Jump to content
abousayad

Απιστευτη ιστορια ...

Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα,

Λυπαμαι που το πρωτο μου topic στο forum μας ειναι για κακο αλλα δεν μπορω να μην μοιραστω την ιστορια μου μαζι σας.

Ειμαι κατοχος ενος Passat 1.6 Fsi του 2006 (3 ετων ακριβως με περιπου 36.000 χλμ). Δεν ειχα αντιμετωπισει καποιο σοβαρο προβλημα μεχρι προσφατα που αρχισε να μου μυριζει ακαυτη βενζινη αλλοτε περιμενοντας σε φαναρι και αλλοτε σε πορεια (με χαμηλη ταχυτητα). Στην αρχη δεν εδωσα σημασια πιστευοντας οτι η μυρωδια ερχεται απο αλλο αυτοκινητο

αλλα επειδη παρκαρω σε κλειστο γκαραζ καποια μερα συνειδητοποιησα οτι ερχοταν απο το πισω μερος του αυτοκινητου.

Επισκεφθηκα μετα παο λιγες μερες το συνεργειο της "ΓΡΑΤΣΙΑΣ Α.Ε." απο το οποιο αγορασα το αυτοκινητο και οπου εκανα ολα τα service του για να ελεγξουν το προβλημα.

Αφου μου ζητησαν την αδεια να "κατεβασουν" το ρεζερβουαρ αφου εντοπισαν και αυτοι καποιες σταγονες

απο κατω του (120 ευρω εργασια), μετα απο λιγες ωρες μου τηλεφωνησαν για να μου ανακοινωσουν πως το αυτοκινητο "θελει αλλαγη ρεζερβουαρ" και οταν ρωτησα για το κοστος μου ειπαν 800 ευρω τα ανταλλακτικα και 250 ευρω περιπου η εργασια

(επιπλεον των 120 του κατεβασματος αραγε ? δεν το εμαθα ποτε).

Στην ερωτηση μου "που ειναι τρυπιο" μου απαντησαν οτι ειναι στην πανω μερια εκει που ειναι το στομιο

της επιστροφης των αναθυμιασεων στον σωληνα τροφοδοσιας απο την ταπα. Επισκευη -ειπαν- δεν επιδεχεται.

Ασφαλως ζητησα να το δω ο ιδιος και οταν πηγα μου συστησαν τον αρχιμηχανικο ο οποιος -ευγενεστατα-

μου ειπε οτι "συμβαινουν αυτα" και οταν τον ρωτησα αν εχει συναντησει ξανα τετοια περιπτωση μου ειπε

οτι "ειχε δει αλλο ενα αλλα εκεινος το ειχε τσουγκρισει καλα" .....

Σημειωστε οτι το αυτοκινητο μου ειναι αγρατζουνιστο αρα δεν εχει δεχτει την παραμικρη καταπονηση.

Οταν τον ρωτησα αν ειναι λογικο ενα αυτοκινητο 3 ετων να βγαζει τετοια ζημια κουνησε απλα το κεφαλι του....

για να περασουν μερος της ζημιας στην εγγυηση ... ουτε λογος !

Μπηκα στην λογικη του να βρω καποιο μεταχειρισμενο απο κανενα "πισω τροπετο" αλλα μετα φορτωσα χοντρα

και ειμαι ετοιμος για γραμμα στα κεντρικα τους στη Γερμανια (η ΚΑΡΕΝΤΑ δεν χολοσκαει με τετοια).

Βρηκα και κατι ανακλησεις στο προηγουμενο μοντελο (2110-2005) εδω http://www.motortrend.com/cars/2001/volksw...alls/index.html

και σκεφτομαι : αραγε σε ποσα χρονια και μετα απο ποσους σαν εμενα θα χρειαστουν για να τολμησουν να παραδεχτουν το προβλημα ?

Προς το παρον παω ετσι φροντιζοντας να μην το γεμιζω με πανω απο 50 λιτρα ....

Εσεις τι λετε για ολα αυτα ???

Edited by abousayad
Link to comment
Share on other sites

Guest N.O.S.-->
Eγω λεω οτι μαλλον θα πληρωσω την επεκταση εγγυησης και οτι το επομενο αυτοκινητο μου θα ειναι HUYNDAI

Ναι μονο μην τρακαρεις με κανα μιγακι στην εθνηκη γιατι βλεπω να το πας για ολικη ;)

abousayad , ψαξου λιγο στους μαντραδες και αν δεν βρεις στηλε μου πμ να σου σε στηλω εγω καπου ( εξουσιοδοτιμενο ενοειτε για να ηρεμησεις , ελπιζω να εισαι αθηνα μονο

ps καλως ηρθες και μην σκας λαμαρινες ειναι και φτιαχνονται !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε σε καταστηματα με μεταχειρισμενα ανταλλακτικα VW να βρεις ενα μεταχειρισμενο ντεποζιτο.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.