Jump to content
COSTAS_

Πολυλειτουργικό τιμόνι & Cruise Control

Recommended Posts

Υπαρχει περιπτωση η αλλαγη στο τελευταιο γραμα να κρυβει καποια αναβαθμιση που ευθυνεται για τη λειτουργια που περιγραφεται παραπανω?

Όχι εγώ το G έχω και δεν το κάνει, μάλλον είναι θέμα ηλεκτρικού χειρόφρενου αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά Κοσμά και θα έλεγα καλύτερα ότι έχει σχέση με τον εγκέφαλο του τιμονιού και όχι με τον διακόπτη του cruise control.

Link to comment
Share on other sites

Το pdf για την εγκατασταση γιατι δεν κατεβαίνει? :thumbsd:

Προφανώς δεν ξέρεις να χειρίζεσαι καλά το Rapidshare. Επέλεξε Slow Download, περίμενε 30 δευτ. και μετά Download.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κώστα τελικα ήταν πρόβλημα του server του rapidshare και την παρασκευή δεν δούλευε. Σήμερα Κυριακή όλα ειναι μια χαρά και το αρχείο κατέβηκε

Ευχαριστω .

Edited by El-Xamint
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια

πηγα σημερα με το τιμονι στο χερι και την καλωδιωση στην αντιπροσωπεια στην Πρεβεζα να βαλω το τιμονακι. Μετα απο ελεγχο που εγινε απο την αντιπροσωπεια με διαβεβαιωσαν οτι το εγκεφαλακι της κολωνας τιμονιου ταιριαζει.

οποτε λεω εδω ειμαστε σε μιση μια ωρα θα εχω ενα τιμονακι με τα πληκτρα μου ετοιμος για τσαρκαδα.

ελα ομως που και στην αντιπροσωπεια υπολογισαν χωρις τον ξενοδοχο, χωρις το φιλο μου τον COSTAS_, βλακεια δική μου που τους εμπιστευτηκα.

Τελικα μπηκε το τιμονι αλλα η κωδικοποιηση δεν καθοταν. εστειλαν ερωτηση στα κεντρικα της vw αλλα κανεις δεν ηξερε να απαντησει.

Τοτε αρχισα να συλογιζομαι και να λέω δεν μπορει καποιος τροπος θα υπαρχει. Κανω επειγόντως τηλεφωνημα στο COSTAS_ μιλαει απευθειας με τον τεχνικο του καψιωχα.

Συμπερασμα το εγκεφαλακι της κολωνας τιμονιου δεν ταιριαζει και πρεπει να παρω αλλο.

Κώστα χιλια ευχαριστω και δημοσια πλεον μεσα απο το forum αλλα και τηλεφωνικα που ειχαμε συνομιλια.

Οποτε τωρα ειμαι σε αναζητηση εγκεφαλου με κωδικο 1ΚΟ 953 549 ΒΚ .

(και καποιους αλλους κωδικους που μου εδωσε ο κωστας, οι οποιοι και αυτοι ταιραζουν)

οταν με το καλο βρω τον εγκεφαλο θα τον φορεσω στο αυτοκινητο μιας και τωρα εχω το τιμονι με τα πληκτρα χωρις να δουλευουν

Υ.Γ. Κωστα αν σε φερει ο δρομος απο Πρεβεζα μη διστασεις να μου τηλεφωνησεις. Καφες, ποτο, και οτι θες απο μενα.

Σπυρος

Edited by El-Xamint
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , στο δικο μου ο κωδικος του εγκεφαλου τιμονιου ειναι : 1Κ0 953 549 ΒΝ , μπορειτε να μου πειτε τι υποστιριζει ο εγκεφαλοσ αυτος ? υπολογιστη ταξιδιου ? τιμονι με χειριστιρια ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , στο δικο μου ο κωδικος του εγκεφαλου τιμονιου ειναι : 1Κ0 953 549 ΒΝ , μπορειτε να μου πειτε τι υποστιριζει ο εγκεφαλοσ αυτος ? υπολογιστη ταξιδιου ? τιμονι με χειριστιρια ?

