Jump to content
dj-thanos

Φ.Π.Ε ή αλλαγή μοτερ και τι?

Recommended Posts

επειδη οπως σας ειπα σκεφτομαι να αλλαξω την πεταλουδα με οτι αλλο χρειαζεται (ευχαριστω για την καθοδηγηση λεφτερη) θα μπορουσατε να μου πειτε κανενα καλο μηχανικο στην αθηνα για να το παω?το πηγα σε μερικους βελτιωτες εδω γυρω στα μερη μου και καποιοι εταζαν λαγους με πετραχυλια.

ενας (ονοματα δε λεμε υποληψεις δε θιγουμε....) ηθελε να ου ριξει το μοτερ απο το σ3 του που του περισεψε (εβαλε λεει απο skyline) και να μου το κανει πυραυλο...ενας αλλος ειπε με πεταλουδα και κατι περιφεριακα αλλαγματα θα το φτασει κοντα στα 170 αλογα με προγραμμα φιλτρο εξατμιση.ή αυτοι δεν ξερουν τι λενε ή τι να πω πλεον...

Link to comment
Share on other sites

έγω σου είπα σε πμ τι θα αλάξεις και πόσα άλογα θα δεις :huh: άσε να λένε ότι θέλουν όσοι σου τα είπανε ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι λεω(οχι κακοπροαιρετα και χωρις να θιξω καποιον)πως ο φιλος μας Dj thanos δεν θα βαλει τιποτα τελικα..

Διαβασα ολα τα ποστ απο την αρχη προσεκτικα και κατεληξα σε αυτο το συμπερασμα(οπως μπορει να κανει ο καθενας πιστευω)..

Ελπιζω βεβαια το παιδι να κατασταλαξει στο τι θελει και να κανει οτι καλυτερο για το αμαξι του..

Αλλα..δε το κοβω!!

Υ.Γ..Και παλι υπενθυμιζω οτι τιποτα απο αυτα που εγραψα δεν ειναι με κακη προθεση!!

μια διαπιστωση εκανα..

Link to comment
Share on other sites

ας αποφασίσει το παιδί με όσα έχει διαβάσει έως

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι λεω(οχι κακοπροαιρετα και χωρις να θιξω καποιον)πως ο φιλος μας Dj thanos δεν θα βαλει τιποτα τελικα..

Διαβασα ολα τα ποστ απο την αρχη προσεκτικα και κατεληξα σε αυτο το συμπερασμα(οπως μπορει να κανει ο καθενας πιστευω)..

Ελπιζω βεβαια το παιδι να κατασταλαξει στο τι θελει και να κανει οτι καλυτερο για το αμαξι του..

Αλλα..δε το κοβω!!

Υ.Γ..Και παλι υπενθυμιζω οτι τιποτα απο αυτα που εγραψα δεν ειναι με κακη προθεση!!

μια διαπιστωση εκανα..

παιρνω γνωμες, ακουω προτασεις, τις ψαχνω, συγκρινω και αποφασιζω ;)

το να βελτιωσεις ενα αμαξι στην ελλαδα δεν ειναι οτι πιο ευκολο γιατι υπαρχουν παρα πολλοι που ταζουν αλλα και τελικα βλεπεις αλλα στο αμαξι σου.

ευτυχως ή δυστηχως δεν υπαρχουν λεφτα για πειραματα και γι αυτο το λογο ψαχνομαι λιγο περισσοτερο! :D

σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!

Φιλικα

Θανος

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Το αυτοκίνητο αυτό έχει τόση τεχνολογία πάνω του που γενικά θέλει πολύ ψάξιμο.

Ένα τόσο πουσαρισμένο μοτέρ όσο αυτό των 1.4Lt με 75Hp θέλει πολύ προσοχή για το πόσο θα ανέβει. Μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα.

¶λλωστε είναι τόσο τέλεια σχεδιασμένα όλα πάνω του από το εργοστάσιο που δύσκολα κάποιος θα αναλάβει να βάλει χέρι πάνω στο αμάξι και να εγγυηθεί ότι θα κερδίσει σε ιπποδύναμη...

Εν κατά κλείδη, έχει καταλάβει κανείς σας γιατί κανένας πλέον δεν βελτιώνει ατμοσφαιρικά αυτοκίνητα?

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο αυτό έχει τόση τεχνολογία πάνω του που γενικά θέλει πολύ ψάξιμο.

Ένα τόσο πουσαρισμένο μοτέρ όσο αυτό των 1.4Lt με 75Hp θέλει πολύ προσοχή για το πόσο θα ανέβει. Μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα.

¶λλωστε είναι τόσο τέλεια σχεδιασμένα όλα πάνω του από το εργοστάσιο που δύσκολα κάποιος θα αναλάβει να βάλει χέρι πάνω στο αμάξι και να εγγυηθεί ότι θα κερδίσει σε ιπποδύναμη...

