Jump to content
MIKEMAT

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΓΓΥΗΣΗ

Recommended Posts

ΠΑΡΑΔΙΔΩ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ SERVICE 30000KM ΣΤΟΝ PAZAROPOULO ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΩ ΩΣ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΤΟ ΒΑΡΥ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΜΕ ΠΑΙΡΝΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕΤ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ(ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ 15 ΜΗΝΩΝ)ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ 30000ΚΜ.

ΤΙ ΚΑΝΩ???

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΔΙΔΩ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ SERVICE 30000KM ΣΤΟΝ PAZAROPOULO ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΩ ΩΣ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΤΟ ΒΑΡΥ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΜΕ ΠΑΙΡΝΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕΤ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ(ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ 15 ΜΗΝΩΝ)ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ 30000ΚΜ.

ΤΙ ΚΑΝΩ???

Συμφωνώ με τον sotoss

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΔΙΔΩ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ SERVICE 30000KM ΣΤΟΝ PAZAROPOULO ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΩ ΩΣ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΤΟ ΒΑΡΥ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΜΕ ΠΑΙΡΝΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕΤ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ(ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ 15 ΜΗΝΩΝ)ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ 30000ΚΜ.

ΤΙ ΚΑΝΩ???

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΤΑΝ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ SERVICE ΚΑΙ ΕΧΩΝΤΑΣ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 285Ε!!! ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚOSMOCAR ΚΑΙ Ο PAZAROPOULOS ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ-Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΤ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΤ'ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ 9000ΚΜ.

ΜΙΛΗΣΑ ΕΙΔΗ ΜΕ KOSMOCAR OI OΠΟΙΟΙ ΟΥΤΕ ΑΠΟΔΕΧΘΗΚΑΝ ΟΥΤΕ ΑΠΕΡΙΨΑΝ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ PAZAROPOULOU ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΑΥΡΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Δες τι θα σου πεί αυριο η κοσμοκαρ, αλλά μου φαίνεται πολύ λίγο να δίνει η VW μόλις 9000χλμ για τον συμπλέκτη και δεν νομίζω οτι θεωρείται αναλώσιμο...

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΑΠΟ ΚΟSMOCAR KAI MΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ ΥΛΙΚΑ 6ΜΗΝΕΣ Η 10000ΧΛΜ ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ.ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΠΑΤΙΝΑΡΕΙ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΒΑΡΥΝΕΙ Ο ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ -ΟΠΟΤΕ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΡΜΗΝΙΑΣ.Ο PAZAROPOULOS BEBAIA ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΓΡΑΦΕΙ -ΑΠΟΜΟΝΩΝΕΙ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΦΑΓΩΜΕΝΟ ΤΟ ΠΛΑΤΟ-

ΕΓΩ ΛΕΩ ΜΠΛΕΞΑΜΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε mikemat λυπαμε αλλα εχουν μαλλον δικιο.Δουλευω σαν υπευθυνος εγγυησεων σε αντιπροσωπεια ιταλικης μαρκας και εκει ο συμπλεκτης θεωριεται αναλωσιμο. Αν εχει βαρυνει το πενταλ το συμπλεκτη, το πιο πιθανο ειναι να προερχεται απο τα χτενια του πλατω (υγρασια).Το μονο που καλυπτεται απο εγγυηση ειναι το σπασμενο ρουλεμαν απο οσο γνωριζω. Το θεμα των εγγυησεων ειναι πολυ πικραμενη ιστορια και λιγο πολυ οι αντιπροσωπειες εχουν δεμενα τα χερια γιατι υπαρχουν και οι τεχνικοι επιθεωρητες που ελεγχουν τα παντα.Τα ορια των χιλιομετρων ειναι πολυ σχετικα.Πχ μου ετυχε περιπτωση με αυτοκινητο που εκανε θορυβο απο τα μπαρακια ζαμφορ μπροστα και ηθελαν αντικατασταση.Ο οδηγος ειχε ομως 18.000 χιλιομετρα και απορριφθηκε το αιτημα του γιατι ειχε 17 αρες ζαντες !!!Δυστυχως μαλλον δεν μπορεις να κανεις και πολλα γιατι αν ηταν απο ελατωματικο υλικο θα το ειχε παρουσιασει νωριτερα.Ζητα όμως εκπτωση!!! αυτο νομιζω οτι το δικαιουσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

