Jump to content
gregmech

εξατμισάδες ή επώνυμες βελτιώσεις?

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους! έχω ένα νέο golf 6 160! δεν ξέρω πολλά για βελτιώσεις και απο το πρωί ψάχνω να βρω κάποιες ιδέες για αλλαγή εξάτμισης. έχω μπει σε πολλά φόρουμ και έχω δει πολλά ονόματα και συνεργεία αλλά τίποτα συγκεκριμένο. έχω διαβάσει για παπαδόπουλους, ποπάιδες, ρεμους, exhaust center, τον μπαρμπαμήτσο της γειτονιάς και πολλά πολλά ακόμα.

θα ήθελα τη γνώμη και τη βοήθειά σας για κάποια θέματα.

1.ποια η εμπειρία σας από επώνυμους και ανώνυμους βελτιωτές εξαγωγής

2.πόσο αξίζει η αλλαγή μόνο τελικού και πόσο κοστίζει

3.πόσο αξίζει η αλλαγή όλου του συστήματος και πόσο κοστίζει (απο που ξεκινάει το ολοκληρωμένο σύτημα, τι είναι downpipe )

4. πόσο απαραίτητη είναι η αλλαγή όλου του συστήματος σε σχέση με πρόγραμμα βελτίωσης (τις βελτιώσεις στο σύστημα σας τις κάνουν αυτοί που σας περνάνε πρόγραμμα ή κάποιος άλλος ανεξάρτητα από το πρόγραμμα)

ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι να μην καλύπτω κάποιο άλλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ θες τη γνώμη μου φτιάξε μια χειροποίητη εξάτμιση γιατί οι επώνημες είναι μόνο φούμαρα .

Ας πούμε στην "Exhaust center" θα φτιάξεις μια inox από down pipe και πίσω με αρκετά καλά λεφτά .Μπορείς να τη φτιάξεις βέβαια από τη μέση και πίσω και όταν έχεις το κοκό φτιάχνεις και το down pipe .

Υπάρχει και ο Παπαδόπουλος αλλά εκεί παίρνει πέτσα .

Τώρα αν έχεις πρόγραμμα μετά την εξάτμιση και αφού κάνεις ~80 με 90 klm (adaptation) θα καταλάβεις μεγάλες διαφορές .

Edited by gvaf
Link to comment
Share on other sites

Guest ΤΟ_ΕΠΙΠΛΟ

εν μερει συμφωνω με τον qvaf.Ενα τελικο καζανι για golf κοστιζει 600 ευρω απο supersprint και sebring.Απο τι υλίκο ειναι φτιαγμενο?Απο λευκοχρυσο?Ενταξει,δε λεω η ποιοτητα ειναι αριστη αλλα δικαιολογει τετοιες τιμες για ενα και μονο τελικο?

Link to comment
Share on other sites

Το να γράφεις σε ένα forum οτι όλες οι επώνυμες εξατμίσεις είναι φούμαρα απο τη στιγμή που οι παραπάνω εξατμίσεις έχουν τεχνολογία που οι τοπικοί κατασκευαστές δεν έχουν δει ποτε ή προσπαθουν να αντιγράψουν...... αυτό δεν καταλαβαίνω.

Κάποιοι από τους τοπικούς κατασκευαστές είναι πολύ ποιοτικοί στην δουλειά τους και χρησιμοποιούν πολύ καλά υλικά. Ομως έχουν ένα πολύ βασικό θέμα, και εξηγούμαι.

Η εξάτμιση βελτίωσης δεν είναι απλά μια αντιγραφή της εργοστασιακής εξάτμισης σε μεγαλύτερη διατομή οτι να ναι και τελειώσαμε. Ουτε καζανάκι με σύρμα γεμισμα με μία στρώση πετροβάμβακα και έξω.

Θέλει μελέτη.

Πες μου λοιπόν που θα πάρω τετοια εξάτμιση εδω και θα πάμε μαζί να τις πουλήσουμε σε όλο τον κόσμο

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγούμε κουβέντες να πώ όταν λέω φούμαρα είναι ότι πληρώνεις το όνομα και οχι την κατασκευή.

