Jump to content
thanos.k

Αισθηση Σασμαν ? Μαλλον εχω προβλημα Mk6-160

Recommended Posts

Ρε παιδια εχω πολυ σκληρο σασμαν...Και πλεον το οδηγησε ενας φιλος ο οποιος πηρε σιροκο...με το ιδιο σασμαν ....και μου ειπε οτι το δικο μου ειναι πολυ σκληρο ... εκτος αυτου εχω ...

Μια στις 10 δεν μπαινει η πρωτη ....στα φαναρια

Μια στις 5 Η οπισθεν κλωτσαει ....

Η συμπλεξη ακομα και πολυ ομαλα να γινει ...εαν δεν αφησω πολυ αργα το συμπλεκτη ακουγεται ενα ΚΡΤΤΤ ...Κρακ ...........

Καποιες φορες με υψηλες στροφες η 2α μπαινει εντελως ΑΝΕΜΠΟΔΙΣΤΑ ...που μαλλον αυτο πρεπει να ειναι το κανονικο και οχι αυτο που ζω..ΠΟυ η δευτερα ναι μεν δεν γρατσουναει αλλα θελει λιγακι δυναμη για να μπει ...

Και επισης εχω αυτο το φοβερο ΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡ ΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ στις χαμηλες στροφες .... Αλλα μιλαμε για τρελο ηχο πολυ εντονο ....και εχω ακουσει και αλους ....τραγικο...

Λετε να μην ειχε πολλες βαλβολινες? Θα το παω σε γνωστο διοτι αν πραγματι εχει προβλημα θα μου πει τηνα ληθεια και οχι παραμυθια οτι..οκ ειναι φυσιολογικο αυτο ...

Για μενα πληρη απογοητευση το κιβωτιο ...μακαρι να εχω προβλημα διοτι μου φενεται αδυνατο να ειναι τοσο χαλια....

Επισης στο ρελαντι...τρακτεριζει .....οχι οπως ολα τα αλλα αυτοκινητα .... Φυσιολογικο αυτο ?

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

για το τρακτερ,φυσιολογικο tongue.gif

για το κιβωτιο,μη φυσιολογικο :lol:

κοιταξε το το συντομοτερο στην αντ/πια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι με καινουργιο αυτοκινητο τα γραφετε αυτα σε φορουμ και δε πατε εντος εγγυησης στην αντιπροσωπεια αγαπητο μου cosmopolitan.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι με καινουργιο αυτοκινητο τα γραφετε αυτα σε φορουμ και δε πατε εντος εγγυησης στην αντιπροσωπεια αγαπητο μου cosmopolitan.

Πιστεύω είναι πολύ λογικό για να το καταλάβει κάποιος!!!Εκτός από τις ιδέες,τις πληροφορίες και γενικά τα πάντα έτσι μοιραζόμαστε και τα προβλήματα μας εδώ!!Αν κάποιου του συμβεί κάτι που του το απεύχομαι να μπει μέσα να διαβάσει κάποια θέματα γτ μερικές-πολλές φορές μας πιάνουν τον κώλο οι αντιπροσωπείες!!¶σε την συμπαράσταση και την βοήθεια που μπορεί κάποιος να σου δώσει!!!Ελπίζω να σε κάλυψα!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

εμενα σε tsi 122 καποιες φορες ενω παταω τερμα τον συμπλεκτη μου κανει ενα 'γκουπ' η οπισθεν...οι αλλες ταχυτητες ολες κανονικα...φανταζομαι δεν ειναι προβλημα ετσι?

Edited by alekos-tsi
Link to comment
Share on other sites

κοιτα ειναι δεδομενο οτι εχει προβλημα και αφου εισαι σε εγγυηση πηγαινε το κατευθειαν αντιπροσοπεια!!! για του λογου το αληθες το σασμαν του tsi-gt, ειναι ιδιο με το σασμαν του απλου fsi με μια σχεση παραπανω... ειναι γεγονος πως στο 5αρι και 6αρι tsi-gt καναν πολλες γυφτιες και στα ηλεκτρολογικα και κυριως στο σασμαν οπου ειτε με προγραμμα ειτε χωρις, τα προβληματα ειναι δεδομενα!!! εχει ακουσει κανεις σε gti προβλημα με το σασμαν?? σε s3?? υποθετω ειναι λιγοι αυτοι που που αντιμετοπισαν τετοια προβληματα!!!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ειναι δεδομενο οτι εχει προβλημα και αφου εισαι σε εγγυηση πηγαινε το κατευθειαν αντιπροσοπεια!!! για του λογου το αληθες το σασμαν του tsi-gt, ειναι ιδιο με το σασμαν του απλου fsi με μια σχεση παραπανω... ειναι γεγονος πως στο 5αρι και 6αρι tsi-gt καναν πολλες γυφτιες και στα ηλεκτρολογικα και κυριως στο σασμαν οπου ειτε με προγραμμα ειτε χωρις, τα προβληματα ειναι δεδομενα!!! εχει ακουσει κανεις σε gti προβλημα με το σασμαν?? σε s3?? υποθετω ειναι λιγοι αυτοι που που αντιμετοπισαν τετοια προβληματα!!!

