Jump to content
nikoskallithea

New As-7608 (Aftermarket Multimedia System)

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος σε αυτό το topic που μπορεί να μου πεί τι γράφει στην πρώτη σελίδα του manual σχετικά με την ονομασία (Τον χαρακτηρισμό) των τριών χύμα καλωδιών (Μπλέ, Πορτοκαλί, κόκκινο ) γιατί δεν μπορώ να βρώ το manual

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Και να εβρισκες το manual αυτό που λες δεν το περιγράφει.

Red - ACC signal

Orange - Illumination

Blue - Power antena

Link to comment
Share on other sites

Και να εβρισκες το manual αυτό που λες δεν το περιγράφει.

Red - ACC signal

Orange - Illumination

Blue - Power antena

Νικο σε ευχαριστώ για τον κόπο σου αν και θυμάμαι οτι στο μπλέ εγραφε ground (+).

Σκέφτομαι αν μπορέσω να παρακάμψω το can bus δίνοντας τάση και στο red απο την ανάφλεξη (κλειδί) και ταυτόχρονα μόνιμα ( +) στο καλώδιο στην φύσα του για να κρατάει τις μνήμες αλλά φοβάμε μήπως το κάψω Το ( -) φυσικά σασί. Αν δεν βρώ λύση απο τους κινέζους θα το ρισκάρω και ο θεός μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Νικο σε ευχαριστώ για τον κόπο σου αν και θυμάμαι οτι στο μπλέ εγραφε ground (+).

Σκέφτομαι αν μπορέσω να παρακάμψω το can bus δίνοντας τάση και στο red απο την ανάφλεξη (κλειδί) και ταυτόχρονα μόνιμα ( +) στο καλώδιο στην φύσα του για να κρατάει τις μνήμες αλλά φοβάμε μήπως το κάψω Το ( -) φυσικά σασί. Αν δεν βρώ λύση απο τους κινέζους θα το ρισκάρω και ο θεός μαζί μου.

Koψε ενα απο τα δυο του can bus (δεν θυμαμαι ή το + ή το -) συνδεεις το κοκκινο και το πορτοκαλι στα 12v και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Koψε ενα απο τα δυο του can bus (δεν θυμαμαι ή το + ή το -) συνδεεις το κοκκινο και το πορτοκαλι στα 12v και εισαι οκ.

Νίκο σε ευχαριστώ πολύ.Μπορείς σε παρακαλώ στην διευθυνση koutsouras@hotmail.com να μου στείλεις τον αριθμό του κινητού σου ( για να μην χρεωθείς εσύ)για να σε ρωτήσω μερικά πράγματα ακόμα ?

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην ανοίγω νέο topic αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει. Ψάχνω τον κωδικό από το φις πάνω στο οποίο κουμπώνει το φις που βγαίνει από το RCD 300 του GOLF model 2006. Αυτό δηλαδή που είναι προς την πλευρά του αυτοκινήτου και έχει τα καλώδια του ρεύματος και των μεγαφώνων.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην ανοίγω νέο topic αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει. Ψάχνω τον κωδικό από το φις πάνω στο οποίο κουμπώνει το φις που βγαίνει από το RCD 300 του GOLF model 2006. Αυτό δηλαδή που είναι προς την πλευρά του αυτοκινήτου και έχει τα καλώδια του ρεύματος και των μεγαφώνων.

Ευχαριστώ.

Παρε απο εβαυ

http://cgi.ebay.ie/Parrot-Radio-adapter-loom-ISO-Late-VW-Audi-Skoda-/160452608442?cmd=ViewItem&pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item255bb881ba

http://cgi.ebay.de/Parrot-THB-Adapter-ISO-Opel-VW-Audi-Skoda-Seat-8-304-/160344425190?cmd=ViewItem&pt=Handy_Zubeh%C3%B6r&hash=item255545c2e6

http://cgi.ebay.de/PARROT-THB-Adapter-VW-Volkswagen-Golf5-Kabel-BLUETOOTH-/130339638357?cmd=ViewItem&pt=Kabel_Stecker&hash=item1e58d90c55

