Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

ρε παιδια εχω και εγω ψιλοπροβληματακι στο χρωμα του αυτοκινητου........

δεν ξερω που σκ@τ@ το αφησα και καπου πρεπει να εβαφαν και εχει γεμισει μπογιες σαν ρινισματα ειναι....(((

εχει κανεις να μου προτεινει κατι στο τι να κανω?

Edited by hyperfuckable
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάθει το ίδιο και χρησιμοποίησα μικρή δόση διαλυτικού για μπογιά με επιτυχία. Δε χάλασε το χρώμα γιατί το αυτοκίνητο είναι βαμένο σε φούρνο, ενό η μπογιά στεγνωσε στον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έλεγα να πάει να το δει κάποιος που ασχολείται αποκλειστικά με γυάλισμα...

Link to comment
Share on other sites

Παντως μερικοί που ασχολούνται με το γυάλισμα δε κάνουν πάντα καλό. Ανάβουν τον αλοιφαδόρο και...τρίβουν συνήθως με μια ίδια αλοιφή κάθε περίπτωση. Εχω μια μικρη θαμπάδα απο ενα τέτοια τρίψιμμο... Ξέρει κανείς πώς βγαίνει? Προτιμώ να τρίψω λίγο μόνος με βαμβάκι παρά να το παω έξω...και να μου κάνουν αλλού ζημιά!

Link to comment
Share on other sites

δεν ήτανε σωστός αυτός που σου έκανε την δουλειά

Link to comment
Share on other sites

να φύγει η θαμπάδα που σου δημιούργησε ο αλοιφαδόρος?

Link to comment
Share on other sites

συνήθως θάμπωμα σημαίνει αυτός που έκανε την δουλειά αφαίρεσε σχεδόν όλο το βερνίκι σε εκείνο το σημείο. Σε αυτή τη περίπτωση μπορείς μόνο να το ξαναβάψεις. Ανέβασε μια φωτογραφία για σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

κάτι τέτοιο έπαθε ο φίλος, οπότε και αλοιφή να βάλει δεν θα κάνει κάτι... μετά πάει για βάψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν είναι τόσο τραγικό, ή εγώ τόσο..ψυρας! Η θαμπάδα αυτή δε φαίνεται στον ήλιο, μέρα. Όταν πέφτει φώς λάμπας, τότε φαίνεται (οπότε και στη photo δύσκολο!) Γι αυτό λέω μήπως τρίφτηκε κάτι εκεί *γιατι δεν ειμαι 100% σίγουρος οτι είναι απο αλοιφαδόρο. Αν πχ του το πάω μπορεί και να μη δεί τίποτα για να γυαλίσει στο φώς.

Απλά με τα τόσα που διαβάζω, περι καψίμματος, κλπ... σκέφτομαι μήπως απλά με μια αλοιφούλα βγεί ή με αλοιφαδόρο (γιατί δοκιμάζω με το χέρι και με μια αλοιφή γυαλίσματος με βερνίκι, 3Μ θαλασσι καπακι).

Link to comment
Share on other sites

ξεκόλλα και άστο όπως είναι. Αν πέφτει φως λάμπας και το κοιτάς με 90μοίρες γωνία και έχει και μέτρια υγρασία η ατμόσφαιρα....τότε θα φανεί....

Μια χαρά είσαι, ψυχολογικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

wellcome στο γυαλιστικοψυχοπαθητικό topic του Club <_< εάν είναι όπως τα λες στο 311 πόστ με μία αλοιφή paint renovator και με ένα πέρασμα με αυτήν και μετά δεύτερο πέρασμα με σκέτο κερί θα δεις δεν θα το έχεις αυτό μάλλον καμιά οξείδωση θα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά περασα με κερί armorAll και μειώθηκε πολύ΄... Κατι άλλο. Εχω παρατηρήσει στα σκούρα χρώματα σε πολλά αμάξια οταν πέφτει ο ήλιος..η φώς πχ στο πλάι κάτι θαμπάδες (σαν ολογραμματα!) απο τί προκαλούνται και πώς ΄φεύγουν! ?

Link to comment
Share on other sites

λες για την αράχνη... φεύγουν θες μια άλλη αλοιφή για αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Οχι για γρατζουνίτσες απο σφουγγάρι. Σαν να εχεις αλοιψει αλοιφη και να εχει κανει μα επιστρωση και να εχει μεινει. Οπότε στο φώς κάνει διάφορα νερά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ερμή άδικα στενοχωριέσαι και κουράζεσαι ψυχικά. Ο μάστορας στον οποίο αναφέρθηκες πιο πάνω σου έχει προκαλέσει ζημιά στο βερνίκι του αυτοκινήτου πράγμα που σημαίνει δύο πράγματα. Ή ξαναβάφεις όλο το κομμάτι που περιέχει την θαμπάδα ή το περνάς με αλοιφή κάθε τόσο και λίγο για να μην γίνεται αντιληπτή.Το ίδιο έπαθα και γω στη Chipsaway και μετά από τριψίματα με αλοιφές που μειώσαν αισθητά την θαμπάδα μου πρότειναν να το ξαναβάψουν αλλά εγώ δεν δέχτηκα γιατί σίγουρα θα μου προκαλούσαν κάποα άλλη ζημιά. Ετσι λοιπόν μια φορά το μήνα αλοιφή 3Μ και το ξεχνάμε. closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Οχι για γρατζουνίτσες απο σφουγγάρι. Σαν να εχεις αλοιψει αλοιφη και να εχει κανει μα επιστρωση και να εχει μεινει. Οπότε στο φώς κάνει διάφορα νερά.

