Jump to content
ioannis00

Προαιρετικός εξοπλισμός

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

Σχεδιάζω να αγοράσω ένα Jetta 122PS Highline (το πιθανότερο) ή το αντίστοιχο Golf (λιγότερο πιθανό). Έχω αποφασίσει για τα περισσότερα βασικά ζητήματα, αλλά έχω "κολλήσει" στον προαιρετικό εξοπλισμό. Μου φαίνονται ενδιαφέροντα: 1) To δερμάτινο τριάκτινο πολυλειτουργικό τιμόνι 2) Ο συναγερμός 3) Αισθητήρας παρκαρίσματος με αυτόματη ρύθμιση καθρέφτη συνοδηγού και ένδειξη απώλειας αέρα ελαστικού και 4) Αντιθαμβωτικός κεντρικός καθρέφτης, φωτισμός στα πόδια, αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέφτες με αυτόματη ρύθμιση καθρέφτη συνοδηγού, coming home, αυτόματοι προβολείς, αισθητήρες βροχής. Επειδή το budget μου είναι συγκεκριμένο δεν μπορώ να τα παραγγείλω όλα. Εσείς που οδηγείτε αρκετό καιρό τέτοια αυτοκίνητα μπορείτε να με ενημερώσετε ποιά απ' αυτά σας φάνηκαν πραγματικά χρήσιμα και η λειτουργία τους δεν παρουσίασε προβλήματα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

Σχεδιάζω να αγοράσω ένα Jetta 122PS Highline (το πιθανότερο) ή το αντίστοιχο Golf (λιγότερο πιθανό). Έχω αποφασίσει για τα περισσότερα βασικά ζητήματα, αλλά έχω "κολλήσει" στον προαιρετικό εξοπλισμό. Μου φαίνονται ενδιαφέροντα: 1) To δερμάτινο τριάκτινο πολυλειτουργικό τιμόνι 2) Ο συναγερμός 3) Αισθητήρας παρκαρίσματος με αυτόματη ρύθμιση καθρέφτη συνοδηγού και ένδειξη απώλειας αέρα ελαστικού και 4) Αντιθαμβωτικός κεντρικός καθρέφτης, φωτισμός στα πόδια, αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέφτες με αυτόματη ρύθμιση καθρέφτη συνοδηγού, coming home, αυτόματοι προβολείς, αισθητήρες βροχής. Επειδή το budget μου είναι συγκεκριμένο δεν μπορώ να τα παραγγείλω όλα. Εσείς που οδηγείτε αρκετό καιρό τέτοια αυτοκίνητα μπορείτε να με ενημερώσετε ποιά απ' αυτά σας φάνηκαν πραγματικά χρήσιμα και η λειτουργία τους δεν παρουσίασε προβλήματα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Προσωπικα το 1και 3 δεν θα το επαιρνα, το 2 συνηθως στο κανουν δωρο, μονο το 4ο θα επαιρνα. Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το 1και 3 δεν θα το επαιρνα, το 2 συνηθως στο κανουν δωρο, μονο το 4ο θα επαιρνα. Ελπιζω να βοηθησα.

Κ γω θα συνφωνησω με τον φιλο svoura τον συναγιαρμο θα τον διεκδικησης σαν δωρο αν μπορεις κ το απλο parktronik η πιεση των ελαστικων για μενα ειναι περιτο τα προβολακια για μενα κ ολο το 4 ειναι καλο