To ότι από το σετ του συμπλέκτη καλύπτουν μόνο το ρουλεμάν για 2 χρόνια ανεξάρτητα χιλιομέτρων ισχύει. Αυτό μου είχαν πει όταν πήγα να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Guest makntak

ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΦΙΛΕ ΜΙΚΕΜΑΤ ΒΑΛΕ ΕΝΑΝ AFTERMARKET ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑΝ ΤΗΣ TORAX ΚΟΜΠΛΕ ΜΕ 200Ε (ΠΕΡΙΠΟΥ) ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΧΗΡΑ ΠΑΕΙ ΜΑΜΙΟΝΤΑΣ...

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗ ΤΕΛΙΚΗ ΦΙΛΕ ΜΙΚΕΜΑΤ ΒΑΛΕ ΕΝΑΝ AFTERMARKET ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΕΝΑΝ ΤΗΣ TORAX ΚΟΜΠΛΕ ΜΕ 200Ε (ΠΕΡΙΠΟΥ) ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΧΗΡΑ ΠΑΕΙ ΜΑΜΙΟΝΤΑΣ...

Συμφωνώ μαζί φίλε αλλα μην τους περάσει και το νταβατζιλίκη.Μην ξεχναμε οτι για αυτήν την εγγύηση χώνουμε στα service 200 και 300 ευρω θα μπορούσα να τα τρώω σουβλάκια.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω αλλαξει δισκο στα 20000 και δεν το καλυπτει η εγγυηση.Θεωρειται αναλωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά είναι σε εγγύηση αλλά επειδή ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει ως καταναλωτής αφενός έκανες πολύ καλά και το ανέφερες στο forum.

ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ,,ΚΑΙ ΤΡΙΤΟΝ ΕΙΔΑ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΜΙΑ ΑΦΙΣΑ-ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ (ΝΟΜΙΖΩ ΙΝΚΑ???)ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΛΕΓΕ "ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΛΕΣΤΕ ΤΟ Χ ΝΟΥΜΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ"

ΚΑΛΩΝΤΑΣ ΤΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙΣ.

---ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟ!!!!---

Link to comment
Share on other sites

Guest marios18t

Παιδια οι εγγυησεις ειναι ενα μεγαλο θεμα στο οποιο δυστυχως οι αντιπροσωπειες κανουν οτι θελουν (οχι ολες). Αν καπου δεν βρισκουμε ακρη με τις αντιπροσωπειες μπορουμε να γραψουμε στις κατασκευαστριες εταιριες οι οποιες δειχνουν πολυ μεγαλυτερη ευαισθησια. Δεν φτανει που ακριβοπληρωνουμε καποια μοντελα για να απολαμβανουμε καποιο επιπεδο ποιοτητας, οταν ερθουν τα δυσκολα μας τα μασανε. Προσωπικα εχω δικαιωθει απο την NISSAN (απο τα κεντρικα της Ευρωπης) σε προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα και μαλιστα εκτος εγγυησης για μεγαλη ζημια, αφου τα προβληματα ειχαν φανει απο τα πρωτα servis και τα εξουσιοδοτημενα μου ελεγαν πως δεν ειναι τιποτα. Συνεπως θα ελεγα να μην τα παραταμε και οπου ειμαστε ενωμενοι μπορουμε να καταφερουμε πολλα. Στην τελικη μια αντικειμενικη δημοσιευση στον τυπο ποναει.

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα των εγγυησεων εχει μεριμνησει η ΕΕ και καλο ειναι να ειμαστε ολοι λιγο πολυ ενημερωμενοι για τα δικαιωματα μας.

Μια συντομη αναζητηση στο google σιγουρα θα απαντησει πολλα ερωτηματα περι εγγυησεων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εξαρταται απο τον τροπο οδηγησης του καθενος.

μπορει στα 30,000 μπορει και στα 100,000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.