Jump to content
Speedy

Προετοιμασία αυτοκινήτου

Recommended Posts

Πήγαμε σήμερα με φίλο που ενδιαφέρεται για να πάρει καινούργιο αυτοκίνητο στην vw και ύστερα από πολλές ερωτήσεις και σχεδιασμό του κατάλληλου αυτοκινήτου γι αυτόν του έδωσαν κάποιες προσφορές . Αφού φύγαμε και πήγαμε σπίτια μας , με παίρνει τηλ και μου λέει ότι σε κάθε προσφορά που του έδωσαν έχουν προσθέσει ένα ποσό 180¤ για Προετοιμασία αυτοκινήτου ή κάπως έτσι και με ρώτησε αν ξέρω τι περιλαμβάνει και φυσικά του είπα πως όχι . Επίσης μου είπε πως τον παραξένεψε αυτό διότι είναι δυνατόν να παραδώσεις αυτοκίνητο στον πελάτη χωρίς να το ελέγξεις ? Και επίσης με ρώτησε εάν είναι δυνατόν να πληρώνεις για να ελέγξουν ένα αμάξι το οποίο είναι υποχρέωση τους να το κάνουν και χωρίς πληρωμή στο κάτω κάτω ? Διευκρινίζω ότι ο φίλος πρώτη φορά αγοράζει vw . Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μας διευκρινίσει λίγο τα παραπάνω .

Ευχαριστώ !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Πριν παραδωθει στον πελατη το αυτοκινητο πηγαινει στο συνεργειο για ελεγχο.Εδω στην Vw εχω παρατηρησει οτι δεν ειναι ελεγχος στα χαρτια.Δηλαδη βλεπω οτι οντως ελεγχουν το αυτοκινητο και μαλιστα μενει αρκετα μεσα στο συνεργειο.Βεβαια αποψη μου ειναι οτι δεν θα επρεπε να χρεωνεται αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν παραδωθει στον πελατη το αυτοκινητο πηγαινει στο συνεργειο για ελεγχο.Εδω στην Vw εχω παρατηρησει οτι δεν ειναι ελεγχος στα χαρτια.Δηλαδη βλεπω οτι οντως ελεγχουν το αυτοκινητο και μαλιστα μενει αρκετα μεσα στο συνεργειο.Βεβαια αποψη μου ειναι οτι δεν θα επρεπε να χρεωνεται αυτο.

Δηλαδή τι ελέγχουν στο αυτοκίνητο σε αυτό το στάδιο(περιληπτικά) ? Πόσο χρόνο στο περίπου δηλαδή χρειάζεται για να ολοκληρωθεί αυτή η προετοιμασία για ένα αυτοκίνητο ? Μπορεί να ζητήσει κάποιος να μην γίνει η προετοιμασία αυτή , και αν δεν γίνει , θα γίνει κάποιος άλλος έλεγχος του αυτοκινήτου από την αντιπροσωπία χωρίς να την χρεωθεί ο πελάτης ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι ελέγχουν στο αυτοκίνητο σε αυτό το στάδιο(περιληπτικά) ? Πόσο χρόνο στο περίπου δηλαδή χρειάζεται για να ολοκληρωθεί αυτή η προετοιμασία για ένα αυτοκίνητο ? Μπορεί να ζητήσει κάποιος να μην γίνει η προετοιμασία αυτή , και αν δεν γίνει , θα γίνει κάποιος άλλος έλεγχος του αυτοκινήτου από την αντιπροσωπία χωρίς να την χρεωθεί ο πελάτης ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ακριβως τι εργασιες γινονται δε γνωριζω.Μπορω να ρωτησω καποιον μηχανικο απο μεσα και να μαθω ομως.Να μην γινει παντως αυτο πριν στο παραδωσουν το θεωρω λιγο δυσκολο.Παντως περα απο τον ελεγχο πρεπει να περιλαμβανεται και το πλυσιμο και αποκερωση του αυτοκινητου νομιζω διοτι αν δεν κανω λαθος ερχεται κερωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως τι εργασιες γινονται δε γνωριζω.Μπορω να ρωτησω καποιον μηχανικο απο μεσα και να μαθω ομως.Να μην γινει παντως αυτο πριν στο παραδωσουν το θεωρω λιγο δυσκολο.Παντως περα απο τον ελεγχο πρεπει να περιλαμβανεται και το πλυσιμο και αποκερωση του αυτοκινητου νομιζω διοτι αν δεν κανω λαθος ερχεται κερωμενο.