Την ίδια ποιότητα θα την πάρεις και από τον Παπαδόπουλο και από τον Exhaust center σε πολύ καλύτερη τιμή.

Οστόσο και τα δύο ονόματα που σου έδωσα παραπάνω, αυτοί που ασχολούνται με το θέμα αυτοκίνητο ξέρουν και πολύ καλά τι δουλειά κάνουν.

Από εκεί και έπειτα όλα αυτά είναι προσωπική μου άποψη αφού τη ζητάνε.

Αν έχεις προσωπική άποψη μπορείς να τη γράψεις και εσύ.

Δεν πουλάω τπτ και δεν με ενδιαφέρει να πουληθεί τπτ.

Just my opinion.

Link to comment
Share on other sites

Το να γράφεις σε ένα forum οτι όλες οι επώνυμες εξατμίσεις είναι φούμαρα απο τη στιγμή που οι παραπάνω εξατμίσεις έχουν τεχνολογία που οι τοπικοί κατασκευαστές δεν έχουν δει ποτε ή προσπαθουν να αντιγράψουν...... αυτό δεν καταλαβαίνω.

Κάποιοι από τους τοπικούς κατασκευαστές είναι πολύ ποιοτικοί στην δουλειά τους και χρησιμοποιούν πολύ καλά υλικά. Ομως έχουν ένα πολύ βασικό θέμα, και εξηγούμαι.

Η εξάτμιση βελτίωσης δεν είναι απλά μια αντιγραφή της εργοστασιακής εξάτμισης σε μεγαλύτερη διατομή οτι να ναι και τελειώσαμε. Ουτε καζανάκι με σύρμα γεμισμα με μία στρώση πετροβάμβακα και έξω.

Θέλει μελέτη.

Πες μου λοιπόν που θα πάρω τετοια εξάτμιση εδω και θα πάμε μαζί να τις πουλήσουμε σε όλο τον κόσμο

Φιλε και γω μαζι σου. Οι περισσοτεροι εξατμισαδες εκαναν εγκαταστασεις για σομπες πριν και εχουν μπερδεψει τα μπουρια με τις εξατμισεις, υπαρχουν βεβαια και μερικοι γνωστες, οπως συμβαινει σε ολα τα επαγγελματα. Εσυ τις δικες σου στον Σκριβανο δεν τις φτιαχνεις? Μεγαλο μαστορι ο σταυρος.. :).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δε λέμε ότι δεν υπάρχουν και οι άσχετοι.

Μην τα βάζουμε όμως όλα στο ίδιο καζάνι .

Και εγώ την πρώτη εξάτμιση μου την έφτιαξα στο Ζαπατίνα.Μετά από 1 μήνα μόνος μου πήγα στο Exhaust center και ξαναπλήρωσα και την άλλαξα.

Τι να λέμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δε λέμε ότι δεν υπάρχουν και οι άσχετοι.

Μην τα βάζουμε όμως όλα στο ίδιο καζάνι .

Και εγώ την πρώτη εξάτμιση μου την έφτιαξα στο Ζαπατίνα.Μετά από 1 μήνα μόνος μου πήγα στο Exhaust center και ξαναπλήρωσα και την άλλαξα.

Τι να λέμε τώρα.

Μα αυτό σου εγγυάται η επώνυμη οτι δεν θα ξαναπληρώσεις άρα πιο φτηνή θα σου έβγαινε

Link to comment
Share on other sites

Αυτό φίλε μου το έπαθα και έμαθα και το έπαθα γιατί δεν ρώτησα και πουθενά πήγα σαν το ζώο.

Για αυτό τα forum πιστεύω ότι είναι πολύ καλά εργαλεία γιατί δεν μένεις στην αμάθια .

Link to comment
Share on other sites

οποιος πιστευει οτι οι χειροποιητες εξατμισεις ειναι καλυτερες απο τις επωνυμες να ξερει οτι κοροιδευει τον εαυτο του....

