Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

B) - μην κοιτας σαν απολυτο το 0 'C γιατι αν θυμασαι περυσι ειχε παει και -5 'C αλλα το θεμα ειναι οτι ενα 5 ή 10W το κρυο πρωινο θα περασει ευκολοτερα μεσα απο την αντλια και δεν θα την ζορισει οσο το 20 αρα θα κυκλοφορησει και θα λιπανει γρηγοροτερα

-ο κατασκευαστης εχει υπολογησει παρα πολλα γιαυτο αν ανοιξεις το βιβλιαρακι θα δεις οτι σου δινει και αλλο ενα εναλλακτικο τυπο ιξωδους,ναι οταν λεω "ανοιγμενο" εννοω με πολλα χιλιομετρα ιδιως με βαρυ ποδι αρα υπαρχουν καποιες ανοχες

:lol: - το Mobil-1 5W-50 μην μου πεις οτι δεν σε καλυπτει ομως

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω 48.000χλμ αυτή τη στιγμή...το 5w50 δε ξέρω....εγώ να μην καίγεται θέλω επειδή το δουλεύω αρκετά συχνά κόφτη.....μάλλον σε 15w50 προσανατολιζομαι...

Edited by THOMAS23
Link to comment
Share on other sites

:lol: - κοιτα τι ιξωδες και τι σημειο αντοχης εχει στους 100 "C το Mobil-1 και πες μου αν αντεχει,μην ξεχνας οτι ειναι το κορυφαιο συνθετικο-ψαχνεις 15W/50 αλλα τετοιο η Amsoil δεν βγαζει (!)
Link to comment
Share on other sites

:lol: - κοιτα τι ιξωδες και τι σημειο αντοχης εχει στους 100 "C το Mobil-1 και πες μου αν αντεχει,μην ξεχνας οτι ειναι το κορυφαιο συνθετικο-ψαχνεις 15W/50 αλλα τετοιο η Amsoil δεν βγαζει (!)

Τότε φίλε μου θα δοκιμάσω πρώτα το mobil 1 10w50 και αν συνεχίσει να καίει θα βάλω το amsoil...

Link to comment
Share on other sites

ok...τότε θα δοκιμάσω το 15w50 και βλέπουμε..θα τσεκάρω και το βιβλιαράκι για σιγουριά αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...αν δεν κάνω λάθος το 15 έχει να κάνει με το πόσο παχύ ή λεπτό είναι το λάδι όταν είναι κρύο(και άρα πόσο δύσκολα ή εύκολα ρέει) και το 50 όταν είναι ζεστό..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω βάλει το MOBIL SUPER S 10W40..Το θέμα είναι όμως ότι επειδή το δουλεύω συχνά στα κόκκινα μου το καίει και αυτό..Σκέφτομαι να βάλω AMSOIL 20W50..Τι λέτε?

Το ARO 20W50 της AMSOIL έχει ένα υπέροχο χαρακτηριστικό. Επειδή είναι υψηλής ποιότητας PAO έχει Pour Point -38C. Tέτοιo ελάχιστο σημείο ροής σπάνια συναντάται σε 10W εκτός κι αν είναι επίσης PAO. Για παράδειγμα το ορυκτελαϊκό Mobil Super S 10W40 έχει Pour Point -30C. Με άλλα λόγια το AMSOIL 20W50 High Performance παρότι παχύτερο είναι πιο αντλήσιμο (ρευστότερο) στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες σε σχέση με το Super S 10W40!! Για να καταλάβετε την δυναμική του AMSOIL, το επίσης Group III, Mobil Synt S 5W40 έχει ελάχιστο σημείο ροής τους -39C (μιλάμε για 5W!!).

Καταλήγουμε ότι το ARO 20W50 είναι πιο αντλήσιμο για τις κρύες εκκινήσεις του Χειμώνα από το Super S 10W40!

