Jump to content
emso82

Πρόβλημα Σε Μίζα

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω ένα Golf V 1,4 του 2004 με 77.000km.

Εκτός από τα άπειρα προβλήματα που μου έβγαλε από την πρώτη μέρα (έπεσαν τα παράθυρα, κάηκαν 4 πολλαπλασιαστές, δε δούλευαν οι θερμαινόμενοι καθρέφτες, δε δούλευαν οι μηχανισμοί πίεσης του νερού στο μπροστά και πίσω τζάμι, πρόβλημα με το κλείδωμα του αυτοκινήτου, και άλλα που προσπαθώ να ξεχάσω)χθες μου συνέβη το εξής.

Το είχα παρκάρει, πήγα να το πάρω αλλά απλώς δεν έμπαινε το κλειδί στη μίζα ούτε ένα χιλιοστό ξαφνικά χωρίς κάποιο προηγούμενο πρόβλημα ή κάμια ένδειξη. Ο μηχανικός μου μου είπε ότι έχει σπάσει η κλειδαριά ουσιαστικά, δεν επισκευάζεται και θέλει αλλαγή. 250¤ η νέα μίζα... χωρίς να έχουν βγει ακόμη τα κλειδιά και χωρίς εργατικά. Ξέρετε πόσο συχνό είναι αυτό; Αν θα μπορούσα να το έχω προκαλέσει εγώ; Θεωρείται φυσιολογική φθορά;;;

ευχαριστώ

Edited by emso82
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ένα Golf V 1,4 του 2004 με 77.000km.

Εκτός από τα άπειρα προβλήματα που μου έβγαλε από την πρώτη μέρα (έπεσαν τα παράθυρα, κάηκαν 4 πολλαπλασιαστές, δε δούλευαν οι θερμαινόμενοι καθρέφτες, δε δούλευαν οι μηχανισμοί πίεσης του νερού στο μπροστά και πίσω τζάμι, πρόβλημα με το κλείδωμα του αυτοκινήτου, και άλλα που προσπαθώ να ξεχάσω)χθες μου συνέβη το εξής.

Το είχα παρκάρει, πήγα να το πάρω αλλά απλώς δεν έμπαινε το κλειδί στη μίζα ούτε ένα χιλιοστό ξαφνικά χωρίς κάποιο προηγούμενο πρόβλημα ή κάμια ένδειξη. Ο μηχανικός μου μου είπε ότι έχει σπάσει η κλειδαριά ουσιαστικά, δεν επισκευάζεται και θέλει αλλαγή. 250¤ η νέα μίζα... χωρίς να έχουν βγει ακόμη τα κλειδιά και χωρίς εργατικά. Ξέρετε πόσο συχνό είναι αυτό; Αν θα μπορούσα να το έχω προκαλέσει εγώ; Θεωρείται φυσιολογική φθορά;;;

ευχαριστώ

Εχω διαβασει το μεγαλύτερο μεροσ του φορουμ, ε αυτο που λες πρωτη φορα το ακουω, τι να πω δεν σε παει μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

αυτό μου είπε και ο μηχανικός μου... και αναρωτιέμαι για το αν μπορώ να κάνω κάτι...τώρα θεωρητικά το αυτοκίνητο είναι εκτος εγγύησης

Edited by Speedy
Greeklish
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας την ιστορία των προβλημάτων του αυτοκινήτου σου, μόνο μια απορία μου δημιουργήθηκε.

Μήπως υποστηρίζεις Σαμαρά και σε έβαλε στο στόμα του ο επίτιμος;;

Όχι. Δε θεωρείται φυσιολογική φθορά το πρόβλημα που σου δημιουργήθηκε σε ένα αυτοκίνητο σαν το Golf. Εκτός εάν κάθε φορά που βάζεις το κλειδί, το κλωτσάς με το πόδι για να μπει!

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

pisteuete oti mporw na diekdikhsw tipota apo thn antiproswpeia me kapoia epistolh h' kati tetoio?

Τζάμπα το ψανχεις με την αντιπροσωπεία, πήγαινε αλλαξε την κλειδαριά και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

pisteuete oti mporw na diekdikhsw tipota apo thn antiproswpeia me kapoia epistolh h' kati tetoio?

Αντιπροσωπεία; Εδώ σου κάνουν τους δύσκολους όταν είσαι στην εγγύηση! Τώρα που δεν είσαι εγγύηση, παίζει να σε δείρουν κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

να γιατι παιρνεις Mercedes.....γιατι εκει δεν υπαρχει το ετυχε!!!!

Μην το παρακάνουμε... Το δικό μου το Golf -εκτός από κάτι χαζές παιδικές ασθένειες- δε μου έβγαλε κανένα απολύτως πρόβλημα! Η μεγάλη πλειοψηφία των Golf είναι σχετικά απροβλημάτιστα...

Link to comment
Share on other sites

να γιατι παιρνεις Mercedes.....γιατι εκει δεν υπαρχει το ετυχε!!!!

Αν και εκτος θεματος δεν πιστευω να νομιζεις οτι σε κατι παρομοιο η Μερσεντες θα το εκανε τζαμπα (που θα ειχε και τουλαχιστον διπλασιο κοστος) η οτι αυτα δεν χαλανε!!

Για ψαξε το ζητημα και θα εκπλαγεις!!

