Jump to content
polo GTi Cup

Φρένα από Cupra

Recommended Posts

τα 312 χωρανε σε 16αρες σε αυτο συμφωνω και επαυξανω :)

τα τετραπιστονα ομως του coupra δεν χωρανε ουτε με αποστατες και μιλαω παντα για τις δαγκανες και οχι για τον δισκο.

θελεις τουλαχιστον 17αρες με μπρατσα-ακτινες να εξεχουν απο την ζαντα αρκετα για να χωρεσουν μεσα τα AP.

και για ενημερωση σας λεω πως τα φρενα του cupra δεν χωρανε στο leon και ας εχει και αυτο 17αρες ζαντες.ο λογος ειναι γιατι η ζαντα ειναι διαφορετικη aπο του cupra και ετσι οι δαγκενες δεν χωρανε,εξου και τα 18αρια στα leon.. :D

Link to comment
Share on other sites

τα 312 χωρανε σε 16αρες σε αυτο συμφωνω και επαυξανω :rolleyes:

τα τετραπιστονα ομως του coupra δεν χωρανε ουτε με αποστατες και μιλαω παντα για τις δαγκανες και οχι για τον δισκο.

θελεις τουλαχιστον 17αρες με μπρατσα-ακτινες να εξεχουν απο την ζαντα αρκετα για να χωρεσουν μεσα τα AP.

και για ενημερωση σας λεω πως τα φρενα του cupra δεν χωρανε στο leon και ας εχει και αυτο 17αρες ζαντες.ο λογος ειναι γιατι η ζαντα ειναι διαφορετικη aπο του cupra και ετσι οι δαγκενες δεν χωρανε,εξου και τα 18αρια στα leon.. :rolleyes:

Ακριβώς.....Χρειάζομαι τις ζάντες του cupra...

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια ηρεμηστε.Και με την 16αρα μπορεις να βαλεις φρενα που να σταματανε το αμαξι.Ποσα αλογα εισαι?300?Μονο τοτε θες αναγκαστικα 17αρες να χωρεσουν μεγαλοι δισκοι...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.....Χρειάζομαι τις ζάντες του cupra...

και οπως αντιλαμβανεσαι οι επιλογες που εχεις ειναι λιγες και ακριβες.αν αλλαξεις ζαντες και βαλεις 17αρες απο cupra ή οχι το κοστος ειναι μεγαλο.το οποιο γινεται πολυ μεγαλυτερο αν κουμπωσεις και τα τετραπιστονα της AP και τους καινουργιους δισκους 312χ25.οποτε το σανο μαζευεται αρκετο.τωρα τι να σου πω εσυ αποφασιζεις τι θες να κανεις και το μαρουλι που μπορεις να διαθεσεις.... :D

εγω παντως θα σου προτεινα και ενναλακτικες... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Kalimera...!Λοιπόν ρώτησα τι παίζει στην περίπτωση μου!!!Οι τιμές δεν ήταν απογοητευτικές αλλά...Τα Cupra (IBIZA) φοράνε δαγκάνες ίδιες με του Gti (POLO) όπως και το Cup Edition..Η μόνη διαφορά,λέει,είναι τα τακάκια που πολύ σωστά είναι AP!! :) Τώρα τα φρένα του Leon Cupra δεν μπαίνουν λόγο χώρου(μόνο με άλλες ζάντες) αλλά και δεν χρειάζονται..είναι περιττό..στην περίπτωση που χρειάζονται καλήτερα φρένα όλοι πάνε σε after market επιλογές αφού είναι πιο οικονομικές!!!Αν μιλήσουμε για του leon το σετ πάει γύρο στα 2100 ευρώ εμπρος πίσω.....Αφτά μου είπαν.......

Link to comment
Share on other sites

Kalimera...!Λοιπόν ρώτησα τι παίζει στην περίπτωση μου!!!Οι τιμές δεν ήταν απογοητευτικές αλλά...Τα Cupra (IBIZA) φοράνε δαγκάνες ίδιες με του Gti (POLO) όπως και το Cup Edition..Η μόνη διαφορά,λέει,είναι τα τακάκια που πολύ σωστά είναι AP!! :cry: Τώρα τα φρένα του Leon Cupra δεν μπαίνουν λόγο χώρου(μόνο με άλλες ζάντες) αλλά και δεν χρειάζονται..είναι περιττό..στην περίπτωση που χρειάζονται καλήτερα φρένα όλοι πάνε σε after market επιλογές αφού είναι πιο οικονομικές!!!Αν μιλήσουμε για του leon το σετ πάει γύρο στα 2100 ευρώ εμπρος πίσω.....Αφτά μου είπαν.......

λοιπον..για να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα και μην καταλαβω λαθος επειδη ειμαι και λιγο μπουμπουνας :cry:

το ibiza cupra εβγαινε(γιατι πλεον γιοκ)με φρενα εργοστασιακα 312χ25 και δαγκανες μαμα νικελ..