Αν όμως πάμε στα Mobil 1 που είναι ίδιας κλάσης με τα AMSOIL θα δούμε ότι επέρχεται ισορροπία στο σημείο αυτό. Το Mobil 1 Extended Performance 15W50 έχει Pour Point -42C. Λογική η σύγκριση πλέον, λογική και η διαφορά των -4C.

Το ζήτημα στο αρχικό ερώτημα είναι το τί πρέπει να κάνει ο Θωμάς για να αυξήσει την προστασία του κινητήρα του για το καλοκαίρι.

Θωμά, αναφέρεις ότι το Super S "καίγεται" και το μοτόρι δουλεύει συχνά στα κόκκινα. Θα ήταν καλύτερα να μας προσδιορίσεις το πόσο "καίγεται", τον τύπο του κινητήρα σου, το πόσα χλμ έχεις κάνει έως τώρα, με τί λιπαντικό. Έτσι θα σε βοηθήσω καλύτερα.

Σε κάθε περίπτωση όμως εάν παραμείνεις στο 10W40 αλλά ανεβάσεις κατηγορία θα επέλθει η προστασία σε μέγιστο σημείο και χωρίς καμία άλλη πιθανή παρενέργεια που συζητιέται. Αντί λοιπόν να πάς στο ARO 20W50 μπορείς να πάς στο AMO 10W40 που παρέχει προστασία για κάθε είδους χρήση (καί για αγωνιστική όπως και το ARO 20W50) και που πιθανότατα πρόκειται για ό,τι καλύτερο σε 10W40 κυκλοφορεί στην παγκόσμια αγορά και έχουμε πλέον την τύχη να κυκλοφορεί και στην Ελλάδα. Το AMSOIL 10W40 High Performance έχει Pour Point -48C και ξεπερνάει τα περισσότερα 5W της αγοράς προσεγγίζοντας τα 0W. Άρα ακόμη και οι εκκινήσεις του Χειμώνα θα γίνουν ασύγκριτα ευκολότερες σε σχέση με το Super S 10W40. Πολύ καλό (100% PAO base) 10W40 βγαίνει και σε Mobil 1 EP με Pour Point -42C. Επίσης και στο γνωστό αν και πιο "ειδικό" 300V όπως και στο επίσης "ειδικό" και εξαιρετικό RED LINE.

Να ξέρετε ότι όταν η AMSOIL παράγει τρεις τύπους High Performance (5W30, 10W40, 20W50) δεν το κάνει για να έχει τρεις διαφορετικές ποιότητες αφού καί τα τρία είναι ποιοτικώς εφάμιλλα αλλά για να δώσει τρεις επιλογές καταλληλότητας ώστε να καλύψει όσο περισσότερες εφαρμογές γίνεται. Για όπου δεν φτάνει με αυτήν την γκάμα παράγει και άλλους τύπους ανάλογης ποιότητας. Άρα εάν ο κατασκευαστής μας προτείνει 10W40, χάρη στην AMSOIL (και στην Mobil, RED LINE, MOTUL, FUCHS-Silkolene κλπ) δεν είναι ανάγκη να πάμε σε 50άρια ή 60άρια για να αυξήσουμε την προστασία συμβιβαζόμενοι με τα μειονεκτήματα αύξησης του ιξώδους πέραν των εργοστασιακών ανοχών, αλλά απλούστατα επιλέγουμε Group IV/V λιπαντικό και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο και τον κινητήρα μας προστατευμένο στο μέγιστο δυνατό, όσο μέγιστα μπορεί να μας δίνει η σημερινή χημική τεχνολογία.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή μου βάζαν της αντιπροσωπίας..άστο..συνέχεια συμπλήρωνα..και συνέχεια μου άναβε λαμπάκι...Απόταν έβαλα το mobil super s καίει πολύ λιγότερο απότι πριν σαφώς..1 φορά μόνο έχω συμπληρώσει από τότε..έκαψε λίγο λιγότερο από 1 λίτρο μέσα σε 2000χλμ..και μιλάμε το αμάξι δούλευε συνεχώς κόφτη σε καθημερινή βάση...Σαφώς μεγάλη η διαφορά σε σχέση με πριν...Τώρα τι τύπο κινητήρα έχω δε ξέρω τι εννοείς ακριβώς ή που θα το κοιτάξω..και μέχρι τώρα έχω κάνει 48.000χλμ..

