Jump to content
spiros23

Help παιδια...

Recommended Posts

Οι τιμές και οι εγγυήσεις είναι από το μηχανικό μου. Αυτά ισχύουν. Αν τώρα έχετε άλλη άποψη, οκ. Αυτά είπε σε ένα φίλο μου με το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές και οι εγγυήσεις είναι από το μηχανικό μου. Αυτά ισχύουν. Αν τώρα έχετε άλλη άποψη, οκ. Αυτά είπε σε ένα φίλο μου με το ίδιο πρόβλημα.

κοιτα για τις τιμες ξερω να σου πω μονο για μεταχειρισμενο που παιζει εκει στα 350-450 ευρω. αλλα για επισκευη δεν περιμενα να ειναι τοσο πολλα.

τωρα για τις εγγυησεις δεν το καταλαβα καθολου. τι εννοεις δλδ εγγυηση 2 μηνες αν βαλω μεταχειρισμενο; αυτο δεν εχει να κανει κ με το σασμαν που θα βαλει ποσα χλμ εχει πανω κ σε τι κατασταση βρισκεται; θα μου δωσει δλδ ο μηχανικος 2 μηνες εγγυηση οτι θα ειναι μια χαρα; κ μετα τους 2 τι δλδ; εγω περιμενω να ησυχασει το κεφαλι μου για χρονια μετα...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα για τις τιμες ξερω να σου πω μονο για μεταχειρισμενο που παιζει εκει στα 350-450 ευρω. αλλα για επισκευη δεν περιμενα να ειναι τοσο πολλα.

τωρα για τις εγγυησεις δεν το καταλαβα καθολου. τι εννοεις δλδ εγγυηση 2 μηνες αν βαλω μεταχειρισμενο; αυτο δεν εχει να κανει κ με το σασμαν που θα βαλει ποσα χλμ εχει πανω κ σε τι κατασταση βρισκεται; θα μου δωσει δλδ ο μηχανικος 2 μηνες εγγυηση οτι θα ειναι μια χαρα; κ μετα τους 2 τι δλδ; εγω περιμενω να ησυχασει το κεφαλι μου για χρονια μετα...

Μην το δένεις και σχοινί - κορδόνι οτι στους 2 μήνες θα ξαναχαλάσει....

Link to comment
Share on other sites

Για το μτχ, αν βγάλει κάτι μεσα στους 2 μήνες, σε καλύπτει ο παλιατζης. Μπορεί και να μην βγάλει και ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Για το μτχ, αν βγάλει κάτι μεσα στους 2 μήνες, σε καλύπτει ο παλιατζης. Μπορεί και να μην βγάλει και ποτέ.

ααααα ετσι πες μου ρε φιλε μου το πιασα κ λιγο αργα. δεν το ξερα που δινει κ εγγυηση αυτος δλδ τι εγγυηση, μλκς ειναι 2 μηνες..

Link to comment
Share on other sites

Πόσο θες να σου δώσει; Από τρακαρισμένα είναι, από αποσύρσεις-ανακυκλώσεις και από μετατροπές!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο θες να σου δώσει; Από τρακαρισμένα είναι, από αποσύρσεις-ανακυκλώσεις και από μετατροπές!

μα δεν μιλησα για εγγυηση εγω ουτε ηθελα παραπανω ουτε περιμενα καν να μου δωσουν, αλλα δεν περιμενω κιολας σε λιγους μηνες να με τρεχει παλι το σασμαν γιατι εκει θα τρελαθω... :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που σου λεει ο μαστορας σου φιλε σπυρο μου ακουγονται χοντρές μακ@κιες sorry. Γιατι να αφησεις να σπασει κατι και να μην το κατεβασεις να δεις αν επιδιορθωνεται? Οπως και να χει εσυ τα κανονιζεις με αυτον αλλα δεν μου φαινεται σοβαρος. Εμενα ειχε φαει το ρουλεμαν στο σασμαν και εκανε ενα θορυβο που ο μαστορας τον ακουγε με δυσκολια αλλα εμενα με τρελαιναι! Μια κουβεντα του ειπα φτιαχτο.... Αν το αφησεις λογικο ειναι καποια στιγμη το ρουλεμαν να τα φτυσει και το σασμαν να γινει σουπα.

