Jump to content
Nikos_Passat_2.0T

Ρυθμιζόμενη Ανάρτηση.για Passat

Recommended Posts

τελικά με βλέπω να καταλίγω στην Κ-Sport θα είναι καλήτερα να έμπεναν και νέα μπρόστα ψαλίδια ενυσχιμένα της Superflex? αυτα τα δυο μπροστινα που πιάνουν το μπρατζο που κρατα τον αξωνα? επίδη επι των πλήστων εκει τα Passat 3B 1997 και μετά εως 2000 έχουν εκεί αχίλιος πτέρνα... επιδή ειναι ταλεπωριμένα απο τα Blistein B8 Sprint και τα H&R που έχω τώρα και η 17άρα το ταλεπορουσε τόσο καιρό... Λογικα αμα μινουν τα ίδια θα έχει ακόμα μεγαλήτερο ζώρι με την 18άρα... καλό θα ταν να μπουν καινούρια τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ηταν ασχημο πιστευω αλλα απο την αλλη,βαλτην και αν δεις οτι χρειαζεται τα αλλαζεις μετα.

Link to comment
Share on other sites

λέω να τα βάλω όλα μια και καλή να μην έχω μπασε βγάλε... αμα είναι να γίνουν όλα μαζί α δό μίπως και κανα ρουλεμαν είναι φαγωμένο να αλαχτει και γενικος όλο το σύστημα διευθινσης να ελενχτεί...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και 'γω μαζί σου. Μια και καλή βάλε τα όλα να τελειώνεις. Με το εσωτερικό του αυτοκινήτου τι θα κάνεις? Σκέφτεσαι καμμιά αλλαγή ή προσθήκη? :D

Link to comment
Share on other sites

τπτ δεν θα αλάξω απο εσωτερικό μου αρέσουν τα δερμάτα που εχει η δυχρωμιά που είχα παραγκίλει απο τότε. δεν σκευτωμαι εσωτερικά να το περάσω είναι ακριβώς το στύλ που μου αρέσει σε ενα γρήγορο οικογενιάκο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο που εψαχνε ο 'Νικος' στην αρχη του post το βρηκε;

Το βρήκα αλλά δεν είναι καιρός για έξοδα... ;) 1.800$, ρυθμιζόμενη ηλεκτρονικά από το εσωτερικό με μνήμες και κομμένη και ραμένη για Passat B6... :lol: για τσέκαρε το link...

Link to comment
Share on other sites

Ναι διαβασα μερικα πραγματακια για την συγκεκριμενη αναρτηση,καποιοι την θεωρουν πολυ ανωτερη απο τα συστηματα της TEIN και καπου διαβασα οτι υπαρχει η φημη οτι θα ειναι OEM για τα επομενα RS8,οσο για την τιμη καπου τοσο κοστιζουν και τα ΤΕΙΝ το θεμα ειναι την τοποθετηση ποιος θα την κανει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι διαβασα μερικα πραγματακια για την συγκεκριμενη αναρτηση,καποιοι την θεωρουν πολυ ανωτερη απο τα συστηματα της TEIN και καπου διαβασα οτι υπαρχει η φημη οτι θα ειναι OEM για τα επομενα RS8,οσο για την τιμη καπου τοσο κοστιζουν και τα ΤΕΙΝ το θεμα ειναι την τοποθετηση ποιος θα την κανει?

Δεν είναι παράλογα ακριβή, αλλά δεν είναι μια απόφαση που την παίρνεις από την μία στιγμή στην άλλη... Όσο για την τοποθέτηση, εγώ θα πάω στον ίδιο που πήγα το RX8 του αδερφού μου για να μας τοποθετήσει την αντίστοιχη της ΤΕΙΝ (Θεσσαλονίκη)... Πιστεύω ότι σίγουρα θα υπάρχουν συνεργεία που έχουν τοποθετήσει ΤΕΙΝ αναρτήσεις στην Αθήνα, και πιστεύω ότι τα ίδια θα μπορούν να τοποθετήσουν και την PATEC.

Εγώ περισσότερο το τρενάρω γιατί η εταιρεία που τις κατασκευάζει, είναι στην Γερμανία, και ήθελα να την αγοράσω κατευθείαν από αυτούς (θα γλυτώσω και το τελωνείο). Το θέμα είναι ότι πριν 1-2 μήνες που είχα τσεκάρει το site τους, ήταν υπό ανανέωση, και τώρα που ξαναδοκιμάζω δεν βρίσκει τίποτα ο explorer... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα για ανάρτηση ρυθμιζόμενη και μου προτείνανε την PSS10 της Bilstein. Τι λέτε? Βασικά ζήτησα ανάρτηση που να ρυθμίζει σε ύψος αλλά και σε απόσβεση. Έχετε να προτείνετε κάτι πάνω σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Φιλος ειχε βαλει σε s3 την pss9 εκεινη την εποχη και ειχε μεινει ξετρελαμενος.Την pss10 σκεφτομαι να βαλω και εγω εαν υπαρχει για το δικο μου,σου ειπανε τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα για ανάρτηση ρυθμιζόμενη και μου προτείνανε την PSS10 της Bilstein. Τι λέτε? Βασικά ζήτησα ανάρτηση που να ρυθμίζει σε ύψος αλλά και σε απόσβεση. Έχετε να προτείνετε κάτι πάνω σε αυτό?