¶ρα θα μου πρότεινες να δοκιμάσω να ανεβάσω κατηγορία αλλά να παραμείνω στο 10w40??Να δοκιμάσω δηλαδή το AMSOIL 10W40 High Performance αντί να πάω στο ARO 20W50?

Edited by THOMAS23
Link to comment
Share on other sites

¶ρα θα μου πρότεινες να δοκιμάσω να ανεβάσω κατηγορία αλλά να παραμείνω στο 10w40??Να δοκιμάσω δηλαδή το AMSOIL 10W40 High Performance αντί να πάω στο ARO 20W50?

Ακριβώς! :(

Τώρα τι τύπο κινητήρα έχω δε ξέρω τι εννοείς ακριβώς ή που θα το κοιτάξω..κ

Δεν το διατύπωσα σωστά...

Ποιόν κινητήρα έχεις; Τον 1.4 με τα 100PS; Το Polo 9n αυτό σημαίνει; (έχω Peugeot και δεν καταλαβαίνω την ονοματολογία των κινητήρων της VW)

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν κινητήρα έχεις; Τον 1.4 με τα 100PS; Το Polo 9n αυτό σημαίνει; (έχω Peugeot και δεν καταλαβαίνω την ονοματολογία των κινητήρων της VW)

Το 1.4 με τα 75PS και ολοκληρωμένο το πρώτο στάδιο βελτίωσης...

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν όσα είπαμε. Μείνε στο 40άρι και εφόσον είναι Group IV/V σκίστο όσο θέλει η ψυχή σου. Από κακή λίπανση δεν θα πάει πάντως... :(

¶λλαζέ το ανά 10-12000χλμ ή 6μήνες. Αντέχει και τα διπλάσια αλλά αφού το "κοκκινίζεις" δεν χρειάζεται και να πειραματιζόμαστε ψάχνοντας να βρούμε τα όριά του. Την 1η αλλαγή κάνε την στους 4 μήνες για να σου καθαριστεί και ο κινητήρας από τα παλιά λάδια-κατάλοιπα. Στην 2η αλλαγή θα πάρεις το μέγιστο του λιπαντικού.

Link to comment
Share on other sites

;) - MITELLAS αν ο κατασκευαστης λεει 10/40 ή 15/50 σε αμαξι με μηχανικα ωστηρια τι απο τα δυο Mobil-1 <πες οτι θελω μονο καποιο αυτης της μαρκας> ειναι σωστο να βαλουμε 5W-50 ή 15W-50 ext.performance ?

-σε κινηση πολης και ευκαιριακα σπορ καθε ποτε πρεπει να γινεται η αλλαγη τους ?

Link to comment
Share on other sites

:) - MITELLAS αν ο κατασκευαστης λεει 10/40 ή 15/50 σε αμαξι με μηχανικα ωστηρια τι απο τα δυο Mobil-1 <πες οτι θελω μονο καποιο αυτης της μαρκας> ειναι σωστο να βαλουμε 5W-50 ή 15W-50 ext.performance ?

-σε κινηση πολης και ευκαιριακα σπορ καθε ποτε πρεπει να γινεται η αλλαγη τους ?

To Mobil 1 EP 15W50 ρέει στο κρύο με άνεση (παρότι πιο παχύρευστο είναι πιο εύρευστο - οξύμωρο ε; ) όπως ρέουν τα περισσότερα 5W της αγοράς... Είναι Group IV σαν το Mobil 1 5W50 αλλά με πιο κλειστό ιξώδες άρα θα είναι και ανθεκτικότερο. Φυσικά και θα σου προτείνω το Mobil 1 EP 15W50.

