναι κακο,δεν το πετας,μπορω να πω οτι ειναι υπερ αν π.χ θες να βαλεις μεγαλυτερα φρενα.

Το 6 και που λές 6.5 δεν είναι το ofset αλλά το φάρδος της ζάντας σε ίντσες.Το ofset που έχει το 9Ν είναι 35!!!

το 6,5Χ15 πχ είναι πάχος επί ύψος!!!

Το ofset είναι το πόσο μέσα ή έξω από το κέντρο της ζάντας είναι ο αφαλός της!!μεγαλύτερο ofset και η ζάντα μπαίνει πιό μέσα μικρότερο και βγαίνει έξω!!!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μέσα bassakos!!!!

Το 6 και που λές 6.5 δεν είναι το ofset αλλά το φάρδος της ζάντας σε ίντσες.Το ofset που έχει το 9Ν είναι 35!!!

το 6,5Χ15 πχ είναι πάχος επί ύψος!!!

Το ofset είναι το πόσο μέσα ή έξω από το κέντρο της ζάντας είναι ο αφαλός της!!μεγαλύτερο ofset και η ζάντα μπαίνει πιό μέσα μικρότερο και βγαίνει έξω!!!

Γιωργο νομιζω οτι ειναι αναποδα... η κανω λαθος :wacko: ? Δε θυμαμαι... :baby: .

Link to comment
Share on other sites

bass και doc ευχαριστω που με διορθωσατε γιατι και εγω δεν ημουν σιγουρος για το θεμα του offset.τωρα το εμαθα και εγω! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όταν το οφσετ είναι μηδενικό, σημαίνει πως το σημείο στήριξης είναι ακριβώς στη μέση της ζάντας.

Εάν είναι θετικό, τότε η στήριξη είναι ποιό κοντά στο έξω μέρος, προς το δρόμο δηλαδή

οπότε ο τροχός μπαίνει προς τα μέσα.

Εάν είναι αρνητικό, η στήριξη είναι κοντά στο μέσα μέρος της ζάντας, άρα ο τροχός βγαίνει προς τα έξω.

ns-offsetexplained.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6
bass και doc ευχαριστω που με διορθωσατε γιατι και εγω δεν ημουν σιγουρος για το θεμα του offset.τωρα το εμαθα και εγω! :D

no problem!

για αυτο ειμαστε εδω! :D

Όταν το οφσετ είναι μηδενικό, σημαίνει πως το σημείο στήριξης είναι ακριβώς στη μέση της ζάντας.

Εάν είναι θετικό, τότε η στήριξη είναι ποιό κοντά στο έξω μέρος, προς το δρόμο δηλαδή

οπότε ο τροχός μπαίνει προς τα μέσα.

Εάν είναι αρνητικό, η στήριξη είναι κοντά στο μέσα μέρος της ζάντας, άρα ο τροχός βγαίνει προς τα έξω.

ns-offsetexplained.jpg

αψογος! :D

Link to comment
Share on other sites

Όταν το οφσετ είναι μηδενικό, σημαίνει πως το σημείο στήριξης είναι ακριβώς στη μέση της ζάντας.

Εάν είναι θετικό, τότε η στήριξη είναι ποιό κοντά στο έξω μέρος, προς το δρόμο δηλαδή

οπότε ο τροχός μπαίνει προς τα μέσα.

Εάν είναι αρνητικό, η στήριξη είναι κοντά στο μέσα μέρος της ζάντας, άρα ο τροχός βγαίνει προς τα έξω.

ns-offsetexplained.jpg

Πολύ τεκμηριωμένη απάντηση όντως (κάτι μάθαμε και σήμερα)!!!

Τώρα, δεδομένης της διάστασης της ζάντας (6.5x15), υπάρχει κάποια διάσταση ελαστικού που είναι προτινόμενη για το Polaki μας (9Ν έτσι?)?

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο νομιζω οτι ειναι αναποδα... η κανω λαθος :wacko: ? Δε θυμαμαι... :baby: .

Δέν είναι ανάποδα!!!Δες και παραπάνω που έγραψε ο vrachos με το σχήμα!!!

chatilas 195/50/15.μπορείς να βάλεις και 195/55/15 αλλά θα χάσεις λίγο σε ρεπρίζ!!Θα είναι όμως λίγο πιο άνετο στον δρόμο.Εγώ και αρκετοί ακόμα διαλέξαμε το 195/50/15 λόγο επιδόσεων και ότι δεν αλλάζει καθόλου το βήμα.

Κάνε ένα καλό για της ζάντες σου και παρε λάστιχα με προστασία πλαισίου.Δεν θα γρατζουνάς τις ζάντες στα πεζοδρόμια!!!

Edited by drspeed
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά, μόλις παρέλαβα τις ζάντες από Γερμανία και δηλώνω πανευτυχής.

Θέλω απλά να πώ ότι οι Γερμανοί δεν παίζονται με τίποτα.

Παρήγγειλα από Internet με Paypal (πιστωτική) και σε 2 περίπου βδομάδες παρέλαβα ό,τι ακριβώς περίμενα.

Με απλό ταχυδρομείο και κόστος αποστολής 30 Euro οι ζαντούλες έφτασαν μια χαρά!!!

Συνολικό κόστος 324+30=354 Euro!!!!

Όποιος περάσει από κανά μαγαζί που έχει τη συγκεκριμένη Borbet CA 6.5x15' ας ρωτήσει τιμή, έτσι για να ξέρω.

Εγώ πάντως δεν μπήκα καν στον κόπο να ψάξω εδώ στα δικά μας.

Απλά έψαξα πολύ στο Internet. Πιστεύω ότι έκανα καλά.

Για την ιστορία να αναφέρω το πάρα πολύ καλό γερμανικό κατάστημα για όποιον ενδοιαφέρεται:

http://cicroon-tuning.de/shop/

Link to comment
Share on other sites

με γειες,με γειες!! :D :D τις ειδαμε στο πρωτο σου ποστ,φορεσετες και στο αμαξι και ανεβασε φωτο να τις δουμε και πανω του :) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.