δεν κανεις λαθος νασο κανουν οτι ειπες ελεγχο μηχανικα και βγαζουν το κερι που εχει το αυτοκινητο. το θεμα ειναι πως απο οσο γνωριζω κι εγω αυτο δεν χρεωνετε εξτρα κι αν χρεωνετε ειναι στην τιμη αγορας οποτε δεν υπαρχει θεμα. δεν ξερω καποιον που να εχει παρει αυτοκινητο γενικα και να τον εχουν χρεωσει εξτρα κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

δεν κανεις λαθος νασο κανουν οτι ειπες ελεγχο μηχανικα και βγαζουν το κερι που εχει το αυτοκινητο. το θεμα ειναι πως απο οσο γνωριζω κι εγω αυτο δεν χρεωνετε εξτρα κι αν χρεωνετε ειναι στην τιμη αγορας οποτε δεν υπαρχει θεμα. δεν ξερω καποιον που να εχει παρει αυτοκινητο γενικα και να τον εχουν χρεωσει εξτρα κατι τετοιο.

Ναι ουτε εμενα με χρεωσαν κατι εξτρα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ουτε εμενα με χρεωσαν κατι εξτρα...

Καλα με τοσα που τους εχω ακουμπησει αν με χρεωναν κτ τετοιο ακομα θα τους κοπαναγα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ουτε εμενα με χρεωσαν κατι εξτρα...

Πήραμε τέσσερις προσφορές από τον ίδιο αντιπρόσωπο και οι τέσσερις είχαν τα παρακάτω ποσά τα οποία προσθέτονταν και έβγαζε την Συνολική αξία αυτοκινήτου - προτεινόμενη τιμή . Το θέμα δεν ειναι τα 180 ¤ , αλλα το οτι πληρώνεις για κάτι αυτονόητο-υποχρεωση τους .

3d5i05zn3i720gddximf.jpg

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Πήραμε τέσσερις προσφορές από τον ίδιο αντιπρόσωπο και οι τέσσερις είχαν τα παρακάτω ποσά τα οποία προσθέτονταν και έβγαζε την Συνολική αξία αυτοκινήτου - προτεινόμενη τιμή . Το θέμα δεν ειναι τα 180 ¤ , αλλα το οτι πληρώνεις για κάτι αυτονόητο-υποχρεωση τους .

80e74bd415.jpg

τελευταια δεν ξερω γιατι αλλα σε πολλα πραγματα πληρωνουμε νταβατζιλικη για το αυτονοητο χωρις λογο

Link to comment
Share on other sites

παιδες μην σας κανεις εντυπωση.η διαδικασια λεγεται PDI απο το pre delivery inspection.στο δικο μου κοστισε 190 ευρω και χρεωνεται εξτρα!υπαρχει αναλυτικη λιστα του τι περιλαμβανει και ειναι διαθεσιμη στο elsa για οποιον θελει να την δει.δυστυχως εγω δεν μπορω να την ανεβασω λογω προβληματος στο προγραμμα...

απ'οσο θυμαμαι περιλαμβανει τα παντα πριν την παραδωση στον κατοχο.αποκερωμα και πλυσιμο,ελεγχο κωδικων μηχανης/πλαισιου,συμπληρωμα του βιβλιου με σφραγιδες κλπ,πληρη τεχνικο ελεγχο,on the road inspection κλπ κλπ κλπ

βεβαια το τι πραγματικα ελεγχουν ειναι αλλου παπα ευαγγελιο αφου δεν ειναι λιγες οι φορες που μεχρι και την πιεση ελαστικων δεν ελεγχουν πριν το παραδωσουν και που φυσικα περιλαμβανεται στο PDI.....