Οπως μπορείς να δεις και εδώ είναι midline και επομένως υποστηρίζει cruise control και υπολογιστή ταξιδίου αλλά οχι πολυλειτουργικό τιμόνι...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

εαν βαλω το cruise control με το εγκεφαλακι αυτο και αργοτερα αλλαξω εγκεφαλακι για να βαλω και το τιμονι με χειριστηρια , θα συνεργαζεται μετα με το διακοπτη του cruise control ή δεν θα εχω προβλημα ? σε ευαχριστω πολυ για τον χρονο σου

Edited by basilis_tsi
Link to comment
Share on other sites

εαν βαλω το cruise control με το εγκεφαλακι αυτο και αργοτερα αλλαξω εγκεφαλακι για να βαλω και το τιμονι με χειριστηρια , θα συνεργαζεται μετα με το διακοπτη του cruise control ή δεν θα εχω προβλημα ? σε ευαχριστω πολυ για τον χρονο σου

Για να έχεις και πολυλειτουρικό και cruise control Θα πρέπει να βάλεις κάποιον απο τους higline εγκεφάλους που έχει η λίστα στο link που σου έδωσα στο πρηγούμενο post μου:thumbsup:

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολύμηνη αναμονή επιστροφές στο εβαυ (claim dispute) αναμονή για την επιστροφή χρημάτων λόγο λάθους εγκεφάλου απο γερμανο απατεώνα τελικά πριν απο ενα μήνα ολοκληρώθηκαν η αγορές των πολυπόθητων ανταλλακτικών για την τοποθέτηση cruise control και πολυλειτουργικου τιμονιού.

Οποτε ήρθε η ώρα της τοποθέτησης,ψάχνοντας σε διάφορες αντιπροσωπίες της vw πηρα διάφορες και αμφιλεγόμενες απαντήσεις και για το οικονομικό θέμα και για την εμπειρία των τεχνικών που δεν με κάλυψαν πλήρως.

Και τελικά πήρα την απόφαση να ξεκινήσω μόνος μου την τοποθέτηση με καθοδηγητή το how to's του Κωστα.

1 μερος)Ξεκίνησα μπορώ να πω πολυ καλά με την τοποθέτηση να γίνετε μεσα σε μια ωρίτσα και χωρίς κανένα πρόβλημα.

2 μερος)Η ωρα της κωδικοποίησης,adaptation και αλλα συναφή:πλήρης αποτυχία τίποτα δεν έβγαινε σωστό σφάλματα, πρόβλημα στα υδραυλικά,πρόβλημα κόρνας,οποτε πήρα την απόφαση οτι εδω χρειαζετε ο Κωστας

μετά απο οδηγίες του και πιο ήρεμα αυτή την φορά διορθώνονται μερικά σφάλματα του τιμονιού και τα υδραυλικά επανέρχονται στην αρχική τους κατάσταση αλλα τα πλήκτρα του τιμονιού νεκρά.

και το μεγαλυτερο προβλημα η κορνα,με το που ανοιγα τον διακοπτη κορναρε για 4 δευτερολεπτα και μετα σταματουσε.(ευτυχώς που ηταν ενας γάμος εκει κοντά και νόμιζαν οτι συμμετείχα και εγω οταν έκανα της δοκιμές για να δω τη φταίει)

3 μερος)ξανα επικοινωνια με Κωστα και μελετωντας το σφαλμα 1(00889 - Horn (H) 007 - Short to Ground)που δεν έσβησε με τίποτα μου πρότεινε αλλαγή κωδικοποίησης απο 0001042 σε 0003022 που δεν την έπαιρνε με τίποτα σβήσιμο σφαλμάτων ξανά κωδικοποίηση ξανά σβήσιμο ξανα κωδικοποίηση έκανα 10 φορές την ιδια διαδικασία και τελικά μετα απο αρκετές ώρες και ενω είχε ήδη νυχτώσει ξαναβάζω τον κωδικό για τελευταία φορά και πάνω στα νεύρα μου αντι για 0003022 πατάω 0002022 και εγένετο φως τα κουμπάκια στο τιμόνι φωτίζονται τα πλήκτρα δουλεύουν η κωδικοποίηση ήταν η σωστή το μαρτύριο της κωδικοποίησης έλαβε τέλος απο ενα λάθος.

Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον Κωστα για την υπομονή του και την καθοδήγηση στην εγκατάσταση και τις χρήσιμες γνώσεις του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@sakis_vwgolf τo CC δουλευει?

