Jump to content
mkaragiannis

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΑΔΙΑ ΓΙΑ ΚΙΝΗΤΗΡΑ Ysi 140

Recommended Posts

καλημερα,

sorry αν εχει ανοιχτει τετοιο θεμα αλλα στην τελευταια αλλαγη που εκανα ειπα να δοκιμασω τα λαδια της shell τα 5-30....

εεεε λοιπον την πατησα, ενω με τα μαμισια λαδια της castrol στα 10000 χλμ. εκαψε αντε το πολυ 150 ml στα καινουρια λαδια εκαψε 300 ml μολις στα 2000 χλμ. (ta eixa αλλαξει sta 10000 σαν δωρο για τα Χριστούγεννα) και τελικα ρωταω ποια ειναι τα καλυτερα λαδια ?

τα λαδια της shell τελικα ειναι μουφα ή παιζει κατι αλλο με το αυτοκινητο μου??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

sorry αν εχει ανοιχτει τετοιο θεμα αλλα στην τελευταια αλλαγη που εκανα ειπα να δοκιμασω τα λαδια της shell τα 5-30....

εεεε λοιπον την πατησα, ενω με τα μαμισια λαδια της castrol στα 10000 χλμ. εκαψε αντε το πολυ 150 ml στα καινουρια λαδια εκαψε 300 ml μολις στα 2000 χλμ. (ta eixa αλλαξει sta 10000 σαν δωρο για τα Χριστούγεννα) και τελικα ρωταω ποια ειναι τα καλυτερα λαδια ?

τα λαδια της shell τελικα ειναι μουφα ή παιζει κατι αλλο με το αυτοκινητο μου??

ευχαριστω

:) που ειναι ο TSAKHS-EVIA να το δει αυτο οεο??? tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

παντως νομιζω castrol πιστευω οτι πρεπει να βαζουμε εξαλου αυτα προτείνει και το εργοστασιο το λεει και η ταπα πανω της.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ? Γιατί πρέπει ? Μια χαρά είναι τα castrol, στο top 3 αλλά το ότι αναφέρεται πάνω στην τάπα δεν σημαίνει ότι είναι τα καλύτερα ή τα μοναδικά κατάλληλα λάδια. Μάλλον σημαίνει ότι η castrol ήταν η μοναδική εταιρία που πλήρωσε για τις τάπες της vw.

κόλισες στο πρέπει και όχι στο πιστεύω???? τελος παντων απλα ειπα τι γνωμη μου και λογω οτι προτείνεται από τον κατασκευαστή

ΑΥΤΑ :D:rolleyes::lol:tongue.gif:D

Link to comment
Share on other sites

Tα motul 300v αξίζουν; Ρωτάω επειδή τα έχω βρει σε πάρα πολυ καλη τιμή.

κορυφαια αγωνιστικου τυπου λαδια αλλα με μικρες ανοχες(συχνη αλλαγη με λιγα χιλιομετρα 2-3000αλλαγη).

Link to comment
Share on other sites

Tα motul 300v αξίζουν; Ρωτάω επειδή τα έχω βρει σε πάρα πολυ καλη τιμή.

:D - φιλε μου δεν κοιταμε στα λιπαντικα πρωτα την τιμη αλλα για το τι χρηση κανουν ,τα 300V το γραφουν χαρακτηριστικα: track-day/racing αρα αν υπαγεσαι εκει παρτα αλλα θα τα αλλαζεις πολυ συχνα εννοειται (!)

Link to comment
Share on other sites

:D - φιλε μου δεν κοιταμε στα λιπαντικα πρωτα την τιμη αλλα για το τι χρηση κανουν ,τα 300V το γραφουν χαρακτηριστικα: track-day/racing αρα αν υπαγεσαι εκει παρτα αλλα θα τα αλλαζεις πολυ συχνα εννοειται (!)
Μα δε κοίταξα τη τιμή, απλώς έχω ακούσει ότι είναι καλά και γι αυτό ρωτάω. Βέβαια το ήξερα ότι είναι για αγωνιστική / σκληρή χρήση και δε περιέχουν τα πρόσθετα των υπόλοιπων λαδιών... Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι θέλουν τόσο συχνή αλλαγή :D
Link to comment
Share on other sites

;) - πολυ καλο λαδι για την χρηση που προοριζεται αλλα "δεν αντεχει" σε κινηση πολης και ακινησια μεγαλη γιατι οξειδωνεται - βαλε και την τιμη να δεις οτι δεν σε συμφερει να τα αλλαζεις καθε 2500-3000 χλμ φιλε μου (!)
Link to comment
Share on other sites

B) - πολυ καλο λαδι για την χρηση που προοριζεται αλλα "δεν αντεχει" σε κινηση πολης και ακινησια μεγαλη γιατι οξειδωνεται - βαλε και την τιμη να δεις οτι δεν σε συμφερει να τα αλλαζεις καθε 2500-3000 χλμ φιλε μου (!)