μπορουσε ομως οποιος ηθελε και με 1500¤ πανω της τιμης να βαλει τα 312χ25 αλλα με τις κοκκινες δαγκανες που εγραφαν seat sport επανω.αυτες οι δαγκανες ειναι της AP απλα δεν το γραφουν για να βαλει το δικο της λογοτυπο η seat... ;)

οι δαγκανες λοιπον αυτες δεν εχουν καμμια σχεση με της νικελ μαμα.γιατι;γιατι πρωτον ειναι AP και ντευτερον ειναι τετραπιστονες και μαλιστα ιδιαιτερα μεγαλου μεγεθους,σε σχεση με τις απλες νικελ που αμφιβαλλω αν ειναι καν δυπιστονες.

αυτες λοιπον οι κοκκινες AP του ibiza cupra δεν μπαινουν σε 16αρες ζαντες ουτε με χειροβομβιδες.

το αμαξι σου ποσα χιλ. δισκους φοραει;280/290/300;;

μπορεις να βαλεις με τις δαγκανες που ηδη φορας, δισκους 312χ25(cupra,oktavia,s3),με ενα καλο σετ τακακια,ενα σετ σωληνακια υψηλης(πιεσης οχι τασης ;) )

και racing υγρα φρενων dot 4 π.χ Motul RBF600 Factory Line και μετα ελα πεσμου τι φρενα εχεις.... ;)

αν τωρα ψαχνεσαι για πολυπιστονα θεωρω (για να μην αλλαξεις ζαντες) οτι ενα 6πιστονο κιτ της tarox ειναι the best value for money με φρενα να σταματαει και τρενο... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω συνεχιζω να λεω μηπως ειμαστε λιγο υπερβολικοι?6πιστονες?Μηπως να βαλουμε και κεραμικα φρενα σαν της murcielago? tongue.gif 288 φοραει απο μαμα ο φιλος οπως και εγω ακομα.Εγω πιστευω οτι αν δεν ξεπερασει καποιος τα 220 αλογα και να πλησιαζει στα 250 ενα σετ s3/ovtavia κτλ ειναι κομπλε!

Link to comment
Share on other sites

Εγω συνεχιζω να λεω μηπως ειμαστε λιγο υπερβολικοι?6πιστονες?Μηπως να βαλουμε και κεραμικα φρενα σαν της murcielago? tongue.gif 288 φοραει απο μαμα ο φιλος οπως και εγω ακομα.Εγω πιστευω οτι αν δεν ξεπερασει καποιος τα 220 αλογα και να πλησιαζει στα 250 ενα σετ s3/ovtavia κτλ ειναι κομπλε!

αυτο ειναι αποψη σου και ειναι σεβαστοτατη-δεκτοτατη.εγω παλι ειμαι του στυλ οτι δεν υπαρχει οριο σε οτι αφορα το θεμα βελτιωση ενος αυτοκινητου.απο ιπποδυναμη μεχρι τα φρενα.οσο δε το θεμα φρενα μπορω να πω χαλαροτατα ''the bigger the better''.

και μιας το αμαξι μου δεν προκειται ποτε να γινει 300 ιππων,αλλα ουτε και να αγορασω ποτε ενα τετοιο,μπορω τουλαχιστον να βαλω και να απολαμβανω σε καθε δαγκωμα του πενταλ φρενου την αισθηση,ασφαλεια και δυναμη που προσφερουν απλοχερα στους ευγενεις κατοχους των 200++ ιππων τα φρενα αυτα...... :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Οκ μαζι σου τοτε απλα εγω σκεφτομαι οτι πολλες φορες το να φρεναρει καποιο αμαξι τρελα μπορει να γλυτωνει συνηθως απο ασχημες καταστασεις αλλα μπορει να προκαλεσει κιολας πιο ασχημες (εννοω οτι σιγα μην ο πισινος εχει αγκυρες και αυτος και δεν σταματησει ποτε tongue.gif)

Link to comment
Share on other sites

Οκ μαζι σου τοτε απλα εγω σκεφτομαι οτι πολλες φορες το να φρεναρει καποιο αμαξι τρελα μπορει να γλυτωνει συνηθως απο ασχημες καταστασεις αλλα μπορει να προκαλεσει κιολας πιο ασχημες (εννοω οτι σιγα μην ο πισινος εχει αγκυρες και αυτος και δεν σταματησει ποτε tongue.gif)

χα χα χα :mellow: σωστοοος!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω συνεχιζω να λεω μηπως ειμαστε λιγο υπερβολικοι?6πιστονες?Μηπως να βαλουμε και κεραμικα φρενα σαν της murcielago? tongue.gif 288 φοραει απο μαμα ο φιλος οπως και εγω ακομα.Εγω πιστευω οτι αν δεν ξεπερασει καποιος τα 220 αλογα και να πλησιαζει στα 250 ενα σετ s3/ovtavia κτλ ειναι κομπλε!

Συμφωνώ απολήτως!!!Εγώ απλά για μούρη θα το έκανα και στην περίπτωση που αργότερα έφτιαχνα το αμάξι να υπήρχε κάτι.... :D

Πολύ σωστά είπε και ο προλαλήσαν οτι το Cupra Ibiza φορούσε AP δαγκάνες και τακάκια κλπ κλπ.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.