κατσε κατσε...εννοεις εμενα ή απαντας στο αρχικο ποστ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαινω γιατι με καινουργιο αυτοκινητο τα γραφετε αυτα σε φορουμ και δε πατε εντος εγγυησης στην αντιπροσωπεια αγαπητο μου cosmopolitan.

Εαν δεν καταλαβαινεις .....Τοτε πιστεψε με ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ λογος να συμετεχεις εδω μεσα ...

Παμε στο θεμα μας τωρα.... Στην αντιπροσωπεια...τα ειδαν ολα φυσιολογικα ........

Θα επισκεφθω αλλη αντιοπροσωπεια που εοχυμε γνωστο για να δει οτι οντως υπαρχει προβλημα .

Τελικα Γυφτιες εδω Γυφτιες εκει .........24.000 ΕΥΡΩ ΜΕΤΡΗτα πληρωσαμε τα ομορφα πλαστικα και τα ωραια καθισματα ? Κριμα παντως ελπιζω να απαλαγω απο τα προβληματα και να το χαρω .Περιμενα ΤΟΥΛ καλυτερο σασμαν απο αυτο του focus 2 ....αλλαδεν εχουν καμια σχεση στην αξιοπιστια

Συγνωμη το σασμαν του gti manual 6 ...δεν ειναι ιδιο με του tsi 160 ? ..Μου ειπαν ετσι στην κοσμοκαρ .......

Οταν πληρωνεις 24 θελεις να εχεις κατι καλυτερο απο nissan micra ,ford fiesta,renaug.peugeot ,citroen ...στα βασικα σημεια ...

Πληγωμενος ειμαι και δεν θελω να το παραδεκτο ...Απο τηνα λλη ..δεν το αλλαζω με τιποτα ...ελπιζω να τα φτιαξω και να ιεναι οπως πρεπει΄/.

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν καταλαβαινεις .....Τοτε πιστεψε με ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ λογος να συμετεχεις εδω μεσα ...

Παμε στο θεμα μας τωρα.... Στην αντιπροσωπεια...τα ειδαν ολα φυσιολογικα ........

Θα επισκεφθω αλλη αντιοπροσωπεια που εοχυμε γνωστο για να δει οτι οντως υπαρχει προβλημα .

Τελικα Γυφτιες εδω Γυφτιες εκει .........24.000 ΕΥΡΩ ΜΕΤΡΗτα πληρωσαμε τα ομορφα πλαστικα και τα ωραια καθισματα ? Κριμα παντως ελπιζω να απαλαγω απο τα προβληματα και να το χαρω .Περιμενα ΤΟΥΛ καλυτερο σασμαν απο αυτο του focus 2 ....αλλαδεν εχουν καμια σχεση στην αξιοπιστια

Συγνωμη το σασμαν του gti manual 6 ...δεν ειναι ιδιο με του tsi 160 ? ..Μου ειπαν ετσι στην κοσμοκαρ .......

Οταν πληρωνεις 24 θελεις να εχεις κατι καλυτερο απο nissan micra ,ford fiesta,renaug.peugeot ,citroen ...στα βασικα σημεια ...

Πληγωμενος ειμαι και δεν θελω να το παραδεκτο ...Απο τηνα λλη ..δεν το αλλαζω με τιποτα ...ελπιζω να τα φτιαξω και να ιεναι οπως πρεπει΄/.

euxomai an yparxei problima na lythei kai na apolausis to golfaki sou xoris na metaniosis oute stigmi gia tin agora tou.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν καταλαβαινεις .....Τοτε πιστεψε με ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ λογος να συμετεχεις εδω μεσα ...

Παμε στο θεμα μας τωρα.... Στην αντιπροσωπεια...τα ειδαν ολα φυσιολογικα ........

Θα επισκεφθω αλλη αντιοπροσωπεια που εοχυμε γνωστο για να δει οτι οντως υπαρχει προβλημα .

Τελικα Γυφτιες εδω Γυφτιες εκει .........24.000 ΕΥΡΩ ΜΕΤΡΗτα πληρωσαμε τα ομορφα πλαστικα και τα ωραια καθισματα ? Κριμα παντως ελπιζω να απαλαγω απο τα προβληματα και να το χαρω .Περιμενα ΤΟΥΛ καλυτερο σασμαν απο αυτο του focus 2 ....αλλαδεν εχουν καμια σχεση στην αξιοπιστια

Συγνωμη το σασμαν του gti manual 6 ...δεν ειναι ιδιο με του tsi 160 ? ..Μου ειπαν ετσι στην κοσμοκαρ .......

