Jump to content
dpan_a3

Aγορα Μεταχειρου Passat 1.8t

Recommended Posts

Καλημερα ,

Αυτες τις μερες θα περιελθει στην οικογενεια ενα χρωματος ασημι Passat 1.8T μοντελο 2002 με 21.000 χλμ.Το αυτοκινητο ειναι σε υπεραριστη κατασταση με τα βιβλιαρακια του τα service του και εχει ελεχθει επισης σε μηχανικο οπου βρεθηκε αψεγαδιαστο!

Τι πρεπει να προσεξουμε σε αυτο το αμαξι οσον αφορα τη χρηση και τη φροντιδα του? Εγω και ο πατερας μου θα το χρησιμοποιουμε (βεβαια ο πατερας μου δεν το ξερει οτι εγω εχω τετοιες προθεσεις - να το οδηγω που και που για να κανα ξεκαπνισμα - αλλα με τον καιρο θα το συνηθισει! LOL).Μπορει να φανει σε καποιους χαζη η ερωτηση μου αλλα ποτε δεν ειχαμε ως τωρα καποιο τουρμπατο αμαξι , παρα μονο αμαξια με ατμοσφαρικο μοτερ.

Οποιος εχει τη διαθεση να μου επισημανει μερικα σημεια καλως B)

Ευχαριστω προκαταβολικα,

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΟΣ 1:

στην κρυα εκκινηση οδηγουμε μαλακα μεχρι να νερο-λαδια να ερθουν σε θερμοκρασια λειτουργιας

ΝΟΜΟΣ 2: οταν παρκαρουμε και ειμαστε ετοιμοι να σβησουμε το μοτερ, το αφηνουμε στο ρελαντι 2-3 λεπτα και μετα σβηνουμε.

Ετσι θα ζησει η τουρμπινα και το μοτερ για αρκτο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλοριζικο το τουρμπατο.

Θα σου αρεσει παρα πολυ και το παιρνεις με λιγα χιλιομετρα,οποτε απο προβληματα,λογικα δεν θα εχεις.

Οσον αφορα την χρηση του τουρμπο.

Ποτε σκισιμο οταν ειναι κρυο.Παντα να περιμενεις να ανεβασεις θερμοκρασιες.

Οταν παρκαρεις,θα το αφηνεις κανα λεπτο να ηρεμησει και θα το σβηνεις μετα.

Να κανω και μια ερωτηση,ποσο το πηρες?Αν επιτρεπετε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως εχει λιγα χιλιομετρα και υπεραριστη κατασταση , το οδηγουσε ενας γιατρος που το προσεχε και δεν εκανε πολλα πολλα , το εχουμε κλεισει στην τιμη των 20.000 ευρω , καινουργιο εχει 27.000+ μαζι με κανα 2 εξτρα που θα χρειαστουν σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...βάλτο πάνω σε ένα διαγνωστικό να δεις αν έχει κανένα κωδικό λάθους αποθηκευμένο.

Αν είναι τα B5.5 σασί...το 2002 μοντέλο είχε κάποια προβλήματα με Coil packs (μπουζοκαλωδια). Δεν είμαι σίγουρος για Euro μοντέλα όμως...

Ότι σου είπαν ποιο πάνω ισχύει!

@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Εχει ηδη μπει σε διαγνωστικο και δεν εδειξε τιποτα , επισης και ο ιδιος οταν το παρελαβε του εκανε ελεγχο και εχει κρατησει τα πιστοποιητικα απο τη μαμα VW.Α ξεχασα να πω οτι το αυτοκινητο εχει κυκλοφορησει μονο 1.5 χρονο και απο τον 4/2004 μεχρι σημερα ειναι σε βιτρινα μεσα στο μαγαζι.Επισης εχει καινουργια λαστιχα.

