Jump to content
Stelios_Golf 6

Θύρα Aux-in και εισαγωγή Mp3

Recommended Posts

Επειδή δεν έχω βάλει το εχτρά Media-in από την VW και έχω μόνο θύρα AUX-IN μέσα στον αυτοκίνητο, ξέρει κανείς πως μπορώ να συνδέσω mp3 σε Media-In (με κάποιον μετατροπέα) ??

Από πού μπορώ να πάρω αυτόν τον μετατροπέα ??? Καμία ιδέα ???

:huh::wacko::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :o :o

Link to comment
Share on other sites

Για το αν υπάρχει σαν ανταλλακτικό το original media in που έρχεται σε κάποιο πακέτο εξοπλισμού και αν μπαίνει και αναγνωρίζεται από το μηχάνημα δε γνωρίζω να σου πω. Αυτό που θα βρεις στάνταρ όμως είναι διάφορες συσκευούλες που συνδέονται στην υποδοχή του CD Changer που έχει το εργοστασιακό ηχοσύστημα, και παίρνουν usb, κάρτες μνήμης καμιά φορά κλπ. Όταν βάλεις ένα φλασάκι ξεγελούν το ηχοσύστημα που νομίζει ότι έχει changer συνδεδεμένο, και κάθε folder το βλέπουν για διαφορετικό CD και κάθε αρχείο μέσα στο folder σαν track του εκάστοτε CD(συνήθως με όριο τα 99 κομμάτια/folder). Το μόνο μειονέκτημα που έχει είναι ότι ενώ μπορείς και διαχειρίζεσαι τα κομμάτια από το ηχοσύστημα και τα χειριστήρια κλπ, δε θα βλέπεις τίτλους στην οθόνη, παρά ενδείξεις του τύπου CD 1 Track 12 κλπ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το media-in που αναφερεις τι ακριβως ειναι?

ειναι για να βαλεις πχ. usb ή καρτα μνημης?

nai, einai thira pou brisketai mesa ston tembeli apo tin opoia me katalilo kalodio sindeeis usb , ipod κτλ.

Για το αν υπάρχει σαν ανταλλακτικό το original media in που έρχεται σε κάποιο πακέτο εξοπλισμού και αν μπαίνει και αναγνωρίζεται από το μηχάνημα δε γνωρίζω να σου πω. Αυτό που θα βρεις στάνταρ όμως είναι διάφορες συσκευούλες που συνδέονται στην υποδοχή του CD Changer που έχει το εργοστασιακό ηχοσύστημα, και παίρνουν usb, κάρτες μνήμης καμιά φορά κλπ. Όταν βάλεις ένα φλασάκι ξεγελούν το ηχοσύστημα που νομίζει ότι έχει changer συνδεδεμένο, και κάθε folder το βλέπουν για διαφορετικό CD και κάθε αρχείο μέσα στο folder σαν track του εκάστοτε CD(συνήθως με όριο τα 99 κομμάτια/folder). Το μόνο μειονέκτημα που έχει είναι ότι ενώ μπορείς και διαχειρίζεσαι τα κομμάτια από το ηχοσύστημα και τα χειριστήρια κλπ, δε θα βλέπεις τίτλους στην οθόνη, παρά ενδείξεις του τύπου CD 1 Track 12 κλπ.

pou brisketai h ypodoxi tou cd charger ??

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

μπαίνει κι εκ των υστέρων (βγαίνει λίγο ακριβότερο βέβαια):

http://www.kufatec.de/shop/product_info.ph...c7825cc426d606c

etsi opos blepo tin photo den nomizo na tairiazei sto golf 6 mesa ston tempeli. mporei na kano kai lathos.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

etsi opos blepo tin photo den nomizo na tairiazei sto golf 6 mesa ston tempeli. mporei na kano kai lathos.

Αν παραγγείλεις το media-in από τη μαμά, ο τεμπέλης που έρχεται έχει διαφορές από τον άλλο χωρίς τη συσκευή.

Συγκεκριμένα:

1. η θύρα aux-in βρίσκεται στην μπροστινή έξω πλευρά και όχι μέσα.

2. το εσωτερικό του έχει 2 ξεχωριστούς χώρους. Ο χώρος προς την πλευρά του συνοδηγού περιέχει το media-in και ο πολύ μικρότερος χώρος προς την πλευρά του οδηγού έχει πολύ μικρό βάθος.

Ορίστε και η φώτο (είναι από δεξιοτίμονο άρα οι θέσεις είναι ανάποδα)

post-10811-1251921139_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν παραγγείλεις το media-in από τη μαμά, ο τεμπέλης που έρχεται έχει διαφορές από τον άλλο χωρίς τη συσκευή.