ισα ισα οι εξατμισαδες προσπαθουν να αντιγραψουν τις επωνυμες....και οσο πιο πολυ κοντα ειναι η αντιγραφη τοσο πιο καλη ειναι...

τι να πουμε δηλαδη...ξερει ο μπαρμπαμητσος καλυτερα να φτιαχνει εξατμισεις απο επωνυμες?

που δεν τις κανει αυτος...οι πακιστανοι τις κανουν που δεν εχουν ιδεα απο εξατμισεις αλλα προσπαθουν οι ανθρωποι να βγαλουν μεροκαματο

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό τα forum πιστεύω ότι είναι πολύ καλά εργαλεία γιατί δεν μένεις στην αμάθια .

To forum ειναι απλα ενα ωραίο μέσο με το οποίο μπορουν όλων των ειδών οι ανθρωποι να εκφέρουν μια γνώμη. Απο επαγγελματίες. πραγματικούς γνώστες, παπαγαλάκια, μέχρι "πιτσιρικάδες" με BMX που έχουν όνειρο να αγοράσουν καποια στιγμή αμάξι και να το φτιάξουν.

Δωσε πολύ βάση και πάντα να ελεγχεις τις πληροφορίες που διαβάζεις. Πηγαινε στις συναντήσεις καλύτερα και θα καταλάβεις πολύ περισσότερα!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δε λέμε ότι δεν υπάρχουν και οι άσχετοι.

Μην τα βάζουμε όμως όλα στο ίδιο καζάνι .

Και εγώ την πρώτη εξάτμιση μου την έφτιαξα στο Ζαπατίνα.Μετά από 1 μήνα μόνος μου πήγα στο Exhaust center και ξαναπλήρωσα και την άλλαξα.

Τι να λέμε τώρα.

Μιλαμε εκανες μεγαλο αλμα προοδου. Δυο στα δυο εχεις φιλαρακι μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο Σταυρο φτιάχνω μόνο όσες εξατμίσεις δεν κατασκευάζει η ίδια η APR.

Μαλλον θα είδες το ασημι γκολφ που τελειώσαμε τώρα. Αυτο είναι R32.

Βρε ξερω τι ειναι. Και η αναρτηση που εχεις φτιαξει κυρλακιτσης ειναι και δουλευει στην πενα. Και για τις τελικες στην Αττικη ξερω τα παντα ολα. Αλλα εσυ εισαι απο τους σωστους φιλε γι αυτο σε παω!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά δεν άνοιξα το θέμα για να τσακωνόμαστε αλλά για να μου πείτε τις γνώμες σας ο καθένας και τις εμπειρίες σας. σας ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέτετε και περιμένω να μάθω κάτι ουσιαστικό για την ποιότητα των βελτιώσεων και το value for money της κάθε λύσης. είτε είναι επώνυμη, είτε όχι. δηλαδή που τη βάλατε, πόσο στοίχισε και πόσο ευχαριστημένοι είστε, όπως είπε ο φίλος qvaf ή εν μέρει ο φίλος kostasapr.

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

To forum ειναι απλα ενα ωραίο μέσο με το οποίο μπορουν όλων των ειδών οι ανθρωποι να εκφέρουν μια γνώμη. Απο επαγγελματίες. πραγματικούς γνώστες, παπαγαλάκια, μέχρι "πιτσιρικάδες" με BMX που έχουν όνειρο να αγοράσουν καποια στιγμή αμάξι και να το φτιάξουν.

Δωσε πολύ βάση και πάντα να ελεγχεις τις πληροφορίες που διαβάζεις. Πηγαινε στις συναντήσεις καλύτερα και θα καταλάβεις πολύ περισσότερα!!

Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα είναι το τι κάνεις εσύ εδώ μέσα τότε ?

Καλά ρε δεν έχετε το θεό σας έτσι . Δεν μπορεί κάποιος να πεί τη γνώμη του .Παραμονεύετε στη γωνία για κόντρες.

