Jump to content
ekaradimos

Golf 5/6 - Μικρό / Mεγάλο Service (Λύσεις - Αναλώσιμα)

Recommended Posts

Χαλκιδα στο Σταθοπουλο τον επισημο της vw δηλαδη ...ραντεβουδακι 10:30 ..παρα τεταρτο το αμαξι ηταν ανεβασμενο στη ραμπα...

service 45.000 χιλιομετρα δηλαδη μονο αλλαγη λαδιων και φιλτρου και οι γνωστοι ελεγχοι σε φρενα τακακια κτλ...Εγινε και αναβαθμιση (εχω ηδη κανει το recall s4). Πολυ ευγενικος και ο τεχνικος και ολα πολυ καλα...ημουν διπλα στο αυτοκινητο και εκανα και ερωτησεις..κοινως του τα επρηξα λιγακι... Κοστος...

Λαδια mobil esp 1 w5-30 μαζι με φιλτρο απο g-market 60 ευρω .

Κοστος εργασιας αντιπροσωπιας μαζι με αλλαγη ροδελας χαλκου της βιδας του καρτερ 29.90

Συνολο 90 Ευρω ...ΟΛΑ.

Εδωσα και ενα 10ρικο στον ευγενικο τεχνικο για το ενδιαφερον του.

Link to comment
Share on other sites

Χαλκιδα στο Σταθοπουλο τον επισημο της vw δηλαδη ...ραντεβουδακι 10:30 ..παρα τεταρτο το αμαξι ηταν ανεβασμενο στη ραμπα...

service 45.000 χιλιομετρα δηλαδη μονο αλλαγη λαδιων και φιλτρου και οι γνωστοι ελεγχοι σε φρενα τακακια κτλ...Εγινε και αναβαθμιση (εχω ηδη κανει το recall s4). Πολυ ευγενικος και ο τεχνικος και ολα πολυ καλα...ημουν διπλα στο αυτοκινητο και εκανα και ερωτησεις..κοινως του τα επρηξα λιγακι... Κοστος...

Λαδια mobil esp 1 w5-30 μαζι με φιλτρο απο g-market 60 ευρω .

Κοστος εργασιας αντιπροσωπιας μαζι με αλλαγη ροδελας χαλκου της βιδας του καρτερ 29.90

Συνολο 90 Ευρω ...ΟΛΑ.

Εδωσα και ενα 10ρικο στον ευγενικο τεχνικο για το ενδιαφερον του.

Τι αναβάθμιση Θάνο ?

Αλλαγή ροδέλας χαλκού της βίδας του καρτέρ γιατί άλλαξες ?

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Στελιο αν σου πω οτι δεν ειδα ... παντως ειδα οτι κατι ειχε καταληξη .65 θα το ψαξω....και θα ενημερωσω...με ειχαν παρει τηλεφωνο παντως πολλες φορες οτι εκρεμουσε στο αμαξι μου η recall σ4..την οποια ομως εγω την ειχα κανει απο τους πρωτους στην Ελλαδα...αλλα ηλεκτρονικα δεν φενοταν...τι να πω θα το δω .

Η ροδελα χαλκου της ταπας καρτερ πρεπει να αλλαζεται σε ΚΑΘΕ αλλαγη λαδιων βασικα ειναι το μεσο εκτονωσης της ροπης την βιδας ειδικα εαν δεν χρησιμοποιούν δυναμοκλειδα και το κανουν με το χερι...αν σφιξουν πολυ εκτονωνεται εκει. Ακομα και γω που κανω μονος μου καμια αλλαγη την αλλαζω...50 λεπτα εχει... πιστευω οτι τα συνεργεια απο τετοιες μικρες λεπτομερεις κρινονται .(δυναμοκλειδο,σωστη αλλαγη...) Ουκ ολιγα ειναι τα φαινομενα να καταστρεφουν το σπιρωμα του καρτερ και να σου ανοιγουν αλλο μετα..εχει συμβει σε φιλο με rocco...

