Jump to content
patrikata7

Check Engine

Recommended Posts

Σημερα το πρωι που εβαλα μπρος το αμαξι (polo 6n2) μου ανοιξε η ενδειξη check engine. Αφου τελειωσα απο την δουλεια μου το πηγα στην αντιπροσωπεια (δεν εχω εγγυηση..) το εβαλαν σε εναν εγκεφαλο αν θυμαμαι καλα εγραφε VS 5252 (φορτωσε windows 2000) και αφου περιμενα κανενα 10λεπτο μου ειπε οτι φταει ο αισθητηρας Λ.

Του λεω τι ειναι αυτο; Και μου εξηγηει οτι πιθανον απο την βενζινη καποιο σκουπιδη να καθισε επανω στον αισθητηρα ;)

Για να μην μακρυγορω μου εσβησε την ενδειξη και μου ειπε αν ηταν στην εγγυηση θα στο αλλαζα τωρα, αλλα αφου δεν ειναι παρακολουθησετο κ' αν στο ξανα βγαλει ελα απο εδω να τον αλλαξουμε. Ρωταω τιμη.. και μου απαντα περιπου 150¤ :whistling:

Μετακινηθηκα με το αμαξι μου μεσα στη πολη, πηγα μετα σπιτι και αφου το ξανα πηρα μετα απο κανενα 2ωρο ξανα ανοιξε παλι η ενδειξη!!!

Τι να κανω; Η βενζινη μου ειναι στο τελευταιο κουτακι; Να το αφησω μεχρι να ανοιξει η ρεζερβα και να παω μετα να κανω ενα γεμισμα απο αλλο βενζιναδικο;

Η ενδειξη θα σβησει απο μονη της; Υπαρχει δηλαδη να διορθωθει το προβλημα απο μονο του;

Αν το αφησω ετσι υπαρχει περιπτωση να με αφησει το αμαξι ξαφνικα στο δρομο;

Παρακαλω οποιος γνωριζει ας μου δωσει τα φωτα του. Και αν εχει αλλαξει καποιος αυτο τον αισθητηρα να μου πει κ' ποσο τον εβαλε γιατι τα 150¤ ετσουξαν μολις τ'ακουσα.

Ενα 3μηνο πριν ερθει το GTi κ' πουλησω το polo μου βγαζει προβληματα. ΕΛΕΟΣ :whistling: εχει και 51000km μονο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι που εβαλα μπρος το αμαξι (polo 6n2) μου ανοιξε η ενδειξη check engine. Αφου τελειωσα απο την δουλεια μου το πηγα στην αντιπροσωπεια (δεν εχω εγγυηση..) το εβαλαν σε εναν εγκεφαλο αν θυμαμαι καλα εγραφε VS 5252 (φορτωσε windows 2000) και αφου περιμενα κανενα 10λεπτο μου ειπε οτι φταει ο αισθητηρας Λ.

Του λεω τι ειναι αυτο; Και μου εξηγηει οτι πιθανον απο την βενζινη καποιο σκουπιδη να καθισε επανω στον αισθητηρα ;)

Για να μην μακρυγορω μου εσβησε την ενδειξη και μου ειπε αν ηταν στην εγγυηση θα στο αλλαζα τωρα, αλλα αφου δεν ειναι παρακολουθησετο κ' αν στο ξανα βγαλει ελα απο εδω να τον αλλαξουμε. Ρωταω τιμη.. και μου απαντα περιπου 150¤ :whistling:

Μετακινηθηκα με το αμαξι μου μεσα στη πολη, πηγα μετα σπιτι και αφου το ξανα πηρα μετα απο κανενα 2ωρο ξανα ανοιξε παλι η ενδειξη!!!

Τι να κανω; Η βενζινη μου ειναι στο τελευταιο κουτακι; Να το αφησω μεχρι να ανοιξει η ρεζερβα και να παω μετα να κανω ενα γεμισμα απο αλλο βενζιναδικο;

Η ενδειξη θα σβησει απο μονη της; Υπαρχει δηλαδη να διορθωθει το προβλημα απο μονο του;

Αν το αφησω ετσι υπαρχει περιπτωση να με αφησει το αμαξι ξαφνικα στο δρομο;

Παρακαλω οποιος γνωριζει ας μου δωσει τα φωτα του. Και αν εχει αλλαξει καποιος αυτο τον αισθητηρα να μου πει κ' ποσο τον εβαλε γιατι τα 150¤ ετσουξαν μολις τ'ακουσα.