Link to comment
Share on other sites

Μη το ψαχνεις με Mercedes....επειδη δουλευα ηλεκτρολογος αυτο π λες φιλε μ ειναι απο τα πιο σπανια...αν μ ελεγες για μιζα οκ αλλα για την κλειδαρια ειναι οντως πολυ σπανιο αυτο π σ εκανε...με αντιπροσωπεια ακρη δε βγαζεις...κ νομιζω οτι 250 ευρω ειναι πολλα...αν βρεις καποιον π θελει να ασχοληθει κ σ βγαλει μονο το μυλο δε θα αλλαξεις ουτε κλειδι...

Link to comment
Share on other sites

περιπου το ιδιο το είχα πάθει σε ένα πόλο 6ν2 που ειχα σε εμενα το κλειδι έμπαινε και γυριζε αλλα δεν γινοταν τιποτα. οι κλειδαριεσ εσωτερικα είναι πλαστικες οποτε με τον καιρο φθειρονται ιδιως εαν το κλειδι το εχεις σε μπρελοκ και εχεισ και αλλα πραγματα πανω

Link to comment
Share on other sites

Μην το παρακάνουμε... Το δικό μου το Golf -εκτός από κάτι χαζές παιδικές ασθένειες- δε μου έβγαλε κανένα απολύτως πρόβλημα! Η μεγάλη πλειοψηφία των Golf είναι σχετικά απροβλημάτιστα...

ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧ φιλε μακαρι να σου βγουν ολα ετσι...Η αληθεια ειναι πολυ διαφορετικη .Στα χρηματα του ειναι το ποιο προβληματικο !!!!....

Αν ο φιλος ειχε λεφτα για merc δεν θα επαιρνε Golf.... Οπως ολοι μας....

Link to comment
Share on other sites

ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧ φιλε μακαρι να σου βγουν ολα ετσι...Η αληθεια ειναι πολυ διαφορετικη .Στα χρηματα του ειναι το ποιο προβληματικο !!!!....

Αν ο φιλος ειχε λεφτα για merc δεν θα επαιρνε Golf.... Οπως ολοι μας....

Και εγω αν ειχα χρηματα δεν τηα επερνα Golf θα επερνα FERRARY

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ένα Golf V 1,4 του 2004 με 77.000km.

Εκτός από τα άπειρα προβλήματα που μου έβγαλε από την πρώτη μέρα (έπεσαν τα παράθυρα, κάηκαν 4 πολλαπλασιαστές, δε δούλευαν οι θερμαινόμενοι καθρέφτες, δε δούλευαν οι μηχανισμοί πίεσης του νερού στο μπροστά και πίσω τζάμι, πρόβλημα με το κλείδωμα του αυτοκινήτου, και άλλα που προσπαθώ να ξεχάσω)χθες μου συνέβη το εξής.

Το είχα παρκάρει, πήγα να το πάρω αλλά απλώς δεν έμπαινε το κλειδί στη μίζα ούτε ένα χιλιοστό ξαφνικά χωρίς κάποιο προηγούμενο πρόβλημα ή κάμια ένδειξη. Ο μηχανικός μου μου είπε ότι έχει σπάσει η κλειδαριά ουσιαστικά, δεν επισκευάζεται και θέλει αλλαγή. 250¤ η νέα μίζα... χωρίς να έχουν βγει ακόμη τα κλειδιά και χωρίς εργατικά. Ξέρετε πόσο συχνό είναι αυτό; Αν θα μπορούσα να το έχω προκαλέσει εγώ; Θεωρείται φυσιολογική φθορά;;;

ευχαριστώ

σήμερα έπαθα και εγώ το ίδιο... Golf V 2006 65.000km .. ότι να ναι.. χωρίς να έχει προηγηθεί κάτι. η πρώτη μου σκέψη ήταν οτι κάποιος προσπάθησε να το πάρει αλλα μετά είδα οτι όλα τα πράγματα ήταν μέσα στο αμάξι... τελευταία πολλά παράξενα μας βγάζει το golfaki :wacko:

Link to comment
Share on other sites

σήμερα έπαθα και εγώ το ίδιο... Golf V 2006 65.000km .. ότι να ναι.. χωρίς να έχει προηγηθεί κάτι. η πρώτη μου σκέψη ήταν οτι κάποιος προσπάθησε να το πάρει αλλα μετά είδα οτι όλα τα πράγματα ήταν μέσα στο αμάξι... τελευταία πολλά παράξενα μας βγάζει το golfaki :p

σε συζήτηση που είχα με κάποιους γνωστούς μου.. με ρώτησαν αν έχω άλλα κλειδιά πάνω στο κλειδί της μίζας... τα μέτρησα και βγήκαν άλλα 11.. !! :thumbsup::p

μπορεί να πεί κάποιος με σιγουριά αν είναι αυτό το πρόβλημα που προκάλεσε την ζημιά? γιατι σκοπεύω να συνεχίσω να τα έχω πάνω... και 300 ευρώ το μαλί :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

το υπερβολικο βαρος των κλειδιων μπορει να σπασει τον διακοπτη.εχει συμβει αρκετες φορες σε πολλα διαφορετικα αυτοκινητα.καλο ειναι να αποφευγεται κατι τετοιο.11 κλειδια+το μπρελοκ+τα δαχτυλιδια,ειναι σημαντικο βαρος!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.