Jump to content
vgolfw88

προελευση αυτοκινητων Vw

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζει κανείς αν έχει σημασία η προέλευση ενος vw? Δηλαδή αν ας πούμε το αυτοκίνητο είναι κατασκευασμένο στην Γερμανία ή στην Τουρκία? Διότι ακούω οτι το μεγαλύτερο ποσοστό των vw που έρχονται στην Ελλάδα είναι απο Τουρκία και κατα συνέπεια βγάζουν περισσότερα προβλήματα σε σχέση με τα αντίστοιχα που κατασκευάζονται στην Γερμανία. Αν ισχύει αυτο, πως μπορει καποιος να βρει στην Ελλαδα vw κατασκευης Γερμανιας?

Link to comment
Share on other sites

αν δεις τον vin number θα μαθεις και την χωρα κατασκευης.τα περισσοτερα στην τουρκια δεν νομιζω να φτιαχνονται παντως :blush:

Link to comment
Share on other sites

Η Καθημερινη ειχε σημερα την ανακοινωση λειτουργιας του καινουργιου εργοστασιου της VW στη Ρωσια. Την ανακοινωση / παρουσιαση την εκανε ο κ. Πουτιν. Θα κατασκευαζονται τα Tiguan και τα Fabia

Link to comment
Share on other sites

Η Καθημερινη ειχε σημερα την ανακοινωση λειτουργιας του καινουργιου εργοστασιου της VW στη Ρωσια. Την ανακοινωση / παρουσιαση την εκανε ο κ. Πουτιν. Θα κατασκευαζονται τα Tiguan και τα Fabia
θα συναρμολογουνται θελεις να πεις μαλλον..αν κοιταξεις ολα λενε made in germany γιατι εκει φτιαχνονται,τωρα η συναρμολογηση ειναι αλλονου παπα ευαγγελιο....
Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω site βάζετε το vin number του αυτοκινήτου σας, (το οποίο το βρίσκεται στο αυτοκόλλητο δίπλα στη ρεζέρβα) και σας βγάζει όλες τις πληροφορίες που θα θέλατε να ξέρετε...

http://www.dubnetworks.net/vw-vin-decoder.htm

το VIN μου: WVWZZZ1K24Pxxxxxx

Region: Europe [ W ] όπου W=Wolfsburg-Germany

Manufacturer: Volkswagen [ V ]

Car Type: Passenger Car (VW) [ W ]

Body Style: Filler character: No meaning [ Z ]

Engine: Filler character: No meaning [ Z ]

Restraint: Filler character: No meaning [ Z ]

Model: Golf Mk 5 [ 1K ]

Year: 2004 [ 4 ]

Assembly Plant: Mosel, Germany [ P ]

Serial #: xxxxxx

Link to comment
Share on other sites

θα συναρμολογουνται θελεις να πεις μαλλον..αν κοιταξεις ολα λενε made in germany γιατι εκει φτιαχνονται,τωρα η συναρμολογηση ειναι αλλονου παπα ευαγγελιο....

Θελω να πω οτι θα κατασκευαζονται. Δηλαδη τα εργοστασια πχ της Πορτογολιας δεν κατασκευαζει τα αυτοκινητα? Φερνουν τα κομματια απο την Γερμανια για να τα συναρμολογησουνε μονο? Χμ. Ουτε το Α380 να ηταν tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατον??? πως γινεται να εχω vin 5Β (VWVZZZ1KZ5B015045) που σημαινει οτι το αυτοκινητο ειναι κατασκευασμενο το 2005 στο Βελγιο, και στην αδεια να γραφει ημερομηνια πρωτης αδειας 07/2004???

το αυτοκινητο το αγορασα μεταχειρισμενο τον περασμενο φεβρουαριο, και πριν καλα καλα μιλησω με τον πωλητη, πηρα τηλ. σε μια αντιπρωσωπεια VW που δουλευει ενας φιλος, και του εδωσα το vin, για να μου πει λεπτομερειες για το μοντελο κλπ. και μου λεει απο το vin που του ειπα τηλεφωνικα οτι το αυτοκινητο ειναι μοντελο του 2005.

πως γινεται η αδεια να γραφει 2004???