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει ενα As-7608 και παρατηρησα οτι ακομη και με κλειστο διακοπτη κτλ. στις ακρες της υποδοχης του cd αναβουν τα λεντακια παντα. το εχει παρατηρησει κανεις αλλος η το κανει μονο σε μενα;

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει ενα As-7608 και παρατηρησα οτι ακομη και με κλειστο διακοπτη κτλ. στις ακρες της υποδοχης του cd αναβουν τα λεντακια παντα. το εχει παρατηρησει κανεις αλλος η το κανει μονο σε μενα;

Δεν συνεργάζεται με το can bus του αυτοκινήτου. Δεν έπρεπε να το κάνει. Πέραν του ότι έχεις και απώλεια ρεύματος με αποτέλεσμα αν δεν χρησιμοποιήσεις το αυτοκίνητο για μερικές μέρες να μείνεις από μπαταρία.

Σε τι αυτοκίνητο το εγκατέστησες; Μοντέλλο - έτος;

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

Δεν συνεργάζεται με το can bus του αυτοκινήτου. Δεν έπρεπε να το κάνει. Πέραν του ότι έχεις και απώλεια ρεύματος με αποτέλεσμα αν δεν χρησιμοποιήσεις το αυτοκίνητο για μερικές μέρες να μείνεις από μπαταρία.

Σε τι αυτοκίνητο το εγκατέστησες; Μοντέλλο - έτος;

σε golf v του 2005. για το can-bus το καταλαβα γιατι ουτε κλεινε απο το κλειδι ουτε τιποτα..... μιας και δεν εχω ουτε πολυλειτουργικο ουτε οθονη plus το συνδεσα χωρις can-bus αλλα κανει παλι το ιδιο. υπαρχει καμια λυση;

Link to comment
Share on other sites

σε golf v του 2005. για το can-bus το καταλαβα γιατι ουτε κλεινε απο το κλειδι ουτε τιποτα..... μιας και δεν εχω ουτε πολυλειτουργικο ουτε οθονη plus το συνδεσα χωρις can-bus αλλα κανει παλι το ιδιο. υπαρχει καμια λυση;

Μια μόνο μονάδα απο όλες αυτές, τις κινέζικες, συνεργάζεται άψογα με το canbus.

MONO H VW-7088 ΤΗΣ E-WELLS

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32612&view=findpost&p=348337

Όλες τις άλλες τις ξεχνάτε!! thumbsdown.gif

YΓ Εχω μια επιφύλαξη για την εταιρεια δεν ξερω αν λειτουργεί ΄η αν έκλεισε μολις μαθω νεα θα σας πω.

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

σε golf v του 2005. για το can-bus το καταλαβα γιατι ουτε κλεινε απο το κλειδι ουτε τιποτα..... μιας και δεν εχω ουτε πολυλειτουργικο ουτε οθονη plus το συνδεσα χωρις can-bus αλλα κανει παλι το ιδιο. υπαρχει καμια λυση;

Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες ότι το σύνδεσες χωρίς can bus και κάνει το ίδιο.

Το μόνο ασφαλές είναι να το συνδέσεις όπως συνδέεται ένα οποιοδήποτε r/cd σε golf που έρχεται χωρίς r/cd.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες ότι το σύνδεσες χωρίς can bus και κάνει το ίδιο.

Το μόνο ασφαλές είναι να το συνδέσεις όπως συνδέεται ένα οποιοδήποτε r/cd σε golf που έρχεται χωρίς r/cd.

ετσι το συνδεσα, οπως ενα απλο rcd, οταν λεω χωρις can-bus αλλα τωρα που το σκεφτομαι μαλλον του εδωσα ρευμα απο τα 2 μονιμα. θα το δω αυριο και θα ενημερωσω!

Link to comment
Share on other sites

ετσι το συνδεσα, οπως ενα απλο rcd, οταν λεω χωρις can-bus αλλα τωρα που το σκεφτομαι μαλλον του εδωσα ρευμα απο τα 2 μονιμα. θα το δω αυριο και θα ενημερωσω!