θέλω ακόμα να Προγραμματίσω τον Κεντρικό εγκέφαλο για τον διακόπτη αλλα δεν πρόλαβα να το κάνω γιατί έπρεπε να φύγω για Αθηνα και εδω δεν έχω λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

ολα ΟΚ με το cruise εβαλα το 11463 και το cruise control δούλεψε άψογα.

χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ και παλι τον Κώστα για ολα.

οτι και να πω για αυτόν είναι λίγο.

HE IS THE BEST

Edited by sakis_vwgolf
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Με βάλατε και μένα στο τριπάκι της τοποθέτησης CC και πολυλειτουργικού τιμονιού.

Το Golfακι μου είναι λίγο παλιό (1,6 FSI SPORTLINE 2005) αλλά για καλή μου τύχη φοράει εγκέφαλο ΑΜ που είναι TYPE 1 Highline και σύμφωνα με την Ross-Teck υποστηρίζει και τιμόνι.

Το CC το αγόρασα από Καρεντα 75€ αλλά έχω δει ότι για την τοποθέτηση στο μοντέλο μου κατά πάσα πιθανότητα χρειάζεται και ένα καλώδιο από τον εγκέφαλο του τιμονιού (PIN No 13) έως την κεντρική μονάδα. Διορθώστε με εάν κάνω λάθος.

Ψάχνοντας στο eBay.de βρήκα και ένα τιμόνι με πλήκτρα που ταιριάζει στη πρώτη σειρά (έχουν διαφορετικά πλήκτρα) 102€

Πήρα και την καλωδίωση για το Airbag (1K0 971 584 C)

Εαν εσείς που ξέρετε νομίζετε ότι χρειάζομαι και κάτι άλλο, παρακαλώ ενημερώστε με.

Τα χέρια μου πιάνουν πάρα πολύ για να κάνω την τοποθέτηση μόνος μου αλλά κολλάω στο καλώδιο που πιθανόν να λείπει και άντε βρες ακροδεκτάκια που να ταιριάζουν στην φισα.

Το VCDS 10.6 καλώδιο που είχα παραγγείλει από κίνα έχει πρόβλημα και θα το στείλω πίσω.

Γιαυτό εάν γνωρίζει κάποιος κανένα καλό ηλεκτρολόγο εδώ στη Αθήνα που είναι σε θέση να κάνει την τοποθέτηση και την κωδικοποίηση ας μου στείλει pm

Αλέξης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Με βάλατε και μένα στο τριπάκι της τοποθέτησης CC και πολυλειτουργικού τιμονιού.

Το Golfακι μου είναι λίγο παλιό (1,6 FSI SPORTLINE 2005) αλλά για καλή μου τύχη φοράει εγκέφαλο ΑΜ που είναι TYPE 1 Highline και σύμφωνα με την Ross-Teck υποστηρίζει και τιμόνι.

Το CC το αγόρασα από Καρεντα 75€ αλλά έχω δει ότι για την τοποθέτηση στο μοντέλο μου κατά πάσα πιθανότητα χρειάζεται και ένα καλώδιο από τον εγκέφαλο του τιμονιού (PIN No 13) έως την κεντρική μονάδα. Διορθώστε με εάν κάνω λάθος.

Ψάχνοντας στο eBay.de βρήκα και ένα τιμόνι με πλήκτρα που ταιριάζει στη πρώτη σειρά (έχουν διαφορετικά πλήκτρα) 102€

Πήρα και την καλωδίωση για το Airbag (1K0 971 584 C)

Εαν εσείς που ξέρετε νομίζετε ότι χρειάζομαι και κάτι άλλο, παρακαλώ ενημερώστε με.

Τα χέρια μου πιάνουν πάρα πολύ για να κάνω την τοποθέτηση μόνος μου αλλά κολλάω στο καλώδιο που πιθανόν να λείπει και άντε βρες ακροδεκτάκια που να ταιριάζουν στην φισα.

Το VCDS 10.6 καλώδιο που είχα παραγγείλει από κίνα έχει πρόβλημα και θα το στείλω πίσω.

