Jump to content
stsanoussis

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΣΕ Gt

Recommended Posts

Μέχρι πριν μια εβδομάδα με ένα ντεπόζιτο εβγαζα με μικτή χρήση γύρω στα 450χλμ.

Την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν άλλαξα catback απο gti και άλλαξα και λάδια στα 7500χλμ και έβαλα τα castrol 5-30.

Χθές λοιπόν το βράδυ έβγαλα φωτογραφία το καντράν γιατι το έλεγα σε φίλο που έχει και αυτός gt και δεν με πίστευε

post-10732-1240041336_thumb.jpg

Δεν ξέρω αν φαίνεται η φωτογραφία πιο πάνω απο τα 3/4 έχω κάνει 202χλμ είναι λογικό η συμβαίνει κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν μια εβδομάδα με ένα ντεπόζιτο εβγαζα με μικτή χρήση γύρω στα 450χλμ.

Την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν άλλαξα catback απο gti και άλλαξα και λάδια στα 7500χλμ και έβαλα τα castrol 5-30.

Χθές λοιπόν το βράδυ έβγαλα φωτογραφία το καντράν γιατι το έλεγα σε φίλο που έχει και αυτός gt και δεν με πίστευε

post-10732-1240041336_thumb.jpg

Δεν ξέρω αν φαίνεται η φωτογραφία πιο πάνω απο τα 3/4 έχω κάνει 202χλμ είναι λογικό η συμβαίνει κάτι άλλο

Μάλλον άλλαξες στυλ οδήγησης :lol:

Πάντως να σου πω οτι έχω κάνει και 800 χλμ με ένα γέμισμα(100αρα χαλαρή οδήγηση σε ταξίδι)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον άλλαξες στυλ οδήγησης ;)

Πάντως να σου πω οτι έχω κάνει και 800 χλμ με ένα γέμισμα(100αρα χαλαρή οδήγηση σε ταξίδι)

Δεν έχω gt,έχω το tsi 122!!!Με γέμισμα(πάντα 100αρααααα) έκανα 756 χιλιόμετρα Καβάλα-Κεφαλονιά(και δεν άναψε και το λαμπάκι,ήταν στις τρεις γραμμές απο το 0),περνώντας τις δυο εθνικές μετα μπράλο κλπ κλπ...

Θα συμφωνήσω πως ''φταίει'' ο τρόπος που οδηγείς....αν το πατάς συνέχεια λογικό είναι να σου βγάλει λίγα χιλιόμετρα!!Φιλικά πάντα! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

εδώ και 1 1/2 χρόνο που το έχω δεν εχω βάλει ποτέ 95 οκτάνια όσο για τον τρόπο που οδηγώ τι να πώ, δεν το μέτρησα στην εθνική αλλά σε καθημερινές διαδρομές (πρωί στην δουλειά και βόλτες)

Link to comment
Share on other sites

παιδες,το ποσα χλμ απομενουν βγαινει αναλογα με την μεση στιγμιαια καταναλωση.Αν το πας σκιζοντας,καταναλωνεις και εχεις λιγοτερα...αν το πας φυσιολογικα,δεν καταναλωνεις πολυ και εχεις περισσοτερα.Εγω εχω ενα tsi 140 και βγαζω κι εγω με μεικτη χρηση περιπου 450...

Link to comment
Share on other sites

τοσα εβγαζα και εγω αλλα ειδα αυτη τη διαφορα χωρις νομιζω να εχω αλλαξει τροπο οδηγησης

Τι να σου πω φίλε μου, εγώ κάτω από 550 χλμ ανά γέμισμα δε πέφτω. Μέσο όρο γύρω στα 600 χλμ κάθε φόρα. Με μεικτό τρόπο οδήγησης.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φίλε μου, εγώ κάτω από 550 χλμ ανά γέμισμα δε πέφτω. Μέσο όρο γύρω στα 600 χλμ κάθε φόρα. Με μεικτό τρόπο οδήγησης.

Κι εγω φιλε μου ειμαι τσι με προγραμμα. Με ενα ντεποζιτο σε μεικτο κυκλο βγαζω 500-550 με λιγα ανοιγματακια. Σε ταξιδι με νορμαλ οδηγηση 140-160 εχω δει 750χλμ με 100αρα παντα εννοειται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι μονο οταν το εστρωνα και πηγαινα σαν κοτα ειχα βγαλει 650 με 700 χιλ με κατοσταρα... B) 6η με 2000 εως 3000 στροφες.