Πρέπει να δώσεις συνεχές στο κίτρινο και διακοπτόμενο στο κόκκινο και θα είσαι ο.κ. Ούτε διαρροές ρεύματος ούτε λάθη στη σάρωση με XAG COM. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν δουλέυει στη θέση 0 όπως στο εργοστασιακό αφού δεν έχεις πολυλειτουργικό τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δώσεις συνεχές στο κίτρινο και διακοπτόμενο στο κόκκινο και θα είσαι ο.κ. Ούτε διαρροές ρεύματος ούτε λάθη στη σάρωση με XAG COM. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν δουλέυει στη θέση 0 όπως στο εργοστασιακό αφού δεν έχεις πολυλειτουργικό τιμόνι.

αυτο εκανα σημερα το απογευμα (συνεχές στο κίτρινο και διακοπτόμενο στο κόκκινο) και ειναι μια χαρα. υπαρχει βεβαια το θεμα που λες αλλα απ'το να εχω διαρροες, καλυτερα! ευχαριστω για την βοηθεια!

Υ.Γ. οταν δουλευει το climatronic και αναβουν τα κιτρινα λεντακια, χαμηλωνουν οταν αναψουμε τα φωτα; κατι σαν dimmer δηλαδη, η πειραχτηκε κανα καλωδιο, γιατι δεν θυμαμαι να το εκανε και εχω φαει σκαλωμα

Link to comment
Share on other sites

Μια μόνο μονάδα απο όλες αυτές, τις κινέζικες, συνεργάζεται άψογα με το canbus.

MONO H VW-7088 ΤΗΣ E-WELLS

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32612&view=findpost&p=348337

Όλες τις άλλες τις ξεχνάτε!! thumbsdown.gif

YΓ Εχω μια επιφύλαξη για την εταιρεια δεν ξερω αν λειτουργεί ΄η αν έκλεισε μολις μαθω νεα θα σας πω.

Επειδη χρωσταω μια απάντηση, η εταιρεία είναι οκ και με paypal

VW-7088

Link to comment
Share on other sites

Νίκο πως είσαι τόσο σίγουρος ότι η συγκεκριμμένη μονάδα δεν έχει πρόβλημα με το can bus; Και με την AS7608 άλλα can bus συνεργάζονται χωρίς πρόβλημα και άλλα δεν συνεργάζονται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο πως είσαι τόσο σίγουρος ότι η συγκεκριμμένη μονάδα δεν έχει πρόβλημα με το can bus; Και με την AS7608 άλλα can bus συνεργάζονται χωρίς πρόβλημα και άλλα δεν συνεργάζονται καθόλου.

Την εχω στο αυτικινητο, μετα απο 2-3 που περασα για δοκιμη :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Τι μοντέλλο είναι το αυτοκίνητό σου; Δουλεύει και στη θέση 0; Η σάρωση με VAG COM δίνει σφάλμα; Πόσο το πήρες; Γράψε δυο λόγια για ποιότητα λήψης ράδιο, ποότητα ήχου, πλοήγηση,bluetooth,T.V. κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

Τι μοντέλλο είναι το αυτοκίνητό σου; Δουλεύει και στη θέση 0; Η σάρωση με VAG COM δίνει σφάλμα; Πόσο το πήρες; Γράψε δυο λόγια για ποιότητα λήψης ράδιο, ποότητα ήχου, πλοήγηση,bluetooth,T.V. κ.λ.π

golf 140 2007 με K CANGateway

Ναι @PERIS δουλεύει στην θεση "0" οπως το ΟΕΜ, Σαφώς και βγαζει σφάλμα στο σκαν, δεν πιστευω να υπάρχει κινέζικο που να μην βγάζει, μπαταρία χωρις πρόβλημα, πλοήγηση IGO αψογο, ηχος αρκετα καλός (αλλαγμένα ηχεια ομως) bluetooth άψογο, χειριστήρια άψογα, ΤV χάλια δεν την χρησιμοποιώ.

