Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

poia einai i timi tis ???

exoume kanena video na doume ??? :D

Τιμή...τσουχτερή!!! :D

Βιντεάκι δύσκολο!!Αν έρθεις Σέρρες θα την δεις-ακούσεις!!! :lol:

η χωανη μπηκε.

απο ηχο... αστο καλυτερα.. ξεφυγε το θεμα απο αποδωση εδωσε λιγο δεν θα πω αισθητα γιατι μπορει να με

ξεγελαει ο ηχος.

να ρωτησω κατι τωρα.. ενα σφυριγμα πολυ εντονο απο τις 3000 στροφες και πανω ειναι φυσιολογικο;

δεν μου αρεσει καθολου ειναι ενοχλιτηκο. οι γνωστες ας απαντησουν

Το κάνει και σε μένα Πάνο!!Και τώρα με το βαρελάκι και πριν που είχα βγάλει απλά το καπάκι!!Και μου αρέσει πολύ!!Θυμίζει subaru στο turbisma :lol: :lol:

Όσο για το ψαρωτικό είναι λίγοι αυτοί που δεν κοιτάνε πλέον!!Αλλά αν σου αρέσει να κάνεις εφέ(όπως και εγώ :lol: ) είναι ότι πρέπει!!!Καλοφόρετη!!! :lol:

Υ.Γ.:Και καμιά φωτό αν δεν βαριέσαι να χαζέψουμε λιγάκι!! ;)

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

φοτο αυριο μαζι με record.

ευχαριστω μακη! να εισαι καλα..

με κουραζει ρε φιλε το σφυριγμα! και το βαρελακι το βγαζει δλδ; εγω παντως ωταν ειχα δοκιμασει το pipercross δεν το εκανε! τεσπα θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

φοτο αυριο μαζι με record.

ευχαριστω μακη! να εισαι καλα..

με κουραζει ρε φιλε το σφυριγμα! και το βαρελακι το βγαζει δλδ; εγω παντως ωταν ειχα δοκιμασει το pipercross δεν το εκανε! τεσπα θα δουμε.

Kalhmera εάν δεν είναι από την εισαγωγή είναι από τρόμπα νερού η έχει τελειώσει το ρουλεμανάκι του τεντοτήρα .. μάλλον το πρώτο... μάκρη να βγω λάθος

Link to comment
Share on other sites

σφυριγμα βασικα ειναι ξεχασα να αναφερω οτι υπαρχει ωταν παταω τερμα γκαζι σε πληρη επιταχυνση δλδ

και οχι σε εκτονωση.

το σπαστικο ειναι οτι απο οπου περναω γυρνανε και κοιτανε χαχαχαχα

ακωμα το διασκεδαζω δεν ξερω για ποσο. χαχχα

απο την στιγμη που εισαι με εισαγωγη-χοανη κατι απο τα δυο τεσπα και εισαι με τερμα γκαζι δηλαδη full boost λογικο ειναι να ακουγεται αυτη ειναι η αισιοδοξη πλευρα του θεματος για την απαισιοδοξη μπορεις να αποφανθεις στον nick2009 :)

και κατι τελευταιο...βρε αθεοφοβε εβγαλες το pipercross και εβαλες βαρελακι της bmc?τι να σου πω?εκτος και αν το λογκαρες το αμαξι και ειδες καλυτερη αποδοση με το βαρελακι....απο κατακρατηση σωματιδιων ομως τι γινεται?

Edited by raven
Link to comment
Share on other sites

@Nick δεν ξερω ρε φιλε.. μαλον απο την εισαγωγη πρεπει να ειναι αλλα δεν την παλευω.

δεν μου αρεσει καθολου και μαλον θα την δοσω τη χοανη :/

μου αρεσει πολυ ο ηχος της εκτονωσης απο τη σκαστρα αλλα δεν το μπορω με τπτ το σφυριγμα.

@Raven οχι ρε.. ειχα δοκιμασει το βαρελακι το pipercross ειχα κανει μετρησεις αλλα δεν το ειχα κρατησει.

το bmc σκευτομαι εδω και μηνες να το βαλω αλλα δεν εκατσε.

ξαφνικα εδω και κατι μερες μου εσκασε η ιδεα της χοανης η οποια τελικα ειναι καλη απο θεμα ηχου και αρκετα καλη απο αποδοση απλα δεν μπορω τελικα τοση φασαρια και δεν μπορω αυτο το σφυριγμα!

