Jump to content
zzgiannis

καλοριφερ πρόβλημα

Recommended Posts

Λοιπόν μετά από ψάξιμο στο φορουμ δεν βρήκα κάτι σπουδαίο. Το πρόβλημά μου είναι το εξής: πορεία 140χλμ στην εθνική οδό και ενώ είναι κλειστός ο ανεμιστήρας και η επιλογή θερμοκρασίας στο 18 (κρύο), εντελώς ξαφνικά βγάζει πολύ ζεστό αέρα δουλεύοντας ο ανεμιστήρας! Τις πταίει? Το αμάξι είναι το 9Ν με climatik.

Link to comment
Share on other sites

ρουφάει το ζεστό αέρα του μοτέρ. Στα 140χλμ το Polo ζορίζεται το μοτέρ και στην κυριολεξία βράζει και είναι λογικό να σου έρχεται ο ζεστός αέρας στα πόδια. Μου συμβαίνει και σε μένα κάθε μέρα...

Link to comment
Share on other sites

γιατί όμως το κάνει ξαφνικά και μετά σταματάει? Η θερμοκρασία του μοτέρ είναι ίδια! Μήπως είναι κάποιος αισθητήρας και διαβάζει λάθος τη θερμοκρασία? Γιατί τράβαει αυτό το κόλλημα? Κάποιος μου ανέφερε κάτι για "κλαπέτα"!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για να μην ανοίγω νέο θέμα!

Έπειτα από πρόσφατο service ψάξαμε λίγο το θέμα με το καλοριφέρ και ο μηχανικός σε επικοινωνία που είχε με ηλεκτρολόγο αντιπροσωπείας μου ανέφερε ότι θέλει αλλαγή το μοτεράκι του aircondition (εβαπορέτα κάτι τέτοιο)

Κόστος 300¤!!! Πολλά τα χρήματα και είχα σκοπό να το κρατήσω κι άλλο το polaki.

Αξίζει να τα δώσω? Πρέπει να πω ότι το χειμώνα αντέχεται ο πολύ ζεστός αέρας που βγάζει, το καλοκαίρι όμως?

Επίσης ,για μείωση του κόστους, θα μπορούσε να γίνει αντικατάσταση με μεταχειρισμένο μοτεράκι αλλά επειδή βγαίνει όλο το ταμπλό είναι κάπως ρίσκο! Υπάρχει κάποια άλλη λύση μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ενα polaki 6Ν '99 και έχω ένα πρόβλημα με το καλοριφερ.

Δεν λείτουργει σωστά ο διακόπτης που ρυθμιζεις την ροη του αερα.

πχ θελω να στειλω τον αερα στα ποδια και τον βγαζει στο τζαμι.Η θεση που ειναι για το τζαμι δεν πηγαινει καθολου.Πιθανοτατα κατι εχει σπασει ή εχει φυγει απο τη θεση του.

Ειχε ποτέ κανείς τετοιο πρόβλημα?Ξερει κανείς πως φτιαχνεται;πρεπει να λυθει ταμπλο;

ευχαριστω.

Παντελής

----->OK το εφτιαξα... Ελυσα την κονσολα με τους διακοπτες.Απο πισω εχει κατι ντιζες. Ειχε σπασει το στηριγμα της ντιζας που κραταει το εξωτερικο πλαστικο. ολα οκ τωρα...

Edited by padpolo
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για να μην ανοίγω νέο θέμα!

Έπειτα από πρόσφατο service ψάξαμε λίγο το θέμα με το καλοριφέρ και ο μηχανικός σε επικοινωνία που είχε με ηλεκτρολόγο αντιπροσωπείας μου ανέφερε ότι θέλει αλλαγή το μοτεράκι του aircondition (εβαπορέτα κάτι τέτοιο)

Κόστος 300¤!!! Πολλά τα χρήματα και είχα σκοπό να το κρατήσω κι άλλο το polaki.

Αξίζει να τα δώσω? Πρέπει να πω ότι το χειμώνα αντέχεται ο πολύ ζεστός αέρας που βγάζει, το καλοκαίρι όμως?

Επίσης ,για μείωση του κόστους, θα μπορούσε να γίνει αντικατάσταση με μεταχειρισμένο μοτεράκι αλλά επειδή βγαίνει όλο το ταμπλό είναι κάπως ρίσκο! Υπάρχει κάποια άλλη λύση μήπως?

το ιδιο προβλημα εχω κι εγω.ειναι οντως προβλημα με το κλαπετο και η διαγνωση βγαζει 17 σφαλματα στον κλιματισμο.κοστος επιδιορθωσης?350 ευρω σε vw service.120 ευρω εχει το κλαπετο και τα υπολοιπα ειναι εργατικα γιατι πρεπει να βγει ταμπλω ,δηλ κανα 2ωρο δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου αν το κάνετε, προσέξτε το καλά μετά για τυχόν τριξίματα. Εκτός αντιπροσωπείας μου έχει τύχει να αφήσουν λάσκα μια βιδούλα και να έχω ένα σπαστικότατο τρίξιμο. Αλλά επιδιορθώθηκε σε επόμενο ξήλωμα ταμπλό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μενα, εχω ενα πολο 9Ν του 2002 με climatic (χειροκινητο) .

Εκτος του οτι η θερμοκρασια τρελενεται και εκει που εχεις το ζεστο , αποτομα κρυωνει και το αντιστροφο... Εχει κολλησει ο αερας στους εμπρος αεραγωγους. ΟΠΟΥ και να γυρισω το χειριστηριο μονο στο προσωπο χτυπαει... Και το θεμα ειναι οτι παλευω να ξεθολωσω τα τζαμια...

Καμια ιδεα; Εχει παθει κανεις κατι αντιστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.