Jump to content
Dark Angel

Ζάντα 16άρα σε Polo 6n

Recommended Posts

Σκεύτωμαι να βάλω μία OZ Ultraleggera 16άρα 7J η μία ζάντα είναι 7x16" 6,46 kg

σε διάσταση ελαστικού 205/40 έχω αλάξει τον κύκλο κατά 2.4% σε σχέση με την διάσταση που φοράο τώρα είναι 195/45 R15

ενώ σε διάσταση 195/40 έχω μόλης αλάξει το κύκλο κατά 1% σε σχέση με την διάσταση που φοράο τώρα είναι 195/45 R15

Η OZ Superleggera 15άρα είναι 7x15" 5,25 kg και η διάσταση που φοράο τώρα είναι 195/45 R15

τα επιπλέων 1,21 kg ανά ζάντα της 16άρας κατά πόσο θα μου κόψει το αυτοκινητό μου με 205/40 η 195/40 ?

H OZ Ultraleggera 15άρα είναι 7x15" 4,99 kg αυτή λογικά θεωρίτε καλύτερη από την Superleggera... ακούω γνώμες...

Edited by Dark Angel
Link to comment
Share on other sites

Σκεύτωμαι να βάλω μία OZ Ultraleggera 16άρα 7J η μία ζάντα είναι 7x16" 6,46 kg

σε διάσταση ελαστικού 205/40 έχω αλάξει τον κύκλο κατά 2.4% σε σχέση με την διάσταση που φοράο τώρα είναι 195/45 R15

ενώ σε διάσταση 195/40 έχω μόλης αλάξει το κύκλο κατά 1% σε σχέση με την διάσταση που φοράο τώρα είναι 195/45 R15

Η OZ Superleggera 15άρα είναι 7x15" 5,25 kg και η διάσταση που φοράο τώρα είναι 195/45 R15

τα επιπλέων 1,21 kg ανά ζάντα της 16άρας κατά πόσο θα μου κόψει το αυτοκινητό μου με 205/40 η 195/40 ?

H OZ Ultraleggera 15άρα είναι 7x15" 4,99 kg αυτή λογικά θεωρίτε καλύτερη από την Superleggera... ακούω γνώμες...

Καθε κιλο μη αναρτωμενου βαρους που αφαιρειται η προστείθεται, (δηλαδη βαρους το οποιο το αμαξι αναγκαζεται να περιστρεφει), οπως ειναι οι ζαντες και οι δισκοι απο τα φρενα ισοδυναμει με την προσθεση η την αφαιρεση περιπου 5 κιλών κανονικου βάρους. Αρα 1,21*4=4,84 και 4,84*5=24,2Kgr, επομενως το αμαξι θα χασεις σε αποδοση τοσο οσο αν το φορτωνες με 24,2 κιλα παραπανω. Αν σε παιρνει εσενα να χασεις καμια 20αρια κιλακια τοτε ξεκινα διαιτα και βαλε τις ζαντες tongue.gif. Δεν ξερω αν μπορεις να βρεις λαστιχο 195/40/16, παντος αυτο ειναι που θα σου κοψει λιγοτερο. Το 205 ειναι καλα να φοριεται για ζαντα που ειναι 7.5J και πανω. Απο την στιγμή που σκεφτεσαι ζαντα 7J/16 με offset γυρω στο 33 το 195/40 θα εχει πολυ καλη εφαρμογη (καλο τεντωμα πανω στην ζαντα) και ταυτόχρονα δεν θα αυξησει την επιφανεια πεδησης οποτε και δεν θα σε κοψει. Το μονο που πρεπει να κοιταξει ειναι αν το ζαντολαστιχο βρισκει στο εσωτερικο του θολου με το τιμονι τερμα κομενο αριστερα-δεξια. Το μεγαλυτερο προβλημα θα ειναι το 40αρι προφιλ στο λαστιχο το οποιο δεν ειναι μετα για πολλες πολλες επαφες με σαμαρακια και λακουβες, αλλα προσφερει βελτιώση στα κρατήματα του αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

δίαιτα ξεκίνισα, :lol: δηλαδή λες οτι θα κόψει με την 16άρα ε?

Link to comment
Share on other sites

δίαιτα ξεκίνισα, :lol: δηλαδή λες οτι θα κόψει με την 16άρα ε?

Κατι λιγα μοναχα και αν η διαιτα επιτυχει καθολου :lol:.

Link to comment
Share on other sites

η ζάντα μου η Superleggera έγινε... οπότε θα την κρατίσω, αλλα θά φοράω πλέων στο Polo την Ultraleggera! είναι ελαφρότερη από την Superleggera. Δεν θα πάω τελικός σε άλλη διάσταση 15 πιστός ;)

Link to comment
Share on other sites

η ζάντα μου η Superleggera έγινε... οπότε θα την κρατίσω, αλλα θά φοράω πλέων στο Polo την Ultraleggera! είναι ελαφρότερη από την Superleggera. Δεν θα πάω τελικός σε άλλη διάσταση 15 πιστός ;)

Καλύτερα έτσι, εγώ όταν είχα 16αρες,δεν τις κράτησα πάνω από μισό χρόνο και τις επισκεύασα και μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