με τη μαμα εισαγωγη ειμουν τοσο καιρο δλδ..

Link to comment
Share on other sites

για πηγαινε και k&n που ειναι η καλυτερη απο θεμα κατακρατησης σωματιδιων και λογικα πιο ησυχη απο την pipercross...ολοκληρωμενη εισαγωγη δεν εχει βγει κανενα κιτακι για τα δικα σας ακομα?κατι σε v-flow injen κλπ...ρωταω δεν εχω ασχοληθει και πολυ με τα tsi tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

φοτο αυριο μαζι με record.

ευχαριστω μακη! να εισαι καλα..

με κουραζει ρε φιλε το σφυριγμα! και το βαρελακι το βγαζει δλδ; εγω παντως ωταν ειχα δοκιμασει το pipercross δεν το εκανε! τεσπα θα δουμε.

pipercross βαρελακι η χοανη ειχες για να μην σου πω καμια λαλακια???

Στο βαρελακι ειναι πνιγμενος ο ηχος και οχι τοσο ελευθερος σαν την χοανη λογο κατασκευης.

Το σφυριγμα που λες ειναι απο την τουρμπινα επειδη δουλευει πιο εντατικα τωρα με το προγραμμα.Εαν κανεις μια βολτα το δικο μου (μαμα) και του κοσμα (τα γνωστα...) θα δεις οτι σε εμενα δεν υπαρχει καθολου ενω στου κοσμα ακουγεται πολυ!!!!Εχουμε και οι 2 την ιδια "εισαγωγη" βγαλμενο καπακι.Που εαν το καλοσκεφτεις ειναι σαν χοανη.

Τωρα απο θεμα αποδοσης δεν ξερω κατα ποσο ανεβηκε.Γιατι ο Κοσμας εκανε μια δοκιμη και εβγαλε ολο τον παπα και εβαλε μια pipercross χοανη.Η δοαφορα στο δυναμομετρο ειπε οτι ηταν μηδεν!!!!!!Μαλλον μας αρεσει πιο πολυ ο αγριος ηχος και νομιζουμε οτι παει κιολας. :whistling: :whistling:

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα μαμα εισαγωγη χωρις καν φιλτρο αλλο με καπακι.

ισως να κερδισε λιγο αλλα ειπα κ εγω πιο πανω οτι μπορει να με μπερδευει ο ηχος!

χωανη εχω ξυρου τυπου! θα τη δοσω ομως γιατι δεν μπορω τοση φασαρια.

20 χιλιομετρα εκανε την εβγαλα πριν λιγο.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα μαμα εισαγωγη χωρις καν φιλτρο αλλο με καπακι.

ισως να κερδισε λιγο αλλα ειπα κ εγω πιο πανω οτι μπορει να με μπερδευει ο ηχος!

χωανη εχω ξυρου τυπου! θα τη δοσω ομως γιατι δεν μπορω τοση φασαρια.

20 χιλιομετρα εκανε την εβγαλα πριν λιγο.

αν βαλεις ολοκληρη εισαγωγη θα παρει το αμαξι οχι 30 αλογα αλλα θα δεις οτι θα "αναπνευσει" πιο καλα :whistling:

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι τωρα.. ενα σφυριγμα πολυ εντονο απο τις 3000 στροφες και πανω ειναι φυσιολογικο;

δεν μου αρεσει καθολου ειναι ενοχλιτηκο. οι γνωστες ας απαντησουν

Αντι να χαιρεσαι που σφυριζει ετσι το βλεπεις ενοχλητικο ? tongue.giftongue.gif

Δεν ειναι προβλημα ολα τα 122 με εισαγωγη η με ανοιχτο παπα ετσι κανουν, δεν ξερω αν το κανουν κι αλλα μοτερ.

ο Κοσμας εκανε μια δοκιμη και εβγαλε ολο τον παπα και εβαλε μια pipercross χοανη.Η δοαφορα στο δυναμομετρο ειπε οτι ηταν μηδεν!!!!!!Μαλλον μας αρεσει πιο πολυ ο αγριος ηχος και νομιζουμε οτι παει κιολας. :D :D

Μην ξεχνας ομως οτι εμεις εχουμε τον παπα ανοιχτο πραγμα που σημαινει οτι ρουφαει και απο επανω αερα και δουλευει περιπου σαν χοανη. Αυτοι που εχουν κλειστο καπακι με την αλλαγη ολης της εισαγωγης με χοανη θα εχουν σιγουρα καλυτερη αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Κοσμα, ετσι ομως απλος θοριβο εχεις, τραβας ζεστο αερα, μη σου πω οτι χανεις κι ολας, μεν μπορει να τραβαει πιο ευκολα αερα αλλα η θερμοκρασια ειναι που μετραει και εχεις αποτελεσμα. και η σωστη ρωη.