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατον??? πως γινεται να εχω vin 5Β (VWVZZZ1KZ5B015045) που σημαινει οτι το αυτοκινητο ειναι κατασκευασμενο το 2005 στο Βελγιο, και στην αδεια να γραφει ημερομηνια πρωτης αδειας 07/2004???

το αυτοκινητο το αγορασα μεταχειρισμενο τον περασμενο φεβρουαριο, και πριν καλα καλα μιλησω με τον πωλητη, πηρα τηλ. σε μια αντιπρωσωπεια VW που δουλευει ενας φιλος, και του εδωσα το vin, για να μου πει λεπτομερειες για το μοντελο κλπ. και μου λεει απο το vin που του ειπα τηλεφωνικα οτι το αυτοκινητο ειναι μοντελο του 2005.

πως γινεται η αδεια να γραφει 2004???

Το αυτοκίνητο έχει esp ?

Link to comment
Share on other sites

Με τον πωλητή μίλησες ? Τι σου είπε και πως σου το εξήγησε ?

ο πωλητης στην μαντρα που το αγορασα μου ειπε απ την πρωτη στιγμη οτι ειναι μοντελο του 2004, και αυτο πιστεψα και γω.

πριν ομως πω το τελικο ΟΚ οτι θα αγορασω το αυτοκινητο, σκεφτηκα να μιλησω και με ενα φιλο μου που δουλευει σε μια αντιπροσωπεια vw στα ανταλλακτικα, και να του πω το vin οπως το εβλεπα αλωστε και απο το παρμπριζ, απλα για να μου πει σχετικα με τον εξοπλισμο και πια εκδοση ειναι.

στην αρχη μου ειπε ειναι μοντελο 2005!

του απανταω οτι ειναι 2004, και οχι 2005.

ναι μου λεει? και του φανηκε λιγο παραξενο, τελικα δεν το δωσαμε και πολυ σημασια γιατι εγω πιο πολλυ ηθελα να μαθω ποια εκδοση ειναι και σταματησε εκει η κουβεντα μας.

οταν εγραψα το vin στο:

http://www.dubnetwor...vin-decoder.htm εμεινα και γω με την ιδια απορια....πως γινεται???

Link to comment
Share on other sites

ο πωλητης στην μαντρα που το αγορασα μου ειπε απ την πρωτη στιγμη οτι ειναι μοντελο του 2004, και αυτο πιστεψα και γω.

πριν ομως πω το τελικο ΟΚ οτι θα αγορασω το αυτοκινητο, σκεφτηκα να μιλησω και με ενα φιλο μου που δουλευει σε μια αντιπροσωπεια vw στα ανταλλακτικα, και να του πω το vin οπως το εβλεπα αλωστε και απο το παρμπριζ, απλα για να μου πει σχετικα με τον εξοπλισμο και πια εκδοση ειναι.

στην αρχη μου ειπε ειναι μοντελο 2005!

του απανταω οτι ειναι 2004, και οχι 2005.

ναι μου λεει? και του φανηκε λιγο παραξενο, τελικα δεν το δωσαμε και πολυ σημασια γιατι εγω πιο πολλυ ηθελα να μαθω ποια εκδοση ειναι και σταματησε εκει η κουβεντα μας.

οταν εγραψα το vin στο:

http://www.dubnetwor...vin-decoder.htm εμεινα και γω με την ιδια απορια....πως γινεται???

Κάπου είχε ξανασυζητηθεί αυτό που περιγράφεις. Νομίζω πως έχει να κάνει με τους μήνες παραγωγής δηλ. αν κατασκευαστεί προς το τέλος του έτους ,τότε το περνάνε σαν έτος παραγωγής στο επόμενο που έρχεται. Κάπου το είχα δει αλλά δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες να σου πω. Νομίζω όμως οτι έχει σχέση με αυτό που ψάχνεις.

Edited by ΤΑΖ
Link to comment
Share on other sites

Η χρονολογία κατασκευής ενός μοντέλου σύμφωνα με το VIN περιλαμβάνει τα οχήματα που κατασκευάστηκαν 6 μήνες πριν και μετά την πρωτοχρονιά του αναγραφόμενου έτους.

¶ρα το δικό σου όχημα παρήχθη μετά την 1η Ιουλίου του 2004 από το εγοστάσιο.

Αν είχε κατασκυαστεί ως τις 30 Ιουνίου του 2004 θα θεωρούνταν μοντέλο 2004 :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.