αν ηταν απο τον αλοιφαδορο η την αλοιφη θα φενοταν και στον ηλιο και θα ειχε θαμπαδες και σε αλλα σημεια του αυτοκινητου οχι μονο σε ενα

οποτε κατι αλλο συμβαινει

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σας μπέρδεψα. Δεν είναι στο σημείο που έκανε επέμβαση η chips. Είναι σε 1 σημείο που πέρασα μια αλοιφή γυαλίσματος (σα κερί) αλλα καί κερί..για να φύγει κάτι. Μόνο που δημιούργησε αυτή τη θαμπάδα που φαίνεται στο φως μόνο. Μπορεί να φεύγει με λιγο πιο χοντρή αλοιφή, ή με μια 3Μ ειδική για να αφαιρεί όλογράμματα?. Για να μη κάνω πειράματα θα πάω κάπου να ρωτίσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα είναι το καλύτερο που θα κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Αποτι κατάλαβα επειδή ολες οι αλοιφές + κερί που χρησιμοποίησα, είχαν μέσα σιλικόνι και κεριά...πρέπει να έχει κάνει μια λιγο πιο χοντρή προστατευτική επίστρωση στο βερνίκι. Πώς μπορεί να καθαρίσει?!

Link to comment
Share on other sites

Αποτι κατάλαβα επειδή ολες οι αλοιφές + κερί που χρησιμοποίησα, είχαν μέσα σιλικόνι και κεριά...πρέπει να έχει κάνει μια λιγο πιο χοντρή προστατευτική επίστρωση στο βερνίκι. Πώς μπορεί να καθαρίσει?!

το εκανες σε σκια? μηπως αφησες πολλη ωρα την αλοιφη?

αν τα εκανες ολα σωστα τοτε δεν εχεις κανει ζημια στο χρωμα αντιθετα θα πρεπει να σου γυαλιζει λιγο παραπανω εκει που περασες την αλοιφη

λυση?

αν πχ. εχεις κανει ενα σημειο στο καπο περνατο ολο και εισαι οκ

πιο σωστη κινηση πηγαινε σε καποιον φιλο σου που να το κατεχει να το δει για πιο σιγουρα και μετα κανε οτιδηποτε :D

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω σε έναν ... είδικό. Σε σκιά το έκανα κρύο και μέσα στο γκαραζ! Το θέμα είναι οτι δε γυαλίζει παραπάνω αλλα δείχνει σαν θαμπό (βρώμικο) σε σχέση με το αγυάλιστο που είναι καθαρό. Αν το περάσω όλο...μπορεί να θαμπώσει όλο.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω σε έναν ... είδικό. Σε σκιά το έκανα κρύο και μέσα στο γκαραζ! Το θέμα είναι οτι δε γυαλίζει παραπάνω αλλα δείχνει σαν θαμπό (βρώμικο) σε σχέση με το αγυάλιστο που είναι καθαρό. Αν το περάσω όλο...μπορεί να θαμπώσει όλο.

Ολα καλά...ο ειδικός το γυάλισε σε 10 δευτερόλεπτα και τέλος! Τελικά ή λάθος αλοιφή χρησιμοποιώ ή...θέλει μηχάνημα!

Επίσης μια σκιά που έχω, και δε τη γυάλισα ακόμα, μπορεί να είναι ή βρώμα, ή να θέλει πέρασμα με μια πολύ ψιλή αλοιφή *ξέρετε καμία?

Edited by ermis1975
Link to comment
Share on other sites

Η finess-it της 3Μ αποδείχθηκε πολύ καλή στην αφαίρεση γρατζουνιών. Μετά απο αυτή πρέπει να μπεί και τίποτε άλλο? Κάλυψα μια γρατζουνιά αλλά ελαφρά φαίνεται να "ξεθώριασε" το χρώμα..? Εβαλα κερί και βελτιώθηκε. Τώρα σκεύτομαι γυαλιστική της 3Μ. Εχει διάφορα και έχω μπερδευτεί. Επίσης βλέπω οτι οι "ειδικοί" σε καλό φανοποιείο, βάζουν συνήθως 1 αλοιφή και μετά δε περνάνε τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.