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

τελευταια δεν ξερω γιατι αλλα σε πολλα πραγματα πληρωνουμε νταβατζιλικη για το αυτονοητο χωρις λογο

Ναι , μα και αυτό παραξένεψε τον φίλο μου , και μόλις το είδα κι εγώ γραπτώς κι εμένα να σας πω ότι δεν μου άρεσε που το είδα . Δλδ κάνουμε αυτό που ακριβώς λες ! Έφτιαξα το λινκ από την εικόνα πιο πάνω .... Δείτε τι έπαθε ένα παλικάρι εδώ και βρήκα μια λίστα αλλά δεν γνωρίζω αν είναι σωστή : http://www.csuchico.edu/prs/EMs/EM99/Pre-D...cChklistExD.pdf . Τελικά τα ελέγχουν όλα ένα ένα ή τα τσεκάρουν έτσι στα γρήγορα για να τελειώνουν ? Και εάν πχ για παράδειγμα 2 μέρες μετά την παραλαβή διαπιστώσουμε ότι δεν δουλεύει η κόρνα και στο pdi λέει πως την έλεγξαν τότε μπορούμε να τους κάνουμε κάτι ? Θα αλλαχθεί μέσα στην εγγύηση η κόρνα ή εκτός ?

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα ελέγχουν όλα ένα ένα ή τα τσεκάρουν έτσι στα γρήγορα για να τελειώνουν ?

αυτο ειναι αλλη πονεμενη ιστορια......................

Link to comment
Share on other sites

οτι χαλασει και ειναι μεσα στην εγγυηση τοτε αντικαθισταται αμεσα(τουλαχιστον στις περισσοτερες των περιπτωσεων),αυτο συμπεριλαμβανει και την κορνα.γνωμη μου,το πληρωνει αφου δεν γινεται διαφορετικα και κατα την παραλαβη/παραδωση και πριν υπογραψει τιποτα ελεγχει ο ιδιος οτιδηποτε στο αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη διάρκεια της αγοράς καινούργιου αυτοκινήτου τις περισσότερες φορές πληροφορούμαστε ότι θα χρεωθούμε με κάποιο έξτρα ποσόν, που οφείλεται στο κόστος προετοιμασίας (PDI: Pre Delivery Inspection) του οχήματος. Αυτό γίνεται, γιατί τα καινούργια αυτοκίνητα που εξέρχονται από το εργοστάσιο παραγωγής, διαθέτουν ορισμένα προστατευτικά στοιχεία (όπως μεμβράνες ή κερί), τα οποία συμβάλλουν στην προστασία του αυτοκινήτου από τις καιρικές συνθήκες κατά τη διάρκεια παραμονής τους σε εξωτερικούς χώρους, όπως π.χ. στα τελωνεία.

Ποιες διαδικασίες περιλαμβάνει το PDI

Πριν την παραλαβή ενός καινούργιου αυτοκινήτου ακολουθείται μια σειρά διαδικασιών, στις οποίες περιλαμβάνονται ο καθαρισμός/αποκέρωση, ο τεχνικός έλεγχος, που γίνεται σύμφωνα με οδηγίες που έχει αποστείλει ο κατασκευαστής, όπως επίσης και η τοποθέτηση πρόσθετου εξοπλισμού, που μπορεί να γίνει και εκτός εργοστασίου (π.χ. τοποθέτηση αισθητήρων παρκαρίσματος, συναγερμού κ.ά.).

http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/37677.asp

:rofl:

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Αρκετα μεγαλο μερος του ποσου παντως υποψιαζομαι οτι πηγαινει στο πλυντηριο που θα αναλαβει την αποκερωση.Δεν ειναι και φθηνοι οι τυποι σε κατι τετοια και δεν ειναι και μια διαδικασια τοσο γρηγορη οσο εα πλυσιματακι.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Τον Οκτώμβριο παρήγγειλα το polo από τον Μανδύλα θεσσαλονίκη ξέρει κανεις που πήρε πρόσφατα τα έξοδα προετοιμασίας? Στο χαρτί τις παραγγελίας δεν γραφουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.