εγω δεν τα εχω κ το μετανοιωσα το πολυτουργικο αχρειστο για μενα το εχει ο πατερας μου στο passat εβαλε dvd k τα κουμπακια βγηκαν off αντιθετα η plus οθονη πολυ καλη.Σκεψου οτι καποια απ αυτα ειναι περιτα κ πανακριβα στην εταιρια.Αν το budget σου φτανει η ηλιοροφη ειναι κατι ωραιο.Επισης την εξτρα εγγυηση να την κανεις.Δεν ξερω απο που θα το παρεις κ τι δωρα θα σου κανουν εμενα μου εκαναν εδω Θηβα συναγιαρμο parktronik εξτρα εγγυηση.Αλλα ειχαμε παρει 3 μαζι απ τον ιδιο μεσα σε ενα χρονο.Πιστευω να βοηθεισα κ γω καλη αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά για την άμεση ανταπόκριση, κάθε άποψη είναι βοήθεια για μένα. Στο πρώτο μου μήνυμα δεν σημείωσα ότι από προαιρετικό εξοπλισμό σίγουρα θα πάρω ESP, προβολείς ομίχλης και πλευρικούς αερόσακκους για τους πίσω επιβάτες (πίσω κάθεται η κόρη μου). Απ' ότι καταλαβαίνω όλοι συμφωνείτε ότι το πακέτο 4 (sight and light pack) είναι το πιο χρήσιμο απ' αυτά. Όσο αφορά στο πολυλειτουργικό τιμόνι, πέρα απ' όσα αναφέρετε, με προβληματίζει και η σχετικά υψηλή τιμή (σε άλλες εταιρίες που έψαξα η χρέωσή του ως προαιρετικού εξοπλισμού είναι πολύ χαμηλότερη). Το συναγερμό και το parkpilot πράγματι μου τα πρότειναν ως δώρο, αλλά μου διευκρίνισαν ότι δεν είναι τα εργοστασιακά. Αυτό με έκανε επιφυλακτικό γιατί έχω διαβάσει σ' αυτό το φόρουμ αρκετά προβλήματα που παρουσίασαν, ιδιαίτερα οι μη εργοστασιακοί συναγερμοί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Αν ειναι να δωσεις τοσα χρηματα σε εξτρα δεν παιρνεις με 140-170 αλογα?εγω αυτο θα εκανα...

Καλοριζικο να ναι οτι και αν επιλεξεις με οτι εξτρα κι αν ειναι αυτο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Αν ειναι να δωσεις τοσα χρηματα σε εξτρα δεν παιρνεις με 140-170 αλογα?εγω αυτο θα εκανα...

Καλοριζικο να ναι οτι και αν επιλεξεις με οτι εξτρα κι αν ειναι αυτο

Σ' ευχαριστώ. Το σκέφτηκα και γω αυτό που γράφεις (για το 140 PS), αλλά τα οδήγησα και τα δύο και μου φάνηκε ότι το 122 PS καλύπτει τις ανάγκες μου και έτσι αποφάσισα τα επιπλέον χρήματα να τα επενδύσω σε εξοπλισμό ασφάλειας.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν αλλαξεις rcd το τιμονι δεν χρειαζεται αλλα αν κρατησεις το ιδιο συνφονω με τον DIS οσο για τα μη εργοστασιακα που λες ζειτα συγκεκριμενες μαρκες κ δεν θα εχεις κανενα προβλημα εγω αυτο εκανα παντως.+100000000000000 για το esp κ τους αεροσακος.

Link to comment
Share on other sites

Συναγερμός μπαίνει και αργότερα, μάλιστα με 300 Ευρώ βάζεις plug&play στο CANBUS του golf/jetta με πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά από τον εργοστασιακό (σειρήνα, περιμετρική ζώνη, turbo timer, κλπ). Συνήθως META ή CLIFFORD θα βρεις.

Από τα υπόλοιπα, θα διέγραφα το 3ο. Η αυτόματη ρύθμιση καθρέπτη συνοδηγού περιλαμβάνεται και στο 4, η ένδειξη απώλειας αέρα ελαστικών είναι μια μπούρδα και μισή και βασίζεται στους αισθητήρες του ABS και όχι σε αισθητήρα μέσα στη βαλβίδα όπως σε άλλα αυτοκίνητα (τουλάχιστον όχι στα Golf της Ευρώπης), ενώ αισθητήρες παρκαρίσματος μπορείς να βάλεις και αργότερα (ακόμη και τους εργοστασιακούς). Αν σου αρέσουν τα gadgets θα μπορούσες μέχρι και κάμερα να τοποθετήσεις, δεδομένου ότι θα έχεις εγκαταστήσει κάποιο sat/nav σύστημα στη θέση του ραδιοCD. Οι τιμές των εργοστασιακών MFD2 DVD έχουν πέσει τόσο στο e-bay που γρήγορα θα μπεις στον πειρασμό, πίστεψέ με.