Λογικά, τα 10000χλμ τα έχουν άνετα. Χρησιμοποίησε το αυτί σου, το μάτι σου και την αφή σου και αν όλα συμφωνούν άλλαζέ τα ανά 10000χλμ ή 6μηνο (και δεν θα χρειάζεται να αγχώνεσαι αν για κάποιο λόγο τα ξεπεράσεις). Θα αντέχουν και παραπάνω αλλά αφού είμαστε τόσο απαιτητικοί και άλλο τόσο το ψάχνουμε, φαντάζομαι ότι δεν θα θέλεις να τα εξαντλήσεις για να βρεις που είναι τα τελικά όριά τους (στον δικό σου κινητήρα).

Link to comment
Share on other sites

:) - viscosity 40 'C εχουν: Mobil-1 15W-50 <133> Motul 300V 15W-50<128,1> Red Line 15W-50<138>

παιζει αυτο ρολο δηλαδη οσο πιο μεγαλος ο αριθμος τοσο καλυτερο στην πρωινη εκκινηση ?

MITELLAS απο τα 3 ανωτερω εσυ ποιο θα διαλεγες ?

Link to comment
Share on other sites

:) - viscosity 40 'C εχουν: Mobil-1 15W-50 <133> Motul 300V 15W-50<128,1> Red Line 15W-50<138>

παιζει αυτο ρολο δηλαδη οσο πιο μεγαλος ο αριθμος τοσο καλυτερο στην πρωινη εκκινηση ?

MITELLAS απο τα 3 ανωτερω εσυ ποιο θα διαλεγες ?

To Viscosity στους 40C μας δείχνει πόσο ιξώδες έχει το λιπαντικό στους 40C. Δηλαδή πόσο ρευστό είναι. Οι αριθμοί 128.1, 133, 138cst βρίσκονται στην συνήθη ζώνη των 15W50 στους 40C. Όσο πιο μεγάλος ο αριθμός τόσο πιο παχύρευστο είναι το λιπαντικό. Οι διαφορές δεν είναι μεγάλες πάντως. Και το κινηματικό ιξώδες δεν είναι δείκτης ποιότητος αλλά "εικόνας" συμπεριφοράς του ιξώδους ενός λιπαντικού. Έτσι, σταθμίζοντας τις ανάγκες μας, μπορούμε πχ να διαλέγουμε "λεπτόρευστα" 50άρια ή "παχύρευστα" 40άρια.

Όσο για το ποιό θα διάλεγα... δύσκολη η επιλογή. Απλά θα σου πω πώς το βλέπω.

Δεν θα διάλεγα το 300V επειδή είναι πολύ "ειδικό" (αγωνιστικό) και υπάρχουν πολλές αναφορές που φάνηκαν και σε τεστς ότι ενώ μέχρι ένα σημείο παρουσιάζουν εξαιρετική απόδοση χάνουν το ιξώδες τους λίγο απότομα. Να αναφέρω ότι γνωρίζω κάποιον που παρότι στα 5000χλμ το 300V 10W40 γινόταν πολύ μαύρο -σημάδι ότι δούλεψε μεν αλλά και ότι δεν έχει και πολύ ακόμη να δώσει- και το μοτέρ ακουγόταν πλέον αρκετά τραχύ το κρατούσε μέχρι τα 10000χλμ χωρίς να μετατρέπεται σε λάσπη και τελικά όλα καλά (εγώ δεν θα τα άφηνα) - ο ίδιος αργότερα χρησιμοποίησε το AMO 10W40 και μου ανέφερε πριν λίγες μέρες ότι είδε εμφανώς καλύτερη συμπεριφορά ακόμη και μέσα στην πίστα (έκανε 110 γύρους μονοκοπανιά με 106 Rallye στις Σέρρες και το AMO βγήκε ακόμη ζωντανό -ξανθόμαυρο προς το ξανθό- αν και το μοτέρ τράχυνε στην λειτουργία του - είχε όμως ήδη 7000χλμ όταν μπήκε στην πίστα!!!). Το RED LINE που είναι επίσης εστερικό είναι ένα "ειδικό" λιπαντικό αλλά δεν έχει χρησιμοποιηθεί τόσο ώστε να υπάρχουν ασφαλείς αναφορές. Έχει πάντως εξαιρετικά τεχνικά χαρακτηριστικά. Μοιάζει για κάτι ανώτερο και από τα 300V. Δεδομένου των ελλιπών πληροφοριών για τα RED LINE (καιόχι επειδή δεν είναι καλά), τα Mobil 1 EP 15W50 είναι η ασφαλέστερη επιλογή. Η σίγουρη λύση που θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο για κάθε χρήση.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

