Jump to content
pathos

ποτε να το κανω Service?

Recommended Posts

παιδια γεια χαρα..εχω μια απορια και επειδη να σας πω την αληθεια εμπιστευομαι πιο πολυ ολους εσας εδω που ζειτε με το αυτοκινητακι σας καθημερινα, παρα ολους αυτους που κοιτανε πως θα στα βουτηξουν απο τις αντιπροσωπειες, θα ηθελα τη γνωμη σας για το εξης..εχω ενα golf gt 140hp απο τον Ιουνιο του 08, επειδη ομως εχει μολις 3000 χλμ (λογω του οτι τις πιο πολλες φορες κυκλοφορω με την μηχανη), ποτε νομιζετε οτι θα θα πρεπει να το παω για το πρωτο service?? O τυπος στην αντιπροσωπεια μου ειπε στα 15000χλμ οταν ομως του ειπα τοτε που το πηρα οτι μαλλον θα αργησω να φτασω σε αυτο το νουμερο, μου απαντησε οτι στο τελος της χρονιας (που πλησιαζει... ) να το παω για ελεγχο και αλλαγη λαδιων γιατι δεν κανει να μενουν τοσο καιρο μεσα..παιζει αυτο το σεναριο η να το παω στα 15000 και οποτε τα κανω ρε παιδια?? ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι καινουριο το μοτερ και πλεον το εχεις στρωσει καλο θα ηταν να εκανες μια αλλαγη λαδιων τωρα.

Για ολα τα αλλα περα απο τα λαδια,δεν υπαρχει λογος να πας νωριτερα για service.

Μεσα στο manual επισης,λεει για καποια service με βαση τα χιλιομετρα ή τα χρονια.

Πχ τα υγρα φρενων θελουν αλλαγη καθε 4 χρονια.

ριξε μια ματια και πιστευω θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

To προγραμμα του service λεει 15000 χλμ ή ενας χρονος.

Το θεμα μεταφερεται στο subforum των κινητηρων του Golf οπου εκει θα βρειτε και πολλα αλλα σχετικα θεματα.

Link to comment
Share on other sites

όποτε σου ανάψει λυχνία, άσχετα αν κάνεις πολλά χλμ ή όχι. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αλλάξεις λάδια τώρα, δεν το γράφει πουθενά, οπότε μην στα "βουτήξουν"

Υγρά φρένων αλλάζεις στα 2 χρόνια, στο Tiguan έχει γίνει σε 3 κι ίσως στα νέα μοντέλα Scirocco + Golf

Link to comment
Share on other sites

όπως σου είπαν άλλαξέ τα μόνος σου και στα 15Κ πας VW.

Αφού κάνεις το πρώτο των 15Κ

Προτείνω κάθε 7.5Κ μόνος σου και στα 15Κ VW

Διαφορετικά αν σε πιάνει ο χρόνος , στο χρόνο αλλαγή.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.