Απλά και ξεκάθαρα πράγματα.

Τι θα δώσει η επώνυμη που προτείνεις εσύ και τι θα δώσει μια "μη επώνυμη" που προτείνω ας πούμε του Παπαδόπουλου εγώ ξέρεις να μας πείς για να δούμε το value for money ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα είναι το τι κάνεις εσύ εδώ μέσα τότε ?

Καλά ρε δεν έχετε το θεό σας έτσι . Δεν μπορεί κάποιος να πεί τη γνώμη του .Παραμονεύετε στη γωνία για κόντρες.

Απλά και ξεκάθαρα πράγματα.

Τι θα δώσει η επώνυμη που προτείνεις εσύ και τι θα δώσει μια "μη επώνυμη" που προτείνω ας πούμε του Παπαδόπουλου εγώ ξέρεις να μας πείς για να δούμε το value for money ?

η επώνυμη είτε την πάρεις τώρα είτε αύτιο είτε μετά από 10 μήνες είναι το ίδιο προιόν εφόσον βγαίνει για το αυτοκίνητό σου εννοείται , η άλλη όχι απαραίτητα κακής ποιότητας εξαρτάται ποιος θα στην φιάξει , να μην βαριεται να ασχοληθεί και υπάρχει πάντα το ποσοστο να μην είναι ίδια με αυτήν που είχε φιάξει για το ίδιο μοντέλο και σε κάποιον κάποια άλλη φορά.

Η επώνυμη έχει από πίσω ένα ολόκληρο ιστορικό δοκιμών πάνω στο ίδιο αυτοκίνητο με το δικό σου , αντοχής απόδοσης κτλ. καθώς και ποιότητα με δοκιμασμένα αποτελέσματα και θα είναι πάντα η ίδια.

Η φιαχτή δεν είναι τυχαίο πως αντιγράφει πάντα μια επώνυμη για να κερδίσει χρόνο και χρήμα από την εξέλιξη που τα βρίσκει έτοιμα από αυτήν που αντιγράφει...

Δεν είμαι εναντίον της φιαχτής χειροποίητης αλλά είναι συγκεκριμένοι 2-3 το πολύ που αξίζει να πας , πολλοί άλλοι που υπαρχουν και βγάζουν διαφημίσεις σε όλα τα περιοδικά δεν ξέρω αν έφιαχναν σομπες και μπουριά αλλά είναι παπατζήδες ,

Οπότε τίποτα πιο σωστό από το ίδιο το παράδειγμά σου που πλήρωσες 2 φορές την εξάτμιση (αλήθεια μέσα σε 1 μήνα τι έγινε ακριβώς) .

Αν το είχες γλυτώσει θα ήσουνα ευχαριστημένος και σαφως θα είχες δώσει και λιγότερα λεφτά από μια επώνυμη ,

αν και μην ξεχνάμε πως η ίδια επώνυμη από εξωτερικό έχει πολύ πολύ καλύτερη τιμή.....!

Link to comment
Share on other sites

γενικα οτι δινεις περνεις. αν πας στο ποπαυ πχ, ειναι πιο ακριβος κ απ τη miltek. αν δεις ομως ποιοτητα κατασκευης ποπαυ με αρκετους αλλους, ε και ασχετος να σαι θα καταλαβεις οτι αυτος εχει καλυτερο προιον.....

επειδη κατι ακουσα για παπαδοπουλο, η γνωμη μου ειναι οτι αυτος ο ανθρωπος κανει μονο για saxoralla. (ξερω ατομο που πηγε για εξατμιση σ αυτον κ μετα εβγαλε στο δυναμομετρο 4 αλογα κατω!)

καλη δουλεια κανει ο PMC ΣΤΟ Πειραια, οπως κ ο exhaust. αλλα την εγγυηση που θα σου δωσει μια εταιρια δεν θα στη δωσει ο εκαστοτε εξατμισας.

και τελος οι επωνυμες εχουν "ρο'ι'κη εξελιξη". ποιος εξατμισας κανει (αν ξερει κι ολας) ρο'ι'κη εξελιξη?

