Jump to content
haris_golf-gt

τι τσιπακια για το τςι υπαρχουν?

Recommended Posts

O μπαμπάς σου θα στην παρει κι αυτην, οπως το golf? ;)

Nα χαρω εγω παιδακια που αλλαζουν με αλλουνου χρηματα τα αμαξια. :lol:

Επειδή εσένα το 1ο σου αυτοκίντητο το πήρε ο μπαμπάκας πάει να πει ότι ισχύει για όλους; Δε νομίζω... Μη βγάζεις τόσο εύκολα αυθαίρετα συμπεράσματα.
Link to comment
Share on other sites

O μπαμπάς σου θα στην παρει κι αυτην, οπως το golf? :lol:

Nα χαρω εγω παιδακια που αλλαζουν με αλλουνου χρηματα τα αμαξια. ;)

Εγω λεω να το ξεπληρωσω πρωτα(εχω 3 δοσεις ακομα) και μετα απο 6 χρονια να το πουλησω

και αν δεν εχω παιδια να παρω κατι καινουριο.

Αν παλι προκυψουν αλλα δεν πειραζει ,ο τυπος αμαξιου δεν ειναι κατι σημαντικο στη ζωη.

Την δουλεια τους να κανουν ανετα.

ελπιζω ο κινητηρας να κανει την δουλεια του για πολλα χρονια,γι αυτο εδωσα τα ωραια μου λεφτακια ;)

δε μου λες ρε φίλε, με ξέρεις απο χθες και μιλάς με τόση ειρωνία?ξέρεις την οικονομική μου κατασταση και ποιος μου πήρε το αμαξι?δε νομίζω. αφού δε ξέρεις λοιπόν κρίνε το αμάξι μου και οχι εμένα ούτε τον μπαμπά μου οκ?εσυ πλήρωνε τις δόσεις σου μια μια.......

Link to comment
Share on other sites

Καλα εχουμε βγει off topic τελειως .... knife.gifrocket.gif

Πιστευω το θεμα ειναι αν εχουν βγει προγραμματα και σε ποια τιμη... δε μας ενδιαφερει για ποιο λογο ο καθενας πηρε το golf του και με ποιο τροπο και πολυ περισσοτερο αν θα μας μεινει το TSI στα χερια, ειδικα βαση δικιας του εμπειριας!! Οποιος νομιζει οτι εχει τετοιες γνωσεις να γινει μηχανικος! Καλυτερα να ακουμε μονο τους ειδικους για θεματα αξιοποιστιας..

Στο θεμα μας

Εγω παντως που ρωτησα στην ABT μου ειπαν οτι για το TSI υπαρχει που το κανει 170hp (ιδιο με το GT) και φυσικα αξιοποιστα (αφου ειναι ο ιδιος κινητηρας με το GT και του βαζεις το ιδιο προγραμμα) αλλα με

1.400 Ε ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως που ρωτησα στην ABT μου ειπαν οτι για το TSI υπαρχει που το κανει 170hp (ιδιο με το GT) και φυσικα αξιοποιστα (αφου ειναι ο ιδιος κινητηρας με το GT και του βαζεις το ιδιο προγραμμα) αλλα με

1.400 Ε ;)

Ποοοοοοοοοοοοοοοσα??? :whistling::whistling::whistling::whistling: Τοσα τους λειπουν??? ;) το αλλο με τον τοτο το ξερουν??? :lol:-_- τι σ@#@# τα εχουν περασει τα ευρω?? protest.gifprotest.gif για μαρουλοφυλλα?? fire.giffire.gif

Link to comment
Share on other sites

απο παζαροπουλο υπαρχουν 2 προγραμματα ενα για το tsi απο 140 σε 170 900 ευρω

ομοιως για το gt 1200 ευρω τωρα απο οτι ξερω σου βαζουν αν θες και στο tsi το μεγαλυτερο προγραμμα αλλα πρεπει να ους το πεις γιατι απο μονοι τους δεν στο λενε γιατι δεν εχει το υπλοιπο πακετο που εχει το gt επισης σου δινουν και εγγυηση .

σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου για τισ πληροφοριεσ.....και για οσους θελουν να μαθουν κατι παραπανω πηγα στην αντιπροσωπια της κορινθου και μου ειπαν πωσ απο το γεναρη περιμενουν απο την εταιρια να φερει προγραμματα που κανουν τον tsi 170 και 200 αλογα κατευθειαν.θα ξαναπαω και οταν και αν ερθουν θα σας το πω για εγγυησεις χρημα και αποδωση...ευχαριστω για τις απαντησεισ και αν μαθετε νεα περιμενω και εγς να μαθω.γεια και καλεσ γιορτες

Link to comment
Share on other sites

αν ο εγκέφαλος του κινητηρας σας εχει κωδικο MED 17.5 ΞΕΧΑΣΤΕ το προγραμμα για τωρα..

ΚΑΜΙΑ εταιρία δεν εχει βγαλει προγραμμα (δεν εχουν καταφέρει ΑΚΟΜΗ να το "σπασουν") για τον εγκεφαλο MED 17.5

Αν δείτε όλες οι εταιρίες ( οι μεγάλες του εξωτερικού και όχι οι ελληνικες) ότι το προγραμμα τους για τον κινητηρα TSI ειναι για κωδικό εγκεφάλου MED 9.0 (μερικα gt ειχαν βγει στην αρχη με αυτον τον κιντηρα και μετα τον αλλάξανε με τον MED 17.5)

Ρωτηστε αυτό πρώτα και μετά αποφασίστε που θα βάλετε προγραμμα

Edited by k.pil
Link to comment
Share on other sites

Μαρεσει που εχει ειπωθει 100 φορες αυτο που λεει ο k.pil και καθε φορα τα ιδια λεμε! ;) Εγω λεω να παει καποιος με καινουριο κινητηρα να το βαλει να κανει το πειραματοζωο tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

φιλε και για το δικο σου το GT εχει το αναλογο τσιπ με +30......δεν μιλησε κανεις για τα μαμα αλογα ;)

κοιτα να μαθενεις φιλος....και ασε την ειρωνεια!

λοιπον..μαλλον επειδη δεν εχεις και πολυ ιδεα το παιδι μια χαρα τα λεει.και πριν μου απαντησεις καλο θα ηταν να ρωτησεις για να μην εκτειθεσαι.απλα για να ξερεις στο λεω η διαφορα του tsi 140hp εναντι του GT 170hp ειναι ενα προγραμμα το οποιο το βαζεις μεσα απο την VW με εγγυησεις και με τα παντα.ο κινητηρας δεν εχει καμια απολυτως διαφορα.και πρωτα να μα8αινεις και μετα να απαντας(για σενα το λεω για να μην σε κοροιδευουν)

Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστευω οτι ειναι στα ορια του το μοτερακι αλλα απο την αλλη εχει βγει ενα gt απο την trip team με 211 αλογα στροφαλο και μεχρι τωρα δεν εχει βγαλει απολυτως τιποτα........!!!!!!!!

Καλα αυτό μην το πείς και παραέξω...

αν ο εγκέφαλος του κινητηρας σας εχει κωδικο MED 17.5 ΞΕΧΑΣΤΕ το προγραμμα για τωρα..

ΚΑΜΙΑ εταιρία δεν εχει βγαλει προγραμμα (δεν εχουν καταφέρει ΑΚΟΜΗ να το "σπασουν") για τον εγκεφαλο MED 17.5

Αν δείτε όλες οι εταιρίες ( οι μεγάλες του εξωτερικού και όχι οι ελληνικες) ότι το προγραμμα τους για τον κινητηρα TSI ειναι για κωδικό εγκεφάλου MED 9.0 (μερικα gt ειχαν βγει στην αρχη με αυτον τον κιντηρα και μετα τον αλλάξανε με τον MED 17.5)

Ρωτηστε αυτό πρώτα και μετά αποφασίστε που θα βάλετε προγραμμα

Πέστα ρε κυριάκο , γιατι δεν καταλαβαίνει ο κόσμος περι τίνος πρόκειται...