Συγκεκριμένα:

1. η θύρα aux-in βρίσκεται στην μπροστινή έξω πλευρά και όχι μέσα.

2. το εσωτερικό του έχει 2 ξεχωριστούς χώρους. Ο χώρος προς την πλευρά του συνοδηγού περιέχει το media-in και ο πολύ μικρότερος χώρος προς την πλευρά του οδηγού έχει πολύ μικρό βάθος.

Ορίστε και η φώτο (είναι από δεξιοτίμονο άρα οι θέσεις είναι ανάποδα)

einai sigoura apo golf 6 h photo ???

an nai to media-in pianei olo to esoteriko xoro tou tembelei. katargei ton apothikeutiko xoro stin ousia.

Link to comment
Share on other sites

einai sigoura apo golf 6 h photo ???

an nai to media-in pianei olo to esoteriko xoro tou tembelei. katargei ton apothikeutiko xoro stin ousia.

Η φωτο είναι σίγουρα από Golf 6. ¶λλωστε το έχω κι εγώ στο Golfάκι μου. Απλά λόγω δεξιοτίμονου οι θέσεις είναι ανάποδα.

Σαφώς και πιάνει σχεδόν όλο το χώρο του τεμπέλη. Αυτό είναι και το μειονέκτημά του στην ουσία.

Link to comment
Share on other sites

για αυτην την θυρα Aux-In την απλή στο εσωτερικό του τεμπελη, υπάρχει κάποιο καλώδιο/ανταπτορας?

Δε χρειάζεται κάποιος ειδικός αντάπτορας. Απλά ένα καλώδιο mini-jack (ή καρφί) που να καταλήγει σε κάποια έξοδο ήχου (από mp3 player π.χ.). Χρειάζεται μόνο να ενεργοποιήσεις τη θύρα από τις ρυθμίσεις του ηχοσυστήματος.

Το κακό της θύρας αυτής είναι οτι δε μπορείς να χειριστείς τα τραγούδια από το ηχοσύστημα παρά μόνο από την συνδεδεμένη πηγή.

Link to comment
Share on other sites

εδώ είσαι

αυτό χρειαζόμαστε (και εγώ καίγομαι αν είναι λογική η τιμή του)

http://www.my-gti.com/wp-content/uploads/mdi_5n0057342.jpg

http://www.my-gti.com/688/volkswagen-media...-1#comment-3658

στο θέμα απο ότι βλέπεις έχω ρωτήσει κάτι πράγματα αλλά δεν ακόμα.

μπορείς αν σου είναι εύκολο να περάσεις απο κάποια αντιπροσωπεία να σου πούνε τιμή και αν όντως το πουλάνε?

με τον κωδικό Part Number 5N0 057 342 πρέπει να εμφανίζονται και τα δύο Media-In το κλασσικό που δείξανε τα παιδιά πιο πάνω και το καινούργιο φθηνότερο που μπαίνει στο ντουλαπάκι

εγώ ενδιαφέρομαι για το δεύτερο και ΚΑΙΓΟΜΑΙ!!!

Έχω φτάσει σε σημείο να αλλάξω πηγή για να έχω USB (ΜΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΙΤΛΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ)

Σε παρακαλώ αν σου είναι εύκολο ρώτησε πόσο κοστίζει το ανταλλακτικό και αν το δίνουν και αν κάνουν καλύτερη τιμή για >1 άτομα!

Link to comment
Share on other sites

εδώ είσαι

αυτό χρειαζόμαστε (και εγώ καίγομαι αν είναι λογική η τιμή του)

http://www.my-gti.com/wp-content/uploads/mdi_5n0057342.jpg

http://www.my-gti.com/688/volkswagen-media...-1#comment-3658

στο θέμα απο ότι βλέπεις έχω ρωτήσει κάτι πράγματα αλλά δεν ακόμα.

μπορείς αν σου είναι εύκολο να περάσεις απο κάποια αντιπροσωπεία να σου πούνε τιμή και αν όντως το πουλάνε?

με τον κωδικό Part Number 5N0 057 342 πρέπει να εμφανίζονται και τα δύο Media-In το κλασσικό που δείξανε τα παιδιά πιο πάνω και το καινούργιο φθηνότερο που μπαίνει στο ντουλαπάκι

εγώ ενδιαφέρομαι για το δεύτερο και ΚΑΙΓΟΜΑΙ!!!