Μeltemie πως μπορω να δω ποιο σασι εχει? Υπαρχει καποιο ταμπελακι στο αμαξι με καποια νουμερα που πρεπει να προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

Εχει ηδη μπει σε διαγνωστικο και δεν εδειξε τιποτα , επισης και ο ιδιος οταν το παρελαβε του εκανε ελεγχο και εχει κρατησει τα πιστοποιητικα απο τη μαμα VW.Α ξεχασα να πω οτι το αυτοκινητο εχει κυκλοφορησει μονο 1.5 χρονο και απο τον 4/2004 μεχρι σημερα ειναι σε βιτρινα μεσα στο μαγαζι.Επισης εχει καινουργια λαστιχα.

Μeltemie πως μπορω να δω ποιο σασι εχει? Υπαρχει καποιο ταμπελακι στο αμαξι με καποια νουμερα που πρεπει να προσεξω?

Αν είναι κατασκευασμένο 2004 είναι φυσικά το B5.5...αλλα δεν έχεις τα προβληματάκια που είχαν τα πρώτα B5.5....Enjoy it!

@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Guest makntak

ΑΔΕΛΦΕ ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ :D:D:):D:D

ΟΛΟΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ.ΣΤΟ ΞΕΚΗΝΙΜΑ ΧΑΛΑΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΚΑΡΙΖΜΑ ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΒΕΙΣΤΟ.

ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣ ΠΟΛΛΑ ΜΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ssssssssssssssssssTOUOYFFFFFFFFFFFF

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες σας...Ειμαστε εις αναμονη.Πιστευω μεχρι την προσεχη Τριτη να το εχουμε.

Οταν ειναι κρυο και βαζεις μπροστα θελει 1-2 λεπτα ρελαντι ή το παιρνεις και φευγεις? (δεν μιλαω για σκισιμο , εννοω χαλαρα να φυγεις).

Link to comment
Share on other sites

Μια παρενθεση οσον αφορα τον χρονο παρκαρισματος...

Αν εχεις ενδειξη θερμοκρασιας λαδιου,τοτε απλα περιμενε να πεσει χαμηλα,πχ,κατω απο 80 βαθμους και μετα σβησε.Αν εχεις οδηγησει χωρις πολλα σκησιματα και δεν εχει ανεβει η θερμοκρασια λαδιου πολυ,εισαι οκ.Δεν χρειαζεται να περιμενεις και πολυ.Αντε 20 δευτερολεπτα.

Αν δεν εχεις ενδειξη θερμοκρασιας λαδιου....περιμενε καλου κακου οπως σου ειπανε παραπανω!

Καλοταξιδο!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι το παιρνεις και φευγεις...Απλα πας σαν ανθρωπος, δεν το σκιζεις...Ασε ξερω, ειναι δυσκολο να κρατηθεις οταν το ακους να σφυριζει, αλλα τι να κανουμε...

φυλαγε τα ρουχαλακια σου, να χεις τα μισα...

Link to comment
Share on other sites

Μια παρενθεση οσον αφορα τον χρονο παρκαρισματος...

Αν εχεις ενδειξη θερμοκρασιας λαδιου,τοτε απλα περιμενε να πεσει χαμηλα,πχ,κατω απο 80 βαθμους και μετα σβησε.Αν εχεις οδηγησει χωρις πολλα σκησιματα και δεν εχει ανεβει η θερμοκρασια λαδιου πολυ,εισαι οκ.Δεν χρειαζεται να περιμενεις και πολυ.Αντε 20 δευτερολεπτα.

Αν δεν εχεις ενδειξη θερμοκρασιας λαδιου....περιμενε καλου κακου οπως σου ειπανε παραπανω!

Καλοταξιδο!

Χμ εχει ενδειξη θερμοκρασιας λαδιου το Passat απο μαμα ή οχι? Αν οχι ποιο οργανακι συστηνετε να τοποθετηθει.

Ας απαντησουν οι κατοχοι , ειπαμε μοντελο 4/2002 1.8Τ

Link to comment
Share on other sites

Α απο οργανακια....αγνοια!Μπορεις να ρωτησεις και στο s3forum που εχουν αρκετα ποστ εκει σχετικα με μαρκες κλπ.Παντος δεν ειναι ακριβα!