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ δεν ύπαρχει κανένας κλειδωμένος εγκέφαλος που να μην μπορεί να τον ξεκλειδώσει κάποιος έστω και έλληνας βελτιωτής... Απλά ο συγκεκριμένος εγκέφαλος έχει και μια συγκεκριμένη ιδιομορφία... Ένας Χ προγραματιστής μπορεί να βάλει πρόγραμμα και σήμερα , απλα ο εγκέφαλος λόγο της πολύ περίπλοκης και νέας τεχνολογίας που διαθέτει(3πύρηνες επεξεργαστες και άλλα διάφορα) κάνει το εξής... Αφήνει να μπεί χέρι για προγραμματισμό , αλλα μετα από ~ 20 μέρες τρώει "φλάσ" και σβήνει τα δεδομένα και επαναφέρει τον εγκέφαλο στις fixed values του εργοστασίου....Το ίδιο πρόβλημα έχουν και τα 207gt μιας και φοράνε τον ίδιο εγκέφαλο...

Απλά θέλει λίγο υπομονή μέχρι να βρεθούν τα κατάλληλα damos files...

Εντωμεταξυ δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση , πως η ABT/Β&Β έβγαλε από τις πρώτες πρόγραμμα...

λοιπον..μαλλον επειδη δεν εχεις και πολυ ιδεα το παιδι μια χαρα τα λεει.και πριν μου απαντησεις καλο θα ηταν να ρωτησεις για να μην εκτειθεσαι.απλα για να ξερεις στο λεω η διαφορα του tsi 140hp εναντι του GT 170hp ειναι ενα προγραμμα το οποιο το βαζεις μεσα απο την VW με εγγυησεις και με τα παντα.ο κινητηρας δεν εχει καμια απολυτως διαφορα.και πρωτα να μα8αινεις και μετα να απαντας(για σενα το λεω για να μην σε κοροιδευουν)

Μάθε λοιπόν και εσύ , οτι καμια αντιπροσωπεία δεν θα σου βάλει το πρόγραμμα του gt και εσύ θα συνεχίσεις να έχεις την εγγύηση...Απλά κάνουν τα στραβά μάτια , πρός χαρην του χρήματος...

Πείραμα : Πάρε την Κοσμοκάρ Α.Ε και ρώτα τους ,αυτο που λές εδώ μέσα...

Μετά πόσταρε τα αποτελέσματα για να βγάλουμε συμπεράσματα.... ^_^

Φιλικά....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για τους Med 17 δυσκολα ναι ακατορθωτα οχι

Εγω ειμαι περαματοζωο και θα τα δοκιμασω .

µΑπλα περιμενεται αποτελεσματα++++

Link to comment
Share on other sites

αν ο εγκέφαλος του κινητηρας σας εχει κωδικο MED 17.5 ΞΕΧΑΣΤΕ το προγραμμα για τωρα..

ΚΑΜΙΑ εταιρία δεν εχει βγαλει προγραμμα (δεν εχουν καταφέρει ΑΚΟΜΗ να το "σπασουν") για τον εγκεφαλο MED 17.5

Αν δείτε όλες οι εταιρίες ( οι μεγάλες του εξωτερικού και όχι οι ελληνικες) ότι το προγραμμα τους για τον κινητηρα TSI ειναι για κωδικό εγκεφάλου MED 9.0 (μερικα gt ειχαν βγει στην αρχη με αυτον τον κιντηρα και μετα τον αλλάξανε με τον MED 17.5)

Ρωτηστε αυτό πρώτα και μετά αποφασίστε που θα βάλετε προγραμμα

ο 16 bit κωδικος του εγκεφαλου δεν εχει σπασει αλλα βρεθηκε οδος για να περαστει το προγραμμα.εχει βγει προγραμμα για τον καινουργιο εγκεφαλο και δεν εχει παρουσιασει τιποτα.ορθως λες οτι τα πρωτα με τον MED 9.0

