Jump to content
manolis86

Ποια η καλυτερη εταιρεια καυσιμων?

Recommended Posts

Δηλαδά μακριά απο πολυεθνικές?????

Μα γιατί???? tongue.giftongue.giftongue.gif

Γιώργο δεν ξέρω στο Passat και στο Polo αυτές που προ ανέφερα ΕΚΟ 100 ΕΛΙΝ 100 Cyclone 100 AEGIAN 100 από όπου και εάν έχω βάλει και τα δύο αυτοκίνητα μου δουλεύουν ¶ΨΟΓΑ!

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη ειναι η φθηνοτερη...

αντε μπειτε καμμια φορα στην λογικη του ελευθερου ανταγωνισμου...

αμαν πια με BP και SHELL ...

και ψαξτε να βρειτε το αρθρο για τα προστιμα που φαγαν απο την επιτροπη ανταγωνισμου για εναρμονηση των τιμων τους αυτες οι δυο...

το διαβασα στην εφημεριδα αλλα δεν το εχω προχειρο....

Link to comment
Share on other sites

Για την ΕΛΙΝ ειχα διαβασει οτι ηταν η μονη που εκανε ελεγχους ποιοτητας καυσιμων στους πρατηριουχους της.

Ως προς την ποιοτητα δεν νομιζω οτι μεταξυ των εταιριων υπαρχουν μεγαλες διαφορες. Για τους πρατηριουχους ομως δεν θα ελεγα το ιδιο....

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι ΕΚΟ και SHELL εχουν τα καλυτερα προσθετικα!(γιατι ολες οι εταιρειες αγοραζουν βενζινη απο τα κεντρικα διυλιστηρια)Αλλα ποια βαζει καθαριστηκα κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτη την αποψη θα ελεγα Shell. Σε καποια (μεγαλα συνηθως) πρατηρια βρισκω εκτος απο το απλο πετρελαιο και ενισχυμενο με προσθετα, το οποιο μαλιστα ερχεται κατευθειαν απο το εξωτερικο με "fix" τιμη.

Καλη περιπτωση για τους κατοχους αυτοκινητων με πετρελαιοκινητηρα, ιδιαιτερα για τις παγωνιες του χειμωνα.

Σε αλλη εταιρια πλην της Shell δεν εχω βρει κατι αντιστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν ξέρω στο Passat και στο Polo αυτές που προ ανέφερα ΕΚΟ 100 ΕΛΙΝ 100 Cyclone 100 AEGIAN 100 από όπου και εάν έχω βάλει και τα δύο αυτοκίνητα μου δουλεύουν ¶ΨΟΓΑ!

Μαζί σου Λευτέρη!!! Εγώ ειρωνικά το είπα!!!

Όσο μικρότερη τόσο καλύτερη!!!

Link to comment
Share on other sites

φίλε αλήθεια σου λέω είμαι φοβερά ευχαριστημένος με τις ποιο προαναφερόμενες εταιρίες καυσίμων! δεν ξέρω τι κάνουν αλλού, αλλά εδώ Πρέβεζα όλοι έχουνε σχεδόν νέα πρατήρια λογικά και νέες δεξαμενές και οι πρατηριούχοι είναι πολύ σωστοί επαγγελματίες...

Link to comment
Share on other sites

φίλε αλήθεια σου λέω είμαι φοβερά ευχαριστημένος με τις ποιο προαναφερόμενες εταιρίες καυσίμων! δεν ξέρω τι κάνουν αλλού, αλλά εδώ Πρέβεζα όλοι έχουνε σχεδόν νέα πρατήρια λογικά και νέες δεξαμενές και οι πρατηριούχοι είναι πολύ σωστοί επαγγελματίες...
΄

Ο επαγγελματισμός του πρατηριούχου παίζει βασικό ρόλο. Πρόσφατο παράδειγμα όταν μου πρότεινε ο πρατηριούχος να μην βάλω καύσιμα επειδή είχε πέσει η στάθμη στη δεξαμενή και υπήρχε -έστω και μικρή- περίπτωση να μπεί σκουπίδι στο τεπόζιτο.

Link to comment
Share on other sites

είναι μεγάλο προτέρημα να είναι σωστός ο άλλος... γιατί έτσι μετά (οι τοπικοί οδηγοί) θα τον προτιμήσουν! Και θα έχει στάνταρ πελατεία και όλο θα αυξάνετε η πελατεία του!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Ιδιαίτερα στην επαρχία που ακούγεται τι όνομα έχει ο καθένας.

Και δεν είναι μόνο η νοθεία του καυσίμου. Τον περασμένο μήνα είχα βάλει σε πρατήριο 67 λίτρα, ενώ η χωρητικότητα του ρεζερβουάρ μου ειναι 62 λίτρα..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Ιδιαίτερα στην επαρχία που ακούγεται τι όνομα έχει ο καθένας.