Ενα 3μηνο πριν ερθει το GTi κ' πουλησω το polo μου βγαζει προβληματα. ΕΛΕΟΣ :whistling: εχει και 51000km μονο.

STAURO POU EBALES BENZINH???

Link to comment
Share on other sites

Μαρινο εδω και ενα 8μηνο βαζω μονο SHELL κ' μονο απο συγκεκριμενο βενζιναδικο (απο Καβαλα). Κανω ενα γεμισμα με απλη αμολυβδη κ' ενα με V-POWER. Αυτη που εχει τωρα μεσα ειναι η απλη.

Τι προτεινεις;

Link to comment
Share on other sites

Η ενδειξη θα σβησει απο μονη της; Υπαρχει δηλαδη να διορθωθει το προβλημα απο μονο του;

Αν το αφησω ετσι υπαρχει περιπτωση να με αφησει το αμαξι ξαφνικα στο δρομο;

Βάλε 2-3 γεμίσματα 100άρα και θα σβήσει η ένδειξη λογικά. Δεν νομίζω να σε αφήσει απλά θα βγάλει λάθος καύσιμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο μου ειπε κ' ο Μαρινος στο msn. Αυριο θα κανω γεμισμα με 100αρα (vpower racing).

Ο προβληματισμος μου ειναι αν διορθωθει το προβλημα με 100αρα θα σβησει η ενδειξη αυτοματα ή θα παραμεινει αναμενη επειδη ειχε καταλαβει ο εγκεφαλος οτι υπηρχε προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο μου ειπε κ' ο Μαρινος στο msn. Αυριο θα κανω γεμισμα με 100αρα (vpower racing).

Ο προβληματισμος μου ειναι αν διορθωθει το προβλημα με 100αρα θα σβησει η ενδειξη αυτοματα ή θα παραμεινει αναμενη επειδη ειχε καταλαβει ο εγκεφαλος οτι υπηρχε προβλημα;

Θα σβήσει μόνη της αλλά όχι αμέσως μετά από 2-3 ίσως και 4 γεμίσματα

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Κάνε ένα γέμισμα και μετά βγάλε την μπαταρία σου για 2-3 ώρες. Θα σβήσει το λαμπάκι. Αν ξανανάψει μάλλον έχεις καμένο λ

Link to comment
Share on other sites

Εκανα 1 γεμισμα με VPOWER RACING. Θα το γεμισω αλλα 3 συνολο. Αν μεχρι τοτε δεν σβησει θα αναγκαστω να τον αλλαξω.

Ελπιζω να μου δωσουν εγγυηση για το νεο ανταλλακτικο αν τον περασω σε VW.

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο που σου λεει ο Κωστας, αποσυνδεσε την μπαταρια για 2 ωριτσες ωστε να κανει reset ο εγκεφαλος και θα σβησει. Αν ξαναναψει τωρα που εχεις αλλο καυσιμο τοτε σημαινει οτι δεν ειναι θεμα καυσιμου αλλα θεμα λ

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα σημερα χρονο Κυριακη να αποσυνδεσω την μπαταρια. Που να την αποσυνδεσω ομως.. ειναι τοσο σφυκτα βιδωμενα τα καλωδια, που χρειαζεται κλειδακι. Με την πενσα δεν καταφερα με τιποτα να τις χαλαρωσω.

Anyway.. κατι θα βρω :)

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μου δωσουν εγγυηση για το νεο ανταλλακτικο αν τον περασω σε VW.

Σε όλα τα καιονούργια ανταλλακτικά δίνουν εγγύηση 2 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε greekparot, δοκίμασε να ρίξεις και το PROTEC Fuel Line Cleaner σε μισό ρεζερβουάρ. Είναι καθαριστικό καυσίμου και κυκλώματος καυσίμου (από ρεζερβουάρ έως τα μπεκ και διώχνει και κατάλοιπα), από τα καλύτερα της αγοράς, για μένα το καλύτερο και με διαφορά (έχω ακούσει για ένα ακόμη αμερικάνικο που δεν θυμάμαι πώς λέγεται αλλά είναι πολύ σπάνιο - όχι το NOS).