To Viscosity στους 40C μας δείχνει πόσο ιξώδες έχει το λιπαντικό στους 40C. Δηλαδή πόσο ρευστό είναι. Οι αριθμοί 128.1, 133, 138cst βρίσκονται στην συνήθη ζώνη των 15W50 στους 40C. Όσο πιο μεγάλος ο αριθμός τόσο πιο παχύρευστο είναι το λιπαντικό. Οι διαφορές δεν είναι μεγάλες πάντως. Και το κινηματικό ιξώδες δεν είναι δείκτης ποιότητος αλλά "εικόνας" συμπεριφοράς του ιξώδους ενός λιπαντικού. Έτσι, σταθμίζοντας τις ανάγκες μας, μπορούμε πχ να διαλέγουμε "λεπτόρευστα" 50άρια ή "παχύρευστα" 40άρια.

Όσο για το ποιό θα διάλεγα... δύσκολη η επιλογή. Απλά θα σου πω πώς το βλέπω.

Δεν θα διάλεγα το 300V επειδή είναι πολύ "ειδικό" (αγωνιστικό) και υπάρχουν πολλές αναφορές που φάνηκαν και σε τεστς ότι ενώ μέχρι ένα σημείο παρουσιάζουν εξαιρετική απόδοση χάνουν το ιξώδες τους λίγο απότομα. Να αναφέρω ότι γνωρίζω κάποιον που παρότι στα 5000χλμ το 300V 10W40 γινόταν πολύ μαύρο -σημάδι ότι δούλεψε μεν αλλά και ότι δεν έχει και πολύ ακόμη να δώσει- και το μοτέρ ακουγόταν πλέον αρκετά τραχύ το κρατούσε μέχρι τα 10000χλμ χωρίς να μετατρέπεται σε λάσπη και τελικά όλα καλά (εγώ δεν θα τα άφηνα) - ο ίδιος αργότερα χρησιμοποίησε το AMO 10W40 και μου ανέφερε πριν λίγες μέρες ότι είδε εμφανώς καλύτερη συμπεριφορά ακόμη και μέσα στην πίστα (έκανε 110 γύρους μονοκοπανιά με 106 Rallye στις Σέρρες και το AMO βγήκε ακόμη ζωντανό -ξανθόμαυρο προς το ξανθό- αν και το μοτέρ τράχυνε στην λειτουργία του - είχε όμως ήδη 7000χλμ όταν μπήκε στην πίστα!!!). Το RED LINE που είναι επίσης εστερικό είναι ένα "ειδικό" λιπαντικό αλλά δεν έχει χρησιμοποιηθεί τόσο ώστε να υπάρχουν ασφαλείς αναφορές. Έχει πάντως εξαιρετικά τεχνικά χαρακτηριστικά. Μοιάζει για κάτι ανώτερο και από τα 300V. Δεδομένου των ελλιπών πληροφοριών για τα RED LINE (καιόχι επειδή δεν είναι καλά), τα Mobil 1 EP 15W50 είναι η ασφαλέστερη επιλογή. Η σίγουρη λύση που θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο για κάθε χρήση.

:)

Link to comment
Share on other sites

:) - μπορουμε να βαλουμε και το Amsoil 20W-50 μεσα στην μαχη με τα ανωτερω 15W-50 ή παραειναι παχυρευστο ?