Έχω φτάσει σε σημείο να αλλάξω πηγή για να έχω USB (ΜΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΙΤΛΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ)

Σε παρακαλώ αν σου είναι εύκολο ρώτησε πόσο κοστίζει το ανταλλακτικό και αν το δίνουν και αν κάνουν καλύτερη τιμή για >1 άτομα!

Τότε γιατί δεν κοιτάς κι αυτό;

Νομίζω πως μπαίνει

http://www.citysound.gr/index.php?page=sho...t&Itemid=35

κοίτα τη version 2

Edited by ENT
Link to comment
Share on other sites

εδώ είσαι

αυτό χρειαζόμαστε (και εγώ καίγομαι αν είναι λογική η τιμή του)

http://www.my-gti.com/wp-content/uploads/mdi_5n0057342.jpg

http://www.my-gti.com/688/volkswagen-media...-1#comment-3658

στο θέμα απο ότι βλέπεις έχω ρωτήσει κάτι πράγματα αλλά δεν ακόμα.

μπορείς αν σου είναι εύκολο να περάσεις απο κάποια αντιπροσωπεία να σου πούνε τιμή και αν όντως το πουλάνε?

με τον κωδικό Part Number 5N0 057 342 πρέπει να εμφανίζονται και τα δύο Media-In το κλασσικό που δείξανε τα παιδιά πιο πάνω και το καινούργιο φθηνότερο που μπαίνει στο ντουλαπάκι

εγώ ενδιαφέρομαι για το δεύτερο και ΚΑΙΓΟΜΑΙ!!!

Έχω φτάσει σε σημείο να αλλάξω πηγή για να έχω USB (ΜΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΙΤΛΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ)

Σε παρακαλώ αν σου είναι εύκολο ρώτησε πόσο κοστίζει το ανταλλακτικό και αν το δίνουν και αν κάνουν καλύτερη τιμή για >1 άτομα!

apo tin photo blepo oti bgainei apo to ntoulapaki. ego epsaksa to ntoulapaki gia ypodoxi kai den yparxei pouthena.apo pou bgainei to kalodio re paidia ???

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί δεν κοιτάς κι αυτό;

Νομίζω πως μπαίνει

http://www.citysound.gr/index.php?page=sho...t&Itemid=35

κοίτα τη version 2

1) γιατί δεν εμφανίζονται οι τίτλοι των τραγουδιών

και

2) γιατί κάνει 130 ευρώ χωρίς τοποθέτηση, όταν με 350-400 παίρνεις ολόκληρη κινέζικη πηγή που έχει και MS Word μέσα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι πως το συμπέρανες;

γιατί συνδέεται στη θύρα του cd changer

Αν ξέρεις κάτι σίγουρα καλό είναι να το λές κατευθείαν να γλυτώνουμε και χρόνο (χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω).

Link to comment
Share on other sites

γιατί συνδέεται στη θύρα του cd changer

Αν ξέρεις κάτι σίγουρα καλό είναι να το λές κατευθείαν να γλυτώνουμε και χρόνο (χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω).

Σημειώνω από το site:

Επιλογή των φακέλων, καθώς και αρχεία που είναι αποθηκευμένα στη μονάδα δίσκου.

Υποστήριξη των λειτουργιών ως εξής:

Repeat

Μνήμη τελευταίας θέσης

Volume

Επιλογή τραγουδιού

Υποθέτω λοιπόν οτι έχεις άδικο.

Στο κάτω κάτω της γραφής εγώ να βοηθήσω θέλω (το πρόβλημα το έχω λύσει με το εργοστασιακό media in)

Edited by ENT
Link to comment
Share on other sites

Σημειώνω από το site:

Επιλογή των φακέλων, καθώς και αρχεία που είναι αποθηκευμένα στη μονάδα δίσκου.

Υποστήριξη των λειτουργιών ως εξής:

Repeat

Μνήμη τελευταίας θέσης

Volume

Επιλογή τραγουδιού

Υποθέτω λοιπόν οτι έχεις άδικο.