Εν κατά κλείδη, έχει καταλάβει κανείς σας γιατί κανένας πλέον δεν βελτιώνει ατμοσφαιρικά αυτοκίνητα?

+50000 σε ολα οσα ειπες....Επισης με 2000 ευρω σε ατμοσφαιρικο περνεις 10-15 αλογα(και αν :D ) σε τουρματο περνεις και +60-80!

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Εγώ προτείνω όταν τελειώσει το project να πάμε να ανοίξουμε με το δικό μου το μαμά (μόνο ένα βαρελάκι έχω) με 17άρια που έχουν κόψει σε επιδόσεις, σε μια διαδρομή μεικτή (ευθείες και στροφές) ώστε να δεις αν είσαι ευχαριστημένος για τα 3 χιλιάρικα που θα έχεις δώσει.

Link to comment
Share on other sites

μην τα ισοπεδώνετε όλα... αυτό ξέρω να πω εάν θέλει να το φτιάξει καλός να το φτιάξει έως εκεί που τον παίρνει τον άνθρωπό από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του! και εγώ προτίμησα να φτιάξω το polo μου που είναι ατμοσφαιρικό δηλαδή να πάω να το πετάξω επειδή είναι ατμοσφαιρικό? Δεν είναι λογική αυτή... Φτιάχνει αυτό που έχεις επειδή το γουστάρεις όχι για να το κάνεις κόντρα το φτιάξιμο ξεκινάει για την δική σου ευχαρίστηση και όχι για τον άλλον στο φανάρι η στην στημένη φάση.

Link to comment
Share on other sites

μην τα ισοπεδώνετε όλα... αυτό ξέρω να πω εάν θέλει να το φτιάξει καλός να το φτιάξει έως εκεί που τον παίρνει τον άνθρωπό από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του! και εγώ προτίμησα να φτιάξω το polo μου που είναι ατμοσφαιρικό δηλαδή να πάω να το πετάξω επειδή είναι ατμοσφαιρικό? Δεν είναι λογική αυτή... Φτιάχνει αυτό που έχεις επειδή το γουστάρεις όχι για να το κάνεις κόντρα το φτιάξιμο ξεκινάει για την δική σου ευχαρίστηση και όχι για τον άλλον στο φανάρι η στην στημένη φάση.

Συμφωνω μαζι σου 2πλασια απο οτι ειχα συμφωνισει παραπανω....Οτι ικανοποιει τον καθενα εχει και οτι μπορει να εχει!Εγω κυκλοφορω επιπλεον και με ενα Smart και μπορω να πω με ικανοποιει!Απλα αναφερομαστε στο 8εμα βελτιωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
μην τα ισοπεδώνετε όλα... αυτό ξέρω να πω εάν θέλει να το φτιάξει καλός να το φτιάξει έως εκεί που τον παίρνει τον άνθρωπό από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του! και εγώ προτίμησα να φτιάξω το polo μου που είναι ατμοσφαιρικό δηλαδή να πάω να το πετάξω επειδή είναι ατμοσφαιρικό? Δεν είναι λογική αυτή... Φτιάχνει αυτό που έχεις επειδή το γουστάρεις όχι για να το κάνεις κόντρα το φτιάξιμο ξεκινάει για την δική σου ευχαρίστηση και όχι για τον άλλον στο φανάρι η στην στημένη φάση.

Εσύ είχες το ντιζάτο πιο ελαφρύ, πιο καλοδήγητο και 100άρι 6N. Μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Και μιλάμε για έτος 2008-2009. Πάμε μια γύρα να μετρήσουμε πόσοι δίνουν λεφτά για να βελτιώσουν ατμόσφαιρα?

Πλέον μόνο κάτι Αλβανοί με Accent και Nissan Almera.

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Nissan Almera παίρνει μοτόρι από GTI-R επάνω και πετάει μετά... αλλά ας μη ξεφεύγουμε από το θέμα.

Κωστή, ο άνθρωπος το έχει πάρει απόφαση να το βελτιώσει, στη τελική δε θα το κάνει με δικά μας λεφτά. Και εγώ που έχω σπαταλήσει μια περιουσία στη βελτίωση (και το ξέρεις πολύ καλά), τα ίδια λέω, καλύτερα να το πάρεις μαμά και να έχει τα άλογα του...

Αλλά όπως και εμείς υπήρξαμε "πιτσιρικάδες" (και μη με παρεξηγήσετε για την έκφραση) και ρίξαμε λεφτά, έτσι και η επόμενη γενιά είναι αναμενόμενο να θέλει να κάνει το ίδιο, όπως ο κάθε ένας που έχει το μικρόβιο της βελτίωσης!