τελικα εσυ τι προτεινεις ???

castrol, mobil-1 ;h aral?

Link to comment
Share on other sites

B) - πολυ καλο λαδι για την χρηση που προοριζεται αλλα "δεν αντεχει" σε κινηση πολης και ακινησια μεγαλη γιατι οξειδωνεται - βαλε και την τιμη να δεις οτι δεν σε συμφερει να τα αλλαζεις καθε 2500-3000 χλμ φιλε μου (!)
H τιμή δε θεωρείται πρόβλημα φαντάσου όταν λέω πολύ καλή τιμή εννοώ τιμή κόστους... Αλλά δε θέλω κάθε 2-3χιλιάδες κμ να αλλάζω λάδια, προτιμώ το longlife αφού το αυτοκίνητο κάνει και σρκετά χιλιόμετρα μεσα στη πόλη!
Link to comment
Share on other sites

:D - ασε τα Longlife ειναι για ταξιδιαρηδες σε Ε.Ο κι οχι για το σταματα-ξεκινα στις πολεις μας και για το συνφορουμιτη mkaragiannis ποιο πανω απαντω: Mobil-1 και μετα ακολουθουν οι αλλοι και φυσικα οχι και η castrol να συγκριθει με την Mobil αυτο ειναι ασεβεια (!)
Link to comment
Share on other sites

:o - ασε τα Longlife ειναι για ταξιδιαρηδες σε Ε.Ο κι οχι για το σταματα-ξεκινα στις πολεις μας και για το συνφορουμιτη mkaragiannis ποιο πανω απαντω: Mobil-1 και μετα ακολουθουν οι αλλοι και φυσικα οχι και η castrol να συγκριθει με την Mobil αυτο ειναι ασεβεια (!)
Τα Mobil-1 για πόσα χιλιόμετρα είναι; Και κάτι άσχετο επειδή έχεις αρκετές γνώσεις επάνω στο θέμα, μέχρι τώρα το αυτοκίνητο αλλάζει longlife λάδια αν 3000-4000κμ πριν το σερβις αλλάξω σε motul 300V και μετά κανονικά σε longlife ή σε mobil-1 θα έχω κάποιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

:lol: - δεν μπορω να καταλαβω πως συνδιαζεις λιπαντικο για Racing χρηση με αλλο για Longlife και ενος Synthetic που δεν εχει κατασκευαστει για τις 2 προηγουμενες χρησεις (!)
Link to comment
Share on other sites

:lol: - δεν μπορω να καταλαβω πως συνδιαζεις λιπαντικο για Racing χρηση με αλλο για Longlife και ενος Synthetic που δεν εχει κατασκευαστει για τις 2 προηγουμενες χρησεις (!)
Βασικά ψάχνομαι και ακούω γνώμες :lol:
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ψάχνομαι και ακούω γνώμες :lol:

Μην κανεις πειραματα.Αποφασισε και βαζε ενα λαδακι αναλογα με τον τροπο οδηγησης, τα χλμ που κανεις καθε χρονο και γενικα καθε ποτε προτιμας να τα αλλαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η χρήση ειναι μεταβαλλόμενη. Το αυτοκίνητο κινείται μέσα στη πόλη χωρίς να το ζορίζω αλλά βγαίνω και βόλτες όπου το πιέζω αρκετά και επίσης πιθανότα θα μπει πρόγραμμα σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

:D - αρα εισαι μαμα και πας σχετικα νορμαλ αρα για μενα ξεχνα τα longlife και βαλε ενα επωνυμο συνθετικο οπως Mobil-1/amsoil/red line/Motul και για τα Racing ασε.....βλεπουμε (!)
Link to comment
Share on other sites

:) - αρα εισαι μαμα και πας σχετικα νορμαλ αρα για μενα ξεχνα τα longlife και βαλε ενα επωνυμο συνθετικο οπως Mobil-1/amsoil/red line/Motul και για τα Racing ασε.....βλεπουμε (!)
Μέχρι τώρα το αυτοκίνητο κάνει longlife service (πάει για το 2ο). Τα mobil1 για πόσα χιλιόμετρα είναι; Και ποια ακριβώς η διαφορά τους με κάποιο Longlife λιπαντικό;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.