Οπότε έμειναν τα 1 και 4. Το πολυλειτουργικό τιμόνι το έχω κι εγώ και είναι εξαιρετικά χρήσιμο, με volume control, mute, χειριστήρια για τον υπολογιστή ταξιδίου, για το μενού (αν έχεις MFD plus), για τηλέφωνο (μέχρι και bluetooth μπορείς να συνδέσεις μελλοντικά) και τα paddles του DSG (αν έχεις DSG). Πραγματικά σου λύνει τα χέρια και είναι πανάκριβο αν θες να το βάλεις εκ των υστέρων. Όσον αφορά το 4, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ. Κατ' αρχάς όλοι αυτοί οι αυτοματισμοί θα δώσουν άλλον αέρα στο αυτοκίνητό σου. κατά δεύτερον, οι αναδιπλούμενοι καθρέπτες με τον περιμετρικό φωτισμό είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ. Ξέχνα το parktronic, καλύτερα μερικές αμυχές στον προφυλακτήρα παρά σπασμένοι καθρέπτες!

Ξέχασα: ¶ντε και καλορίζικο!

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

Σχεδιάζω να αγοράσω ένα Jetta 122PS Highline (το πιθανότερο) ή το αντίστοιχο Golf (λιγότερο πιθανό). Έχω αποφασίσει για τα περισσότερα βασικά ζητήματα, αλλά έχω "κολλήσει" στον προαιρετικό εξοπλισμό. Μου φαίνονται ενδιαφέροντα: 1) To δερμάτινο τριάκτινο πολυλειτουργικό τιμόνι 2) Ο συναγερμός 3) Αισθητήρας παρκαρίσματος με αυτόματη ρύθμιση καθρέφτη συνοδηγού και ένδειξη απώλειας αέρα ελαστικού και 4) Αντιθαμβωτικός κεντρικός καθρέφτης, φωτισμός στα πόδια, αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέφτες με αυτόματη ρύθμιση καθρέφτη συνοδηγού, coming home, αυτόματοι προβολείς, αισθητήρες βροχής. Επειδή το budget μου είναι συγκεκριμένο δεν μπορώ να τα παραγγείλω όλα. Εσείς που οδηγείτε αρκετό καιρό τέτοια αυτοκίνητα μπορείτε να με ενημερώσετε ποιά απ' αυτά σας φάνηκαν πραγματικά χρήσιμα και η λειτουργία τους δεν παρουσίασε προβλήματα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΣΑΝ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ GOLF GT SPORT

ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ:

1)ΔΕΡΜΑΤΙΝΟ ΤΙΜΟΝΙ ΤΡΙΑΚΤΙΝΟ, ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΟΛΥΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ,ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΜΟΝΟ ΕΦΕ Κ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

2)ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ,ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ,ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΒΑΛΕ!

3)ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑΤΟΣ ΕΒΑΛΑ,ΑΛΛΑ ΣΚΟΥΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Κ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ,,ΜΑΛΛΟΝ ΕΦΕ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΓΚΟΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,....

4)COMING HOME ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ,,ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΣΕ EXTRA ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ....

ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΧΡΗΣΙΜΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΕΜΠΕΛΗΣ ΠΟΥ ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΓΕΜΗΖΕΙ ΤΟ ΧΩΡΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΚΑΘΑΣΜΗΤΑ, ΕΙΝΑΙ Κ ΠΟΛΥ ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ....ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ Κ Ο ΙΔΙΟΣ

ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ <_<

Link to comment
Share on other sites

Το Highline δεν έχει τεμπέλη στον βασικό εξοπλισμό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους του φίλους...Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση εαν γνωρίζετε να μου πείτε...Στην έκδοση 140 PS HIGHLINE μπορείς να προσθέσεις χειρόφρενο και επιλογέα ταχυτήτων με δερμάτινη επένδυση ; Και εάν ναι με τι κόστος ; Για το τιμόνι είδα και έμαθα αλλά το θέμα είναι ότι δεν ανέφερε πουθενά για επιλογέα ταχυτήτων και χειρόφρενο. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

αυτά δεν γίνονονται αυτόματα δερμάτινα με την επιλόγη του σπορ δερματινου τριάκτινου τιμωνιού?

