Jump to content
Rooster

75ps Vs 80ps

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

είμαι στα πρόθυρα αγοράς ενος νέου Polo και έχω την εξής απορία:

έμαθα οτι τα 100άρια πλέον δεν βγαίνουν, αλλα και τα 75άρια επίσης και πλέον θα βγάζουνε μόνο τα 80άρια.

το 75άρι έχει καμία διαφορά στον κινητήρα απο το 80άρι? στην αντιπροσωπεία μου είπανε οτι δεν έχει καμία διαφορά και οτι απλά παραδεχτήκανε οτι ο 75άρης είναι 80άρης. Σε κάποιο άλλο γερμανικό forum διάβασα οτι απλά έχουν κάνει μια μικρορύθμηση στον εγκέφαλο.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πρωτη φορα το ακουω αυτο! Παντως το μονο που ξερω ειναι οτι ο 80αρης ειναι 86αρης απο οτι εχω διαβασει,μιας και ειμαι κατοχος του εν λογω κινητηρα!

1)Δες το ποιο λογικα:ibiza & fabia βγαινουν με 75 86 και 100 αλογα και

2)Αν ανοιξεις το καπο του 80αρη ο κινητηρας δεν εχει εμφανισιακα τουλαχιστον καμια σχεση

3)Ο 86 των ibiza & fabia βγαζει ιδια ροπη με τον 80 του polo και ειναι μεγαλυτερη απο αυτη του 75αρη και του 100αρη

Τωρα τα περι επιδοσεων....Μεχρι 180 το πατησα γυρω στις 5000 στροφες με κοφτη αν δεν κανω λαθος στις 5700.

Τωρα τα περι επιταχυνσης σχετικα καλα χωρις να βαζει φωτια (εχω βεβαια 195 λαστιχο αντι για 165 η 185 που βαζουν) με ιδιαιτερα πολυ καλη ροπη στις χαμηλες !

Απο κρατημα το αμαξι πεταει !

Το εχω 40 μερες και εχω κανει 3300 χιλιομετρα και ειμαι πολυ ευχαριστιμενος...

Αυτα φιλε μου, ελπιζω να βγαλεις ακρη..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

είμαι στα πρόθυρα αγοράς ενος νέου Polo και έχω την εξής απορία:

έμαθα οτι τα 100άρια πλέον δεν βγαίνουν, αλλα και τα 75άρια επίσης και πλέον θα βγάζουνε μόνο τα 80άρια.

το 75άρι έχει καμία διαφορά στον κινητήρα απο το 80άρι? στην αντιπροσωπεία μου είπανε οτι δεν έχει καμία διαφορά και οτι απλά παραδεχτήκανε οτι ο 75άρης είναι 80άρης. Σε κάποιο άλλο γερμανικό forum διάβασα οτι απλά έχουν κάνει μια μικρορύθμηση στον εγκέφαλο.

Ευχαριστώ πολύ.

Καλώς΄ήρθες στην παρέα μας κατ'αρχήν.

Εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις μέχρι τον Ιανουάριο Φεβρουάριο που λένε ότι θα ανοίξουν οι παραγγελείες για το καινούριο πόλο και για το TSI με τα 122 άλογα.Αν το βιάζεσαι πήγενε για μεταχειρισμένο 100άρι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,

αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι οι διαφορές στη κατανάλωση και γενικά απο τεχνολογικής απόψεως. Δηλαδή αν είναι απλά ενας κινητήρας που βγάζει 5,10 παραπάνω άλογα η αν έχουν γίνει και γενικότερες βελτιώσεις.

υγ. TSI 122!!! πόσο θα έχει όμως? :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,

αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι οι διαφορές στη κατανάλωση και γενικά απο τεχνολογικής απόψεως. Δηλαδή αν είναι απλά ενας κινητήρας που βγάζει 5,10 παραπάνω άλογα η αν έχουν γίνει και γενικότερες βελτιώσεις.

υγ. TSI 122!!! πόσο θα έχει όμως? :)

Ο 75άρις με τον 80άρι δεν νομίζω να έχουν διαφορές ούτε στην κατανάλωση ούτε πουθενά αλλού.Ή΄αλλάξανε χαρτογράφιση ή απλά αναπροσαρμώσανε την ονομαστική ιπποδύναμη στους καταλόγους λόγο ανταγωνισμού.

Ο TSI 122 λένε στον παζαρόπουλο ότι υπολογίζουν να ξεκινάει από 15.700-16.700 το πολύ λόγο τις τιμής του GOLF.θα μπεί στην θέση του 100άρι

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχω να σας πω εγω ειναι οτι ο 80αρης ειναι ενας εντελως παντελως νεος κινητηρας που γα... και δερνει!

τον εχει δυναμομετρισει το αυτο μοτορ σπορτ 93 αλογα σε σχεση με τα 83 που ειχε βγαλει για το 75αρι!

Εχει τρελα αποθεματα δυναμης και ροπης για τα κυβικα και τα αλογα του!

το εχω ανοιξει με το αστρα Η 1.6 (115 ιππων) του κολλητου μου και με επιασε στα 140 χλμ/ωρα!

ειναι φοβερος κινητηρας και λενε οτι παει καλυτερα και απο το 100αρι εκτως τελικων ,επειδη το 80αρη εχει κοφτη στις 5700 και το 100αρη 6700! τα συμπερασματα δικα σας!