Τωρα ομως σταθερα βγαζω γυρω στα 450 με 500 το πολυ. Μεση καταναλωση μεσα σε πολη μου ειναι στα 8.9 λιτρα/100χιλ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι μονο οταν το εστρωνα και πηγαινα σαν κοτα ειχα βγαλει 650 με 700 χιλ με κατοσταρα... B) 6η με 2000 εως 3000 στροφες.

Τωρα ομως σταθερα βγαζω γυρω στα 450 με 500 το πολυ. Μεση καταναλωση μεσα σε πολη μου ειναι στα 8.9 λιτρα/100χιλ.

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο τις ημέρες του πάσχα και μιας και το μετρούσα με χαλαρή οδήγηση 300χλμ και δεν εφτασε στην μέση..

Μετα απο γεμάτο εκανα κοντά 600 πάλι και έχω λεει για 100 ακόμα... Αλλα εντελως χαλαρότατα πηγαινα...

Edited by psilosoc
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν μια εβδομάδα με ένα ντεπόζιτο εβγαζα με μικτή χρήση γύρω στα 450χλμ.

Την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν άλλαξα catback απο gti και άλλαξα και λάδια στα 7500χλμ και έβαλα τα castrol 5-30.

Χθές λοιπόν το βράδυ έβγαλα φωτογραφία το καντράν γιατι το έλεγα σε φίλο που έχει και αυτός gt και δεν με πίστευε

post-10732-1240041336_thumb.jpg

Δεν ξέρω αν φαίνεται η φωτογραφία πιο πάνω απο τα 3/4 έχω κάνει 202χλμ είναι λογικό η συμβαίνει κάτι άλλο

Ο δείκτης της βενζίνης μας δυστυχώς δεν είναι τόσο αξιόπιστος. Δηλαδή ΔΕΝ μπορείς να πεις ότι έκαψα ένα κουτάκι και έκανα 200 χιλιόμετρα άρα κινούμενος με αυτό το ρυθμό θα βγάλω 800.

Κατά τα άλλα το πόση αυτονομία έχουν τα Tsi είναι καθαρά θέμα ποδιού. Είναι πολύ οικονομικά σε χαλαρή οδήγηση και αρκετά ενεργοβόρα όταν το παρακάνουμε.

¶σχετο αλλά είχα διαβάσει παλιότερα στο Drive ότι ένα ζευγάρι (δε θυμάμαι από που) είχε διασχίσει με νορμάλ Golf 5 1.6Fsi όλη την Ευρώπη με άκρως οικονομική οδήγηση και είχε καταφέρει να βγάλει με ένα ντεπόζιτο 1200+ χιλιόμετρα.....

Link to comment
Share on other sites

Ο δείκτης της βενζίνης μας δυστυχώς δεν είναι τόσο αξιόπιστος. Δηλαδή ΔΕΝ μπορείς να πεις ότι έκαψα ένα κουτάκι και έκανα 200 χιλιόμετρα άρα κινούμενος με αυτό το ρυθμό θα βγάλω 800.

Όταν γεμίσει το ρεζερβουάρ, ο δείκτης βενζίνης κατεβαίνει με αργό ρυθμό. Μπορεί να κάνεις 150 χιλιόμετρα και να μην έχει ξεκολλήσει! Όταν όμως ο δείκτης φτάσει στη μέση, αρχίζει να κατεβαίνει πιό γρήγορα.

¶σχετο αλλά είχα διαβάσει παλιότερα στο Drive ότι ένα ζευγάρι (δε θυμάμαι από που) είχε διασχίσει με νορμάλ Golf 5 1.6Fsi όλη την Ευρώπη με άκρως οικονομική οδήγηση και είχε καταφέρει να βγάλει με ένα ντεπόζιτο 1200+ χιλιόμετρα.....

Αυτό σημαίνει μέση κατανάλωση 4.6 λίτρα/100χλμ για τεπόζιτο 55 λίτρων! :ninja:

Προσωπικά σε ταξίδι (με 3 άτομα) έκανα 1140χλμ με ένα γέμισμα. Όμως έχω τεπόζιτο 62 λίτρων και το γέμισα τέρμα κάνοντας εξαέρωση. Και δεν έχω FSI αλλά TDI. Η μέση κατανάλωσή μου ήταν περίπου 5.4λίτρα/100χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.