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο... εγώ ξέρω πώς αυτα γίνονται δερματινα... δεν μπορει να μην παιζει να μην ειναι στο Hightline...

Link to comment
Share on other sites

Γινονται δερματινα στην εκδοση highline σιγουρα και οταν παρεις το δερματινο τιμονι.

Πανε πακετο.

Link to comment
Share on other sites

φίλε κων. πασσατ, αυτο ξέρω και εγώ δρματινο τιμώνι πάει σετ με χειρώφρενο λεβιε ταχητιτων κτλπ... και ιδικα στην Hight Line έκδωση που είναι η πλούσια σε εξοπλησμό, πρέπει να είναι στάνταρ... νομίζω και η Sportline? H Trendline έχει δερματινο τιμώνι και χειρώφρενο λεβιε ταχητιτων... δεν θυμάμε πως πανε οι εκδώσεις με τον εξοπλησμό τους...

Link to comment
Share on other sites

φίλε κων. πασσατ, αυτο ξέρω και εγώ δρματινο τιμώνι πάει σετ με χειρώφρενο λεβιε ταχητιτων κτλπ... και ιδικα στην Hight Line έκδωση που είναι η πλούσια σε εξοπλησμό, πρέπει να είναι στάνταρ... νομίζω και η Sportline? H Trendline έχει δερματινο τιμώνι και χειρώφρενο λεβιε ταχητιτων... δεν θυμάμε πως πανε οι εκδώσεις με τον εξοπλησμό τους...

Η μεγαλλη @@@@@ της vw ηταν να καταργησει την sportline στα jetta fire.gif γιατι και καλα δεν ειχε πωλησεις protest.gif . Σε αυτη οπως και στα γολφ (sportline, τωρα gtsport ) εχει δερματινο τιμονι,λεβιε ταχυτητων, λεβιε χειροφρενων. Ο πατερας μου αναγκαστηκε και αγορασε την highline, αφου sportline γιοκ!. :D:huh: Το αποτελεσμα, πλαστικα και τα 3!!!!!!!! new_grrrr.gifnew_grrrr.gifnew_grrrr.gif Ακουσον ακουσον. new_rtfm.gif Φανταζομαι μπαινουν αλλα σαν εξτρα, τα οποια καλυτερα να αγοραστουν σαν παραγγελια παρα αργοτερα, γιατι θα ειναι ασυμφορα. new_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

αχχχχ τότε που πήρα το Passat 1999 θυμάμε στην TrendLine & Hightline ειχαν ΣΤΑΝΤΑΡ στο 1.8Τ δερματινο τιμονη λεβιε ταχιτιτων και χειροφρενο... πάλη η VW έκανε το θαύμα της... άρεεεεεεε για την οικόνομα ξεπούλησε την ποιότιτα και το όνομα της σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites

φίλε κων. πασσατ, αυτο ξέρω και εγώ δρματινο τιμώνι πάει σετ με χειρώφρενο λεβιε ταχητιτων κτλπ... και ιδικα στην Hight Line έκδωση που είναι η πλούσια σε εξοπλησμό, πρέπει να είναι στάνταρ... νομίζω και η Sportline? H Trendline έχει δερματινο τιμώνι και χειρώφρενο λεβιε ταχητιτων... δεν θυμάμε πως πανε οι εκδώσεις με τον εξοπλησμό τους...

Κι εγω το passat sportline το ειχα παρει με δερματινο τιμονι-λεβιε-φουστανακι.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στο δικό μου βέβεα ήταν η Hight Line έβγενε με στανταρ το Δερμάτινο τιμόνι τον λεβίε (μαζί με δερμα και στην φούσκα) και το χειρόφρενο φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.