Δεν θα το βρεις σε βενζινάδικα. Ρώτα σε συνεργεία ή καρμπυρατερτζήδες που το χρησιμοποιούν αυτούσιο ως καθαριστικό. Κάνει δουλειά που φαίνεται. Με αυτό θα ξεκαθαρίσεις με το θέμα του λ. Αν δεν σβήσει ούτε έτσι τότε πας για αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Και εκει που ημουν σημερα στην Εθνικη, και εψαχνα πως να σκοτωσω την ωρα μου γιατι ειχε κινηση, αναψαν EPC & Check Engine.

Το μοτερ δεν ρεταρε και γενικα μηχανικα το αμαξι ηταν ενταξει. Θυμηθηκα οτι αυτα τα δυο αναβουν και οταν παρουσιαστει ηλεκτρικο προβλημα στο αυτοκινητο. Στα διοδια εριξα μια ματια και βρηκα τα φωτα stop ανναμενα μονιμα με το αμαξι σβηστο και εμενα εξω απο αυτο.

Βαλβιδα φρενων μαλλον. Θα δουμε αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

νικο αν θελεις μιλα με τον μηχανικο στο κ δημο που εχει βρει βαλβιδα απο αλλο μοντελο κ δε θα σου ξαναπαρουσιασει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Tην εχω βγαλει απο την ωρα που γυρισα, το κλειδωσα με το κλειδι και το εχω αφησει ετσι.

Το πρωι θα παω μεχρι τον Τσακουλερη μιας και δεν εχω πολυ χρονο γιατι θα πρεπει να παω στη δουλεια μετα.....

Link to comment
Share on other sites

Νικο θελει προσοχη αυτο με την μπαταρια γιατι αν το αυτοκινητο μεινει για καποιο χρονικο διαστημα χωρις ρευμα παιζει να κλειδωσει το imobilizer και μετα να πρεπει να πας με οδικη σε αντιπροσωπεια για να στο ξεκλειδωσουν

Link to comment
Share on other sites

To immo δουλεψε σχεδον μετα απο 12 ωρες χωρις μπαταρια.

Πηγα Τσακουλερη και ηταν οντως η βαλβιδα φρενου. Την αλλαξα και φτανοντας στη δουλεια μετα απο 20 χλμ διαδρομης, ξαναναψαν EPC και CHECK ENGINE!

Αυριο παλι στον Ηλια και βλεπουμε.......

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

ρε αγυριστο κεφαλι πηγαινε εκει που σου λεω με 12 ευρω δε θα στο ξαναπαρουσιασει

Link to comment
Share on other sites

To PROTEC Fuel Line Cleaner κοστίζει περίπου 12Ε. Είναι σε κόκκινο μεταλλικό κουτάκι κονσέρβα, και επειδή ανοίγει και σαν κονσέβα χρειάζεσαι ένα χωνί για να το ρίξεις στο ρεζερβουάρ.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Miltellas Το βρηκα σημερα με 10¤. Δεν το εβαλα ακομη γιατι ειμαι φουλαρισμενος απο βενζινη. Θα περιμενω να παει στη μεση περιπου ο δεικτης και το αδειασω.

Θα ενημερωσω.. συντομα ;)

Link to comment
Share on other sites

Miltellas Το βρηκα σημερα με 10¤. Δεν το εβαλα ακομη γιατι ειμαι φουλαρισμενος απο βενζινη. Θα περιμενω να παει στη μεση περιπου ο δεικτης και το αδειασω.

Θα ενημερωσω.. συντομα ;)

Eγω παντως θα σου προτεινα να αποσυνδεσεις την μπαταρια.

αγορασε μια σειρα κλειδια,παμφθηνα ειναι!!!

θα σου μεινουν τα κλειδια,θα κερδισεις χρονο και κατα πασα πιθανοτητα θα λυσεις το προβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.