Link to comment
Share on other sites

μη σου πω οτι χανεις κι ολας

Γι'αυτο με περασε ο Μακης... :D:lol: :lol: :rolleyes::D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Κοσμα, ετσι ομως απλος θοριβο εχεις, τραβας ζεστο αερα, μη σου πω οτι χανεις κι ολας, μεν μπορει να τραβαει πιο ευκολα αερα αλλα η θερμοκρασια ειναι που μετραει και εχεις αποτελεσμα. και η σωστη ρωη.

Ωραια, στην φωτο εδω h8ho9s1zuzwrgx9vl77s.jpg

βλεπεις οτι ο παπας ειναι ακριβως μπροστα στην μετωπη, αυτο συνεπαγεται στο οταν το αυτοκινητο κινηται ο αερας που ''ρουφαει'' ερχεται κατεθειαν απο εξω και οχι απο το χωρο του μοτερ. Τωρα σταματιμενο μπορει να περνει και ζεστο δεν πειραζει κι οσο για την ροηκοτητα θα συμφωνισω απολυτα οτι πρεπει να γινει κατι καλυτερο.

Το σαββατο αν θελετε κανουμε μερικα logs με τον Μακη να συγκρινουμε τις θερμοκρασιες εισαγωγης που εχουμε μιας και ειναι ευκαιρια γιατι θα βρισκομαστε στο ιδιο περιβαλλον.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

ενα πουλακι μου ειπε οτι τα group vag και ειδικα τα tsi δεν λειτουργουν σωστα με χωανη..

ειναι αληθεια αυτο;

τωρα το αμαξι ειναι ξανα με τη μαμα εισαγωγη.. δεν ξεω μαλον θα τη δοσω βασικα εβαλα κ αγγελεια.

αν φτιαχτει μια ασπιδα απο ανθρακονιμα πισω αριστερα δεξια και απο κατω ουσιαστικα να περνει αερα μονο απο τη μετοπη θα μειωθει ο ηχος κ ισως ειναι κ καλυτερα;

roco αυτο που λες για τον αερα με τη χωανη δεν νομιζω οτι ισχιει γιατι καθετε ακριβως στο ανιγμα της μετοπης για τη μαμα εισαγωγη αρα κινουμενος μονο ζεστο αερα δεν τραβαει.

Link to comment
Share on other sites

ενα πουλακι μου ειπε οτι τα group vag και ειδικα τα tsi δεν λειτουργουν σωστα με χωανη..

ειναι αληθεια αυτο;

Μηπως αυτο το πουλακι μπερδευει τα TSI με τα TSI ?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ρε κοσμα!

κοιτα γενικα ειναι γ__ω τις φασεις η χωανη απλα τελικα δεν ειναι για εμενα!

εγω πιστευω οτι με μια ασπιδουλα carbon τσακιζει κ απο θεμα αποδωσης. απλα ηχιτικα ειναι 2 much για εμενα :/

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Κοσμα, ετσι ομως απλος θοριβο εχεις, τραβας ζεστο αερα, μη σου πω οτι χανεις κι ολας, μεν μπορει να τραβαει πιο ευκολα αερα αλλα η θερμοκρασια ειναι που μετραει και εχεις αποτελεσμα. και η σωστη ρωη.

αν θυμαμαι καλα ειχε γινει dyno με χωανη pipercross κ μαμα εισαγωγη κ το απολετεσμα ηταν το ιδιο

τωρα τι διαφορα εχει στα turbo με τα twincharged δε ξερω..