εγώ από το 1999 που φοράω αυτά τα ζαντικά εδώ και 10 χρόνια δέν τιε επισκεύασα ποτέ... :) απλά είθελα κάτι διαφορετικό... αλλά τελικός δεν αξίζει να χαλάσω τον "σωστό" κύκλο του αυτοκινήτου και να κάνουμε ανούσια πηράματα κτλπ ;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ από το 1999 που φοράω αυτά τα ζαντικά εδώ και 10 χρόνια δέν τιε επισκεύασα ποτέ... ;) απλά είθελα κάτι διαφορετικό... αλλά τελικός δεν αξίζει να χαλάσω τον "σωστό" κύκλο του αυτοκινήτου και να κάνουμε ανούσια πηράματα κτλπ :D

Η ζαντα που πηρες ειναι πενα :). Μονο πλυσιμο θελει tongue.gif.

Link to comment
Share on other sites

ετοιμάζω και άλλα καλύτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ από το 1999 που φοράω αυτά τα ζαντικά εδώ και 10 χρόνια δέν τιε επισκεύασα ποτέ... :angry2: απλά είθελα κάτι διαφορετικό... αλλά τελικός δεν αξίζει να χαλάσω τον "σωστό" κύκλο του αυτοκινήτου και να κάνουμε ανούσια πηράματα κτλπ :D

Ασ έβαζες 16αρα με 40αρι προφιλ Dunlop (γιατί δεν βρίσκεις διαστάσεις σε άλλα ελαστικά) και σου έλεγα πόσες φορές θα έτρεμες από τον φόβο σου μην στραβώσουν.

Πάντως, απ'όταν έβαλα τις 15αρες, ηρέμησα!

Link to comment
Share on other sites

Ασ έβαζες 16αρα με 40αρι προφιλ Dunlop (γιατί δεν βρίσκεις διαστάσεις σε άλλα ελαστικά) και σου έλεγα πόσες φορές θα έτρεμες από τον φόβο σου μην στραβώσουν.

Πάντως, απ'όταν έβαλα τις 15αρες, ηρέμησα!

Sport Contact 2 195/40 205/40 215/40 σε 16άρα :angry2: Και τώρα τα έχει σε προσφορα 195/40 R16 167ευρώ το λάστιχο... :D

Link to comment
Share on other sites

είχε πολυ καλο πάτιμα :angry2: αλλά το θέμα είναι η ζάντα που το φορούσες και τι ανάρτηση είχες περάσει :D

Link to comment
Share on other sites

είχε πολυ καλο πάτιμα :rolleyes: αλλά το θέμα είναι η ζάντα που το φορούσες και τι ανάρτηση είχες περάσει ;)

98338264.jpg

μαμά ανάρτηση

Link to comment
Share on other sites

98338264.jpg

μαμά ανάρτηση

άμα είχες ελαφρομένη ζάντα με 40άρη προφύλ και έπευτες σε "τάφους" και αυτές οι ΟΖ λύγίζουν άνετα οι άτοιμες... και γενικός όλες οι ελαφριού κράματος λυγίζουνε... αλλα ΟΚ έχουνε αρκετές ανοχές μπορώ να πω.

Link to comment
Share on other sites

άμα είχες ελαφρομένη ζάντα με 40άρη προφύλ και έπευτες σε "τάφους" και αυτές οι ΟΖ λύγίζουν άνετα οι άτοιμες... και γενικός όλες οι ελαφριού κράματος λυγίζουνε... αλλα ΟΚ έχουνε αρκετές ανοχές μπορώ να πω.

Βρε μια χαρά είναι οι ΟΖ, αλλά για τα πολάκια μας δεν κάνουν 16αρες, τι να λέμε τώρα!

και πίστεψέ με, πάντα πρόσεχα τις λακούβες. Απλά με την παραμικρή εσοχή του δρόμου, τσάκιζαν στο νεύρο.

Γι' αυτό κι εγώ έβαλα τις 15αρες με bilstein, hr 3,5 και ηρέμησα! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Βρε μια χαρά είναι οι ΟΖ, αλλά για τα πολάκια μας δεν κάνουν 16αρες, τι να λέμε τώρα!

και πίστεψέ με, πάντα πρόσεχα τις λακούβες. Απλά με την παραμικρή εσοχή του δρόμου, τσάκιζαν στο νεύρο.

Γι' αυτό κι εγώ έβαλα τις 15αρες με bilstein, hr 3,5 και ηρέμησα! :rolleyes:

ξέρω Polo 6n2 με 16R Ultraleggera 205/40 και έχει Bilstein Sprint B8 με H&R 3.5 (Κοκκινα) και εδώ και 5 χρόνια το Polo δεν έχει βγάλει ούτε μία ζιμιά (και ας είνι οι δρόμοι τις πρέβεζας νεκροταφείο)

Link to comment
Share on other sites

ξέρω Polo 6n2 με 16R Ultraleggera 205/40 και έχει Bilstein Sprint B8 με H&R 3.5 (Κοκκινα) και εδώ και 5 χρόνια το Polo δεν έχει βγάλει ούτε μία ζιμιά (και ας είνι οι δρόμοι τις πρέβεζας νεκροταφείο)

Τι να πω, ίσως είμαι γκαντέμης! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.