Στο κάτω κάτω της γραφής εγώ να βοηθήσω θέλω (το πρόβλημα το έχω λύσει με το εργοστασιακό media in)

δυστυχώς δεν μπορώ να σιγουρευτώ ακόμα γιατί δεν μιλάει ξεκάθαρα για ανάγνωση ID3 tags των τραγουδιών

είχα διαβάσει και αυτό το ποστ

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=16122#

έπειτα για μένα τα ¤130 είναι πολλά όπως ξανα-είπα, όταν με ¤350-400 αγοράζεις νέα πηγή που παίζει μέχρι και τηλεόραση

αν το media-in βγαίνει γύρω στα ¤60-80 χωρίς εγκατάσταση θα το αγοράσω

έχει κάποιος το etka να το τσεκάρει? στο δικό μου δεν έχω τιμές :D

Part Number 5N0 057 342

Edited by teodor_ch
Link to comment
Share on other sites

όπως προείπα,

δεν διαβάζει τίτλους αρχείων το kufatec

ρώτησα χτές στο Ηράκλειο Κρήτης σε κατάστημα με ηχοσυστήματα για αυτοκίνητα

Ο άνθρωπος μου είπε ότι μόνο το dension gateway 300 κάνει τη δουλειά που θέλουμε και κοστίζει 220 ευρώ ΜΕ την εγκατάσταση.

Το part MEDIA-IN της VW κάνει 190 ευρώ χωρίς εγκατάσταση. Ρώτησα και για αυτό χτές.

Σκέφτομαι να πάρω το dension 300 με 155 ευρώ απο ομαδική που "τρέχει" τώρα στην Αγγλία και να το βάλω μόνος μου, αλλά το φοβάμαι λίγο.

¶λλη επιλογή να αλλάξω όλη την πηγή!!!

Υπάρχει ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΕΠΩΝΥΜΗ πηγή με USB και GPS (ξεκλείδωτο κατα προτίμηση) σε τιμή κάτω των 500 ευρώ?

Edited by teodor_ch
Link to comment
Share on other sites

όπως προείπα,

δεν διαβάζει τίτλους αρχείων το kufatec

ρώτησα χτές στο Ηράκλειο Κρήτης σε κατάστημα με ηχοσυστήματα για αυτοκίνητα

Ο άνθρωπος μου είπε ότι μόνο το dension gateway 300 κάνει τη δουλειά που θέλουμε και κοστίζει 220 ευρώ ΜΕ την εγκατάσταση.

Το part MEDIA-IN της VW κάνει 190 ευρώ χωρίς εγκατάσταση. Ρώτησα και για αυτό χτές.

Σκέφτομαι να πάρω το dension 300 με 155 ευρώ απο ομαδική που "τρέχει" τώρα στην Αγγλία και να το βάλω μόνος μου, αλλά το φοβάμαι λίγο.

¶λλη επιλογή να αλλάξω όλη την πηγή!!!

Υπάρχει ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΕΠΩΝΥΜΗ πηγή με USB και GPS (ξεκλείδωτο κατα προτίμηση) σε τιμή κάτω των 500 ευρώ?

Αυτο δειχνει τους τιτλους ομως? Εγω εβαλα απλα το ipod adaptor πριν ενα μηνα, αλλα ουτε τιτλους δειχνει, και ουτε ειμαι ευχαριστημενος απο την αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τί είναι το ipod adapter

το media in συνδέεται απο πίσω απο την πηγή και βγάζει usb καλώδιο στο ντουλαπάκι

απο όσο έχω διαβάσει, ναί δείχνει τους τίτλους

Link to comment
Share on other sites

Στην ιστοσελίδα της dension δεν αναφέρει συμβατότητα με golf VI, rcd 310 για το dension gateway 300. Το έχει δοκιμάσει κανείς σε golf VI ?

Για λόγους συμβατότητας/εγγύησης/μπαταρίας/εγκατάστασης κλπ προσωπικά προσανατολίζομαι στην αγορά του VW MDI Retrofit και εγκατάσταση στην αντιπροσωπία. Προσπαθώ να καταλάβω από εδώ ποια part-numbers να παραγγείλω. Επείσης στο τελευταίο σχόλιο του link κάποιος λέει πως το εγκατέστησε στον τεμπέλη.

Link to comment
Share on other sites

Στην ιστοσελίδα της dension δεν αναφέρει συμβατότητα με golf VI, rcd 310 για το dension gateway 300. Το έχει δοκιμάσει κανείς σε golf VI ?

Για λόγους συμβατότητας/εγγύησης/μπαταρίας/εγκατάστασης κλπ προσωπικά προσανατολίζομαι στην αγορά του VW MDI Retrofit και εγκατάσταση στην αντιπροσωπία. Προσπαθώ να καταλάβω από εδώ ποια part-numbers να παραγγείλω. Επείσης στο τελευταίο σχόλιο του link κάποιος λέει πως το εγκατέστησε στον τεμπέλη.

ayto to kalodio pou bgainei apo to ntoulapaki pou sindeetai ???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.