Να ξερεις πως το σασμαν του 16ν ειναι ενισχυμενο σε σχεση με αυτα που φορουσαν τα 1.4 και 1.0 6Ν. Το ibiza με τον ιδιο κωδικο μηχανης AFH φορουσε λογικα και το ιδιο σασμαν (θα ψαξω κωδικο και θα σου πω). Αν κατεβασεις το σασμαν και ο μαστρο κατσαβιδης μπορει να το φτιαξει χωρις να το αλλαξει (για να περιορισεις λιγο το κοστος) μπορει να ψαξεις οσο ειναι λυμενο για ενα πιο κοντο κορωνοπηνιο. Πουλιεται ενα σε φιλικο club νομιζω (θα σου στειλω pm). Ενα πιο κοντο κορωνοπηνιο σου στερει σε τελικη (καμποσο) αλλα κερδιζεις σε αισθηση και νευρο σχεδον οσο ενα πρωτο σταδιο (καπου 10%). Ειναι αποδοτικη μοντα με σχετικα χαμηλο κοστος (καμια 200 ευρω) και το αμαξι γινεται η χαρα του κοντρακια tongue.gif. Απλα σε ταξιδι γινεται ψιλο ανυποφορο.

Capamaru επειδή έχουν "πάρει" κι εμένα τα ρουλεμάν του σασμάν, και ίσως αυτή να είναι και βλάβη του φίλου, μπορείς να μου πεις που το έφτιαξες και το πιο σημαντικό πόσο στοίχησε;

Ρώτησα ένα μηχανικό και μου ειπε ένα τάληρο το λιγότερο και τρελάθηκα..

Link to comment
Share on other sites

Capamaru επειδή έχουν "πάρει" κι εμένα τα ρουλεμάν του σασμάν, και ίσως αυτή να είναι και βλάβη του φίλου, μπορείς να μου πεις που το έφτιαξες και το πιο σημαντικό πόσο στοίχησε;

Ρώτησα ένα μηχανικό και μου ειπε ένα τάληρο το λιγότερο και τρελάθηκα..

λες να ναι ρουλεμαν; η μαλλον να ......ηταν κανα ρουλεμαν κ που το κυκλοφορησα να το "τελειωσα";

Link to comment
Share on other sites

λες να ναι ρουλεμαν; η μαλλον να ......ηταν κανα ρουλεμαν κ που το κυκλοφορησα να το "τελειωσα";

Όταν έχεις σύμπλεξη ασχέτως ταχύτητας (κυρίως στη νεκρά μιας και τότε τοα κούς καθαρά), ακούς συνεχώς ένα "κρακ-κρακ-κρακ" ;

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις σύμπλεξη ασχέτως ταχύτητας (κυρίως στη νεκρά μιας και τότε τοα κούς καθαρά), ακούς συνεχώς ένα "κρακ-κρακ-κρακ" ;

ξεκινησα με ενα "ιιιιιιιιιιιιιιι" περιεργο οταν ειχα 1η-2α μεσα κ αφηνα γκαζι, συνεχισα με μασημα της 2ας 2-3 φορες την μερα κ ακολουθησε ο δυνατος θορυβος κρακ-κρακ-κρακ (αλλα δυνατο). απο κει κ περα πλεον δεν εχω 4η καθολου, ολες τις ταχυτητες κ πιο πολυ 2α κ οπισθεν τις μασαει κ τις πεταει και να βαλεις ταχυτητες ειδικα 1η σε λιγο θα θελει κ δευτερο χερι για βοηθεια. tongue.gif αυτα τα ολιγα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άκουγα αυτό το κρακ-κρακ-κρακ από τότε που το πήρα. Εδώ δηλαδή και 5μιση χρόνια. Αλλά το τελευταίο 6μηνο το ακούω πιο δυνατά. Πλέον οι ταχύτητες μπαίνουν με δυσκολία. Ειδικά η 1η..

Βαρέθηκα να δίνω 500άρια γι αυτό το αμάξι κι επειδή τα δίνω θα το παντρευτώ δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Το πήγες τελικά σήμερα που έλεγες;

του το αφησα στο συνεργειο γιατι φευγω εγω κ απο βδομαδα θα μαθω νεα. οταν γυρισω ελπιζω να βρω ενα αλλο πολακι κ με καποια επιπλεον πραγματακια που θα κανω. θα δουμε.

Εγώ άκουγα αυτό το κρακ-κρακ-κρακ από τότε που το πήρα. Εδώ δηλαδή και 5μιση χρόνια. Αλλά το τελευταίο 6μηνο το ακούω πιο δυνατά. Πλέον οι ταχύτητες μπαίνουν με δυσκολία. Ειδικά η 1η..