Link to comment
Share on other sites

Το δυναμοκλειδο απο πολλους "μαστορες" θεωρειται ενα εργαλειο χρησιμο μονο για την κεφαλη.υπαρχουν παρα πολλες βιδες στις οποιες αναφερει ροπη συσφιξης η εταιρια.πολλες φορες ειδα και αντιπροσωπειες να σφιγγουν με το χερι μεχρι να "καργαρει".Γιατι ρε παιδια???Ο κατασκευαστης ηλιθιος ειναι?θελει να μας παιδευει να να εχουμε πιο πολλα κλειδια??θελει να παιδευεται αυτος??Μεγαλο θεμα για συζητηση.Ενδεικτικα να αναφερω οτι ταπες λαδιου,μπουζι,φιλτρο λαδιου,ΜΠΟΥΛΟΝΙΑ τροχων εχουν συγκεκριμενη ροπη συσφιξης και οχι αναλογα ποσο εφαγε ο μαστορας το μεσημερι!!!Οσο για την ροδελα κανενα μα κανενα εξωτερικο συνεργειο δεν την αλλαζει.Καλο ειναι να εχετε μερικες στην ακρη και εαν κανετε καποια αλλαγη εξω αλλαξτε και την ροδελιτσα.πολλες φορες μπορει να ειναι και απο αλουμινιο μαλακο.

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα Κάνω Και εγώ το μεγάλο service σε λίγες μέρες, το αμάξι Κλείνει 2 χρόνια.

εΚτός απο λάδια, φίλτρο λαδιου, φίλτρο Καμπίνας, φίλτρο αέρος Και φίλτρο βενζίνης θα χρειαστώ Κάτι άλλο ; τα μπουζί θα πρέπει να τα αλλάξω ;

thx.

-γιατί βάζει τα Κ, Κεφαλαία ;

Edited by Donnie_Darko
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι πρόβλημα του forum.

Θα χρειαστείς αυτά που είπες και επίσης έναν έλενχο Για τυχόν αλλάΓη στα τακάκια, ένα scan με vag-com να δεις Για κανένα σφαλματάκι. Πόσα χλμ έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι που ισως απο καποιους μπορει να απαντηθει??

Καταρχην οταν χτυπάς τον κωδικό πλαισίου σου στο ετκα με σω αντιπροσωπειας αυτο σου δειχνει ΤΙ ΦΟΑΡΑΕ ΙΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΟΥ ή τι δυναται να φορέσει?

Επισης διαπίστωσα ότι φοράω το ιδίο στροφαλο και βολάν με το 160αρι κωδικος βολάν: 03C105269H .

Εγω λοιπον π εχω ιδιο βολάν μπορώ να βάλω και ιδιο ΔΙΣΚΟ ΠΛΑΤΟ με του 160αριού?Η παιζει και κατι άλλο ρόλο ωστε να μην μπαίνει?

Γνωριζα μεχρι πρότινως οτι ο δισκος μας (στα 122αρια ) ειχε διαμετρο 220μμ ενω του 160αριου 230μμ ..

Καιγομαι για απαντηση αφου αυριο το αμαξι μπαινει για αλλαγη σασμαν εντος εγγυησης και ειναι ευκαιρια για αλλαγη Δικου πλατο..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι που ισως απο καποιους μπορει να απαντηθει??

Καταρχην οταν χτυπάς τον κωδικό πλαισίου σου στο ετκα με σω αντιπροσωπειας αυτο σου δειχνει ΤΙ ΦΟΑΡΑΕ ΙΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΟΥ ή τι δυναται να φορέσει?

Επισης διαπίστωσα ότι φοράω το ιδίο στροφαλο και βολάν με το 160αρι κωδικος βολάν: 03C105269H .

Εγω λοιπον π εχω ιδιο βολάν μπορώ να βάλω και ιδιο ΔΙΣΚΟ ΠΛΑΤΟ με του 160αριού?Η παιζει και κατι άλλο ρόλο ωστε να μην μπαίνει?

Γνωριζα μεχρι πρότινως οτι ο δισκος μας (στα 122αρια ) ειχε διαμετρο 220μμ ενω του 160αριου 230μμ ..