Γιαυτό εάν γνωρίζει κάποιος κανένα καλό ηλεκτρολόγο εδώ στη Αθήνα που είναι σε θέση να κάνει την τοποθέτηση και την κωδικοποίηση ας μου στείλει pm

Αλέξης

Δεν είναι δύσκολο αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Απο μιά άποψη είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον εάν πιάνουν τα χέρια σου όπως λες να το κάνεις μόνος σου. Από την άλλη υπάρχει και η εύκολη λύση να το αναλάβει κάποιος άλλος. Προσωπικά, πάντα κάνω την προσπάθειά μου και καταπιάνομαι με ότι μου προκύπτει πριν ζητήσω την βοήθεια κάποιου άλλου, διότι απλά μαθαίνω πολλά πράγματα.

Θα σου πρότεινα λοιπόν να το προσπαθήσεις μόνος σου και εάν χρειαστείς βοήθεια εδω είμαστε εμείς Αλέξη

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως ότι φτιάχνεις μόνος το χαίρεσαι διπλά. Όσον αφορά στο CC εάν είχε και το καλώδιο η συσκευασία θα το δοκίμαζα χωρίς δεύτερη σκέψη. Και μια ερώτηση, εάν τα παραπάνω τοποθετηθούν θα λειτουργεί το αυτοκίνητο πριν γίνει η κωδικοποίηση ώστε να μπορώ να μετακινηθώ στο συνεργείο μου? Αν ναι τότε θα το δοκιμάσω σίγουρα.

Αλέξης

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως ότι φτιάχνεις μόνος το χαίρεσαι διπλά. Όσον αφορά στο CC εάν είχε και το καλώδιο η συσκευασία θα το δοκίμαζα χωρίς δεύτερη σκέψη. Και μια ερώτηση, εάν τα παραπάνω τοποθετηθούν θα λειτουργεί το αυτοκίνητο πριν γίνει η κωδικοποίηση ώστε να μπορώ να μετακινηθώ στο συνεργείο μου? Αν ναι τότε θα το δοκιμάσω σίγουρα.

Αλέξης

Επαναλαμβάνω ότι καλώδιο μπορείς πολύ εύκολα να βρεις. Είτε στην αντιπροσωπεία με το σωστό κωδικό είτε εκτός. Το αυτοκίνητο θα λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψάξω λίγο στο ΕΤΚΑ μήπως και βρω κωδικό. εάν κάποιος έχει ασχοληθεί στο παρελθόν και τον ξέρει ας μου το πει.

Πάντως τα aftermarket CC στο ebay τα πουλάνε μαζί με το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας το παρακάτω How to : http://uk-mkvs.net/f...93/2457330.aspx είπα να δω σήμερα αν χρειάζομαι το καλώδιο η όχι.

Κακώς το έκανα γιατί εάν απλά θέλουμε να δούμε εάν υπάρχει το καλώδιο η όχι μπορούμε να το κάνουμε πολύ εύκολα απλά βγάζοντας το συρταράκι κάτω από τον διακόπτη των φώτων, από εκεί μπορούμε να δούμε την μπλε φύσα και το τρίτο καλώδιο επάνω αριστερά αν υπάρχει η όχι, δείτε την φωτογραφία.

Υπενθυμίζω ότι αυτή η διαδικασία είναι για όποιον έχει Golf 2004,2005.

Ο κωδικός από το καλώδιο που χρειάζεται αναφέρεται στο How to και ειναι 000 979 225 πρέπει να έχει από την μια αρσενικό και από την άλλη θηλυκό ακροδέκτη και κοστίζει περίπου 4 ευρώ σύμφωνα με το ΕΤΚΑ.

post-20650-0-71793900-1328453335_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Θα σε προτρέψω να βρείς μια καλύτερη "πηγή" βοήθειας και όχι links στο Internet από την άλλη μεριά της γης.

Καλύτερα να συμβουλευθείς κάποιο μέλος από το forum που το έχει ξανακάνει, για να έχεις και ουσιαστική βοήθεια ή συμβουλή σε περίπτωση που δυσκολευθείς. Να διευκρινήσω ότι παρά το ότι φαίνεται απλό, είναι απαιτητική εργασία που κρύβει δυσκολίες. Το καλωδιάκι με του κατάλληλους ακροδέκτες είναι εύκολο να το βρείς ή να το φτιάξεις (πρέπει να έχω καμιά 10ρια από δαύτα στην αποθήκη μου). Τέλος, (το σημαντικότερο) υπάρχει και εργοστασιακό κείμενο της VW που καθοδηγεί σωστά για την τοποθέτησή του και έχει όλες τις οδηγίες προστασίας από ανεπιθύμητες ζημιές.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.