Jump to content
nikola78

αυξημένη κατανάλωση με 100άρα...

Recommended Posts

Μου συμβαίνει το εξής περίεργο...έβαλα 100άρα βενζίνη και η κατανάλωση (σύμφωνα με το computer trip) αυξήθηκε...μην βιαστείτε να μου πείτε ότι εξαρτάται από την διαδρομή...κάνω κάθε πρωί την ίδια διαδρομή 40 km στην Αττική Οδό με cruise control...μιλάμε για δοαφορά 0.5-1 lt/100km...

Link to comment
Share on other sites

Guest basilis81

Ισως υπαρχει καποια παραμετρος που αγνοουμε αυτη τη στιγμη αλλα σε αυτη ουσιαστικα να οφειλεται η αυξηση της καταναλωσης που αναφερεις.Καποια ηλεκτρικη καταναλωση ισως?Φωτα,υαλοκαθαριστηρες,αντιθαμβωτικο παρπριζ ?

Μια δευτερη εκδοχη ειναι οτι ο εγκεφαλος πραοσαρμοζεται στα νεα δεδομενα καυσης με το βελτιωμενο καυσιμο και ρυθμιζει το μιγμα αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν είναι 100άρα

και γω νομιζω οτι δεν πρεπει να ηταν 100αρα...

απο τι βενζιναδικο εβαλες?

σου προτεινω ELIN μιας και δεν ειχα ποτε προβλημα με ολα τα αμαξια, συν οτι ακουω τα καλυτερα εδω στο club απο ολα τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλατε στις μαρκες.Η κομπινα ειναι και θεμα πρατηριουχου.Eμενα μου εχουν βαλει σε Shell νοθευμενη και ψανχομουν να δω τι εχει παθει το αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα παρατηρησει αυξηση καταναλωσης τη 1η φορα που εβαλα 100αρα στο 122αρη. Και επειδη η 100αρα ειναι πεταμενα λεφτα βαζω μια φορα στα 10 γεμισματα καθαρα για ψυχολογικους λογους, ετσι κι αλλιως απο εκει που βαζω η διαφορα στο γεμισμα ειναι ουτε 4 Ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα παρατηρησει αυξηση καταναλωσης τη 1η φορα που εβαλα 100αρα στο 122αρη. Και επειδη η 100αρα ειναι πεταμενα λεφτα βαζω μια φορα στα 10 γεμισματα καθαρα για ψυχολογικους λογους, ετσι κι αλλιως απο εκει που βαζω η διαφορα στο γεμισμα ειναι ουτε 4 Ευρω.

επιτέλους, κάποιος που του έχει συμβεί το ίδιο...μήπως έχεις και εσύ πρόβλημα με την ευθυγράμμιση???

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως, μετα απο 10000χλμ το τιμονι ηταν στραβο. Με μια ευθυγραμμιση και 30 Ευρω ολα κομπλε

Γκολφ 5 τσι 122.

Golf V tsi 122???? Πραγματικά δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο πράγμα...νόμιζα ότι το V ήταν 140hp...εγώ έχω πρόβλημα στην ευθυγράμμιση και το αυτοκίνητο είναι καινούριο...αν διαβάσεις άλλο post μου...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.