Καιγομαι για απαντηση αφου αυριο το αμαξι μπαινει για αλλαγη σασμαν εντος εγγυησης και ειναι ευκαιρια για αλλαγη Δικου πλατο..

Σε αυτό που μπορώ να σου απαντήσω είναι ότι το ETKA σου δείχνει το τι φοράει το αμάξι μόνο σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Δεν μπορεί να σου δείξει τι μπορεί να φορέσει εκτός από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Γτ σε γρηγορες αλλαγες απο 1η σε 2ερα η 1η κολλουσε ή δεν εμπαινε καν.. το ιδιο και η 2ερα καποιες φορες ...Φαντασου να εισαι εθνικη ή σε κινηση και να μην μπορεις να βαλεις τις ταχυτητες....

αστα!! αυτο εγινε 3 φορες, Το πηγαιινα και μ ρυθμιζαν απο μπροστα τις ταχυτητες και λυνοταν προςτο παρον ..

Παντως επειδη τον Δεκεμβρη βγαινω απο εγγυηση δν ρισκαρω να παιζω με 3000χιλιαρα ..οποτε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Στέλιο να σαι καλα...

Να μπορουσες να μου απαντησεις και τις αλλες ερωτησεις...

Πώς λέγονται αυτά που θες πες μου με Αγγλική ορολογία για να τα κοιτάξω στο ΕΤΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Στελιο σε ευχαριστω....

clutch σιγουρα

και το αλλο plate?

disk?? κατι τετοιο..

Α πλα εχε υποψη οτι εγω φοραω ιδιο βολαν και στροφαλο με το 160αρι...

Δεν φορανε ολα τα 122αρια το ιδιο βολαν και στροφαλο..μαλλον ηταν παρτιδες παρτιδες..

Επισης εχω απορια για τα σασμαν μας αν στο ετκα δινουν τα ιδια...

Ο κωδικος κινητηρα μου ειναι cax..

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στελιο κατατοπιστικοτατος...Ευχαριστω για τον χρονο σου...το βολαν δεν φαινεται πουθενα στις φωτο ε??

Το 122αρι φαινεται να βαζει παντως 220 μμ δισκο ενω το 14οαρι 228μμ..

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στελιο κατατοπιστικοτατος...Ευχαριστω για τον χρονο σου...το βολαν δεν φαινεται πουθενα στις φωτο ε??

Το 122αρι φαινεται να βαζει παντως 220 μμ δισκο ενω το 14οαρι 228μμ..

Δεν κάνει τίποτα Alex. Ορίστε ;) :

2jd3k9w.jpg

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Εδω τωρα τι σκατα συμβαινει ?

ενω εχουμε ιδιο βολαν flywheel με διαμετρο 228 όπως τα 140αρια -170αρια αρα και 160αρια βαζουμε διαφορετικο δισκο πλατο με μικροτερη διαμετρο ενω τα 160αρια και τα gt βαζουν 228 δισκο..

Και ρωταω εγω , εφοσον το δισκο πλατο κουμπωνει πανω στο βολαν (αλλα και στο κουφαρι του σασμαν βεβαιααπο την αλλη πλευρα) δεν μπορω να βαλω το δισκο πλατο απο το gt ?

(ισως να βαζουμε μικροτερο λογω ειτε κοστους ειτε επειδη δεν το θεωρουσαν τοσο αναγκαιο να μπει)..

Γνωμες??????

Στελιο τι πιστευεις?

Link to comment
Share on other sites

Εδω τωρα τι σκατα συμβαινει ?

ενω εχουμε ιδιο βολαν flywheel με διαμετρο 228 όπως τα 140αρια -170αρια αρα και 160αρια βαζουμε διαφορετικο δισκο πλατο με μικροτερη διαμετρο ενω τα 160αρια και τα gt βαζουν 228 δισκο..