Link to comment
Share on other sites

ρε αυτο δεν παιζει. μην το ξεφτιλιζουμε.

σε τεστ του Auto moto and sport το αποδεικνύει 0,2 ποιο γρηγορα στα 0-100 και στις ρεπριζ επισης λογω κοντύτερου σασμαν και μικροτερης διαστασης λαστιχα

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

ρε αυτο δεν παιζει. μην το ξεφτιλιζουμε.

ριξε μια ματια στα δυο παρακατω link

1 , 2

για να δεις τα περι ροπης! Να σημειωσω ακομα το γεγονος οτι το 80 βγαζεις μεγιστη ροπη και ιππους αρκετα χαμηλοτερα απο το 100!

Αναγνωριζω την ανωτεροτητα που εχει το 100αρι , μακαρι να υπηρχε 100αρι ετοιμοπαραδωτο με το εξοπλισμο που ηθελα (ειδικη μπορουσα να κανω μονο για 80αρι το μαιο που το εκλεισα), ωστε να μπορουσα να το παρω,

αλλα πιστευω οτι δεν αξιζει τοση δυσπιστια και υποτιμηση ο κινητηρας!!!

Τωρα για τα 93 αλογα,δεν ξερω πολλα μου φαινονται ,αλλα με βαλατε στο τριπακι να το κανω μια δυναμομετρηση (μετα την εξεταστικη βεβαια) ,για τα λαστιχα παντως δεν εχει διαφορα εκτος αν το 80 ειναι σε εκδοση χωρις ζαντες αλουμινιου οποτε το δινουν με ταση και 165 λαστιχο νομιζω,για τη σπορ την εκδοση το στανταρ λαστιχο ειναι 185 οπως και στο 100 αρι ,σχετικα με το πελμα ,τωρα για ακτινα θα σας γελασω

Edited by chp
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ειμαι πολυ χαρουμενος που εκλεισα το 80αρι αντι για το 100αρι!

το 80αρι ξαναλεω ειναι κινητηρας φτιαγμενος απο την αρχη κι οχι απλα μια βελτιωση του 75αρι! βαλτε διπλα ενα 75αρι κι ενα 80αρι κι ανοιξτε τα καπο!

περιμενω απαντησεις!

και μετα βαλτε τα και μια κοντριτσα!

αν δεν ειναι μπροστα το 80αρι 10 μετρα στα 400μ θα παω να το πεταξω στα λιμανακια!!!

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα!εχω διαβασει το θεμα με τα λαδια που καινει 75αρι και 100αρι και εχω ψιλομεινει αφωνος!

το δικο μου στα 5000χλμ ζητησε 500ml και απο τοτε ουτε σταγονα! τωρα εχω 19000!

ο κινητηρας αυτος γ....!!!!!

80αρι forever!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ειμαι πολυ χαρουμενος που εκλεισα το 80αρι αντι για το 100αρι!

το 80αρι ξαναλεω ειναι κινητηρας φτιαγμενος απο την αρχη κι οχι απλα μια βελτιωση του 75αρι! βαλτε διπλα ενα 75αρι κι ενα 80αρι κι ανοιξτε τα καπο!

περιμενω απαντησεις!

και μετα βαλτε τα και μια κοντριτσα!

αν δεν ειναι μπροστα το 80αρι 10 μετρα στα 400μ θα παω να το πεταξω στα λιμανακια!!!

εγω τα ελεγα αλλα δεν με πιστευαν...!

Link to comment
Share on other sites

καπου εδω το εχασα...

withstupid.gif

Και εγω! Λογικα δεν πρεπει να εχει μεγαλες διαφορες παντως , για τον ιδιο κινητηρα μιλαμε!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ειμαι πολυ χαρουμενος που εκλεισα το 80αρι αντι για το 100αρι!

το 80αρι ξαναλεω ειναι κινητηρας φτιαγμενος απο την αρχη κι οχι απλα μια βελτιωση του 75αρι! βαλτε διπλα ενα 75αρι κι ενα 80αρι κι ανοιξτε τα καπο!

περιμενω απαντησεις!

και μετα βαλτε τα και μια κοντριτσα!

αν δεν ειναι μπροστα το 80αρι 10 μετρα στα 400μ θα παω να το πεταξω στα λιμανακια!!!

Τι διαστάσεις λαστιχα φοράς ? :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να πιστεψω πως το 100αρι απο το 80αρι εχουν τοσο μικρη διαφορα. Και το Auto motor und sport ειναι ορισμενες φορες και αυτο για τον ποτσο!!Ειναι δυνατον η εταιρια να το δινει 0-100 σε 12.2 και αυτοι να το κανουν σε 11.2? Σε κατηφορα το μετρησαν?Ειπαμε να υπαρχει διαφορα αλλα οχι και ΤΟΣΟ.

Edited by geopas
Link to comment
Share on other sites

Και το Auto motor und sport ειναι ορισμενες φορες και αυτο για τον ποτσο!!

πολλά περιοδικά είναι για τον @#$¥>* φίλε μου και αυτό γιατί σε αρκετά άρθρα όχι μόνο δεν γράφουν μηχανικοί αυτοκινήτων,μηχανολόγοι ή οδηγοί αγώνων αλλά απλοί δημοσιογράφοι οι οποίοι πολλές φορές έχουν λίγες(αν όχι καμία)γνώσεις στο θέμα "αυτοκίνητο".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.