Jump to content
billaros

Μικρος Θορυβος Κατα Την Εκκινηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδες!εχω παρατιρισει κατι...οταν βαζω μπροστα το γκολφακι και παω να ξεκινησω μετα απο λιγο κανει ενα μικρο τακ και μετα σταματαει...μηπως ξερει κανεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ενας ηχος σαν αυτον που κανει οταν μπαινει το aircondition, τοτε νομιζω πως ειναι ο compressor που μπαινει σε λειτουργια....

Link to comment
Share on other sites

εμενα κανει ετσι ρε φιλε γιατι ειναι το 160 και εχει compressor...Εσενα δεν εχει compressor...Αν ξερει καποιος που ειναι πιο σχετικος ας μας φωτισει και τους δυο...

Link to comment
Share on other sites

Μοτερ με υπερσυμπιεστη (κομπρεσορα) ειναι μονο το cavd (gt 170 -tSI 160)

Το "τακ" που ακουγεται δεν ακουγεται κατα το μιζαρισμα αλλα κατα την εκινηση του αμαξιου η μαρσαρισμα ...και ειναι το start του κομπρεσορα ...με λιγα λογια.

Τον απλο Fsi δεν ξερω να κανει καποιον ηχο ....Αρα καλυτερα να το ψαξεις λιγακι η να μας δωσεις καποιες παραπανω πληροφοριες...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες!εχω παρατιρισει κατι...οταν βαζω μπροστα το γκολφακι και παω να ξεκινησω μετα απο λιγο κανει ενα μικρο τακ και μετα σταματαει...μηπως ξερει κανεις κατι?

Μην αγχωνεσαι αμαξι ειναι .. και τικ θα κανει και τακ θα κανει ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες!εχω παρατιρισει κατι...οταν βαζω μπροστα το γκολφακι και παω να ξεκινησω μετα απο λιγο κανει ενα μικρο τακ και μετα σταματαει...μηπως ξερει κανεις κατι?

πρέπει να είναι κάποιος ηλεκτρομαγνητικό ς διακόπτης, δηλ. Κάποιο θελε.. Το κάνει και το δικό μου.τα
Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Μια και γίνεται κουβέντα εδώ για θόρυβο κατά την εκκίνηση, ας κάνω και εγώ την ερώτηση μου... (μην ανοίγουμε και threads για το παραμικρό...)

Παρέλαβα το TSi μου μόλις την Παρασκεύη, έχω κάνει ήδη 350χλμ, και παρατήρησα το εξής... όταν βάζω μπροστά, το ρελαντί στέκεται για λίγο (ένα, ενάμιση λεπτό το πολύ) στις 1100 - 1200 στροφές (το οποίο είναι μάλλον φυσιολογικό), αλλά για όση ώρα δουλεύει σε αυτές τις στροφές το μοτέρ παρουσιάζει κάτι σαν τρέμουλο, ρετάρισμα, κόμπιασμα... δεν ξέρω πως ακριβώς να το περιγράψω... ας το παρομοιάσω με το πως κάνει ένα μοτέρ (κυρίως παλιότερο) όταν είναι πολύ κρύο και το βάζουμε μπροστά και το γκαζώνουμε...

Βέβαια αυτό εξαφανίζεται μόλις το ρελαντί πέσει στα φυσιολογικά επίπεδα και στην συνέχεια δεν παρουσιάζει απολύτως τίποτα...

Υπάρχει κανείς κάτοχος TSi 160 που να έχει παρατηρήσει κάτι τέτοιο...? μήπως έχει να κάνει με το ότι το μοτέρ είναι κρύο...?

Link to comment
Share on other sites

Το είχα παρατηρήσει κι εγω...Κανει σαν να δοθλευει με διακοπες η κατι τετοιο.Δηλαδη ο ήχος του ρελαντι δεν ειναι ενιαιος....Νομιζω πλέον (1200 km) δεν το κάνει πια...Ειναι λόγω στρωσιματος i think...

Link to comment
Share on other sites

ναι..μετα τα 20 το κανει..ξερεις απο τι μπορει να ειναι?

Ειχε ξαναγινει αυτη η συζητηση αρκετα παλια και καποιος μας ειχε εξηγησει οτι κατι ενεργοποιειται αλλα δε θυμαμαι.Παει καιρος.Παντως το βασικο ειναι οτι ειναι φυσιολογικο κι οχι καποιο προβλημα.Το ακουω κι εγω στο 5αρι μου.Μη σε ανησυχει.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Για το τρεμουλο ...

Εμενα το εκανε τις πρωτες φορες αλλα πολυ μικρο τρεμουλο ...Ισως να ειναι και απο κακη βενζινη ...

Πλεον δεν το κανει ποτε ...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στα 6.000χλμ το κανει ακομα, κραταει ενα λεπτο περιπου στις 1200 στροφες και μετα πεφτει στις 750 στο ρελαντι!Ακουγεται επισης αυτος ο θορυβος σαν τρακτερ....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στα 6.000χλμ το κανει ακομα, κραταει ενα λεπτο περιπου στις 1200 στροφες και μετα πεφτει στις 750 στο ρελαντι!Ακουγεται επισης αυτος ο θορυβος σαν τρακτερ....

Ο θορυβος σαν τρακτερ ειναι τα μεταλλα σου.Μολις ζεσταθει λιγο δεν ακουγεται.

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Επικοινώνησα με το συνεργείο μου...

¶ρχισα να περιγράφω το "πρόβλημα" λέγοντας... "όταν βάζω μπροστά και για όσο το ρελαντί είναι στις 1100 στροφές.........."... δεν πρόλαβα να τελειώσω την φράση μου και ο τεχνικός με συμπλήρωσε λέγοντας ότι το αυτοκίνητο τρέμει... με διαβεβαίωσε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό και για αυτό άλλωστε μάντεψε τι πήγα να πω... μου το εξήγησε κιόλας αναφέροντας κάτι για το μίγμα βενζίνης-αέρα κατά την κρύα εκκίνηση αλλά δεν το πολυκατάλαβα, για αυτό δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες...

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.