Αυτό το λιπαντικό (η AMSOIL) αναδεικνύει τον "παράξενο" κόσμο των λιπαντικών (για να μην πω τον "πονηρό"). Και όχι επειδή η AMSOIL δίνει το "κακό" παράδειγμα αλλά το αντίθετο, επειδή "ξεμπροστιάζει" τους υπόλοιπους.

Το ARO 20W50 High Performance έχει Pour Point -38C. Δηλαδή, εξακολουθεί να ρέει εκεί που όλα τα ορυκτελαϊκά 10W έχουν παγώσει... Επίσης, στους 40C έχει κινηματικό στους 113.05cSt δηλαδή είναι πιο λεπτόρευστο από τα 15W50 που προαναφέραμε!! Ταυτόχρονα είναι 20W50 δηλαδή έχει πιο κλειστό ιξώδες από τα 15W50 κάτι που λειτουργεί θετικά στην αντοχή του ιξώδους του (η AMSOIL δεν παράγει 50άρι με μικρότερο από 20W - κάποιο σκοπό θα έχει). Γι αυτό και όπως έχω ξαναναφέρει μερικά παχύρευστα λιπαντικά είναι πιο εύρευστα από πολλά λεπτόρευστα...

Το θεωρώ καλύτερο από τα προαναφερθέντα όχι μόνο επειδή έχει εξαιρετικά τεχνικά χαρακηριστικά, αλλά απλά επειδή είναι AMSOIL. Έχετε αναρωτηθεί γιατί καμία άλλη εταιρία δεν ανακοινώνει τα τεχνικά της με την πληρότητα που το κάνει η AMSOIL;

Τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά για να κρίνουμε την απόδοση ενός λιπαντικού είναι τρία: Το 4ball wear test, το High Shear High Temperature test και το NOACK Volatility test. Kανέναν πλην της AMSOIL δεν έχω βρει να ανακοινώνει καί τα τρία.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Και θα το βάλεις άλλη μία για να μας πεις ακόμη καλύτερα, γιατί την 2η φορά θα βγάλεις το σωστό συμπέρασμα (και την 3η ακόμη σωστότερο). Η 1η αλλαγή πάντα αδικεί το καινούριο λιπαντικό γιατί ό,τι και να κάνεις θα περιέχονται υπολείμματα από τα παλιά λιπαντικά που θα αναμιχτούν, και επιπλέον θα πρέπει να προσαρμοστούν και οι ανοχές στο καινούριο λιπαντικό. Εάν μάλιστα αλλάξεις νωρίς την 1η αλλαγή (πχ στα 5000χλμ) θα είναι ακόμη καλύτερα για να είσαι σίγουρος ότι θα καθαριστεί ο κινητήρας σου πριν μαυρίσει το καινούριο λιπαντικό και ξαναλερώσει.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

:lol: - εχεις δικιο φιλτατε Mitellas δεν νομιζω να αντεξω τοσο πολυ και σιγουρα θα σας αναφερω νωριτερα εντυπωσεις-και παλι θελω δημοσια να σου πω "ευχαριστω" γιατι εσυ μας ανοιξες τα ματια στο θεμα Λαδια,αν δεν ησουν εσυ παρα πολλοι θα ειχαν ακομη π.χ τα Castrol ντε και καλα για κορυφαια αγωνιστικα λαδια θα ημασταν δηλαδη θυματα του marketing (!)
Link to comment
Share on other sites