PSS10 έχω στο Passat το δικό μου επάνω! Φίλε Νίκο μην το σκεύτεσε η ανάρτηση αυτή σαρώνει! πέρασε την στο Passat σου επάνω και θα δείς χωρείς πλάκα άλλο αυτοκίνητο!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το δικό μου είναι ότι θέλω να έχω και άνεση και καλό κράτημα στο δρόμο. Είμαι λίγο μπερδεμένος...

Την PSS10 την βρήκα με 1.400€, έτοιμη κομπλέ με το κλειδί στο χέρι που λένε... Αλλά τώρα μου μπήκαν και άλλοι διάολοι!!! Βγάζει η Bilstein κι ένα άλλο μοντέλο, η οποία ανάρτηση έχει ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενη απόσβεση μέσα από το αμάξι!!! :lol: Μίλησα όμως με έναν άνθρωπο της Bilstein στις εισαγωγές, και μου έριξε λίγο τα φτερά, γιατί μου είπε ότι έχει 2 μόνο setups (sport / comfort) και ότι κάνει ~2.500€.... :lol:

Έχω καραμπερδευτεί!!!! Θα πάω το απόγευμα από τον γνωστό που θα μου κάνει την όποια αλλαγή, να το συζητήσω και μαζί του...

Link to comment
Share on other sites

το Β14/Β16 λες λογικά... αλλά δεν ξέρω εάν έχει PSS μπροστά ονομασία παίζει και η Tein βεβαια αλλά δεν ξέρω πόσο πάει...

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, false alarm! Υπάρχουν ηλεκτρικές Bilstein αλλά προς το παρόν έχει για BMW, Mercedes και Porsche. Οπότε καλό ήταν αυτό, γιατί με έβγαλε από το δίλημα! Το απόγευμα πάω να παραγγείλω τις PSS10... ;)

Η ΤΕΙΝ έχουν παρόμοιο (και καλύτερο) σύστημα, αλλά δεν έχει για Passat... ;)

Link to comment
Share on other sites

ωραια φιλε Νικο! Καλωφορετες! Η καλυτερη επιλογη :(

Link to comment
Share on other sites

Περιττό να σας πω ότι ανυπομονώ να τελειώσω αυτό το post, για να πάω να κάνω βόλτα το αμάξι!!! :D Οι αναρτήσεις είναι φανταστικές! Τις έχω ρυθμισμένες στο μαλακό και είναι λίγο πιο σκληρές από τις μαμά-sport που φορούσα, αλλά μόλις μπαίνω σε στροφές το αμάξι δεν γέρνει καθόλου! Έχω πάθει πλάκα! Τις προτείνω ανεπιφύλακτα!

Ορίστε και μερικές φώτο από το χαμήλωμα. Είναι από κινητό και σκονισμένο. Θα πάω μετά για γυάλισμα και θα το βγάλω με την ψηφιακή... :blink:

passatlow1.jpg

passatlow2.jpg

passatlow3.jpg

Link to comment
Share on other sites

PSS10 κορυφή η καλήτερη ειλογή... KW3 - PSS10 πάνε μαζί ωραία έκατσε το αυτοκίνητο! ;) μετά από μερικά κμ ρίξε ξανα μιά ρυθμισουλα να δείς πώς έκατσαν ;) έτσι είχα κάνει εγώ μετά απο 2 ευδομάδες τις ξανα κοίταξα και τώρα είναι Perfect!

Link to comment
Share on other sites

PSS10 κορυφή η καλήτερη ειλογή... KW3 - PSS10 πάνε μαζί ωραία έκατσε το αυτοκίνητο! :rolleyes: μετά από μερικά κμ ρίξε ξανα μιά ρυθμισουλα να δείς πώς έκατσαν ;) έτσι είχα κάνει εγώ μετά απο 2 ευδομάδες τις ξανα κοίταξα και τώρα είναι Perfect!

Αυτό έχω σκοπό να κάνω κι εγώ... Να δουλέψουν λίγο μπουκάλες και ελατήρια, και να κάνω μετά την τελική ρύθμιση... ;)

Link to comment
Share on other sites

ρίχτου μόνος σου και κανένα δυνατο στροφιλή και πριν την ρύθμιση και μετα την ρύθμιση να πατίσουν καλά!

άντε τώρα να πάμε για κανένα Big Brake Kit... :D

Link to comment
Share on other sites

άντε τώρα να πάμε για κανένα Big Brake Kit... ;)

Κάτι θα ετοιμαστεί και σε αυτόν τον τομέα.. :D

Να και μια φώτο με το τερατάκι στην αυλή, γυαλισμένο και αραχτό.. :rolleyes:

passatlownclean1.jpg

Link to comment
Share on other sites

ωραία η φώτο...

Υ.Γ. και εγώ εκεί έχω το μυαλό όλο και εκεί τριγυρνά το άτιμο και δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια! Όλο Brembo, Tarox, Wildwood, όλο τέτοια ονειρεύομαι και ξυπνάω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.