Παρεμπιπτόντως δεν την χρησιμοποιώ ουτε στο σπίτι :rofl: και εχει ησυχάσει το κεφάλι μου. :rofl:

Link to comment
Share on other sites

golf 140 2007 με K CANGateway

Ναι @PERIS δουλεύει στην θεση "0" οπως το ΟΕΜ, Σαφώς και βγαζει σφάλμα στο σκαν, δεν πιστευω να υπάρχει κινέζικο που να μην βγάζει, μπαταρία χωρις πρόβλημα, πλοήγηση IGO αψογο, ηχος αρκετα καλός (αλλαγμένα ηχεια ομως) bluetooth άψογο, χειριστήρια άψογα, ΤV χάλια δεν την χρησιμοποιώ.

Παρεμπιπτόντως δεν την χρησιμοποιώ ουτε στο σπίτι :thumbsup: και εχει ησυχάσει το κεφάλι μου. :thumbsup:

κοστος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αγαπητοι ολοι,

επειδη το ψαχνω παρακαλω, και γω για golf 170 '07 που εχει rcd300 και επειδη ηρθα σε επικοινωνια με την ΑudioSources εχω την εξης απορια:

Η συσκευη AS-7608-v04 διαβαζει mp4 χωρις τον αποκωδικοποιητη AS-DTV20 ???

Συμφωνα με την Eva απο το τμημα υποστηριξης του προϊοντος δε διαβαζει to συγκεκριμενο φορματ χωρις αυτη τη συσκευη η οποια κοστιζει $90. Θα μπορουσε να μου πει καποιος τι διαβαζει και σε τι αναλυσεις και τελος ..αν καποιος το εχει εγκαταστησει καπου συγκεκριμενα οπου γνωριζουν τις ευπαθιες ή τι χρειαζεται να προσεξει κανεις.

Ευχαριστώ και περιμενω τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αποκωδικοποιητή mpeg4 εννοείς για να μπορείς να βλέπεις τα ψηφιακά κανάλια.

Τώρα όσον αφορά την εγκατάσταση είναι πολύ απλή. Είναι plug n play αρκεί να συνεργαστεί με το can bus του αυτοκινήτου σου και να μην έχεις προβλήματα. Απλά αυτός που θα το εγκαταστήσει πρέπει να ξέρει πως βγαίνει το RCD χωρίς να κάνει ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αγαπητοι ολοι,

επειδη το ψαχνω παρακαλω, και γω για golf 170 '07 που εχει rcd300 και επειδη ηρθα σε επικοινωνια με την ΑudioSources εχω την εξης απορια:

Η συσκευη AS-7608-v04 διαβαζει mp4 χωρις τον αποκωδικοποιητη AS-DTV20 ???

Συμφωνα με την Eva απο το τμημα υποστηριξης του προϊοντος δε διαβαζει to συγκεκριμενο φορματ χωρις αυτη τη συσκευη η οποια κοστιζει $90. Θα μπορουσε να μου πει καποιος τι διαβαζει και σε τι αναλυσεις και τελος ..αν καποιος το εχει εγκαταστησει καπου συγκεκριμενα οπου γνωριζουν τις ευπαθιες ή τι χρειαζεται να προσεξει κανεις.

Ευχαριστώ και περιμενω τις απαντησεις σας.

Ταιριάζει στο αυτοκίνητο σου, αλλα αυτο που αναφερεις "AS-7608-v04" δεν είναι για να διαβάζεις αρχεία φορματ mp4 αλλά για να παιζει η ψηφιακή TV με mpeg4. Η ανάλυση νομίζω είναι 800x480.

Τώρα η συγκεκριμένη συσκευή δεν παίζει στην θέση "0" του διακόπτη του αυτοκίνητου σου (αυτά ήξερα εγώ μέχρι και πριν 6 μήνες αν έχει αλλάξει κάτι δεν ξέρω)

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Βασικα οπως το εθεσε ειναι οτι δεν υποστηριζει η 7608 video μπ4 (διαβαζοντας ενα dvd ή μια external πηγη), εκτος και αν συνδεσεις και τον dvbt.

Οποτε η συσκευη διαβαζει τα παντα σε video αποδιδοντας τα σε HD,παιζει αναλογικα καναλια και το GPS λειτουργει κανονικα χωρις καποιο δευτερευον module.Μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει;..

Και βεβαια αν καποιος μπορει να μου προτεινει εγκαταστάτη.

Παιδια ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.