Βαρέθηκα να δίνω 500άρια γι αυτό το αμάξι κι επειδή τα δίνω θα το παντρευτώ δυστυχώς.

ελπιζω να ειναι κανα ρουλεμαν κ να μην ειναι σοβαρο κ σενα. κ η φαση ειναι σε μενα ολα αυτα συνεβησαν σε διαστημα 2 βδομαδων πιο πριν μια χαρα ηταν, μονο μια ασαφεια στα κουμπωματα που παντα την ειχε αποσο θυμαμαι. εγω κοιτα απο τοτε που το αφησε ο πατερας κ το εχω εγω εχει βγαλει αρκετα προβληματα (δεν ξερω αν ειναι τυχαιο tongue.gif ) αλλα το πολακι το χω αποφασισει θα το κρατησω οσο αντεξει (κ οσο το αντεξω κ εγω βεβαια ;) )

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να ειναι κανα ρουλεμαν κ να μην ειναι σοβαρο κ σενα. κ η φαση ειναι σε μενα ολα αυτα συνεβησαν σε διαστημα 2 βδομαδων πιο πριν μια χαρα ηταν, μονο μια ασαφεια στα κουμπωματα που παντα την ειχε αποσο θυμαμαι. εγω κοιτα απο τοτε που το αφησε ο πατερας κ το εχω εγω εχει βγαλει αρκετα προβληματα (δεν ξερω αν ειναι τυχαιο tongue.gif ) αλλα το πολακι το χω αποφασισει θα το κρατησω οσο αντεξει (κ οσο το αντεξω κ εγω βεβαια ;) )

Μήπως το επίθετό σου έιναι Μητσοτάκης;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άκουγα αυτό το κρακ-κρακ-κρακ από τότε που το πήρα. Εδώ δηλαδή και 5μιση χρόνια. Αλλά το τελευταίο 6μηνο το ακούω πιο δυνατά. Πλέον οι ταχύτητες μπαίνουν με δυσκολία. Ειδικά η 1η..

Βαρέθηκα να δίνω 500άρια γι αυτό το αμάξι κι επειδή τα δίνω θα το παντρευτώ δυστυχώς.

Εξαρτάται το κιβώτιο εαν έχει 2 ή 3 άξονας, στην πρώτη περίπτωση ο θόρυβος που κάνουνε τα χαλασμένα ρουλμαν ακούγεται κυρίως στη νεκρά ενώ στη 2η περίπτωση όταν υπάρχει και ενδιάμεσος άξονας ( 3 συνολικά ) ο θόρυβος θα ακουστεί ΚΑΙ στη 2α ή 3η. Αυτές οι μικρές ταχύτητες τραβάνε τα ζόρια(1η,2α,3η), λόγω μικρότερης διαμέτρου που είναι τα γρανάζια τόσο μεγαλύτερη ροπή σηκώνουν. :D

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το κιβώτιο εαν έχει 2 ή 3 άξονας, στην πρώτη περίπτωση ο θόρυβος που κάνουνε τα χαλασμένα ρουλμαν ακούγεται κυρίως στη νεκρά ενώ στη 2η περίπτωση όταν υπάρχει και ενδιάμεσος άξονας ( 3 συνολικά ) ο θόρυβος θα ακουστεί ΚΑΙ στη 2α ή 3η. Αυτές οι μικρές ταχύτητες τραβάνε τα ζόρια(1η,2α,3η), λόγω μικρότερης διαμέτρου που είναι τα γρανάζια τόσο μεγαλύτερη ροπή σηκώνουν. :o

Ας έχει και 15. Η τσέπη μου και η ταλαιπωρία με τις μαστοράτζες με νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.. λοιπον σασμαν αλλαξα τελικα. θελω ομως λιγο την βοηθεια σας. παιζει στο αμαξι να τοποθετηθηκε αλλο σασμαν και οχι το ιδιο που ειχε;

Link to comment
Share on other sites

Αν κουμπώνουν άλλα ναι. Γιατί όχι; Μη με ρωτήσεις ποια όμως, δεν έχω ιδέα.