Και δεν είναι μόνο η νοθεία του καυσίμου. Τον περασμένο μήνα είχα βάλει σε πρατήριο 67 λίτρα, ενώ η χωρητικότητα του ρεζερβουάρ μου ειναι 62 λίτρα..

μήπως επειδή έκανε εξαέρωση και πήρε λίγο παραπάνω καύσιμο?

Link to comment
Share on other sites

EKO απο μένα...

Είναι η μόνη εταιρία που βγάζει 100άρα απο την διύλιση, χωρίς πρόσθετα χημικά...

Όσον αφορά την ποιότητα της βενζίνης, περισσότερο ρόλο παίζει ο καταστηματάρχης...

π.χ. Στην Σάμο που ήμουν πριν λίγες μέρες, είχα ένα 150άρι scouter νοικιασμένο και δοκίμασα αρκετά διαφορετικά βενζινάδικα...

Απο τα 5 ΕΚΟ, στα 4, το μηχανάκι έσβηνε κάθε 20 λεπτά διαδρομής περίπου...

Απο 1 BP που δοκίμασα, έσβησε μόνο μια φορά...

Απο το Ελιν, το οποίο είχε και την ποιό φθηνή βενζίνη σε όλη τη Σάμο, έσβηνε κάθε 10 λεπτά! (για να ξέρετε, είναι μετά το Πυθαγόρειο, στον δρόμο για το Βαθύ - ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ!)

Edited by the_phantom_boy
Link to comment
Share on other sites

Είναι η μόνη εταιρία που βγάζει 100άρα απο την διύλιση, χωρίς πρόσθετα χημικά...

Αυτο παλι απο που προκυπτει?

στο ειπαν? το ακουσες?

απο διαφημιση?

Γιατι εγω απλοικα ξερω οτι η αμολυβδη βγαινει με συγκεκριμενο αριθμο οκτανιων απο το διηλιστηριο και μετα τα προσθετα βελτιωτικα της καθε εταιριας ειναι που καθοριζουν την τιμη των οκτανιων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μου το είπε ο πατέρας μου, ο οποίος έχει βενζινάδικο ΕΚΟ εδώ και.... μια ζωή, ο οποίος φυσικά το έμαθε, μέσα από την ΕΚΟ!

Δεν είχε λόγο να μου πει ψέματα πιστεύω...

Και για να ξεκαθαρίσω και κάτι...

Δεν το λεω επειδή ο πατέρας μου έχει ΕΚΟ!

Όπως είπα και προηγουμένως, η ποιότητα του καυσίμου, έχει να κάνει κατα κύριο λόγο, με τον καταστηματάρχη...

Όποια εταιρία και αν είναι, αν ο καταστηματάρχης είναι απατεώνας, θα κάνει τα δικά του...

Link to comment
Share on other sites

μήπως επειδή έκανε εξαέρωση και πήρε λίγο παραπάνω καύσιμο?

Οχι, φιλε Dark, ξεχασα να το αναφερω, δεν εκανε εξαερωση. Οντως στο Golf 4 αν κανει εξαερωση παιρνει 4-5 λιτρα ακομη, αλλα εκεινη την ημερα δεν εκανε. Εκτος κι αν δεν παιρνει το αυτοκινητο μου 62 λιτρα..

EKO απο μένα...

Είναι η μόνη εταιρία που βγάζει 100άρα απο την διύλιση, χωρίς πρόσθετα χημικά...

Όσον αφορά την ποιότητα της βενζίνης, περισσότερο ρόλο παίζει ο καταστηματάρχης...

π.χ. Στην Σάμο που ήμουν πριν λίγες μέρες, είχα ένα 150άρι scouter νοικιασμένο και δοκίμασα αρκετά διαφορετικά βενζινάδικα...

Απο τα 5 ΕΚΟ, στα 4, το μηχανάκι έσβηνε κάθε 20 λεπτά διαδρομής περίπου...

Απο 1 BP που δοκίμασα, έσβησε μόνο μια φορά...

Απο το Ελιν, το οποίο είχε και την ποιό φθηνή βενζίνη σε όλη τη Σάμο, έσβηνε κάθε 10 λεπτά! (για να ξέρετε, είναι μετά το Πυθαγόρειο, στον δρόμο για το Βαθύ - ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ!)

Δυστυχως ειναι κοινο μυστικο οτι στις τουριστικες περιοχες το καλοκαιρι γινεται της...νοθειας το καγκελο!

Link to comment
Share on other sites

εδώ πάντως όπου και να βάλω 100άρα δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα απολύτως!

Link to comment
Share on other sites

παντως ακομα το εχω απορια ποιος παει και βαζει shell racing 100 που κοστιζει 1.45 πανω κατω...

ελεος δηλαδη...

και η shell την ίδια απορία έχει........

Link to comment
Share on other sites

εγώ ε 1,34 Cyclone και 1,32 Aegian... και EKO 1,37 εκεί παίζουν οι τίμες στην 100άρα εδώ Πρέβεζα μέσα πόλη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.