προγραμματιζοντουσαν εξου και του τριποτσερη που ειναι απο τα πρωτα.αλλα τωρα τι γινεται που δεν εχει βρει την λυση με τα καινουργια?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα ηθελα να βρω εναν τροπο να απενεργοποιω τον κομπρεσορ εντος πολης για μειωση της καταναλωσης και εναν αλλο τροπο να ενεργοποιησω το EDL μιας και τη VW την επιασαν οι γυφτιες και δεν εβαλε το ESP standard! :wub:

Οσο για το chipαρισμα πιστευω οτι το αμαξακι ειναι ηδη πολυ καλο και "ζωντανο".Τωρα 30 αλογα παραπανω πιστευω οτι ειναι πιο πολυ απλα να τα εχουμε παρα να τα αισθανομαστε μιας και σε αυτον τον τοπο ολο 1η-2η , κορνα ,φρενο,καντιλι ειμαστε! :(

Καλη Πρωτοχρονια σε ολους και προσοχη στους δρομους! :wub:

Link to comment
Share on other sites

O μπαμπάς σου θα στην παρει κι αυτην, οπως το golf? :lol:

Nα χαρω εγω παιδακια που αλλαζουν με αλλουνου χρηματα τα αμαξια. :wub:

Το συγκεκριμενο το εχω ξανακουσει αλλα αν δεν παρει ο μπαμπας,η μαμα,ο παππους,κτλ στον γιο,εγγονο ποιος θα το παρει?Χωρια που αν πεις οτι δεν θελεις την οικονομικη τους βοηθεια μπορει και να παρεξηγηθουν :lol:

Το θεμα ειναι να εκτιμας :wub:

Καλο ειναι να μην πολυ-κρινουμε στην προσωπικη-οικογεννιακη ζωη του αλλου γιατι ο καθενας κανει οτι μπορει για να ζησει καλυτερα :lol:

Εγω λεω να το ξεπληρωσω πρωτα(εχω 3 δοσεις ακομα) και μετα απο 6 χρονια να το πουλησω

και αν δεν εχω παιδια να παρω κατι καινουριο.

Αν παλι προκυψουν αλλα δεν πειραζει ,ο τυπος αμαξιου δεν ειναι κατι σημαντικο στη ζωη.

Την δουλεια τους να κανουν ανετα.

ελπιζω ο κινητηρας να κανει την δουλεια του για πολλα χρονια,γι αυτο εδωσα τα ωραια μου λεφτακια :lol:

+1 :(

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι και γινεται αυτο τοτε ποιος ο λογος να παρει κανεις το GT?Μονο για το λουκ και τα φρενα?

+1000000

Μάθε λοιπόν και εσύ , οτι καμια αντιπροσωπεία δεν θα σου βάλει το πρόγραμμα του gt και εσύ θα συνεχίσεις να έχεις την εγγύηση...Απλά κάνουν τα στραβά μάτια , πρός χαρην του χρήματος...

Πείραμα : Πάρε την Κοσμοκάρ Α.Ε και ρώτα τους ,αυτο που λές εδώ μέσα...

:xmas::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:;);););););););););)

λοιπον..μαλλον επειδη δεν εχεις και πολυ ιδεα το παιδι μια χαρα τα λεει.και πριν μου απαντησεις καλο θα ηταν να ρωτησεις για να μην εκτειθεσαι.απλα για να ξερεις στο λεω η διαφορα του tsi 140hp εναντι του GT 170hp ειναι ενα προγραμμα το οποιο το βαζεις μεσα απο την VW με εγγυησεις και με τα παντα.ο κινητηρας δεν εχει καμια απολυτως διαφορα.και πρωτα να μα8αινεις και μετα να απαντας(για σενα το λεω για να μην σε κοροιδευουν)

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ...... :whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα ηθελα να βρω εναν τροπο να απενεργοποιω τον κομπρεσορ εντος πολης για μειωση της καταναλωσης και εναν αλλο τροπο να ενεργοποιησω το EDL μιας και τη VW την επιασαν οι γυφτιες και δεν εβαλε το ESP standard! ;)

Δεν επαιρνες τοτε το Golf με 122 +ESP και θα ειχες ολα αυτα που ειπες και σε λιγοτερη τιμη ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν επαιρνες τοτε το Golf με 122 +ESP και θα ειχες ολα αυτα που ειπες και σε λιγοτερη τιμη ...

