Jump to content
akismei

αισθητηρες παρκαρισματος

Recommended Posts

καλημερα!

σκεφτομαι να αγορασω απο εξωτερικο τους παρακατω αισθητηρες παρκαρισματος της meta B)

http://www.abacuscaralarms.co.uk/alarms/me...rse-sensors.htm

οπως φαινεται το θετικο ειναι οτι χρειαζεται μονο μια τρυπα και ταιριαζουν πανω στο χορηγουμενο πλαισιο πινακιδας.

τους εχει τοποθετησει κανεις αλλος;

θα μπορω μετα την τοποθετηση να πλενω το αυτοκινητο με υψηλη πιεση στα διαφορα πλυντηρια;

ξερεις κανεις εαν μπορω να τους βρω στη θεσσαλονικη;

οποια βοηθεια καλοδεχουμενη!!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και στην ελλαδα αλλα δεν ξερω αν ειναι meta ή αλλη μαρκα.εχουν μικρο κοστος και τοποθετουνται γρηγορα και ευκολα.

δεν υπαρχει προβλημα με την πιεση του πιεστικου,πλενονται αφοβα.

σου παραθετω μερικα link να δεις.

http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=461

http://www.globalimport.gr/catalog/index.php/cPath/16

Link to comment
Share on other sites

akismei1804 γνωμη μου να το αγορασεις το πακετο απο το site που προτεινες εσυ, γιατι στα αλλα εριξα μια ματια και βλεπω οτι στην Ελλαδα ψαχνουν για θυματα. Ακου εκει 240+ ευρω..

Link to comment
Share on other sites

εξηπακουεται οτι θα τα παρει απο εκει που θα τα βρει φθηνοτερα.

τα link ειναι για να παρει μια ιδεα απο τιμες ελλαδος οπως επισης και αναλογων αισθητηρων που ειναι πολυ οικονομικοι και δεν ειναι της meta.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μερικές ερωτήσεις...

1) Στην αντιπροσωπία μού λένε ότι μπορούν να μου βάλουν αισθητήρες με 150 ευρώ, σε ένα τοπικό συνεργείο με 130. Αξίζει λέτε; Γιατί κάπου διάβασα ότι μπορείς να πάρεις και από ebay με 30-50 ευρώ... Θα βάλω τεχνικό ούτως ή άλλως να εγκαταστήσει κάμερα οπισθοπορείας οπότε φαντάζομαι δε θα είναι μεγάλο έξτρα κόστος η τοποθέτηση.

2) Αν βάλεις και μπροστά αισθητήρες πότε ενεργοποιούνται; Εννοώ πίσω είναι με την όπισθεν. Μπροστά δεν μπορεί να είναι συνέχεια ενεργοποιημένοι, θα χτυπάνε κάθε φορά που πλησιάζεις μπροστινό αυτοκίνητο... Έχουν ειδικό κουμπί ή ενεργοποιούνται πχ με το αλάρμ;

3) Οι parkpilot της bosch αξίζουν τα παραπάνω χρήματα ή να βάλω κάτι no name κινέζικο;

Link to comment
Share on other sites

Τα εργοστασιακά (μπρος-πίσω) ενεργοποιούνται με την όπισθεν ή πατώντας το σχετικό κουμπάκι , και παραμένουν ενεργοποιημένα μέχρι να ξαναπατηθεί το κουμπάκι ή μόλις ξεπεραστεί μια ορισμένη ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

...και επανέρχομαι, έχοντας μόλις αγοράσει ένα golf plus του 2007 :-)

Δεν έχει καθόλου αισθητήρες και θα βάλω οπωσδήποτε πίσω, ενώ το σκέφτομαι και για μπροστά. Συγκεκριμένα λέω για τους bosch park pilot.

1) Ξέρει κανείς συγκεκριμένο κατάστημα που τοποθετεί τους συγκεκριμένους, καθώς και τιμή;

2) Για τους μπροστά τώρα. Προφανώς πρέπει να βρεθεί τρόπος να μη χτυπάνε συνέχεια. Βρήκα σε ένα αγγλικό site μία πατέντα που δίνει ρεύμα για 30 δευτερόλεπτα αφού βγάλεις την όπισθεν. Να πω την αλήθεια θα προτιμούσα να τους ενεργοποιώ με κουμπάκι. Κοιτώντας το ταμπλό, το μόνο μέρος που βρήκα είναι πάνω από το λεβιέ του dsg. Είναι περίπου έτσι:

Volkswagen-6-speed-DSG-gearboxx800x600.jpg

μόνο που έχει 2 θέσεις για κουμπιά, μία για το ESP και μία που δε χρησιμοποιείται. Θα μπορούσα να βάλω original κουμπί σε αυτή τη θέση; Πόσο να περιμένω να πληρώσω; Προφανώς από αντιπροσωπεία το παραγγέλνω ε... Επίσης, μπορεί να μου συνδέσει κάποιος τους μπροστινούς αισθητήρες έτσι ώστε να ακούγονται μόνο όταν είναι πατημένο αυτό το κουμπί και ταυτόχρονα ο λεβιές στο D; Γιατί αν εξαρτάται μόνο από το κουμπί, όταν έχω όπισθεν αν ακούγονται και τα 2 μαζί θα είναι φρικαλέο. Μήπως, με την ίδια λογική, θα μπορούσε αυτός που θα τους εγκαταστήσει να τους βάλει να λειτουργούν όταν είναι πατημένο το alarm και ταυτόχρονα ο λεβιές στο D; Έτσι θα γλίτωνα τα έξοδα για το κουμπί αλλά και το να πατάω ένα κουμπί παραπάνω, αφού ούτως ή άλλως το alarm το πατάω όταν παρκάρω...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ποσο κανει η πινακιδα της meta?εχω βρει μια στα 130 ευρω(δεν ξερω αν ειναι ιδια μαρκα)

οπως βλεπω απο τις οδηγιες τοποθετησης θελει μια τρυπα κ αυτη πισω απο την πινακιδα οποτε δε θα φενεται καν.

κ εγω για εκει ειμαι....αν βρεθει πιο κατω απο 130 ευρω ενημερωστε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.