Όλοι από τα ίδια περνάμε :D

Link to comment
Share on other sites

Nissan Almera παίρνει μοτόρι από GTI-R επάνω και πετάει μετά... αλλά ας μη ξεφεύγουμε από το θέμα.

Κωστή, ο άνθρωπος το έχει πάρει απόφαση να το βελτιώσει, στη τελική δε θα το κάνει με δικά μας λεφτά. Και εγώ που έχω σπαταλήσει μια περιουσία στη βελτίωση (και το ξέρεις πολύ καλά), τα ίδια λέω, καλύτερα να το πάρεις μαμά και να έχει τα άλογα του...

Αλλά όπως και εμείς υπήρξαμε "πιτσιρικάδες" (και μη με παρεξηγήσετε για την έκφραση) και ρίξαμε λεφτά, έτσι και η επόμενη γενιά είναι αναμενόμενο να θέλει να κάνει το ίδιο, όπως ο κάθε ένας που έχει το μικρόβιο της βελτίωσης!

Όλοι από τα ίδια περνάμε :D

Δεν ξέρω εάν ήμαστε κοντά ηλικιακά εγώ κλίνω τα 25, αλλά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Κώστα!!! έχω να προικίσω από εμφάνιση αλλά 3-4 6Ν και χώρια τα εξαρτήματα απο φίλτρα προγράμματα κτλπ. χεχεχεχε αλλά είναι άλλη αίσθηση να το φτιάχνεις να είσαι μαζί σε αυτό και να βοηθάς νιώθεις διαφορετικά είναι ωραία φάση! δεν ξέρω εάν συμφωνήστε με τα τα λεγόμενά μου, εξάλλου και εγώ θέλω και εγώ να μεγαλώσω το Polo αλλά δεν λέω τπτ γιατί βγαίνουμε off-topic.

Νομίζω αφού το παιδί πήρε την απόφαση να το βελτιώσει καλό είναι ότι μπορεί καλύτερο να βοηθήσουμε βάση εμπειρίας παλαιοτέρων κατόχων για να μπορέσει να κατασταλάξει ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν περιμενω να γινει κατι τρελο στο τελος!ευχαριστω πολυ τον φιλο stoilas που προσπαθει "να με αποτρεψει" απο το να δαπανησω τζαμπα λεφτα (με την καλη εννοια το λεω για να μην παρεξηγηθω) εχεις δικιο δεν περιμενω να γινει ρουκετα ουτε να παταει τα παντα.αλλιως θα επελεγα αλλο αμαξι.θελω να το δυναμωσω λιγο να ευχαριστιεμαι τον ηχο του και να κανει πιο ανετα τα ταξιδακια του χωρις να μου βγαζει το λαδι ειδικα οταν εχω αναμενο το a/c

εξαλλου η βελτιωση ειναι μικροβιο!

Δεν ξέρω εάν ήμαστε κοντά ηλικιακά εγώ κλίνω τα 25, αλλά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Κώστα!!! έχω να προικίσω από εμφάνιση αλλά 3-4 6Ν και χώρια τα εξαρτήματα απο φίλτρα προγράμματα κτλπ. χεχεχεχε αλλά είναι άλλη αίσθηση να το φτιάχνεις να είσαι μαζί σε αυτό και να βοηθάς νιώθεις διαφορετικά είναι ωραία φάση! δεν ξέρω εάν συμφωνήστε με τα τα λεγόμενά μου, εξάλλου και εγώ θέλω και εγώ να μεγαλώσω το Polo αλλά δεν λέω τπτ γιατί βγαίνουμε off-topic.

Νομίζω αφού το παιδί πήρε την απόφαση να το βελτιώσει καλό είναι ότι μπορεί καλύτερο να βοηθήσουμε βάση εμπειρίας παλαιοτέρων κατόχων για να μπορέσει να κατασταλάξει :D

εχει μπει στα σχεδια η αλλαγη πεταλουδας με οτι περιφεριακο ειχαμε πει στο πμ ;)

το μονο που μενει ειναι να μαζευτει το μαρουλι tongue.gif και να βρεθει ο καταλυλοτερος ανθρωπος για να το αναλαβει.

ασχολειστε περισσοτερα χρονια απο μενα και ξερετε τι κανουν καποιοι "καλοι" μηχανικοι για να στα φανε....

παραδειγματα και ιστοριες εχουμε ακουσει ολοι μας....