Οταν πληρωνεις 24 θελεις να εχεις κατι καλυτερο απο nissan micra ,ford fiesta,renaug.peugeot ,citroen ...στα βασικα σημεια ...

Πληγωμενος ειμαι και δεν θελω να το παραδεκτο ...Απο τηνα λλη ..δεν το αλλαζω με τιποτα ...ελπιζω να τα φτιαξω και να ιεναι οπως πρεπει΄/.

οχι δν ειναι ιδια... στην αντιπροσωπεια δν ειχε κανενα αλλο 6αρι να κανετε συγκρισεις??

Link to comment
Share on other sites

Εχω οδηγησει και αλλο .... το δικο μουε ιναι σκληρο ... Εξαλου φοραω το ιδιο με το scirocco ετσι ?

Του 2 λιτρου τι διαφορες εχει ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα ειχα διπλα διπλα το ταπερ μου με ενα ταπερ σιροκκο ...ιδια αλογα και σασμαν ..το σιροκο κουμποναν πολυ ποιο αβιαστα ...και χωρις κανενα κρτ οταν αφηνα συμπλεκτη ...

Επισης ρε παιδια εμενα κανει υπερβολικα ΚρρρρρΚΡρρρρρρ κροταλισμα στις χαμηλες στροφες .........

Μπορει να θελει απλα καμια ρυθμιση η βαση σασμαν κτλ ...Αν δεν παω αυτο το 3 μερο θα παω να τοδ ουν το επομενο πσκ ...

Οποτε υπομονη ...προσπαθω να κανω .

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=16523

ακριβως αυτο

επισης μιλωντας τηλεφωνικα με 2 σιροκαδες με πανω απο 10.000 χιλ ...μου επιβεβαιωσαν οτι πλεον κανουνε τσι και τα δικα τους .(Κοινως μπαχαντελεψε το σασμαν και οτι ειναι γνωστο σημαδι πονου στο vag group ) ...

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου thanos katsas,αυτο το ΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ ΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ που λες το ακουω και εγω στο αμαξι μου golf v gt sport 140 απο την πρωτη μερα αγορας.Το πηγα στην αντιπροσωπεια ακριβως την ιδια μερα που το πηρα-και μου ειπαν και μαλλον ετσι ειναι- οτι το κροταλισμα που ακους μολις συμπλεκταρεις και κουμπωνεις πρωτη για να φυγεις οφειλεται στο μπερδεμα του κομπρεσσορα την ωρα που αρχιζει να συμπιεζει αερα στο μοτερ.Μεχρι και σημερα τον ακουω τον θορυβο ειναι σαν χτυπαει καποιο μεταλλο με μεταλλο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε Δεν ξερω...εχω απογοητευτει ...μερικοι μου λενε "φιλε σου χτυπησε σασμαν "... ελεος λεω ...

Μαλλον θα μαθω να ζω ...

Βεβαια θα το παω γιατι δεν κουμπωνει αβιαστα θελει δυναμη ...αυτο δεν ειναι φυσιολογικο

Link to comment
Share on other sites

Η δύναμη που χρειάζεται για να μπει ταχύτητα, σίγουρα δεν είναι φυσιολογική. Αν είναι πολύ καινούριο το αμάξι σου ίσως, ίσως λέω, να στρώσει με τον καιρό.

Το κροτάλισμα στην αποσύμπλεξη κυρίως από 1η σε 2α, το έχω κι εγώ και ξέρω, είναι εκνευριστικό. Αλλά δεν μπορεί να είναι σύμπτωση σε τόσους. Μάλλον έτσι λειτουργεί. Τα συγχρονιζέ μάλλον είναι για τον !@#$%!

Link to comment
Share on other sites

σημερα δεν εμπαινε η πρωτη με ΤΙΠΟΤΑ....2 φορες συμπλεκτη για να τη παρει....Εχει γινει επικυνδυνο πλεον ...

γαμω........

Link to comment
Share on other sites

Προσέχετε με την πρώτη σχέση και γενικά όταν δεν μπαίνει απλά μια σχέση κάντε το ήρεμα και απαλά για να μην τρέχετε όπως εγώ!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα......κρυο....ολα καλα.......

Ξαφνικα ολα ειναι καλα..........Ειναι καλα μονο λιγο περισωτερη δυναμη για να μπουν....

Α καλα δεν παμε καλα με φοβηθηκε!!!