Πώς πάει το αμάξι τώρα; Και το κυριότερο: πόσο κόστισε;

λοιπον τοτε παιδια μια πολυ μεγαλη χαρη να ζητησω. πως θα ελεγξω αν ειναι το μαμα. πρεπει να ξερω σχεσεις, ταχυτητα σε 1000στρ/λεπτο; και τι αλλα και πως ακριβως θα το ελεγξω;

koukouroukou το αμαξι ενταξει καλα ειναι τωρα αλλα εχω αυτη την μικρη υποψια και κατι περιεργο μου φαινεται κ ελπιζω να βοηθησετε να το ελεγξω. κοστισε συνολικα 750ευρω (450 το σασμαν ως ανταλλακτικο) μαζι με καποιον σωληνα που αλλαξα λογω διαρροης στο ψυγειο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τοτε παιδια μια πολυ μεγαλη χαρη να ζητησω. πως θα ελεγξω αν ειναι το μαμα. πρεπει να ξερω σχεσεις, ταχυτητα σε 1000στρ/λεπτο; και τι αλλα και πως ακριβως θα το ελεγξω;

koukouroukou το αμαξι ενταξει καλα ειναι τωρα αλλα εχω αυτη την μικρη υποψια και κατι περιεργο μου φαινεται κ ελπιζω να βοηθησετε να το ελεγξω. κοστισε συνολικα 750ευρω (450 το σασμαν ως ανταλλακτικο) μαζι με καποιον σωληνα που αλλαξα λογω διαρροης στο ψυγειο.

Το μόνο που μπορείς να ελέγξεις είναι αν έχει τις ίδιες σχέσεις μετάδοσης. Αν δηλαδή στις ίδιες στροφές/λεπτό σου βγάζει τα ίδια χλμ. Αν το κάνει δε καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.. Και από Punto να είναι αρκεί να δουλεύει. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η ταχύτητα στα 1000 στρ καθορίζει το σασμαν αλλά θέλει προσοχή πολύ για την σύγκριση. Το 6ν 16βαλβιδο η 5η στις 4000 έχει καρφί 120 χλμ. Επίσης αν κοιτάξεις κάτω απο το διανομέα, θα δεις σε ένα σημείο του σαζμάν γραμμένα με κουκίδες τρια γράμματα . Ισως χρειαστεί ένα πανάκι να καθαρίσεις λίγο

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να ελέγξεις είναι αν έχει τις ίδιες σχέσεις μετάδοσης. Αν δηλαδή στις ίδιες στροφές/λεπτό σου βγάζει τα ίδια χλμ. Αν το κάνει δε καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.. Και από Punto να είναι αρκεί να δουλεύει. tongue.gif

μα τις σχεσεις μεταδοσης θελω να ελεγξω. δεν υπαρχει προβλημα οκ δουλευει αλλα εχω την αισθηση οτι εχει χασει λιγο το νευρο ας πουμε που ειχε.

Σίγουρα η ταχύτητα στα 1000 στρ καθορίζει το σασμαν αλλά θέλει προσοχή πολύ για την σύγκριση. Το 6ν 16βαλβιδο η 5η στις 4000 έχει καρφί 120 χλμ. Επίσης αν κοιτάξεις κάτω απο το διανομέα, θα δεις σε ένα σημείο του σαζμάν γραμμένα με κουκίδες τρια γράμματα . Ισως χρειαστεί ένα πανάκι να καθαρίσεις λίγο

εχω τη εντυπωση οτι κατι εχει αλλαξει και αυτο διοτι χοντρα χοντρα κοφτη 2α ειχα 85 τωρα 95 περιπου. 3η 125+ περιπου τωρα 140 μπορει κ λιγο παραπανω. 4η με 4000 ειχα 100. τωρα με 4η 100 στις 3300. οι τιμες αυτες σιγουρα δεν ειναι ακριβεις αλλα καταλαβαινω την διαφορα.

βεβαια οτι και να κανω δεν προκειται να γινει κατι αλλα τεσπα ετσι απλα μου την εχει σπασει λιγο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

εχω τη εντυπωση οτι κατι εχει αλλαξει και αυτο διοτι χοντρα χοντρα κοφτη 2α ειχα 85 τωρα 95 περιπου. 3η 125+ περιπου τωρα 140 μπορει κ λιγο παραπανω. 4η με 4000 ειχα 100. τωρα με 4η 100 στις 3300. οι τιμες αυτες σιγουρα δεν ειναι ακριβεις αλλα καταλαβαινω την διαφορα.

βεβαια οτι και να κανω δεν προκειται να γινει κατι αλλα τεσπα ετσι απλα μου την εχει σπασει λιγο το θεμα.

Πάντως απο την αλλαγή στις σχέσεις που αναφερεις, βλέπω οτι είσαι πολύ καλύτερα από πριν, πρέπει να εχεις και λιγότερη κατανάλωση.

Νομίζω η αλλαγή σου βγήκε σε καλό :D

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.