Jump to content
Passatcl

Μεγάλη ζημιά

Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα!Ως γνωστο και απο το nickname μου εχω μια πασσαταρα του 2002 1.8τ.Δουλευω με μετατροπη εδω και δυο χρονια!

Με σωστη μετατροπη και αριστο μαστορα φυσικα!Το αμαξι φοραει κ04 δουλευει 1.6over-1.2 σταθερο και εχει 128000χλμ!Εχει κανει πολλουςνα κλαψουν στο δρομο!χαχαχα!Οχι λαδι δεν καιει αλλα ουτε φλατζα δεν εχω αλαξει ακομη!Μη το κακομελεταω βεβαια αλλα επειδη διαβασα τα παραπανω εγραψα την εμπειρια μου!

Να προσθεσω ακομη οτι το αμαξι πηγαινοερχοτανε τεσσερα χρονια χαλκιδα λογω σχολης!Δηλαδη μαζευε τη βδομαδα κοντα στα 600χλμ και ανω!

Βεβαια το εχω πενα και οι πιο πολλοι που το εχουν δει ξερουν αλλα πιστευω και γω οτι η σωστη συντηρηση ειναι το παν!

Βεβαια στο πισω μερος του μυαλου μου υπαρχει η σκεψη για καινουρια εντοσθια!

......και μια τεραστιοτερη τουρμπινιτσα!

Link to comment
Share on other sites

έτσι... δέν έχει ανάγκη ο 1.8Τ μία απο τα ίδια με Κ04 επάνω και εγώ στο δίκο μου έδω και λίγα κμ... και πιο πρίν με Κ03... φίλε Passatcl εάν θα πάς για μοτεράκι το 1.8Τ ιδικά και στο σκάφος σου είναι αστέρι <_<

Link to comment
Share on other sites

Tι γινετε ολοι Χαλκιδα σπουδαζουμε?Τει μηχανολογιας 2ο ετος εδω!Ασχετα αν δν πολυπαταω! :lol: :lol:

Ψαχνομυγες 4 ever!

Edited by Golf_Mk2
Link to comment
Share on other sites

Βγήκαμε OFF-Topic... κανωνίστε όλοι μαζί συνάντιση αρε πώς έλεγε το σλόγκαν της Νοκια... "Nokia Connecting People"... εμείς θα το κάνουμε VW Club Connecting People :lol: :lol:

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,για να σας πω και εγω την αποψη μου.Ειμαι κατοχος ενος golf 2 μοντελο 91, 1.3.(Το 1800 το πουλησα)Αυτο λοιπον το 13αρι που εχω τωρα ειναι απο σχολη οδηγων.Ο κινητηρας εχει πανω 598.000 χιλιομετρα,και ο κινητηρας δουλευει σαν καινουριος.Απο σαπιλες σας πληροφορω επισης τιποτα.Τα χιλιομετρα ειναι "εξακριβομενα"επειδη ο πρωτος και ο δευτερος κατοχος ειχανε το ιδιο συνεργειο.Δεν μου καιει καθολου λαδι,και απο βενζινη ξεχναω να βαζω.Εχει μεχρι και την διπλη πεταλιερα που εχουν τα αυτ/τα απο τις σχολες οδηγων η οποια ειναι εργοστασιακη VW παρακαλω,απλα εχω βγαλει μονο τα πεταλια. :D

Link to comment
Share on other sites

το θέμα για να έχει υγεία το μοτέρ πρέπει να είσαι σωστός μαζί του... δεν θέλει σπασίματα όταν είναι κρύο... θέλει σωστές αλλαγές μαζί με φίλτρο λαδιού σε γρήγορα διαστήματα καλή βενζίνη όσο γίνετε, επώνυμα και καλά λάδια και γενικός σωστή συντήρηση και τακτικό σέρβις στο μοτέρ... και εάν γίνετε να γίνονται λίγο ποιο γρήγορα τα σέρβις από ότι λέει το μανιουαλ του εργοστασίου... όσο το προσέχεις τόσο αυτό θα σε προσέχει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το 1.8t 20v έχει χαρακτηριστεί ως "το μοτέρ της 10ετίας". Αν θα χάσει τα σκήπτρα, αυτό θα γίνει από το νέο μοτέρ της VAG που είναι το 1.8 TFSΙ, στο οποίο μένει να αποδειχθεί η αξιοπιστία του.

Δεν θα συμφωνήσω με το φίλο που λέει ότι στα 180000km τα μοτέρ είναι για πέταμα... Με την σωστή συντήρηση άνετα θα βγάλει 300000km μην πω και περισσότερα.

Για τον "ασφαλειόπληκτο" φίλο έχω να πω να μην φοβάται το μοτέρ του αρκεί να έγινε σωστά η επισκευή, που για μένα σημαίνει να έγινε έλεγχος της κεφαλής για "κρακ" και για στρέβλωση, να τοποθετήθηκαν ποιοτικά ανταλλακτικά και ο μηχανικός να τήρησε τις εργοστασιακές προδιαγραφές στα σφιξίματα (ροπές).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το 1.8t 20v έχει χαρακτηριστεί ως "το μοτέρ της 10ετίας". Αν θα χάσει τα σκήπτρα, αυτό θα γίνει από το νέο μοτέρ της VAG που είναι το 1.8 TFSΙ, στο οποίο μένει να αποδειχθεί η αξιοπιστία του.

Δεν θα συμφωνήσω με το φίλο που λέει ότι στα 180000km τα μοτέρ είναι για πέταμα... Με την σωστή συντήρηση άνετα θα βγάλει 300000km μην πω και περισσότερα.

Για τον "ασφαλειόπληκτο" φίλο έχω να πω να μην φοβάται το μοτέρ του αρκεί να έγινε σωστά η επισκευή, που για μένα σημαίνει να έγινε έλεγχος της κεφαλής για "κρακ" και για στρέβλωση, να τοποθετήθηκαν ποιοτικά ανταλλακτικά και ο μηχανικός να τήρησε τις εργοστασιακές προδιαγραφές στα σφιξίματα (ροπές).

+100000000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.