Link to comment
Share on other sites

οποιος πιστευει οτι οι χειροποιητες εξατμισεις ειναι καλυτερες απο τις επωνυμες να ξερει οτι κοροιδευει τον εαυτο του....

ισα ισα οι εξατμισαδες προσπαθουν να αντιγραψουν τις επωνυμες....και οσο πιο πολυ κοντα ειναι η αντιγραφη τοσο πιο καλη ειναι...

τι να πουμε δηλαδη...ξερει ο μπαρμπαμητσος καλυτερα να φτιαχνει εξατμισεις απο επωνυμες?

που δεν τις κανει αυτος...οι πακιστανοι τις κανουν που δεν εχουν ιδεα απο εξατμισεις αλλα προσπαθουν οι ανθρωποι να βγαλουν μεροκαματο

Συμφωνουσα μαζι σου μεχρι που πηρα κ εβαλα Milltek.. Εξηγησε μου πως εδινε η Milltek 70αρι downpipe για τα gti και τωρα μετα απο αρκετα χρονια ο ιδιος ο υπευθυνος της Milltek αναγνωρισε τη γκαφα του και θα βγαλει 76αρι για τα gti. Κι ο Σκριβανος ο εξατμισας στο Νεο κοσμο αν πας σου βαζει 76αρι downpipe γιατι το 70αρι το πνιγει το αυτοκινητο ειδικα αν εχεις και προγραμμα πανω...Πιστευω οτι κι οι επωνυμοι βελτιωτες κανουν λαθοι οπως και οι ανωνυμοι...Το θεμα ειναι που θα πεσεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουσα μαζι σου μεχρι που πηρα κ εβαλα Milltek.. Εξηγησε μου πως εδινε η Milltek 70αρι downpipe για τα gti και τωρα μετα απο αρκετα χρονια ο ιδιος ο υπευθυνος της Milltek αναγνωρισε τη γκαφα του και θα βγαλει 76αρι για τα gti. Κι ο Σκριβανος ο εξατμισας στο Νεο κοσμο αν πας σου βαζει 76αρι downpipe γιατι το 70αρι το πνιγει το αυτοκινητο ειδικα αν εχεις και προγραμμα πανω...Πιστευω οτι κι οι επωνυμοι βελτιωτες κανουν λαθοι οπως και οι ανωνυμοι...Το θεμα ειναι που θα πεσεις... ;)

δεν εχω gti φιλε...σε μενα τουλαχιστον δουλεψε πολυ καλα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνουσα μαζι σου μεχρι που πηρα κ εβαλα Milltek.. Εξηγησε μου πως εδινε η Milltek 70αρι downpipe για τα gti και τωρα μετα απο αρκετα χρονια ο ιδιος ο υπευθυνος της Milltek αναγνωρισε τη γκαφα του και θα βγαλει 76αρι για τα gti. Κι ο Σκριβανος ο εξατμισας στο Νεο κοσμο αν πας σου βαζει 76αρι downpipe γιατι το 70αρι το πνιγει το αυτοκινητο ειδικα αν εχεις και προγραμμα πανω...Πιστευω οτι κι οι επωνυμοι βελτιωτες κανουν λαθοι οπως και οι ανωνυμοι...Το θεμα ειναι που θα πεσεις... ;)

η 70αρα το πνίγει? τουλάχιστον μέχρι και τα 350hp δεν έχει κανένα θέμα και μιλάμε για s3 setup αλλά και το 76 καλοδεχούμενο είναι.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

η 70αρα το πνίγει? τουλάχιστον μέχρι και τα 350hp δεν έχει κανένα θέμα και μιλάμε για s3 setup αλλά και το 76 καλοδεχούμενο είναι.. ;)

Οτι δουλευει-δουλευει απλα με 76αρι Dp σε τοσα αλογα εχεις μεγαλυτερη απαγωγη καυσαεριων που σημαινει μερικα αλογα + και χαμηλοτερες θερμοκρασιες τουρμπινας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.