Το αυτοκινητο το εχω εδω και 1 1/2 χρονο.Το θεμα δεν ειναι η τιμη αλλα ο χρονος αναμονης!

5Μηνες!!!!!!!!!!

Λαλακες!

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις vag com το βλέπεις..

εαν δεν εχεις τότε σε μια αντιπροσωπεια θα σου πουνε!

Πότε το πηρες?

Το δικό μου αυτοκίνητο είναι το πρώτο tsi στις σέρρες.Ήρθε ως όχημα εξύπηρετησης πελατών αλλά το έίχαν μόνο για δυο εβδομάδες αυτοι.Η πρώτη άδεια κυκλοφορίας είναι αυγουστος 2006.

Link to comment
Share on other sites

+1000000

:);)B)B):thumbsup:;);););););););););););););)

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ...... :whistling::whistling:

λοιπον μιασ και θελεισ να σου απαντησω παλι θα σου πω και εγω με την σειρα μ πωσ το tsi με το gt εχουν οντωσ μονο διαφορα στο τσιπακι και στα φρενα και πλεον με το gt sport οχι και στην εμφανιση.και αυτο μπορεισ να το καταλαβεισ αν ψαχτεισ λιγο απο την κινηση που εκανε η vw να αλλαξει στον προγραμματισμο του tsi μια πλεξοδα απο του gt γιατι ειχε γινει τησ μοδασ να παιρνουν tsi και να του βαζουν τον εγκεφαλο του gt.αυτο γινεται και μπορεισ να το μαθεισ αν πασ σε οποιαδηποτε αντιπροσωπια vw.τουλαχιστον στο θεμα tsi επετρεψε μου αλλα ξερω κατι λιγα παραπανω απο καποιουσ αλλουσ που δεν το εχουν ψαξει το θεμα.πιστευω και εγω με την σειρα μου να σε καλυψα φιλε μου....καλεσ γιορτες να εχεις και με το καλο ο καινουριοσ χρονοσ σε ολουσ..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ασχετος απο TSI κτλ αλλα ρωταω: Σε ποια αντιπροσωπεια αλλαζουν εγκεφαλους και βαζουν του gt σε tsi?Δηλαδη γινεται η μετατροπη που λες ΜΟΝΟ με αλλαγη εγκεφαλου?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μιασ και θελεισ να σου απαντησω παλι θα σου πω και εγω με την σειρα μ πωσ το tsi με το gt εχουν οντωσ μονο διαφορα στο τσιπακι και στα φρενα και πλεον με το gt sport οχι και στην εμφανιση.και αυτο μπορεισ να το καταλαβεισ αν ψαχτεισ λιγο απο την κινηση που εκανε η vw να αλλαξει στον προγραμματισμο του tsi μια πλεξοδα απο του gt γιατι ειχε γινει τησ μοδασ να παιρνουν tsi και να του βαζουν τον εγκεφαλο του gt.αυτο γινεται και μπορεισ να το μαθεισ αν πασ σε οποιαδηποτε αντιπροσωπια vw.τουλαχιστον στο θεμα tsi επετρεψε μου αλλα ξερω κατι λιγα παραπανω απο καποιουσ αλλουσ που δεν το εχουν ψαξει το θεμα.πιστευω και εγω με την σειρα μου να σε καλυψα φιλε μου....καλεσ γιορτες να εχεις και με το καλο ο καινουριοσ χρονοσ σε ολουσ..... :D

Αρα εγώ μιας και το tsi μου ειναι απο τα πρωτα μπορώ να βάλω εγκέφαλο απο gt etsi?

to sport einai ayto me ta 122ps?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.