Jump to content
welcomegreece

Κινητήρας 2.000cc 2Ε Golf Mk3 Gti σε Golf Mk2 Gti

Recommended Posts

Χαίρετε,

Βασικά έχω ένα Golf 2 Gti Μοντέλο 89. Η μηχανή του ήταν 1.8 8v και τώρα έχω βάλει 2.0 8v 2Ε από Golf Mk3 Gti

Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει το ίδιο;

Υπάρχει κάποιος που οδηγάει Golf Mk3 Gti με αυτό το μοτέρ; Το ίδιο μοτέρ φοράνε Passat, Vento, Corrado.

Έψαξα και δε βρήκα κανέναν να έχει αυτό το μοτέρ πόσο μάλλον να γνωρίζει τεχνικά θέματα και προβλήματα. Η ακόμη πιο πέρα να έχει κάνει και βελτιώσεις.

Αν υπάρχει κάποιο σχετικό topic παρακαλώ ενημερώστε με

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε,

Βασικά έχω ένα Golf 2 Gti Μοντέλο 89. Η μηχανή του ήταν 1.8 8v και τώρα έχω βάλει 2.0 8v 2Ε από Golf Mk3 Gti

Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει το ίδιο;

Υπάρχει κάποιος που οδηγάει Golf Mk3 Gti με αυτό το μοτέρ; Το ίδιο μοτέρ φοράνε Passat, Vento, Corrado.

Έψαξα και δε βρήκα κανέναν να έχει αυτό το μοτέρ πόσο μάλλον να γνωρίζει τεχνικά θέματα και προβλήματα. Η ακόμη πιο πέρα να έχει κάνει και βελτιώσεις.

Αν υπάρχει κάποιο σχετικό topic παρακαλώ ενημερώστε με

=====

ΜεΆγειές το μοτεράκι.

Ο ίδιος δεν έχω (στο μκ2 μου έχω custom built 1600άρα από το 3άρι) αλλά σε ένα 3άρι με τέτοιο μοτέρ του πετάξαμε όλα τα λουφτοηλεκτρικά και του φτιάξαμε ένα plug-and-play megasquirt.

Από βελτίωση πέρα από την διαχείρηση digifant που πρέπει να πάρει πόδι θα πρότεινα να βάλεις ένα εκκεντροφόρο 282άρι (στο ebay τα βρίσκεις με 200 ευρώ) και ως εκεί όμως.

Ροϊκές - ηρωικές, χταπόδια κλπ. ΔΕΝ αξίζουν τα λεφτάκια τους.

130 αλογάκια με το έκκεντρο και digifant (όταν γυρίσω θα ανεβάσω γράφημα) και άλλα 10 προσθέτοντας τον megasquirt που θα επιτρέψει πιο precise ρύθμιση καυσίμου και αβάνς.

Link to comment
Share on other sites

=====

ΜεΆγειές το μοτεράκι.

Ο ίδιος δεν έχω (στο μκ2 μου έχω custom built 1600άρα από το 3άρι) αλλά σε ένα 3άρι με τέτοιο μοτέρ του πετάξαμε όλα τα λουφτοηλεκτρικά και του φτιάξαμε ένα plug-and-play megasquirt.

Από βελτίωση πέρα από την διαχείρηση digifant που πρέπει να πάρει πόδι θα πρότεινα να βάλεις ένα εκκεντροφόρο 282άρι (στο ebay τα βρίσκεις με 200 ευρώ) και ως εκεί όμως.

Ροϊκές - ηρωικές, χταπόδια κλπ. ΔΕΝ αξίζουν τα λεφτάκια τους.

130 αλογάκια με το έκκεντρο και digifant (όταν γυρίσω θα ανεβάσω γράφημα) και άλλα 10 προσθέτοντας τον megasquirt που θα επιτρέψει πιο precise ρύθμιση καυσίμου και αβάνς.

το megasquirt τι ειναι ακριβως?πλεξουδα/παραλληλος εγκεφαλος??

Link to comment
Share on other sites

το megasquirt τι ειναι ακριβως?πλεξουδα/παραλληλος εγκεφαλος??

Σαν μεγαλη κλανιά ακουγεται παντως αλλα άν δίνει 10 αλογα θα βάλω και εγω ενα sillyhorse1rb5.gif !

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι οπως ειναι το μοτερ του πετας ενα 16ν καπακι χωρις να αλλαξεις πιστονια, με πλεξουδα g60 και το κανεις τουρμπο.250ps με 0,7bar.

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας VR6

το μοτερ αυτο ειναι 2000cc 8v με 115 ps

δεν κανει για βελτιωση....αν θελεις να ριξεις

euro δεν αξιζει τον κοπο με τιποτα!

αλλαξε μοτερ! τωρα αν θελεις απλα να το

"ανεβασεις" λιγο πας σε κλασικα πραγματα

εξατμιση-φιλτρο-προγραμμα...απλα

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι off topic..το μοτέρ που φόραγες το 1.8 πόσα άλογα έβγαζε?

Ποιο μοτέρ ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κανεις αυτο το μοτερ σε ΜΚ2?

Θελω να αυξησω την ιπποδυναμη υπάρχει κάποιος οικονομικός τρόπος?

Βασικά ψάχνω για κάποιο supercharger kit .... καπου διαβασα ότι τα φτιαχνουν με supercharger απο ΜΙΝΙ!

Εχει κανεις κάποια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.