Μιά που ανέφερες Castrol... Έχει βγάλει η Castrol ένα 0W30 που στις ΗΠΑ κυκλοφορεί ως SYNTEC 0W30 και είναι σε δύο εκδόσεις, το ένα Made in USA και το άλλο Made in Germany. Το συγκεκριμένο Castrol παράγεται σε εργοστάσιο της ELF Γερμανίας και είναι 100% PAO με εστέρες προερχόμενους από PAO!! Τα αμερικανάκια ψάχνονται να βρούνε τί έκανε σε αυτό το λιπαντικό η... ELF! Η ίδια η ELF παράγει το EXCELLIUM 0W30 που είναι γνωστό ότι είναι 100% PAO (δηλ. Group IV). Λένε ότι το συγκεκριμένο 30άρι (της Castrol και της ELF φυσικά) είναι από τα καλύτερο 30άρια αυτήν την στιγμή. Για το ELF το ήξερα αλλά για το Castrol το έμαθα πρόσφατα. Οι αντιπρόσωποι της Castrol δεν το γνωρίζουν αυτό πάντως. Μιλάμε μόνο για το γερμανικό Castrol και όχι για το αμερικάνικο που από ότι λένε οι αμερικάνοι εξακολουθεί να είναι Group III ή Group III/IV. Οι ψαγμένοι στις ΗΠΑ ψάχνουν να βρουν το γερμανικό (γράφει πίσω Made in Germany). Λένε επίσης ότι η Castrol στην Γερμανία έλυσε την συνεργασία με την ELF και δεν είναι σίγουρο ότι και στο μέλλον θα συνεχίσει να είναι Group IV το συγκεκριμένο 30άρι. Γι αυτό ίσως και η Castrol δεν έχει ανακοινώσει αυτήν την ξεχωριστή σύνθεση του γερμανικού 0W30 που δεν διακρίνεται στα φυλλάδια από το αμερικάνικο. Δεν μπορώ να διασταυρώσω πού τελειώνει η αλήθεια αλλά το σίγουρο είναι ότι έγινε χημική ανάλυση αξίας 700Ε στο συγκεκριμένο λιπαντικό από χομπίστες στις ΗΠΑ (που την πλήρωσαν όλοι μαζί καταθέτοντας σε λογαριαμό εταιρίας από 10-20$ έκαστος). Το έκαναν αυτό γιατί πολλοί είχαν δηλώσει εντυπωσιασμένοι από την συμπεριφορά του συγκεκριμένου λιπαντικού που ταίριαζε με Group IV/V. Σε κάτι τέτοια τα αμερικανάκια είναι αλλού... Πού να κάνουμε εμείς κάτι τέτοιο... Και να θέλαμε, πού θα βρούμε ανεξάρτητο χημείο με κατάλληλο εξοπλισμό και ειδικευμένο χημικό για τόσο εκτεταμένη ανάλυση λιπαντικού...

Το μόνο κακό είναι ότι η Castrol δεν έχει δείξει ακόμη επιθυμία να ανακοινώσει στροφή σε Group IV λιπαντικά, συνεχίζοντας το γνωστό ασαφές μάρκετινγκ με πολλά υποσχόμενες διαφημίσεις και τίποτα συγκεκριμένο.

Στα υπόψιν και για το εξαιρετικό (επί του παρόντος) Castrol 0W30 Made in Germany, όσοι χρησιμοποιείτε 30άρι (στην Ελλάδα εάν δεν κυκλοφορεί ως SYNTEC ίσως κυκλοφορεί ως SLX).

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή όπου να'ναι πλησιάζει το service των 30.000 και θα γίνει και αλλαγή λαδιών θέλω να ρωτήσω τι θα προτείνατε από λάδια?

Να αναφέρω ότι κάνω αλλαγή κάθε 7500 χμ αλλά παρόλα αυτά το αμάξι καίει λαδάκια( 22500 έκανα αλλαγή και έβαλα divinol 10-40 και στα 26500 μου άναψε λαμπάκι και συμπλήρωσα πάνω από μισό λίτρο)

Στα 15000 είχα βάλει 0-30 νομίζω Aral και πάλι μου έκαιγε.

Στην αντιπροσωπεία μου είπανε ότι τώρα βάζουνε 15-40.

Με όλα αυτά δεν ξέρω τι λαδάκι να βάλω μπας και σταματήσει να καίει.

Περιμένω να μου προτείνετε τι να βάλω.

:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.