Jump to content
Passatcl

Απορία σχετικα με το μελλον των παλιων αυτοκινητων

Recommended Posts

Εχω ακουσει πως για τα παλια σχετικα αυτοκινητα δεν βρησκεις ανταλακτηκα! Και λεω ενταξει το δικο μου δεν ειναι κ τοσο παλιο για να μην βρω. Ανησυχώ ομως για το μελλον. Πηγα να ρωτησω στην αντιπροσωπια για πατωμα για το πασσατ μου κ μου ειπαν πως απο το 2005 καταργηθηκε. Επεισης με μια συζητηση που ειχα με τον μηχανικό μου, μου ειπε πως σιγα σιγα δεν θα βρησκω ευκολα αντλακτηκα για το αμαξι μου. Ισχυει κατι τετοιο? Δηλαδη αργοτερα στο μέλλον αμα χρειαστω κατι ισως κ να μην το βρω ΠΟΥΘΕΝΑ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει πως για τα παλια σχετικα αυτοκινητα δεν βρησκεις ανταλακτηκα! Και λεω ενταξει το δικο μου δεν ειναι κ τοσο παλιο για να μην βρω. Ανησυχώ ομως για το μελλον. Πηγα να ρωτησω στην αντιπροσωπια για πατωμα για το πασσατ μου κ μου ειπαν πως απο το 2005 καταργηθηκε. Επεισης με μια συζητηση που ειχα με τον μηχανικό μου, μου ειπε πως σιγα σιγα δεν θα βρησκω ευκολα αντλακτηκα για το αμαξι μου. Ισχυει κατι τετοιο? Δηλαδη αργοτερα στο μέλλον αμα χρειαστω κατι ισως κ να μην το βρω ΠΟΥΘΕΝΑ?

Από Γερμανία βρίσκεις πάρα πολλά πράγματα.Το πρόβλημα είναι το κόστος μεταφοράς λόγω όγκου αλλά και αν αυτός που τα εμπορεύεται ,είναι διατειθεμένος να στα αποστείλει. Απλά ψάχνεις στο ebay και στέλνεις email με το σχετικό ερώτημα και ανάλογα πράττεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σε μερικες ευρωπαικες χωρες υπαρχει ολοκληρη βιομηχανια γυρω απο το restoration και την συντηρηση παλαιων αυτοκινητων βλεπε Αγγλια, Γερμανια. Βεβαια εκει υπαρχουν ανθρωποι που ασχλουνται σοβαρα με το αυτοκινητο και δεν το βλεπουν ως μεσο επιδειξης οπως οι περισσοτεροι στην Ελλαδα. Γι αυτο και βλεπεις σε περιοδικα ξενου τυπου αυτοκινητα 30-35 χρονων να διανυουν μια δευτερη νεοτητα στα χερια ΝΕΑΡΩΝ ατομων ηλικιας απο 20-25 χρόνων μεχρι οσο παει. Υπαρχει αλλη παιδεια πανω στο τομεα της αυτοκινησης, σκεψου μονο ποσοι ασχολουνται σοβαρα με το restoration στην Ελλαδα? Ποσα backyards projects υπαρχουν? Ποσες βιομηχανιες ή βιοτεχνιες υπαρχουν που να κατασκευαζουν εξαρτηματα με τα specs της vw για τα παλια μοντελα της, μετα την ολοκληρωση της παραγωγης τους και την εξαντληση των αποθεματων των ανταλλακτικων τους, στην Ελλαδα?

Edited by Stergios Pisiotis
Link to comment
Share on other sites

καμία ίσως? Είναι πολύ λυπητερό πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Καλό πιστεύω ότι θα ήταν να μας πουν και την άποψη τους και μερικά άτομα με ακόμα πιο παλιά μοντέλα (Beetle, T1 , T2 , T3 , Corrado , Golf ΜΚ1 ,Golf ΜΚ1 cabrio , Golf MK2 ) ... χωρίς να θέλω να πω ότι η άποψη των προηγουμένων ήταν άσχημη ! <_<

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μεχρι στιγμης ανταλλακτικα απο ελλαδα βρισκω με μεγαλη δυσκολια και γιαυτο εχω αρχισει τα ψωνια για το τουτουνι μ απο γερμανια μιας και εκει τα βρισκω και πιο φθηνα!!!! :D:(

