Jump to content
wesker

Πέθανε το ρολογάκι

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Από εχτές άρχισε να θολώνει τα νούμερα στο ρολογάκι και σήμερα δεν δείχνει κάποιες γραμμές. Αυτό φτιάχνει ή πάμε για νεο πίνακα οργάνων; έχω VW Polo 1996 μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

άμα σου χάλασε η LCD οθόνη δύσκολο να φτιαχτεί τώρα μπορεί να βελτιώσει λίγο η κατάσταση να θέλει καθάρισμα από πίσω οι επαφές τις πλακέτας... αλλά άντε να βρεις ηλεκτρολόγο να στο κάνει...

Link to comment
Share on other sites

άμα σου χάλασε η LCD οθόνη δύσκολο να φτιαχτεί τώρα μπορεί να βελτιώσει λίγο η κατάσταση να θέλει καθάρισμα από πίσω οι επαφές τις πλακέτας... αλλά άντε να βρεις ηλεκτρολόγο να στο κάνει...

Λεπτοδουλειά πυ κατά 99% κανένας ηλεκτρολογος δεν παίζει να ασχοληθεί... Ένα μεταχειρισμένο καντράν πόσο μπορεί να κάνει; Που μπορούμε να το βρούμε;

Link to comment
Share on other sites

Λεπτοδουλειά πυ κατά 99% κανένας ηλεκτρολογος δεν παίζει να ασχοληθεί... Ένα μεταχειρισμένο καντράν πόσο μπορεί να κάνει; Που μπορούμε να το βρούμε;

Εξαρτατε ποιο polo εχεις. Το www.ebay.de ειναι μια καλη λυση για μεταχειρισμενο καντραν και απο εκει πηρα εγω το δικο μου (απο polo 6n gti) οταν χαλασα αυτο που φορουσε το αμαξι προσπαθωντας να του κανω τα φωτα μπλε (να του αλλαξω τα φωτα δηλαδη tongue.gif ). Υπαρχει ενα μαγαζι καπου στο Π Ηρακλειο που ασχολειτε με καντραν και παιζει να στο φτιαξει ανετα. Παρε ενα τηλεφωνακι να ρωτησεις και ριξε και ενα ψαξιμο στο ebay για να ξερεις που ειναι οι τιμες.

Πλαπούτα 104 Π. Ηράκλειο

Τηλ.: 210 2821139

Fax: 210 2813702

Email: info@konterepitropakis.gr

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι Κώστα ακόμα δεν έκανα κίνηση για κοντέρ έχω άλλες προτεραιότητες...(εάν και ψήνομαι)

Link to comment
Share on other sites

Λεπτοδουλειά πυ κατά 99% κανένας ηλεκτρολογος δεν παίζει να ασχοληθεί... Ένα μεταχειρισμένο καντράν πόσο μπορεί να κάνει; Που μπορούμε να το βρούμε;

Υπάρχει ένα καθαριστικό επαφών σε μορφή μαρκαδόρου, το οποίο χρησιμοποιώ αρκετά για τις επαφές των RCA του στερεοφωνικού στο σπίτι με αξιοθαύμαστα αποτελέσματα. Αν δεν βαριέσαι να το λύσεις αξίζει να κάνεις μία προσπάθεια. Αν βέβαια είναι θέμα επαφών γιατί συνήθως είναι θέμα οθόνης. Στη Φραντζή θα βρείς σίγουρα μεταχειρισμένο και ίσως προβληματικό σε άλλο σημείο απο το οποίο αφαιρείς την οθόνη που χρειάζεσαι.

Αλλη λύση είναι να επικοινωνήσεις με επισκευαστή κοντέρ μήπως έχει μόνο τη δεξιά οθόνη που χρειάζεσαι απο χαλασμένο καντράν.

Το ebay είναι επίσης καλή λύση καθώς βρίσκεις ακόμα και καινούργια με 75-80 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να πάρει ένα από το e-bay και τελειώνει η δουλειά :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Tελικά έλυσα τον πίνακα οργάνων, ψέκασα με ένα σπρέυ επαφών στο ρολογάκι, μαύρισε τελείως η οθόνη και την επόμενη μέρα τα στοιχεία της επανήρθαν όλα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Moυ το ξαναέκανε το πρόβλημα σήμερα. Μίλισα με κάποιον που μου συστησανε εδώ στο forum και μου είπε οτι η οθονίτσα LCD αλλάζεται. Πιστεύω οτι με συμφέρειπερισσότερο από το να αγοράσω άλλο κανττράν. Τι λέτε κι εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.