Και ρωταω εγω , εφοσον το δισκο πλατο κουμπωνει πανω στο βολαν (αλλα και στο κουφαρι του σασμαν βεβαιααπο την αλλη πλευρα) δεν μπορω να βαλω το δισκο πλατο απο το gt ?

(ισως να βαζουμε μικροτερο λογω ειτε κοστους ειτε επειδη δεν το θεωρουσαν τοσο αναγκαιο να μπει)..

Γνωμες??????

Στελιο τι πιστευεις?

Ότι και να σου πω ψέματα θα είναι. Επειδή δεν είμαι μηχανικός αφήνω τους αρμόδιους να απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Είναι να κάνω το service των 30.000km και κανόνισα να τους το πάω με δικά μου πράματα.

Τα φίλτρα που έχω βρει είναι της MANN.

Η ερώτηση που θέλω να κάνω σε εσάς που έχετε κάνει το service με αυτό τον τρόπο, είναι κατά πόσον καλυπτόμαστε από την εγγύηση για το αυτοκίνητο;...

Ξέρω σαν μηχανικός ότι είναι σχετικά απίθανο να πάθει κάτι το αυτοκίνητο και να οφείλεται στο φίλτρο του αέρα ή στο φίλτρο του λαδιού ή στο φίλτρο του καυσίμου, εφόσον αυτά είναι κατάλληλα για τον τύπο του όμως επειδή ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί αυτοί να προσπαθήσουν να αποδώσουν οποιοδήποτε πρόβλημα τυχόν συμβεί (ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ), θέλω να ξέρω αν έχει κανεις υπόψη του ποια είναι η πολιτική της VW όσον αφορά τα αναλώσιμα.

Στην τοπική αντιπροσωπεία που ρώτησα ποιας εταιρείας φίλτρα τοποθετούν αυτοί, μου είπαν της VW γνήσια, ενώ για λάδια τα FUCHS.

Μόλις μίλησα με το SERVICE και μου είπαν ότι εφόσον μπουν άλλης εταιρείας φίλτρα, το αυτοκίνητο χάνει την εγγύησή του...έχετε άποψη πάνω στο θέμα;

Για λάδια έχω σε μεγάλη εκτίμηση τα Shell, βλέπω εδώ όμως θετικά σχόλια για τα Mobil ποια η γνώμη σας για την Shell; Γνωρίζω ότι είναι τα καλύτερα από εμπειρία, αλλά σε βιομηχανική χρήση και σε φορτηγά, σε τέτοιου είδους αυτοκίνητα δεν γνωρίζω!

Ευχαριστώ!!

Edited by mechpanos
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά μου είπανε ότι θα με βάλουν να υπογράψω ότι τα ανταλλακτικά που μπήκαν επάνω, δεν είναι γνήσια!

Εγώ λέω να κάνω το αντίστροφο: να τους βάλω να υπογράψουν χαρτί που να λέει ποια ανταλλακτικά τους πήγα όπως γράφουν ποια βάζουν αυτοί, αντί για τα δικά τους θα λέει τα δικά μου!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι, μετά από απάντηση επίσημη της Kosmocar μέσω email, αφού τους είχα υποβάλει το αντίστοιχο ερώτημα.

Επί τροχάδην, λένε ότι η εγγύηση δεν χάνεται αυτομάτως με την χρησιμοποίηση μη εργοστασιακών ανταλλακτικών. Ωστόσο δεν υπάρχει κάλυψη στα πλαίσια της εγγύησης για κάποια ζημιά, αν αυτή έχει προέλθει από την χρησιμοποίηση του συγκεκριμένου μή γνήσιου ανταλλακτικού.

Θεωρώντας λοιπόν τα MANN τα πλέον αξιόπιστα φίλτρα, εφάμιλλα των εργοστασιακών πιστεύω ότι το ρίσκο είναι μηδαμινό.

Επιπλέον, για τα λάδια είμαι μεταξύ Mobil 1, AMSOIL και Shell HELIX Premium...

Για τα AMSOIL έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια και μου έρχεται το 5λιτρο 70€ μαζί με τα μεταφορικά (επαρχία), πιστεύω ότι αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.