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα γράψω μια μ_____α και εν κάνω λάθος διορθοστεμαι ... πρόσφατα είχα μια συζήτηση με τον geopan και με παραξένεψε ... συγκεκριμένα ο geo έχει δικό, εδώ και κάποιες ημέρες προσπαθώ να βγάλω άκρη με ενα tsi ενός φύλου .. και το πήγαμε μαμά στο δυναμόμετρο και έβγαλε 142 και κάτι ,,, δοκιμάσαμε με θερμοκρασία κινητήρα 82 όταν βάλαμε .....αστο ... χειρότερο στα χαμηλά και σχεδόν ίδιο στα μεσαία... 5600 – 7000 χειρότερο με μια μικρή διάφορα στην θερμοκρασία .. 87

Αλλάξαμε σε βαρελοειδή... και ήταν καλύτερο γραμμικό παντού εκτός το τελείωμα του που δεν είχε διάφορα από την προηγούμενη δυναμομετριση ..

Τέλος βάλαμε εξάτμιση αλλά η θερμοκρασία ήταν χαμηλά με βαρέλι ... 151 και μετά πρόγραμμα που δεν έχουμε παει ακόμα να δούμε αλλά μην φανταστείτε τίποτα δυνατό καμία 180-185 ... τέλος

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

tsi 122 nick?

185 για να βγαλει αυτο το μοτερ πρεπει να κανει εκριξη στο τελος.

λοιπον.. δεν ξερω τι να πω. μιλας για 122αρχικα η 140;

εχανε με χωανη και κερδισε με βαρελακι;

142 εβγαλε μαμα;

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα ερχεται και αερας εξωτερικος, αλλα λιγος, οχι σαν μια σκουπα η χοανι με διαχοριστικο η οδηγω οπως εχει η pipercross..

δειτε τη δικια μου λυση...

Ωραια η εισαγωγη σου αλλα κατι αναλογο στο 122 δυσκολα θα γινει γιατι η τουρμπινα ειναι μπροστα και δεν υπαρχει χωρος. Στα twincharged οδηγεις τον αερα πισω απο το μοτερ και υπαρχουν πολλες επιλογες.

Πιστευω οτι στο 122 ειναι καλυτερα τα πραματα γιατι δεν χρειαζεται πολλες σωληνωσεις, ο αερας ''σκαει'' ακριβως στην εισαγωγη.

Link to comment
Share on other sites

rocco-85 ενδιαφερον λυση..σκουποβαρελο εισαγωγη θα ηθελα να την δω σερρες κ αν μου αρεσει να ξερεις θα στην ξηλωσω..

χαχαχαχαχα, στην πουλαο αμα θες, θα φτιαξω καινουργια.... tongue.giftongue.gif

ναι ρε παιδια, ξερω πως ειναι αναποδη η τουρπινα σε εσας, γινεται και κατι αναλογο στο 122, απλα θελει πολη δουλεια και απο τιμη δεν θα σημφερει. στον μακη ηταν να το κανουμε,αλλα τελικα επιλεξαμε την πιο ευκολη και οινονομικοτερη λυση..

Link to comment
Share on other sites

Ναι για 140 μιλάω … απλά θα ήθελα να δω εάν κάποιος από εσάς έχει κάνει κάτι ανάλογο με 120 hp…. Μήπως και καταλάβω τι παίζει με τα φιλτρακια … τι να χρησιμοποιώ , δεν έχω χρόνο να κάνω κάτι τέτοιο ξανά με 120 αρι

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα το ποστ ειναι για 122 λεμε.Τα περι εισαγωγης σε 140,160,170 αλλου για να μην εχουμε ασχετα πραγματα ολα μαζι.

poenstar εαν ειχες παπα με καπακι στι δικο σου και εβαλες χοανη τοτε πραγματικα θα εχεις πολυ αυξηση στον ηχο.Εγω νομιζα το σφυριγμα που υπαρχει αναμεσα σε 2 ομοια φιλτρα (δικο μου με κοσμα) με διαφορα στο προγραμμα.Υπαρχει ενα πολυ εντονο σφυριγμα απο την τουρμπινα σαν διαφορα τι οποιο μπορει να ηταν και αυτο που σε ενοχλουσε μαλλον και δεν υπαρχει στα μαμα 122.

Να πω οτι η δυναμομετρηση του κοσμα ηταν χωρις φιλτροκαπακο και μετα pipercross σαν του poenstar.διαφορα μηδεν.

Επισης ευχαριστουμε πολυ rocco-85 για την τεχνικη σου αναλυση.Εαν θυμαμαι τελικα ετσι ειχε διαφορα αρκετη κιολας χωρις το καπακι.Κοσμα που εχεις τα νουμερα ποση διαφορα ηταν?

Και καντε ενα log να δουμε να μην λεμε στο αερα λογια?απλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.