Για να μπω εκει πρεπει να πληρωσω συνδρομη...να ειχα τουλαχιστον ενα S3 δεν θα ειχα προβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι το παιρνεις και φευγεις...Απλα πας σαν ανθρωπος, δεν το σκιζεις...

Σωστός... δε χρειάζονται ζεστάματα κλπ. εκτός αν έχεις πρόθεση να το σκίσεις με το που θα βγεις στο δρόμο...

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται συνδρομη!Εγω εκανα απλη εγγραφη και μπαινω και ρωταω πραγματα.Συνδρομη πληρωνεις αμα θελεις να εχεις εξτρα προνομια για το αυτοκινητο σου κλπ κλπ

Εξαλλου μπορεις να ρωτησεις και στο λινκ των επισκεπτων.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός... δε χρειάζονται ζεστάματα κλπ. εκτός αν έχεις πρόθεση να το σκίσεις με το που θα βγεις στο δρόμο...

Ε...χμ...Μιλας για καποιον συγκεκριμενα...? Δεν φανταζομαι.. :)

Αντε Δημητρη, μολις το παρεις, και ειμαι κι εγω κατω, να κανουμε ενα φιλικο, να σε κερασω λιγο τσαγακι βρε για το καλο...Χεχεχε :(

Just kidding tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ε...χμ...Μιλας για καποιον συγκεκριμενα...? Δεν φανταζομαι.. :(

Αντε Δημητρη, μολις το παρεις, και ειμαι κι εγω κατω, να κανουμε ενα φιλικο, να σε κερασω λιγο τσαγακι βρε για το καλο...Χεχεχε  :o

Just kidding tongue.giftongue.gif

Oκ μεσα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει οργανο θερμοκρασιας λαδιου.

Παντως,αν εχεις αεροσακους κολωνας,θα φας κι εσυ το ιδιο αγγουρι με μενα που δεν βρισκω που να βαλω οργανα που θελω!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποια διακριτικη βαση για να το προσαρμοσω στο ταμπλο , ενταξει δεν με πειραζει αν δεν ειναι "εντοιχισμενο" :thumbsup:

Ποιο οργανακι εχεις βαλει εσυ φιλε? Ποσο σου στοιχισε και απο που το πηρες?

Link to comment
Share on other sites

http://www.gtc.gr/forum/viewtopic.php?t=2931

τιμές αν δεν λέει παραπάνω θα βρείς σε οποιοδήποτε tuning περιοδικό...

τι extra έχει 4 αερόσακους,κλίμα?τα km είναι αληθινά?αν ναι τότε καλή ευκαιρία

@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει 4 αεροσακους και διζωνικο κλιμα.Τα χιλιομετρα ειναι αληθινα , εχει γινει μηχανικος ελεγχος και το αμαξι ειναι χαρτι!! Θα το ειχαμε παρει ηδη , η μεταβιβαση μας εχει καθυστερησει λιγο...

Οκ θα ριξω μια ματια..χιλια thanks :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποια διακριτικη βαση για να το προσαρμοσω στο ταμπλο , ενταξει δεν με πειραζει αν δεν ειναι "εντοιχισμενο" :thumbsup:

Ποιο οργανακι εχεις βαλει εσυ φιλε? Ποσο σου στοιχισε και απο που το πηρες?

Αν αναφερεσαι σε μενα,δυστυχως δεν εχω βαλει ακομα :lol: Ψαχνω να βρω τροπο!!

Link to comment
Share on other sites

Απο οσα εχω διαβασει μαλλον συμφερει καποιο πολυοργανο της Autogause για θερμοκρασια και πιεση λαδιου οπως επισης και βολτομετρο.Οποτε μια διακριτικη βασουλα να βρουμε για να μπει καπου στο ταμπλο και its ok!

Αν βρεις κατι φιλε κρατα με ενημερο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει 4 αεροσακους και διζωνικο κλιμα....

Ε...χμ...Ποσο σιγουρος εισαι επ αυτου...?

Απο οσα εχω διαβασει μαλλον συμφερει καποιο πολυοργανο της Autogause...

Autogauge :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.