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η καλυτερη λυση ειναι αν καποιος εχει χωρο και χρημα να παρει ενα ιδιο αμαξι οπως το δικο του χωρις πινακιδες και απο εκει να περνει ανταλλακτικα π.χ. πορτες καπο κλπ. Τα ψιλοανταλλακτικα φιλτρα, θερμοστατη διακοπτες κλπ βρισκει κανεις σχετικα ευκολα :D

Τελος ολοι οι κατοχοι παλαιων οχηματων που σεβονται το αμαξι τους εχουν μικρο stock ανταλλακτικων τα οποια θεωρουνται σπανια να βρεις στην αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος! Αλλα που θα ξερεις πια ειναι σπανια στην αγορα?

Aν ξερει καλα το αμαξι σου και την διαθεσιμοτητα ανταλλακτικων στην αγορα τοτε ξερεις και ποια ειναι 'σπανια'.

Π.χ. στο δικο μου ειναι σπανια οι πλαϊνες ραγες στα φτερα και τις πορτες, οι χειρολαβες τις κουκουλας και αλλα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η καλυτερη λυση ειναι αν καποιος εχει χωρο και χρημα να παρει ενα ιδιο αμαξι οπως το δικο του χωρις πινακιδες και απο εκει να περνει ανταλλακτικα π.χ. πορτες καπο κλπ. Τα ψιλοανταλλακτικα φιλτρα, θερμοστατη διακοπτες κλπ βρισκει κανεις σχετικα ευκολα :D

Τελος ολοι οι κατοχοι παλαιων οχηματων που σεβονται το αμαξι τους εχουν μικρο stock ανταλλακτικων τα οποια θεωρουνται σπανια να βρεις στην αγορα.

+1

Σωστος! Αλλα που θα ξερεις πια ειναι σπανια στην αγορα?

Κοιτα εδω στην ελλαδα δν βρισκω πολλα πραγματα!πχ το καινουργιο ψυγειο μετα το τρακαρισμα το βρηκα καθαρα απο τυχη και αυθεντικο εδω στην ελλαδα και δν μπορουσα να φανταστεις να βρω δοχειο του παραφλου...γενικα για το δικο μου το μοντελο οπως και του golf mk1 ειναι λιγο δυσκολο εδω στην ελλαδα να βρεις οτιδηποτε αφορα το αμαξι μας και εαν το βρεις ειναι ακριβα....

Aν ξερει καλα το αμαξι σου και την διαθεσιμοτητα ανταλλακτικων στην αγορα τοτε ξερεις και ποια ειναι 'σπανια'.

Π.χ. στο δικο μου ειναι σπανια οι πλαϊνες ραγες στα φτερα και τις πορτες, οι χειρολαβες τις κουκουλας και αλλα πολλα.

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

+1

Κοιτα εδω στην ελλαδα δν βρισκω πολλα πραγματα!πχ το καινουργιο ψυγειο μετα το τρακαρισμα το βρηκα καθαρα απο τυχη και αυθεντικο εδω στην ελλαδα και δν μπορουσα να φανταστεις να βρω δοχειο του παραφλου...γενικα για το δικο μου το μοντελο οπως και του golf mk1 ειναι λιγο δυσκολο εδω στην ελλαδα να βρεις οτιδηποτε αφορα το αμαξι μας και εαν το βρεις ειναι ακριβα....

+1 :)

off topic

Δοχειο παραφλου μονο αντιπροσωποια και τιμη αν δεν κανω λαθος 36.50Ε παρτο χωρις αισθτηρα θερμοκρασιας (εμενα μου εσπασε 2 φορες :D ) και στη θεση του βαλε απλη ταπα :D

Link to comment
Share on other sites

off topic

Δοχειο παραφλου μονο αντιπροσωποια και τιμη αν δεν κανω λαθος 36.50Ε παρτο χωρις αισθτηρα θερμοκρασιας (εμενα μου εσπασε 2 φορες :) ) και στη θεση του βαλε απλη ταπα :D

το βρηκα 30 ευρω απο εξω(αγγλια εαν δν κανω λαθος) και το περιμενω!ασε και εμενα 2 φορες η μακακια!!!!!!!! :D αλλα θελω να βρω και τον αισθητηρα γιατι μου σπαει τα α....δια συνεχεια με το λαμπακι να αναβοσβηνει! :D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.