Θα το παω βολτα συνεργειο παντως ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα ειχα διπλα διπλα το ταπερ μου με ενα ταπερ σιροκκο ...ιδια αλογα και σασμαν ..το σιροκο κουμποναν πολυ ποιο αβιαστα ...και χωρις κανενα κρτ οταν αφηνα συμπλεκτη ...

Επισης ρε παιδια εμενα κανει υπερβολικα ΚρρρρρΚΡρρρρρρ κροταλισμα στις χαμηλες στροφες .........

Μπορει να θελει απλα καμια ρυθμιση η βαση σασμαν κτλ ...Αν δεν παω αυτο το 3 μερο θα παω να τοδ ουν το επομενο πσκ ...

Οποτε υπομονη ...προσπαθω να κανω .

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=16523

ακριβως αυτο

επισης μιλωντας τηλεφωνικα με 2 σιροκαδες με πανω απο 10.000 χιλ ...μου επιβεβαιωσαν οτι πλεον κανουνε τσι και τα δικα τους .(Κοινως μπαχαντελεψε το σασμαν και οτι ειναι γνωστο σημαδι πονου στο vag group ) ...

Mην τρελαινεσαι και προσπαθησε να σκεφτεις πιο σφαιρικα...Ειμαι σιγουρος οτι αν ειχες gti εξαρι τετοιο προβλημα δε θα ειχες...Και μη συγκρινεις με το σιροκο...Δεν εδωσες δα και 40.000 ευρω...Το αυτοκινητο σου ειναι για αλλες καταστασεις και αλλη χρηση...Αν το πιεζεις πολυ θα σου βγαζει..Αλλιως παρε σιροκο..Ειναι χαζη η vw??? Φιλικα παντα..

Link to comment
Share on other sites

1)Τελειως ακυρη η παρεμβαση σου ...

Μιλαω για αυτοκινητο 1.4 160.....

Μηχανολογικα ειναι πανομοιοτυπα ...και τα 2 ....scirocco golf

Δεν ειπα για 2 λιτρο .....

Τα 2λιτρα εχουν αλλο σασμαν .

Τα golf εχουν το ποιο κακο και μη αξιοπιστο σασμαν που εχει βγει ποτε. Δοκιμασε ενα micra-focus και πες μου μετα ενα το ποιο ακριβο αυτοκινητο στη κατηγορια του (golf 6) εχει αν μη τι αλλο "αξιοπρεπη" σασμαν ...

Και φιλε μου αν ειχα δωσει 40.000 για σιροκο εκτος απο ψυχακιας με προβλημα θα ημουν ενας περηφανος Ιδιοκτητης ενως πανακριβου αυτοκινητου που τριζει και παραλληλα ακους την "ξεχαρβαλωμενη αλυσιδα" του dsg 7 που απο οτι φενεται θα κανουν ανακλησεις....

Και απο την αλλη καλο θα ηταν να βαλετε και εσεις την σφαιρικη σκεψη και να επισκεπτεστε σιωπηλα και αλλα φορουμς ... Παμε για ρεκορ γκινες στα προβληματα εδω μεσα....

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

1)Τελειως ακυρη η παρεμβαση σου ...

Μιλαω για αυτοκινητο 1.4 160.....

Μηχανολογικα ειναι πανομοιοτυπα ...και τα 2 ....scirocco golf

Δεν ειπα για 2 λιτρο .....

Τα 2λιτρα εχουν αλλο σασμαν .

Τα golf εχουν το ποιο κακο και μη αξιοπιστο σασμαν που εχει βγει ποτε. Δοκιμασε ενα micra-focus και πες μου μετα ενα το ποιο ακριβο αυτοκινητο στη κατηγορια του (golf 6) εχει αν μη τι αλλο "αξιοπρεπη" σασμαν ...

Και φιλε μου αν ειχα δωσει 40.000 για σιροκο εκτος απο ψυχακιας με προβλημα θα ημουν ενας περηφανος Ιδιοκτητης ενως πανακριβου αυτοκινητου που τριζει και παραλληλα ακους την "ξεχαρβαλωμενη αλυσιδα" του dsg 7 που απο οτι φενεται θα κανουν ανακλησεις....

Και απο την αλλη καλο θα ηταν να βαλετε και εσεις την σφαιρικη σκεψη και να επισκεπτεστε σιωπηλα και αλλα φορουμς ... Παμε για ρεκορ γκινες στα προβληματα εδω μεσα....

Mη τα λες αυταααααα.....Σε ακουνε κι αλλοι...Και στην τελικη...παρε micra. Αυτα και κακως ασχοληθηκα..Εχεις ψυχολογικα αφου πηρες ενα αμαξι που δεν αγαπας...Φιλικα.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.