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να πρωτινό πολλά ονόματα αλλά όχι εδώ μπορεί να φανεί σαν διαφήμιση θα σε στύλο πμ

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να πρωτινό πολλά ονόματα αλλά όχι εδώ μπορεί να φανεί σαν διαφήμιση θα σε στύλο πμ

ok αμα δε σου κανει κοπο :blush:

τεταρτη-πεμπτη που εχω ρεπο θα μπορεσω να ψαξω και να παω να ρωτησω κιολας.θα τα πουμε και στο msn

Link to comment
Share on other sites

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το συγκεκριμένο θέμα υπέστη τροποποίηση με την διαγραφή κειμένων που βρισκόταν εκτός θεματικής ενότητας. Όντας μια ανοικτή κοινότητα δημόσιων συζητήσεων καθημερινά υπάρχει επίσκεψη από άτομα διαφορετικών χαρακτηριστικών με τα οποία χρησιμοποιούμε το ίδιο σύστημα συζητήσεων για τους κοινούς λόγους που διέπουν αυτή την παρέα.

Είναι φυσικό κάποιοι φίλοι να λειτουργούν εντελώς διαφορετικά ωστόσο όλοι μας θα πρέπει να προσπαθούμε όσο αυτό είναι εφικτό να δρούμε σύμφωνα με τους κανόνες που έχουν οριστεί. Σε αυτούς υπάρχουν συγκεκριμένες εξαιρέσεις εφόσον οι φίλοι αυτοί μας ενημερώσουν έγκαιρα και επίσημα.

Αν κάποιο μέλος θέλει να βοηθήσει κάποιον φίλο ώστε να καλυτερέψει κάποια πράγματα τότε οφείλει να το κάνει με διακριτικότητα. Υπό αυτό το πρίσμα πραγματοποιήθηκαν οι ενέργειες καθαρισμού και σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

λέω να αφήσουμε πίσω μας τα όσα ειπώθηκαν thanks doggy ;) Θάνο, τελικά τι έκανες? ρώτησες κανένα μηχανικό? άντε να δυναμώσει το Polo

Link to comment
Share on other sites

επιστρεφω με νεα!

λοιπον...χθες δεν εκανα τιποτα γιατι ηταν μερα χαλαρωσης και μπανιου!

σημερα ομως...

μιλησα με τον κ.Ανδριανακη και μου ειπε πως με προγραμμα και μια φιλτροσκουπα τα 75 τα κανει 100.

κατα ποσο ισχυει και τα σχετικα δεν γνωριζω κατι παραπανω.κοστος εντελως λογικο.οσο κανει ενα custom made program + το magic filter tongue.gif (οσο κανει περιπου μια καλη σκουπα.)

κλεισαμε ραντεβου να τα πουμε και απο κοντα για να μου εξηγησει τα πως και τι...

επισης εχω ενα φιλαρακι που γνωριζει καποιον απο το tuning faster (αν θυμαμαι καλα ειχε γινει κατι σαν group buy ή ειδικη τιμη για τα μελη μας)

anyway οπως και να χει θα παω να μιλησω λογικα σημερα το απογευμα να δει και το τουτου και να μου πει τι μπορουμε να κανουμε.

τελος πηγα και σε ποπαυ και ειπαμε για αρχη μεσαιο-τελικο.για καταλυτη μου ειπε να αφησω αυτο που εχω και οταν αλλαξουμε και την υπολοιπη εξατμιση ισως χρειαστει απο το 100 μιας και ο μαμα ειναι πολυ δυνατος

διαφορα σε κοστος με παπαδοπουλο πολυ μικρη αλλα μιας και θα φτιαξω και το χταποδι στον ποπαυ ειπα να τη βαλω ολη εκει.

για σωληνωσεις μου ειπαν Φ47 καλυτερα αν και μπορω και 48 αλλα θα κερδισω μονο ηχο και θα εχανα σε αποδοση.ισχυει κατι τετοιο?

γνωστος μου απο αλλο κλαμπ (γειτονιας και ετσι με το ιδιο αμαξι ) εβαλε λεει Φ46.

τι παιζει με αυτα οεο?θελω τα φωτα σας!

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με τον κ.Ανδριανακη και μου ειπε πως με προγραμμα και μια φιλτροσκουπα τα 75 τα κανει 100.

αα καλα..αφου δεν τα κανει 100 μονο με το φιλτρο... ;)

Edited by Renaissance
Link to comment
Share on other sites

75 σε 100? κάπως παράξενο μου ακούγετε... θα τα πούμε και μέσω pm

Link to comment
Share on other sites

ε παλι καλα..αφου δεν τα κανει 100 μονο με το φιλτρο... ;)

τα πρωτια τα εχει η remus στη χασιας....τουλαχιστον 20 αλογα μονο απο εξατμιση!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

αν βαλεις και το φιλτρο που σου προτινει τοτε.....ισως βγαλει και φτερα.... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

σε δικό του δυναμόμετρο το πριν-μετά ε;

ναι.μια δυναμομετρηση πριν....και μια μετα.και για να ειμαστε οκ μου ειπε οτι αν θελω το παμε μαζι για δυναμομετρηση και αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.